FIM Moto GP

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pedrosa na vrhu u Maleziji

[h=1]Pedrosa na vrhu u Maleziji
[/h] Izvor: B92

Vozač Repsol Honde Dani Pedrosa bio je najbrži na oba treninga vožena u petak pred Veliku nagradu Malezije u Moto GP šampionatu.

1223897154ea131243b757890589049_orig.jpg

Beta
Španac je najbolji krug na stazi “Sepang” kompletirao u vremenu od 2:01.250 minuta tokom popodneva, sa osam desetinki prednosti u odnosu na timskog kolegu Kejsija Stonera, koji je prošlog vikenda u Australiji obezbedio titulu u kraljevskoj klasi.
Stoner je i na prvom treningu imao drugo vreme, a potpunu dominaciju Repsol Honde upotpunio je Andrea Doviciozo, koji je bio treći oba puta, ispred Marka Simončelija, takođe na fabričkoj Hondi, ali ekipe San Karlo Gresini. Ako je suditi po tome, ostali timovi neće imati šta da traže ovog vikenda, a tome u prilog ide i to što će trku propustiti Horhe Lorenco, koji se oporavlja od povreda koje je zadobio tokom zagrevanja na “Filip Ajlendu” prošle nedelje.

Tokom prepodneva, iza prve trojice se našao Alvaro Bautista na Suzukiju, ispred vozača Jamahe Bena Spiza, Randija de Punijea na Pramak Dukatiju i vozača Jamahe Teh 3 Kolina Edvardsa. Prvu desetoricu kompletirali su Hiroši Aojama na privatnoj Hondi ekipe San Karlo Gresini i devetostruki svetski šampion Valentino Rosi.

‘Doktor’ je na oba treninga imao dve i po sekunde slabije vreme od Pedrose, ali mu je popodne to bilo dovoljno tek za treće mesto. Tada je bolji od ostalih, odmah iza najbolje četvorke bio Aojama, a sledili su ga Edvards, Bautista, De Punije, Spiz i Karel Abraham, vozač Kardion AB Dukatija.

Poslednji slobodan trening na “Sepangu” vozi se u subotu od 4.10 časova po srednjeevropskom vremenu, dok su kvalifikacije na programu od 7.55. Trka za Veliku nagradu Malezije, pretposlednja u ovogodišnjem šampionatu, startuje u nedelju u 10 časova.

 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
1.100
Marco Simoncelli 20 January 1987 - 23 October 2011

Marco Simoncelli 20 January 1987 - 23 October 2011

111023112500446994.jpg


20 January 1987 - 23 October 2011

Italian Grand Prix motorcycle road racer Team San Carlo Honda Gresini

Rest in peace Marco
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
MOTO GP: Simončeli poginuo na trci u Maleziji

[h=1]MOTO GP: Simončeli poginuo na trci u Maleziji
[/h]
Italijanski motociklista poginuo je na trci za Veliku nagradu Malezije, koja je danas vožena na stazi Sepang u Kuala Lumpuru.


v221624p0.jpg



U drugom krugu trke Marko Simončeli je izgubio kontrolu nad svojim motorom, a potom su na njega naleteli direktno Amerikanac Kolin Edvards i Italijan Valentino Rosi.

Simončeli, član San Karlo Honda Gresini tima, je posle teškog udesa u kojem je ostao bez kacige, u jednom trenutku došao je svesti, ali je, uprkos brzoj intervenciji medicinskog tima, preminuo pored staze.

"On je već bio u nesvesti kada je lekarska ekipa stigla i pokušala da ga oživi, ali nisu uspeli. Umro je posle 45 minuta, u 16.56 časova po lokalnom vremenu", rekao je medicinski direktor Moto GP.

Edvards je nakon što je naleteo na nesrećnog Simončelija završio na travi, dok se Rosi vratio na stazu.

Edvardsu je lakše povređeno rame, dok je Rosi, inače veliki prijatelj Simončelija, prošao bez posledica.

Organizatori su otkazali trku u Maleziji u Moto GP klasi, a zvanična potvrda o pogibiji Simončelija stigla je nešto kasnije.

Predsednik malezijske trke Mokzani Mahatir je izrazio saučešće porodici preminulog Simončelija i naveo da je je ovo prva tragedija koja se desila na Sepangu, od kada je trka ustanovljena 1999. godine.

Pre Simončelija na Moto GP trci poginuo je Daiđiro Kato, 2003. godine na Velikoj nagradi Japana.

Simončeli je imao 24 godine, a u Moto GP seriji počeo je da nastupa prošle sezone. Prethodno je u klasi do 500 kubika ostvario 12 pobeda, a 2008. bio je i svetski šampion, dok je u klasi do 125 kubika imao dva trijumfa.

Marko Simončeli je rođen 20. januara 1987. godine u mestu Katolika u Italiji.

Timovi za koje je nastupao: MotoGP - Honda (2010/11), 250 kubika - Đilera (2006/09), 125 kubika - Aprilija (2002/05).

Učestvovao je na 148 trka, peo se na podijum 31 put, uključujući dva puta u Moto GP šampionatu. Najbolji rezultat u Moto GP seriji bio mu je drugo mesto u Australiji ove godine.

Debitovao je na moto stazama u Češkoj 2002. godine, a prvu pobedu ostvario je u Španiji dve godine kasnije.

(MONDO)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.692




Ne preporučujem deci......moja su gledala uživo jutros....još ne mogu da ih smirim, Nidza puni u novembru 9....a Đole i Igi imaju 11 ipo........šta da kažem,imao je ceo svet u rukama......25 je trebao da napuni u januaru,,,,,,za mene naslednik DOKTORA,bio......
 
Poslednja izmena od urednika:
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.692
Sendi,ako hoćeš,izbriš ovo moje sa Youtuba.....nije problem.....morao da postavim,zbog određenog repekta prema pokojniku koji sm sam gajio od trenutka kad se pojavio na MOTO sceni.......
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Simončeli - 25. stradali motociklista

Simončeli - 25. stradali motociklista



Marko Simončeli je osmi italijanski motociklista stradao na stazi. Prosečno, u MOTO GP, vozači ginu na svake dve i po godine.


v221678p0.jpg



Marko Simončeli je 25. motociklista stradao na stazi od osnivanja MOTO GP, 1949. godine. Takođe, on je osmi Italijan poginuo na trkama.

Simončeli je doživeo nesreću u nedelju nu trci za Veliku nagradu Malezije.

Prostom deobom dolazi se do strašnog proseka - svake dve i po godine pogine po jedan vozač.

Britanac Ben Drinkvoter je prvi stradao u premijernoj sezoni MOTO GP, a dve godine kasnije ista sudbina zadesila je čak trojicu Italijana - Darija Ambrozinija, Santea Đeminianija i Đanija Leonija.

Lesli Grejem, osvajač prvog trofeja, nije preživeo trku 1953, a sledeće godine je poginuo i Austrijanac Ruper Hulaus, usledile su i tragedije koje su odnele živote još jednog Italijana Roberta Kolomba (1957) i Boba Brauna (1960).

Sledeća nesreća sa tragičnim ishodom desila se Bilu Iviju 1969, što je bio početak crne serije koja je trajala dve decenije. Život su u tom periodu izgubila još trinaestorica motociklista: Santjago Erera, Robert Fiton (1970), Anđelo Bergamonti, Ginter Baruč (1971), Renco Pazolini, Jarno Sarinen (1973, obojica u Monci), Bili Nelson (1974), Otelo Buskerini (1976), Ulrih Graf (1977), Patrik Pons (1980), Mišel Ružer (1981), Mišel Frući (1983) i Ivan Palaceze (1989).

Trojica su poginula na Velikoj nagradi Jugoslavije, i to Nelson i Graf u Opatiji, a Ružer na Grobniku.




Od 1989. nije bilo pogibija do 2003. kada je stradao Japanac Dairijo Kato, dok je njegov zemljak Šoja Tomizava izgubio život prošle godine.




(MONDO, foto Beta/AP)

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Rosi: “Marko mi je bio kao brat”

[h=1]Rosi: “Marko mi je bio kao brat”
[/h] Izvor: B92

Smrt Marka Simončelija na trci za Veliku nagradu Malezije Moto GP šampionata šokirala je svet auto-moto sporta, a posebno njegovu porodicu, prijatelje i rivale.

19860542734ea479a8bf31c232383892_orig.jpg

Beta
Mladi Italijan je poginuo na stazi “Sepang” pošto je podlegao povredama zadobijenim u teškom udesu, kada su na njega, posle pada, naleteli Kolin Edvards i Valentino Rosi.

Upravo ‘Doktor’ je bio jedan od Simončelijevih najboljih prijatelja i smrt sunarodnika i vozača kojeg su mnogi smatrali njegovim pravim naslednikom mnogo ga je pogodila.

Marko je za mene bio kao mlađi brat. Bio je odličan na stazi i divan u normalnom životu. Puno će mi nedostajati”, rekao je Rosi.

Pre Rosija oglasio se njegov tim, Dukati, koji je istakao da će se uvek sećati Simončelija.

20492889564ea479a8f303d092848885_orig.jpg

Beta
Uvek ćemo se sećati Marka, zbog njegovog osmeha, entuzijazma, velikog srca i neverovatnih emocija čiji smo bili svedoci poslednjih godina. On je bio jedan od nas”, kaže se u saopštenju Dukatija.

U Hondi su objavili da iz poštovanja prema mladom Italijanu vozači fabričke ekipe Dani Pedrosa i Kejsi Stoner neće testirati prototipe za narednu sezonu, što je trebalo da učine u ponedeljak. Španac je sa Simončelijem bio ljut rival na stazi, ali prvo što je uradio po povratku u boks sa staze bilo je to da je otišao do medicinskog centra da vidi kako je vozač San Karlo Honde Gresini-

Bio sam sa njegovim ocem i jedino što sam mogao da mu pružim je zagrljaj, ostalo nije bitno. Ovo je velika tragedija i svi smo u šoku. Stalno zaboravljamo koliko auto-moto sport može da bude opasan, ali kada na tom putu izgubite nekoga sve gubi svoje značenje. Jasno je das vi radimo ono što volimo, ali danima kakav je ovaj, ništa nije više važno”, naglasio je Pedrosa.

3551564604ea479a95f071350901104_orig.jpg

Beta
Stoner, novi šampion kraljevske klase, rekao je da mu je bilo muka kada je odgledao snimak nesreće u kojoj je Simončeli izgubio život.

Šokiran sam i veoma potresen Markovom smrću. Kada se ovakve stvari dese, podsete nas koliko je život vredan. Bilo mi je muka kada sam video snimak nesreće i zaista se loše osećam. Jedino što mogu da kažem je da mi je žao zbog Markove cele porodice, ne mogu da zamislim kroz šta prolaze, ali sam mislima uz njih“, rekao je Stoner.

Počast Simončeliju odali su i mnogi sportisti širom sveta, ne samo iz auto-moto sporta, a sve utakmice Serije A počele su minutom ćutanja, dok su igrači Milana, čiji je mladi Italijan bio navijač, nosili crni flor oko ruke u duelu sa Lećeom.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
‘Doktor’ demantuje povlačenje

[h=1]‘Doktor’ demantuje povlačenje
[/h] Izvor: B92

Jedan od glavnih ljudi u timu Valentina Rosija Davide Brivio demantovao je navode da ‘Doktor’ planira da se povuče posle smrti Marka Simončelija.

4148865834ea553b752cd9210188365_orig.jpg

Beta
Rosi je Simončeliju bio mentor i veliki prijatelj, a mladi Italijan izgubio je život u nedelju na trci za Veliku nagradu Malezije, kada su na njega, posle pada, naleteli Kolin Edvards i upravo ‘Doktor’.
Upravo zbog Rosijeve umešanosti u tu tragediju mnogi su počeli da spekulišu da bi to moglo da natera devetostrukog šampiona da napusti Moto GP šampionat, ali Brivio ističe da u tome nema istine.

Mnogi me pitaju da li će se Valentino povući. To apsolutno nije tačno i žao mi je što uopšte moram to da objašnjavam”, rekao je Brivio.

Povodom smrti svog velikog prijatelja oglasio se i Rosi, koji je istakao da ga je Simončelijeva smrt mnogo pogodila.

Marko je za mene bio kao mlađi brat. Bio je odličan na stazi i divan u normalnom životu. Puno će mi nedostajati”, rekao je Rosi.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Minut opšte buke u čast Simončelija

[h=1]Minut opšte buke u čast Simončelija
[/h] Izvor. B92, eurosport

Otac Marka Simončelija Paolo zatražio je da minutom opšte buke bude odata počast njegovom sinu pred trku za Veliku nagradu Valensije narednog vikenda.

7783589454eae98a400694567384616_orig.jpg

Beta

Simončeli je izgubio život pre nešto više od nedelju dana na trci u Maleziji, kada je pao sa motora, a potom su na njega naleteli Kolin Edvards i Valentino Rosi.

Mladi Italijan sahranjen je prošlog četvrtka u rodnom Korijanu, a trka na stazi „Rikardo Tormo“ biće prva u Moto GP šampionatu posle njegove pogibije.

Sledeće nedelje, tokom Velike nagrade Valensije, želeo bih da umesto minuta čutanja za Marka, njemu počast bude odata minutom potpunog haosa, a da u tome učestvuju svi motori kraljevske klase, kategorije Moto2 i klase do 125 kubika“, rekao je Paolo Simončeli.

Simončelijev otac dodao je da je počastvovan pažnjom svih ljudi posle Markove smrti.

Ljudi iz svih delova Italije, ali i inostranstva dolaze da se oproste od Marka. Oni plaču i ja sam taj koji treba da ih uteši. Ponekad mislim da je Marko bio anđeo. Sva ta pažnja mi pomaže da se osećam bolje, a mislim da je razlog za sve to bio njegov osmeh“, istakao je otac Marka Simončelija.

Iako je Simončelijev tim San Karlo Honda Gresini samo nekoliko dana posle njegove smrti rekao da neće učestvovati na zatvaranju sezone u Valensiji, u ponedeljak je, ipak, doneo drugačiju odluku. Tako će se timovi Gresini rejsinga u kraljevskoj klasi i Moto2 kategoriji naći na stazi od petka i to u čast mladog Italijana, koji je poginuo u 25. godini.

 
Natrag
Top