Fundamentalisti i biblijski fundamentalizam

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Uzgred, na veliku žalost "fundamentalista" čak ni Mojsije (Moses) nije bio "fundamentalista", ni Abraham, ni niko od proroka. Mojsije je čak Boga propitivao.
Upravo tako! Svi su oni sumnjali i ispitivali u odredjenoj meri, niko nije bio preko mere ubedjen, kao sto fundamentalizam tvrdi! I Petar je posumnjao i poceo da tone hodajuci po moru. Znaci posumnjao je, oslonio se na svoj razum! Vera mu nije bila uskladjena sa razumom, pa je razum nadvisio njegovu veru i on je zato poceo da tone, jer je mislio "ovo se suproti fizickim zakonima"! To je dokaz da je Hriscanima vera uskladjena sa razumom, i dok god je tako, Petar je mogao hodati po vodi, onog trenutka kad se taj sklad narusi, i razum nadvisi veru ili vera nadvisi razum, covek pocinje da tone.

Sta pod tim podrazumevam?

Kad coveku razum nadvisi veru on izgubi silu i konekciju sa Bogom jer se previse oslanja na svoju pamet, a kad vera nadvisi razum covek tone ako mu vera nije utemeljena u realnosti, odnosno ako nije zasnovana na Bogu!

Zato oboje mora biti uskladjeno i vera i razum, ili covek pocinje da tone!

Medjutim, fundamentalisti insistiraju bilo na prekomernom uzdanju u veru bilo u svoju pamet! Oni nemaju sklad vere i razuma!

Ne mozes ti ocekivati da hodas po vodi, samo zato sto imas 'neogranicenu veru u Paju Patka'. Paja Patak ti ne moze dati silu, on nije Bog! A isto tako ako mislis da mozes to sam da radis i oslonis se na svoje snage i silu, ili mislis da si previse pametan, potonuces!

Zato oni i tonu, jer ili imaju nerealnu veru ili se oslanjaju samo na sopstvenu silu i pamet!

Trazi se uskladjenost te dve stvari! A fundamentalisti to nemaju!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Trazi se uskladjenost te dve stvari! A fundamentalisti to nemaju!

Kako bi je i imali kada Boga pokušavaju uokviriti ljudskim "razumom", a sam Bog kaže za sebe: "Moje misli nisu vaše misli, i moji putevi nisu vaši putevi"?

Ne mozes ti ocekivati da hodas po vodi, samo zato sto imas 'neogranicenu veru u Paju Patka'. Paja Patak ti ne moze dati silu, on nije Bog! A isto tako ako mislis da mozes to sam da radis i oslonis se na svoje snage i silu, ili mislis da si previse pametan, potonuces!

Da, ali oni misle da je "Paja Patak" nastao doslovno tako što ga je Bog piskarao, pa prekucao u wordu, a onda ga odštampao. Koren fundamentalizma počiva u negiranju ljudske komponente Svetog Pisma. Da ne govorim o tome da u osnovi fundamentalizam predstavlja idolatriju, klanjanje predmetu.

Upravo to nas vraća na početak čitave priče, a to je blasfemičnost, apostatičnost samog koncepta Sola Scriptura, glavnog i jedinog krivca za pojavu "fundamentalizma". Isti naime počiva na doslovnom sleđenju pisanog teksta, na šta se onda naravno dodaje i "umovanje" raznoraznih "proroka", koji su svoje "objave" dobili upravo tako što su čitavog života bili posednuti tekstom za koji su verovali ili veruju da ga je pisao Bog lično (da nema ljudske komponente). Iz svega toga onda proizilazi histerična potraga za "istoričnošću" (potraga za arheološkim dokazima događaja i ljudi opisanih u tekstu), a svako naučno otkriće koje se ne uklapa u predubeđenje se ili odbacuje (na šta se troše kako resursi tako i vreme) ili se sami naučni dokazi izvrću tako što se isti koriste za dokazivanje "istoričnosti" ljudi i događaja opisanih u tekstu (navodno pisanom od strane Boga lično). Baš to je i razlog zašto oni i papagajski ponavljaju o nekakvoj "Biblijskoj" nauci (koja ne postoji, jer nauka pre svega podrazumeva propitivanje i upoređivanje činjenica).
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Da, ali oni misle da je "Paja Patak" nastao doslovno tako što ga je Bog piskarao, pa prekucao u wordu
I ne samo to, njima je Paja Patak i Hristos, jer oni ne veruju u Istog Hrista u kojeg mi verujemo. Zapravo, svaki od njih ima nekog svog Hrista! A da toga nisu svesni.

Da bi ti hodao po vodi, odnosno da bi isao "Hristos putem" ti prvo moras svoj pogled drzati na pravom Hristu (imati veru) , a potom tvoj razum ne sme nadvladati tvoju veru (poverenje u silu Hristovu) , vec mora biti uskladjen sa njom.

Dakle zahteva se "uskladjenost vere i razuma"!

Medjutim oni, posebno Laodikeja i njemu slicni, su preko svake mere uvereni da imaju pravog Hrista! I nisu spremni da to ispitaju! Zapravo oni su Hrista i stvorili prema sopstvenoj zamisli! A odbijaju da provere taj temelj, i to jeste definicija fundamentalizma!

Fundamentalista je svaki onaj koji je preko mere ubedjen u nesto. I nije spreman to da ispita! Bilo da je to biblija bilo lazni Hristos!

Laodikeja cak smatra da je 'sumnja greh', a Bog nije tako rekao. Mi treba da proveravamo, jer u suprotnom mozemo biti prevareni, jer pise da ce "djavo pokusati da prevari i izabrane"!

Znaci "slepa poslusnost" ili preterana uverenost u nesto je pogubna! Jer nije uskladjena sa razumom!

Ne ocekuje Bog od nas da mu mi "slepo verujemo" kao da smo izgubili razum, vec da verujemo po dokazima koje nam daje!

ZATO HRISCANIN, NIJE FUNDAMENTALISTA!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Medjutim oni, posebno Laodikeja i njemu slicni, su preko svake mere uvereni da imaju pravog Hrista! I nisu spremni da to ispitaju! Zapravo oni su Hrista i stvorili prema sopstvenoj zamisli! A odbijaju da provere taj temelj, i to jeste definicija fundamentalizma!

Zato i imamo 50.000 "denominacija", koje se sve od reda pozivaju na Bibliju. Ne treba biti mnogo pametan i povezati činjenice, koje jasno govore da je skriptulatorstvo blasfemija.

Laodikeja cak smatra da je 'sumnja greh', a Bog nije tako rekao. Mi treba da proveravamo, jer u suprotnom mozemo biti prevareni, jer pise da ce "djavo pokusati da prevari i izabrane"!

Znaš li ko još tvrdi da je sumnja, tačnije sumnjičavost greh? Muhamedanci. Šta je zajedničko i EGWistima i Muhamedancima? Fundamentalizam, čija je još jedna od karakteristika insistiranje na kolektivizmu.

Samo kod sektaša i muhamedanaca imamo tvrdnju da greh pojedinca prlja čitavu zajednicu, samo se kod njih može naći tvrdnja da svi moraju biti prema spoljašnjosti savršeni, da ne govorim o tome da je i jednima i drugima Raj mesto, materijalan je, i karnalan, o istovetnom tretiranju tekstova je već mnogo puta rečeno. Uz sve to i jedni i drugi imaju "proroka" za koga (gle čuda) i jedni i drugi tvrde da je najavljen u Pismima, tačnije da su oni (proroci) otelotvorenje Svetog Duha. Isto kao što bez Ellen Gould Harmon White nema Adventista, tako ni Muhamedanaca nema bez Muhameda, a sve što su "proroci" izjavljivali, nikada ne sme biti predmetom sumnje i ravno je apostazi, koja se kod EGWista, za sada ne kažnjava kao što se kažnjava kod Muhamedanaca.


Što je možda najvažnije od svega, EGWisti se ne stide te sličnosti, čak se diče njom, nazivajući arhi antihriste (Negiraju Isusovo Božanstvo) Muhamedance boljim "hrišćanima", ili čak braćom koja eto ne poznaje dovoljno dobro "karakter" Boga.

Ne ocekuje Bog od nas da mu mi "slepo verujemo" kao da smo izgubili razum, vec da verujemo po dokazima koje nam daje!

ZATO HRISCANIN, NIJE FUNDAMENTALISTA!

Ne samo to, Bog od nas očekujemo da budemo ono što zaista jesmo, Imago Dei, bića kako vere tako i razuma, bića balansa, a ne roboti ili mašine koje slede "uputstva" jer poverenja u Crkvu koju je On ustanovio, nemaju, a "duboko" žele da veruju.

Hrišćanin nikada ne može biti fundamentalista. Hrišćanin zna da je Crkva izrodila PIsmo, istom ne oduzima ljudsku komponentu i ne tretira ga kao "Boga".
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Naravno da jesu! Ne mislim na Hrista, on je Bog i on ne moze biti samokritican prema sebi. Ali apostoli jesu bili, i nisu se uzdali u sebe vec u Boga, oni su prema sebi bili kriticni, prema svom razumu, i proveravali su dokaze na kojima njihova vera pociva odnosno proveravali su temelje! Pavle cak podstice svoje citaoce da "sami sebe ispituju da li su u veri" odnosno da li im je temelj validan. I Pavle govori kriticki u svojim poslanicama i ispituje dokaze da li je Hristos vaskrsao ili ne, kaze da im je vera uzalud ako nije, i koji su to dokazi itd.. Oni nisu branili da im nesto uzdrma temelj, ispitivali su, ako je temelj jak i izgradjen na steni on ne moze pasti. Hriscanstvo je pptpuni sklad vere i razuma, i vera ne nadvisuje razum.. Dok je kod fundamentalista suprotno. Da su bili fundamentalisti, nikad ne bi ni postali Hriscani! I Hristos protiv fundamentalizma i govori, samo poonizni ljudi koji su svesni da njihovi temelji mogu biti pogresni mogu i postati Hriscani.

Kao prvo, taj izraz "fundamentalista" ne bi trebali da koriste Hriscani niti da sebi daju bilo kakva svetovna imena ili obelezja.
Ja sam ga pomenuo jer je to naslov teme.

Dakle, ti priznajes da Hristos nije bio samokritican, i da nije sumnjao u istinu.
Ako je tako, onda mi trebamo biti slicni njemu, jer on nam je primer.

Hriscanin treba da bude potpuno utemeljen u istini koju je primio, i to ne samo u formalnom shvatanju istine, vec da dozivi zivo iskustvo u kome ga sam Duh Sveti osvedocava u tu istinu, i jos vise - tom istinom menja i cini od njega jedno novo bice.

Takav covek je cvrst i utemeljen u istini i za njega nema mrdanja ni levo ni desno.
On ne sumnja i ne pravi kompromise da bi ugodio ljudima.

On jeste otvoren da cuje i druga misljenja, ali ne zato sto bi on toboze imalo i trebalo da prihvati nesto drugo, ili neku drugu istinu, vec samo iskljucivo iz razloga da bi sagledao da li je ono sto neko iznosi u skladu sa Bozanskom istinom koju poseduje, i da bi im ako ti ljudi iznose nesto sto nije u skladu sa tom istinom pomogao da krenu putem istine.

Ti si sa druge strane okarakterisao apostole kao neke labilne ljude ( LABILAN: Nemoćan, slab, prolazan, trošan, nesiguran ).
Kao ljude koji nisu bili sigurni u istinu koju su primili, kao neke sumnjicavce ciji temelj su bile noge od stakla, i kuca od peska ili kule od karata.
Sta vise, prikazao si ih kao potpuno neposvecene ljude bez iskustva sa Bogom na kojima Sveti Duh nije obavio nikakav zadatak zbog koga je poslat na zemlju, a to je "da ljude uveri u istinu"

Istina, pre pedesetnice za vreme tri ipo godine zivota sa Hristom - apostoli jesu bili sumnjicavi, i cesto se nisu sa njim slagali.

Ali nakon pedesetnice i krstenja svetim Duhom, oni su postali potpuno novi ljudi, utemeljeni u Hristu i istini.

Da vidimo sta biblija kaze o tome:


"Ako li kome od vas nedostaje premudrosti, neka ište u Boga koji daje svakome bez razlike i ne kori nikoga, i daće mu se;

Ali neka ište s verom, ne sumnjajući ništa; jer koji se sumnja on je kao morski valovi, koje vetrovi podižu i razmeću.
Jer takav čovek neka ne misli da će primiti šta od Boga.
Koji dvoumi nepostojan je u svima putevima svojim"
( Jakov 1. 5 - 8 )

Amin na ovoj istini da je pravi Hriscanin potpuno utemeljen u Hristu, i istini, i da je njegov osnovni cilj da tu istinu predstavi i onima koji je ne poznaju.

Amin!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Dakle, ti priznajes da Hristos nije bio samokritican, i da nije sumnjao u istinu.
Ako je tako, onda mi trebamo biti slicni njemu, jer on nam je primer.
On je Bog on ne moze biti samokritican. Ti si covek a ne bog i ne mozes sebi davati pravo Boga!

On ne sumnja i ne pravi kompromise da bi ugodio ljudima.

Koji je to covek koji ne posumnja nikad?
Koji je to covek koji nije svestan svoje pogresivosti i prevarnog srca? Koji je to covek koji nece biti iskusavan satanom? Koji je to covek koji ne moze biti prevaren i ne moze pogresiti? Koji je to covek koji se moze potpuno pouzdati u svoja uverenja kao da dolaze od Boga?

Svi su sumnjali i Petar i Pavle i Avram i svi proroci, i svi su proveravali, samo ti ne sumnjas i ne proveravas nista.

Katastrofa!

Ma necu da gubim vreme i dokazujem, nema svrhe, sve ces izvrnuti namerno sebi na korist, s fundamentalistom ne vredi pricati...

"Ako li kome od vas nedostaje premudrosti, neka ište u Boga koji daje svakome bez razlike i ne kori nikoga, i daće mu se;
Ali neka ište s verom, ne sumnjajući ništa; jer koji se sumnja on je kao morski valovi, koje vetrovi podižu i razmeću.
Jer takav čovek neka ne misli da će primiti šta od Boga.
Koji dvoumi nepostojan je u svima putevima svojim"
( Jakov 1. 5 - 8 )

Ovo se odnosi na pouzdanje u Bozju silu i obecanja, a ne na zabranu proveravanja istinitosti ucenja! Ne bi onda Jovan rekao "kusajte duhove jesu li od Boga", ne bi imali razloga da kusaju nicije ucenje jer bi svako od njih bilo lazno!

Ne vredi tebi pisati, uzeces stihove koji tebi odgovaraju i sve izvrnuti.. Gubim vreme..

Nemam nameru da se ponavljam, procitaj ovo:

 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Kao prvo, taj izraz "fundamentalista" ne bi trebali da koriste Hriscani niti da sebi daju bilo kakva svetovna imena ili obelezja.
Ja sam ga pomenuo jer je to naslov teme.

Pravi kršćanin ne može biti fundamentalist, on je zapravo suprotnost fundamentalistu. Naime, pravi kršćanin vjeruje u Boga, Oca Sina i Duha Svetog, a fundamentalisti vjeruju u knjigu, i nerijetko u osnivača sekte kojoj pripadaju. Najzornije primjere imamo upravo ovdje na forumu. :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pravi kršćanin ne može biti fundamentalist, on je zapravo suprotnost fundamentalistu. Naime, pravi kršćanin vjeruje u Boga, Oca Sina i Duha Svetog, a fundamentalisti vjeruju u knjigu, i nerijetko u osnivača sekte kojoj pripadaju. Najzornije primjere imamo upravo ovdje na forumu. :)

I te kakve primere. No da su samo na ovom forumu, nego i na drugim forumima. O tome, na kakav otrovni način deluju na ljude opširinije je rečeno na drugim temama.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
biblijski fundamentalizam je dobar.

Što su verovali i praktikovali Adam, Avram, apostoli itd. to rade i advent.

Subota, zdrava hrana, molitva samo Bogu, nema idola itd.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
biblijski fundamentalizam je dobar.

Što su verovali i praktikovali Adam, Avram, apostoli itd. to rade i advent.

Subota, zdrava hrana, molitva samo Bogu, nema idola itd.
Ma sta mi naprica! Da crknes od smeha! :)

A ko je to rekao Tripo? Pa daj nam iz biblije citat da trebamo biti fundamentalisti!

Ajd malo u klupu, nadji tekst da ne dobijes keca!

Cuj 'Biblijski fundamentalizam' i Adam, hahaha :beee:

P.S. haha, kazes 'molitva samo Bogu' a adventisti se mole Svetom Duhu :smisi:
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top