Danas su tla umorna, prerađena, iscrpljena, bolesna, zatrovana sintetičkim kemikalijama. Zbog toga trpi i kvalitet hranei zdravlje. Loša ishrana počinje od tla. Dobro ljudsko zdravlje
ovisi o zdravoj hrani, a ona može doći samo iz plodnog i bogatog tla. Minerali u tlu, rekao je Carrel, kontroliraju metabolizam u stanicama biljaka, životinja i ljudi. Bolesti nastajuuglavnom narušavanjem sklada koji vlada među mineralnimtvarima jedva prisutnim u zraku, vodi, hrani, i što je najvažnije- u tlu. Ako tlu nedostaju elementi u tragovima, i hrana i voda bit će lošije kvalitete.
Carrel je zatim prešao na stvar: kemijska gnojiva ne mogutlu vratiti plodnost. Ona ne djeluju u tlu već ih biljka silomupija, što truje i biljku i tlo. Samo organski humus pridonosiživotu.Carrel je rekao da su biljke važni posrednici pomoću ko jih elementi u stijenama, pretvoreni u crnicu djelovanjemmikroorganizama, mogu postati dostupni životinji i čovjeku,kao građa za kosti, meso i krv. Naprotiv, kemijska gnojiva nemogu ni poboljšati humusni sadržaj tla niti ga mogu zamjenjivati. Oni razaraju njegova fizička svojstva, pa prema tomei njegov život. Kada se kemijska gnojiva unose u tlo ona serastvaraju i traže prirodnu kombinaciju s mineralima koji suu zemlji već prisutni. Nove kombinacije prezasićuju, preto- varuju biljku i ona postaje neuravnotežena. Ostale kombinaci je ostaju u tlu, mnoge od njih u obliku otrova.Biljke koje gnojimo kemikalijama mogu izgledati sočno, ali bujan rast stvara vodenasto tkivo koje je podložnije bolesti a vrijednost je bjelančevina manja. Umjetna gnojiva, rekao jeCarrel, povećavajući bogatstvo usjeva i iscrpljujući elemente iztla, pridonijela su promjeni hranjive vrijednosti žitarica: »Sto više civilizacija napreduje to se više udaljava od prirodneishrane.« Naša sadašnja ishrana sastoji se od hrane koja jepatvorena. Iz nje su uklonjeni najdragocjeniji, bitni sastojci bo jenjem, bijeljenjem, zagrijavanjem i konzerviranjem. Pasteriziranjemlijeka ubija encime koji su od životne važnosti za ishranu iostavlja samo raspadnute bakterije. Osim toga mlijeko je - posli je mesa - u Sjedinjenim Američkim Državama drugi glavniizvor ostataka pesticida u hrani. Bijelom kruhu, lažno »obogaćenom«, ritualno se uklanjaju klice (koje sadrže hranjive tvariod životne važnosti), što predstavlja namjerno škopljenje.