Duši hrana, telu pravi izazov

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Duši hrana, telu pravi izazov


dru-post.jpg



Za pravoslavne vernike u ponedeljak počinje veliki ili časni post, koji će trajati narednih sedam nedelja, a predstavlja period duhovnih priprema za najvažniji hrišćanski praznik - Vaskrsenje Hristovo. Prema učenju otaca crkve, post ne predstavlja samo odricanje od mrsne hrane, već i duhovnu obnovu.

Post prati uzdržavanje od rđavih misli i želja, pokajanje i praštanje... Prema rečima sveštenika Gligorija Markovića, iz crkve Car Konstantin i carica Jelena na Voždovcu, postom se usmeravamo ka životu, jer on je duhovna hrana, i oni koji ga praktikuju uvek i u svakom pogledu su siti.

- Kad čistimo telo posnom hranom, bistrimo i naše misli, preispitujemo sebe, jasnije sagledavamo stvari i ljude oko sebe - kaže otac Gligorije.

Cilj je da se, uz pripremu za pričešće, razrešnu molitvu i ispovest, u miru dočeka praznik vaskrsenja Hristovog. Pričest nije potpuna bez ispovesti - molitve za oproštaj svih grehova i očišćenje duše od zla. Ukoliko telesnom postu uskratimo duhovnu stranu, sprovodimo običnu dijetu.

Može li se na "lakoj hrani" izdržati bez zdravstvenih problema toliko vremena? Jesu li oni koji ne poste manje verujući?

- Kada čovek posti, njemu se post ne čini strašnim, jer je on samo deo njegovog života u crkvi, koji se kruniše pričešćem. Zato ne možemo da govorimo o rigoroznosti posta, već samo o ljudskoj slabosti. Mi ne treba da merimo da li je neko vernik

ili nije i čija je vera veća. Hristom smo svi pozvani na istu vrlinu i naša mera je vrlina i dobro, a ne greh i zlo - kaže otac Gligorije.
Medicinski stručnjaci podržavaju post, podsećajući da takvim načinom ishrane mogu da se spreče bolesti karakteristične za naše podneblje.

- Post nije i ne može biti opasan po zdravlje, jer se u vreme njegovog sprovođenja koriste sve vrste namirnica, a belančevine, vitamini i proteini unose se u istoj, ako ne i u većoj meri kada ne postimo - kaže dr Ljubomir Pfaf, nutricionista.

Posebno su dragoceni grašak, pasulj, soja i pečurke, koji zamenjuju namirnice životinjskog porekla, mleko i mlečne proizvode.

- Post ne izuzima ribu, što je povod da bar od dva do tri puta nedeljno u ishrani koristimo ovu namirnicu. Tako možemo da sprečimo, na primer, arterosklerozu - kaže dr Pfaf.

Svaki duhovnik reći će da nas telesni post samo opominje na duhovni.

- Posna hrana umiruje i upućuje na Boga, a uzdržavanje i kontrola volje održavaju zajednicu - savetuje otac Fotije, iguman manastira Šišatovac.

Samo hleb i voda

Post se praktikuje u svim hrišćanskim crkvama, samo se na drugačiji način sprovodi. U Ruskoj crkvi post, bogosluženja i svetkovanje značajnih praznika isti su kao u SPC.

Katolici imaju post i nemrs: post je količinsko odricanje od "dela" hrane (na primer doručak ili večera), a to vreme koristi se za molitve. Nemrs je uzdržavanje od mrsne hrane, kao kod pravoslavaca. Dovoljno je da se uoči praznika, bar sat vremena, ne jede ništa, i to se, uz ispovest, smatra pripremom za sveto pričešće, za koje dobijaju samo hleb, dok sveštenstvo dobija hleb i vino.

Najstroži post praktikuje se u manastirima, naročito u Hilandaru.

Bez venčanja

Prva
nedelja, koja se zove čista, i poslednja, nazvana strasna, podrazumevaju strogi post na vodi (bez ulja), uz pojačanu molitvu. Na Veliki petak do popodneva, odnosno do iznošenja i celivanja Hristove plaštanice iz crkve, ne sme se ništa jesti, a posle toga samo hleb i voda po meri. Ostalih nedelja, sredom i petkom se posti na ulju, a za velike praznike dozvoljeno je uzeti ribu i vino.

Razrešenje od strogog posta Crkva dozvoljava deci, trudnicama, starima, bolesnima, putnicima i onima koji se bave teškim fizičkim poslovima.

U toku velikog posta ne praktikuju se venčanja, dok su krštenja dozvoljena.


Izvor: Večernje novosti/D.Kljajić
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Cela ova prica me je podsetila na budisticki ritrit. Svi sledbenici Thai tradicije ritrit odrzavaju u periodu od pocetka januara pa do sredine marta. U ovom periodu se svako povlaci u sebe kako bi bistrio svoje misli, preispitivao sebe, jasnije sagledavao stvari i ljude oko sebe. U to vreme se u manastirima ne primaju gosti (sem u izuzetnim prilikama), razgovor izmedju monaha je sveden na meru neophodnosti (cisto tehnicke prirode: "dodaj mi ovo, odnesi ono..."), ne odrzavaju se skupovi (sem zajednicke jutarnje meditacije), nema vecernjih govora o dhammi itd. Tih dva meseca monasi samo meditiraju (dnevni period meditacije je individualni ali se krece negde oko 10 sati dnevne meditacije) i rade na sopstvenoj duhovnoj nadgradnji. Sto se tice posta, monasi poste tokom cele godine tako da se ovaj period po tom pitanju nikako ne izdvaja.

Nije isto ali dosta slicno pravoslavnom uskrsnjem postu :)
 
Član
Učlanjen(a)
11.02.2010
Poruka
2
post na vodi

kada se posti na vodi, da li može da se jedu grisine, smoki, medeno srce?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
I ništa ne vredi ako se post odnosi samo i isključivo na hranu, što je kod mnogih slučaj. Jedno vreme je išla reklama za neki posan majonez koja je glasila "i kad postiš da se lepo gostiš" ili tako nešto. Kakvo "gošćenje" za vreme posta??? Mnogo me nervirala ta reklama. A to je za one koji jedva izdrže i Veliki petak i post shvataju kao svoju žrtvu. Tog dana im sve nešto fali, mnogo su gladni i nervozni.
To sve, uopšte nije cilj posta, i ako je tako, ne treba da poste.
 
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
57
Sta je post i koja je svrha posta,zna li neko?Ovo sto je do sada navedeno je dijetalni rezim ishrane,neki sportisti su onda na dugotrajnom postu
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Пост има две стране: телесну и духовну. Телесни пост је уздржавање од извесних јела и алкохолних пића. Духовни пост подразумева одрицање од сваке врсте грешних и злих помисли, жеља и дела. Телесни пост је само неопходно помоћно средство за успешну духовну борбу против страсти, које се распирују кроз телесне жеље. Пошто тело заједно са душом учествује у греху, треба заједно са њом да учествује у напорима ка поновном задобијању врлина. Стварни духовни пост подразумева уздржавање од сваке похотљивости. Свети Оци су одувек истицали духовну страну поста, и писали да сам телесни пост Бог не прихвата. Чак су га називали "демонским постом", јер и демони не једу, а не теже духовном усавршавању. Па је тиме онај који само телесно пости, а не приступа духовном подвигу, идентичан демонима. Духовна страна поста увек укључује појачане молитве, и квалитативно и квантитативно, и борбу за опште унапређење свих хришћанских врлина.
Стварни пост који обухвата и телесни и духовни аспекат, приводи човека смирењу. У смирењу човек почиње да стиче сазнање, да је спасење могуће једино у Богу, кроз Његову велику милост. Код стицања свих врлина и код испуњења свих заповести, Свети Оци придају врлини расуђивања највећу важност. Расуђивање подразумева дар разликовања онога што је корисно, од онога што је штетно.
 
Član
Učlanjen(a)
30.01.2010
Poruka
30
један од светих отаца је рекао:ако желиш да твоја молитва узлети ка богу,дај јој два крила,пост и милостињу. пост није исти за сваког.постоје различити облици поста.али за све је заједничко: умереност и уздржаност у узимању хране. постећи телом,треба постити и духом,молећи се треба наћи смирење.када нађемо смирење,стишамо наше страсти,своје мисли усмеримо само ка једном.... што мислим да је најтеже,тада кажемо да постимо. милостиња мислим да је помоћ онима којима је неопходна ,без потребе да о њој било ко други зна,осим гопода.
 
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
57
zna li ovde neko zaista da svojim recima napise sta je post ili su sve samo citati sa wickipedije i ostalo?Zna li neko sta Biblija kaze sta je post i kako se posti?
 
Natrag
Top