FIM Moto GP

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.401

Valentino Rosi objavio povlačenje​

Izvor: Sportklub

rrrr.jpg

Devetostruki svetski šampion Valentino Rosi potvrdio je na konferenciji za medije da će na kraju sezone završiti svoju karijeru u motociklizmu.

“Ovo je veoma težak trenutak za mene, teško je znati da se neću trkati sledeće godine, ali bilo je sjajno. Ovo je bilo dugo, zabavno putovanje, biti 25-26 godina u Svetskom prvenstvu je neverovatno. Bilo je mnogo nezaboravnih trenutaka koje sam doživeo sa svojim timom i nemam mnogo toga još da kažem”, rekao je Rosi.

Doktor’ je još ranije najavio da će odluku o svojoj budućnosti doneti tokom letnje pauze, a opcije su mu bile povlačenje ili nastavak karijere u svom timu, koji će od naredne godine imati dva mesta u šampionatu, ali na Dukatiju.

“Imao sam dugu karijeru i srećom mnogo trka, imao sam neke pobede koje su manje ili više nezaboravne i predstavljaju čistu sreću. To je nešto zbog čega sam se smejao nedelju dana, deset dana. Teška je odluka bila, a li morate da shvatite da u svim sportu rezultati pravi razliku i mislim da je ova bila prava. Imao sam šansu da vozim za svoj tim zajedno sa bratom, to je nešto bih voleo, ali u redu je i ovako, mislim. Imamo još pola sezone, biće teško kada stignemo na poslednju trku, a sada je samo trenutak da saopštim odluku. Ne mogu da se žalim”, istakao je Rosi.

Iako je na početku ove sezone najavljivao da mu je želja da vozi još godinu dana, to se neće obistiniti, već će mu poslednja trka u karijeri biti Velika nagrada Valensije 14. novembra. Razlog za to su loši rezultati od početka ove sezone, među kojima mu je najbolji plasman na prvih devet trka bilo 10. mesto, zbog čega su iz Petronasa već najavili da saradnju neće nastaviti. Na kraju prošle sezone ’Doktor’ je ostao bez mesta u fabričkim timom Jamahe, čije boje je branio 15 godina.

Tokom trofejne karijere Rosi je osvojio sedam titula u najjačoj kategoriji – tri sa Hondom i četiri sa Jamahom – poslednju još 2009. godine, a uz to je po jednom bio šampion u klasi do 125 i 250 kubika. Do sada je ostvario 115 pobeda, a sa tog broja se ne pomera od Velike nagrade Holandije 2017. godine, i ukupno 235 puta se našao na pobedničkom postolju. ’Doktoru’, takođe, mora da se oda priznanje i to da je motociklizam podigao na novi nivo i da je zahvaljujući njemu popularnost tog sporta dostigla do tog trenutka neslućene visine.

Karijera devetostrukog svetskog šampiona je evidentno već neko vreme u padu, što potvrđuje činjenica da je u poslednjih 10 godina njegova najbolja sezona bila ona 2015. kada ga je timski kolega Horhe Lorenco pobedio u borbi za titulu. To je ona sezona koja je ostala upamćena po njegovom takozvanom ratu sa Markom Markesom, koji je kulminirao incidentom u Sepangu kada je Rosi izbacio španskog motociklistu sa staze. Ali, uprkos činjenici da je u petoj deceniji života, ’Doktor’ je u pojedinim trenucima poslednjih godina mogao da parira vozačima znatno mlađim od njega, ali i u boljoj fizičkoj formi.
“Prošle i pretprošle godine nisam bio spreman za kraj, morao sam da shvatim to, ali sada sam ok sa time. Nisam srećan, ali ako budem vozio sledeće godine neću biti zadovoljan jer bih da to radim još 20 godina. Nadam se da ću biti bolji nego u prvoj polovini, nego do sada, to je cilj”, naglasio je ‘Doktor’.

Kada završi karijeru na kraju sezone Rosi će se prebaciti na četiri točka, pošto ga čeka izazov u Svetskom šampionatu izdržljivosti za volanom Ferarija. Iako neće biti na stazi u Moto GP šampionatu, izvesno će se povremeno naći pored nje u ulozi vlasnika tima u kraljevskoj klasi i Moto2 kategoriji, ali i mentora vozačima koji su polaznici njegove Akademije. Među njima su, između ostalog, Franko Morbideli, Frančesko Banjaja, Luka Marini i Marko Beceki, a za poslednju dvojicu se očekuje da će dogodine činiti vozačku postavu Aramko VR46 tima.
 
Poslednja izmena:

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.401

Gevara pobedom u Australiji do titule u Moto3 kategoriji​

Izvor: Sportklub

Vozač Gasgas Aspara Isan Gevara osvojio je titulu u Moto3 kategoriji Svetskog šampionata dve trke pre kraja sezone trijumfom na Velikoj nagradi Australije.

Mladi Španac je na stazi „Filip Ajland“ ostvario šestu pobedu ove godine, a sedmu u karijeri, posle koje ima nedostižnih 65 bodova prednosti u odnosu na svog timskog kolegu Serhija Garsiju koji je zauzeo treće mesto. Između dvojca Gasgasa našao se Deniz Ondžu iz Teh3 tima, koji je bio tri i po desetinke iza Gevare.

Novi Moto3 šampion je do najvećeg uspeha karijere došao u drugoj sezoni u Svetskom šampionatu, tokom koje se još šest put našao na podijumu pored toga što je šest puta slavio. Gevara je imao dva odustajanja na 18 trka, a na onima koje je završio najlošiji plasman bilo mu je sedmo mesto u Sjedinjenim Državama i Austriji.
18-godišnji motociklista je startovao sa sedme pozicije, ali mu nije mnogo vremena bilo potrebno da se probije do vodeće grupe. Na čelu se pored njega, Ondžua i Garsije izdvojio i Ajumu Sasaki iz Maks rejsinga, ali je novi šampion u poslednjem krugu uspeo da se odvoji i postara da niko ni ne može da ga napadne. Garsija je kroz cilj prošao desetinku iza Ondžua, a desetinku ispred Sasakija.

Najbolji među ostalima bio je Stefano Nepa, sedam sekundi iza Sasakija, a sledili su ga Džon Mekfi, Diogo Moreira, Džoel Kelso, Denis Fođa i Rikardo Rosi.
 

giu

MODERATOR
Učlanjen(a)
01.09.2012
Poruka
13.401

Frančesko Peko Banjaja je svetski šampion u Moto GP​

Izvor: Sportklub

Vozač Dukatija, Frančesko Banjaja svetski je šampion u Moto GP za 2022. godinu!

Drugi je Banjaja šampion Dukatija nakon Kejsija Stonera (2007.) i prvi Italijan na italijanskom motociklu koji je postao šampion posle 50 godina.

Neverovatnu sezonu imao je Peko Banjaja. Postao je prvi vozač Dukatija sa četiri vezane pobede, a drugu deo sezone za njega je bio perfektan – do titule je došao nakon što je nadoknadio 91 bod zaostatka za vodećim.
Ne manje važno, pobedu u poslednjoj trci sezone upisao je u nedelju u Valensiji Aleks Rins i to je najbolji način da se oprostimo od Suzukija koga sledeće godine neće biti u Moto GP.

Na drugom mestu se nakon sjajne vožnje našao Bred Binder, dok je treće mesto pripalo Horhenu Martinu.

Fabio Kvartararo je i pored svih napora, trku završio na četvrtom mestu, a iza njega su ostali Migel Oliveira, Luka Marini, Enea Bastijanini, novi šampion Frančesko Banjaja, Franko Morbideli i Marko Beceki na desetom mestu.
 
Natrag
Top