Evharistija ili pričest

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Piše da je Mojsije napisao knjigu zakona, koju je potom dao levitima da je stave pored kovčega zaveta:

"Uzmite ovu knjigu zakona i metnite je pokraj kovčega zaveta Gospoda Boga svog, da bude onde svedok na vas" ( 5 Mojsijeva 31. 24 - 26 )

Takođe piše "da je Mojsije kao svog zamenika nakon njegove smrti postavio Isusa Navina":


"I plakaše sinovi Izrailjevi za Mojsijem u polju Moavskom trideset dana; i prođoše plačni dani žalosti za Mojsijem.
A Isus sin Navin bješe pun duha mudrosti, jer Mojsije bješe metnuo na nj ruke svoje. I slušaše ga sinovi Izrailjevi, i tvoriše kao što zapovjedi Gospod preko Mojsija"
( 5 Mojsijeva 34. 8 - 9 )


Tvoja opaska oko mog truda za mene lično je nepotrebna, jer ja sam sav svoj život posvetio Bogu službi za njega, jer zajednica koju imam sa Bogom upravo podrazumeva i objavu istine onima koji je ne poznaju iz ljubavi prema njima.


Iskustvo čoveka kome se pokazao sam Gospod Isus i dao mu radost nebesku koju ne poznaje ovaj svet - dovoljno govori za sebe.
A ovih iskustava je mnoštvo, i ona ne iziskuju hodanje po vodi, jer vera u svakodnevnoj zajednici sa Hristom predstavlja hodanje po vodi verom.
To je biblijska pouka o hodanju po vodi.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Piše da je Mojsije napisao knjigu zakona, koju je potom dao levitima da je stave pored kovčega zaveta:

"Uzmite ovu knjigu zakona i metnite je pokraj kovčega zaveta Gospoda Boga svog, da bude onde svedok na vas" ( 5 Mojsijeva 31. 24 - 26 )

Takođe piše "da je Mojsije kao svog zamenika nakon njegove smrti postavio Isusa Navina":


"I plakaše sinovi Izrailjevi za Mojsijem u polju Moavskom trideset dana; i prođoše plačni dani žalosti za Mojsijem.
A Isus sin Navin bješe pun duha mudrosti, jer Mojsije bješe metnuo na nj ruke svoje. I slušaše ga sinovi Izrailjevi, i tvoriše kao što zapovjedi Gospod preko Mojsija"
( 5 Mojsijeva 34. 8 - 9 )


Tvoja opaska oko mog truda za mene lično je nepotrebna, jer zajednica koju imam sa Bogom upravo podrazumeva i objavu istine onima koji je ne poznaju iz ljubavi prema njima.

Pomaže Bog!

Ne piše da je sveti Isus Navin dovršio reči svetog Mojsija.

I ne piše na početku svih Starozavetnih knjiga ko ih je napisao.

I ako je moja opaska nepotrebna, onda izvini.
Učinilo mi se da ne čitaš Sveto Pismo pažljivo jer pišeš ono što
tamo ne stoji, i pomislio sam da si prestao da se Bogu moliš,
već da samo ... čitaš kao da već sve znaš.

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pomaže Bog!

Ne piše da je sveti Isus Navin dovršio reči svetog Mojsija.

I ne piše na početku svih Starozavetnih knjiga ko ih je napisao.

I ako je moja opaska nepotrebna, onda izvini.
Učinilo mi se da ne čitaš Sveto Pismo pažljivo jer pišeš ono što
tamo ne stoji, i pomislio sam da si prestao da se Bogu moliš,
već da samo ... čitaš kao da već sve znaš.

brat Toma

Ja pišem SVE što je u skladu sa pismom, i u kontekstu pisma, ali ponekad naše nerazumevanje i uskogrudost predstavlja problem.

Po tvojim rečima treba odbaciti celu bibliju, a u njoj samoj se objašnjava ko je pisao određene knjige.
Pitanje je da li se biblija čita polako i precizno.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, Duhom Svojim Svetim!

Ispovedam da je Sveto Pismo, Biblija, Bogo-nadahnut skup
knjiga, koje uz Božiju pomoć treba čitati, verovati i živeti,
onako kako nam Duh Sveti pomaže, na slavu Boga Oca, a Hrista radi.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
KO god smatra da je bolji jer je obavio neki čin taj nedostojno uzima pričest, ako to smatra za pričest.

A to magijsko shvatanje imaju pravosl. i katolici, mnogi ne svi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kada je Isus rekao Koji jede moje tijelo i pije moju krv stoji u meni i ja u njemu." (Jovan 6,56) to je sablaznilo Njegove učenike.

Oni su to shvatili bukvalno. Zato im Isus odmah objašnjava: "Duh je ono što oživljava; telo ne pomaže ništa. Reči koje vam ja rekoh duh su i život su." (Jovan 6,63)


Zatim, zapazite da Isus kaže za pričest: "Ovo činite u moj spomen" (1.Korinćanima 11,24).


Da su sami simboli žrtve - hleb i vino - bukvalno Hristovo telo i krv, Isus ne bi rekao "ovo činite u moj spomen" (1.Korinćanima 11,24), već bi rekao "to sam ja".


Ako je On sam vino i hljeb, kako pričest može da bude spomen?


Takodje, apostoli su znali za sklonost ljudi da traže spasenje u onome što ukazuje na Isusa. Kao što su u Starom zavjetu mnogi mislili da ih može spasti prinošenje nevinog jagnjeta na žrtvu, nesvjesni da je spas u Onome na koga žrtva ukazuje, tako i u Novom zavjetu, prirodno ima ljudi koji su skloni da traže spasenje u pričesti umjesto u Onome na koga pričest ukazuje.


Kako je Bog kroz apostole to omeo?


Pa upozorio je ljude da pre pričesti već moraju da budu u miru sa Bogom, da bi mogli pričesti da pristupe:


"Tako koji jede ovaj hljeb ili pije čašu Gospodnju nedostojno, biće kriv tijelu i krvi Gospodnjoj. Ali čovjek neka ispituje sebe, i tako od hljeba neka jede i od čaše neka pije. Jer koji nedostojno jede i pije, sud sebi jede i pije, ne razlikujući tijela Gospodnjega. Zato su među vama mnogi slabi i bolesni, i dosta ih umire. Jer da smo sami sebe ispitivali, ne bismo bili osuđeni." (1.Korinćanima 11,27-31)


Dakle, ljudi moraju prije pričesti već da imaju Isusa u sebi, pa onda neće pomišljati da će tek kroz pričest primiti Isusa u sebe.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Da su sami simboli žrtve - hleb i vino - bukvalno Hristovo telo i krv, Isus ne bi rekao "ovo činite u moj spomen" (1.Korinćanima 11,24), već bi rekao "to sam ja".

Da kruh i vino nisu pravo Kristovo tijelo i krv, Isus ne bi rekao "Ovo je tijelo moje - za vas ... Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi", (1 Kor 11,24-25), već bi rekao "uzmite kruh i jedite i uzmite vino i pijte"
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Da kruh i vino nisu pravo Kristovo tijelo i krv, Isus ne bi rekao "Ovo je tijelo moje - za vas ... Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi", (1 Kor 11,24-25), već bi rekao "uzmite kruh i jedite i uzmite vino i pijte"

Tako je, jer rekao je: "Uzmite i jedite od ovoga svi: ovo je moje tijelo koje će se za vas predati.....Uzmite i pijte iz njega svi: ovo je kalež moje krvi novoga i vječnoga saveza, koja će se proliti za vas i za sve ljude na otpuštenje grijeha. Ovo činite meni na spomen."

U obe tradicije, i Istočnoj i Zapadnoj, sam Isus je pristun u hlebu i vinu i euharistija je nerazdvojni deo liturgije - mise, i sakrament je nad sakramentima. U obe tradicije smatra se nedostojnim primanje pričesti pod grehom, bez ispovesti ili što je na istoku naglašeno bez posta kao vida pokore očišćenja.

Tvrdnja da je nedostojno primanje pričesti bez primanja Isusa u sebe, je heretička sama po sebi, jer mi i primamo Isusa samim činom krštenja i ulaska u Njegovu Crkvu. Življenjem Evanđelja i pričešćem.
Stavom tako čestim kod Sola Scriptura, da je pričest samo simbolični čin desakramentalizuje se pričest i svodi na puko ponavljanje. Što se tiče obavezne primedbe da Katolici ne primaju pričest pod obe prilike, to nije tačno, Beogradski Nadbiskup, kao i mnogi sveštenici daju pričest pod obe prilike, posebno kod velikih praznika - blagdana.

Razlika u obliku pričesnog hleba- kruha je u tome da se Crkva na zapadu drži činjenice da je euharistija ustanovljena na Pashi, kada se jedu presni ili beskvasni hlebovi-kruhovi, dok je kod Crkve na istoku euharistija i hleb-kruh naš nasušni, tj svakodnevni, te se upotrebljava kvasni hleb. Oba oblika pričesnog hleba - kruha su jednako vredna.

Slape, izvini na ovako dugom odgovoru, siguran sam da ti sve ovo znaš, ali postoje ljudi na forumu koji ne znaju, ili ne žele da znaju.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Slape, izvini na ovako dugom odgovoru, siguran sam da ti sve ovo znaš, ali postoje ljudi na forumu koji ne znaju, ili ne žele da znaju.

Upravo tako. Neka ljudi čitaju, možda nekoga spasi da ne upadne u ralje sekte. Evo rezultata Lutherove i protestantske borbe protiv svete mise.

Veliki crkveni povjesničar reformacije Joseph Lortz (1887.-1975.) u svojoj je knjizi „Die Reformation in Deutschland II“ na str. 304. zaključio da je glavni razlog vjerskog i društvenog rasula novije dobi ukidanje i borba protiv svete mise!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tako je, jer rekao je: "Uzmite i jedite od ovoga svi: ovo je moje tijelo koje će se za vas predati....

Pa jel On predao svoje tijelo ili je predao kruh i vino, pa da obožavate predmete i mislite da je to On, a On je na Nebu?

sam Isus je pristun u hlebu i vinu i euharistija je nerazdvojni deo liturgije -

To je bogohulna nauka jer Bog kaže da ne stanuje u predmetima.

To je magija i ko tako prima pričest prima nedostojno za osudu.

U obe tradicije smatra se nedostojnim primanje pričesti pod grehom,

Pa samo mišljenje da je Isus bukvalno prisutan u hljebu i vinu je grijeh.

Tvrdnja da je nedostojno primanje pričesti bez primanja Isusa u sebe,

Pa Isus se prima u srcu duhom, Njegov karakter, a ne On bukvalno kao osoba preko nekog predmeta.

Dakle nedostojno primate pričest. Ko tako smatra da je Isus bukvalno u hljebu i vinu.

Slape, izvini na ovako dugom odgovoru, siguran sam da ti sve ovo znaš, ali postoje ljudi na forumu koji ne znaju, ili ne žele da znaju.

I šta si nam ponudio magijsko shvatanje pričesti.
 
Natrag
Top