Dusa- da li postoji ?

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Apstraktna objasnjenja, koja nista ne znace, niti imaju bilo kakvu vezu sa realnoscu.
I masina moze da pamti, znaci, pamcenje nije uopste ekskluzivna karakteristika necega sto je zivo, pogotovo ne samo coveka, obzirom da i atomi mogu da pamte informacije, molekuli takodje. Voda je najbolji primer toga.
Volja takodje nije nista drugo, nego opisna rec. Opet se moze dati isti atribut masinama, posto volja nije nista drugo nego set instrukcija, mentalnih ili iskodiranih, zbog kojih ljudi ili masine, nesto rade ili ne rade.
Obzirom da je razum zapravo opis kritickog misljenja i rasudjivanja, do sada ste vec mogli da zakljucite da ni to nije nesto sto je specificno samo ljudima. I masina moze kriticki da se ponasa, ako je programirana tako, kao i da rasudjuje.
Nista u coveku ne nice samo od sebe, covek sve uci i biva 'programiran' od strane sredine u kojoj zivi. Kada bi ste drzali coveka izolovanog od ostatka sveta, on ne bi znao da govori, mislio bi da ste vi i on jedini ljudi koji postoje, ne bi znao za nista, ni za crtanje, ni za umetnost, ni muziku. Covek bez iskustva je prazna ljustura. Ono sto cini sve te osobine o kojima pricate, nije stvar nicega apstraktnog, vec ako zelite da razmisljate o tome, shvatili bi ste da smo mi sa nasim ponasanjem, produkt nase okoline i interakcije sa njom. Nista spektakularno, zaista. Rodimo se kao prazan orman, u koji skladistimo nase iskustvo. Nekoga ko ne razume taj obican koncept, nagoni zelja da mu daje neke apstraktne atribute, poput besmrtnosti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Apstraktna objasnjenja, koja nista ne znace, niti imaju bilo kakvu vezu sa realnoscu.
I masina moze da pamti, znaci, pamcenje nije uopste ekskluzivna karakteristika necega sto je zivo, pogotovo ne samo coveka, obzirom da i atomi mogu da pamte informacije, molekuli takodje. Voda je najbolji primer toga.
Volja takodje nije nista drugo, nego opisna rec. Opet se moze dati isti atribut masinama, posto volja nije nista drugo nego set instrukcija, mentalnih ili iskodiranih, zbog kojih ljudi ili masine, nesto rade ili ne rade.
Obzirom da je razum zapravo opis kritickog misljenja i rasudjivanja, do sada ste vec mogli da zakljucite da ni to nije nesto sto je specificno samo ljudima. I masina moze kriticki da se ponasa, ako je programirana tako, kao i da rasudjuje.
Nista u coveku ne nice samo od sebe, covek sve uci i biva 'programiran' od strane sredine u kojoj zivi. Kada bi ste drzali coveka izolovanog od ostatka sveta, on ne bi znao da govori, mislio bi da ste vi i on jedini ljudi koji postoje, ne bi znao za nista, ni za crtanje, ni za umetnost, ni muziku. Covek bez iskustva je prazna ljustura. Ono sto cini sve te osobine o kojima pricate, nije stvar nicega apstraktnog, vec ako zelite da razmisljate o tome, shvatili bi ste da smo mi sa nasim ponasanjem, produkt nase okoline i interakcije sa njom. Nista spektakularno, zaista. Rodimo se kao prazan orman, u koji skladistimo nase iskustvo. Nekoga ko ne razume taj obican koncept, nagoni zelja da mu daje neke apstraktne atribute, poput besmrtnosti.


Znači ti si iznutra prazan? Nemaš dušu? Tako sam i mislila. :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Nije da mi treba apstraktno objasnjenje, koje se iz racionalnog produzava u iracionalno.
Tvoje objasnjenje 'duse' je nerazumevanje kako stvari oko tebe rade. Po mom objasnjenju, nema je niko, pa ni ti, po tvom, imaju je svi, pa i ja. Kako god da okrenes tom tvojom iracionalnom logikom, jednaki smo.
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Prvo, kakva je razlika između duha i duše?
Drugo, kako to da duša ne prebiva u čovjeku? Nego? Gdje prebiva?

Postovanje Jurivaka,

mislim da je u gornjem komentaru Laopdikiaja odgovorio na tvoja pitanja.

Duh koji se spominje za vreme stvaranja coveka koji sacinjama jedan od elemenata ljudskog zivota, je Bozja sila ili energija koja pokrece i ozivljava mrtvu materiju. (Dobri je da ovo ne brkamo sa Svetim Duhom, niti sa duhom covecijim)

Samo spaojanjem duha zivoitnog (Bozje sile) sa materijom postala je dusa ziva. To znaci da dusa ziva postoji sve dotle dok su zajedno duh ili dah zivotni i telo. Za to vreme dua JESTE deo licnosti i ne odvaja se od tela.

Medjutim, prilikom smrti, odvija se suprotan proces. Kao sto je spajanjem duha i tela dusa nastala, tako razdvajanjem duha od tela a sto se desava prilikom smrti, dusa nestaje. Znaci dok dusa postoji ona jeste u zajednici sa telom i dahom zivotnim, a kad covek umire, dah zivotni razdvaja se od tela i dusa nestaje, kao sto je spajanjem duha i tela nastala.

Prilikom vaskrsenja, kada ce Bog svojom silom ponovo uspostaviti vezu sa duhom i telom, pojavice se ona ista dusa koja je zivela pre smrti. Drugim recima, za vreme vasrsenja javlja se ona ista licnost, koja je zivela pre smrti.

Sve majbolje
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Izraz ziva dusa se u bibliji koristi kao licna zamenica, sto znaci da ona nije nesto sto postoji u coveku, vec je ziva dusa sam covek kao celokupna licnost.

Izvor biblija - online

Daničić-Karadžić
:

[SUP]3[/SUP] I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i posta krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umre u moru.

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak:

[SUP]3[/SUP] I drugi anđeo izli čašu svoju u more; i postade krv kao od mrtvaca, i svaka duša živa umrije u moru.

Dimitrije Stefanović:

[SUP]3[/SUP] I drugi izli čašu svoju u more, i posta krv kao od mrtvaca, i sve živo umre u moru.

Lujo Bakotić
:

[SUP]3[/SUP] Drugi anđeo izli kupu svoju u more, i ono posta krv, kao krv od mrtvaca, i sva živa stvorenja umreše, sve što beše u moru.

Bible in Basic English:

[SUP]3[/SUP] And the second let what was in his vessel come out into the sea; and it became blood as of a dead man; and every living thing in the sea came to an end. ( otkrivenje 16. 3 )

Управо си сам дао одговор:

...i svaka duša živa umrije u moru.

...i sve živo umre u moru.
...i sva živa stvorenja umreše, sve što beše u moru.


Као што сам и рекао, не мисли се да је склоп духа и тела жива душа, него се мисли на ентитет, тј. на створење. Као што човек ПОСТА ДУША ЖИВА, мисли се да човек поста новостворени ЕНТИТЕТ који раније није постојао. Погрешно су те учили да интерпретираш, а одговор ти је јасан у твом цитату.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Управо си сам дао одговор:

...i svaka duša živa umrije u moru.

...i sve živo umre u moru.
...i sva živa stvorenja umreše, sve što beše u moru.


Као што сам и рекао, не мисли се да је склоп духа и тела жива душа, него се мисли на ентитет, тј. на створење. Као што човек ПОСТА ДУША ЖИВА, мисли се да човек поста новостворени ЕНТИТЕТ који раније није постојао. Погрешно су те учили да интерпретираш, а одговор ти је јасан у твом цитату.



Ja sam upravo to i napisao, u moru nije umro jedan deo coveka, vec covek kao celina koji kao takav predstavlja dusu zivu - zivo bice.

Dusa nije jedan deo coveka, to je ceo covek kao spoj tela i zivotodavne sile.

Kada covek umre, zivotodavna sila se vraca Bogu, telo se vraca u prah, duse nema - ne postoji, jer dusa postoji dok je covek ziv, to je izraz zivota a ne entitet.

Biblija govoreci o smrti pominje samo dva elementa, telo i duh, dok dusu ne pominje jer je nema, ona nakon smrti coveka ne postoji.
Ona postoji samo dok je covek ziv, dusa je manifestacija zivota, to je ziv covek, kada se telo i duh razdvoje nema duse.

"I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao" ( knjiga propovednika 12. 7 )

Pitanje: Gde je ovde dusa?
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Moramo priznati da je Laodikeja dao odlicno i nepobitno objasnjenje o dusi.

Sve najbolje
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Kada covek umre, zivotodavna sila se vraca Bogu, telo se vraca u prah, duse nema - ne postoji, jer dusa postoji dok je covek ziv, to je izraz zivota a ne entitet.

ma nemoj biti toliko siguran laodikeja
jer
duša - karakter je zapisana u nebeskim knjigama
i na temelju karaktera koji čovjek izgradi biće mu i dosuđeno
vječni život ili vječno uništenje
treće mogučnosti nema

ovo što laodikeja piše nije Biblijski nauk
jer
u slučaju da čovjek umre prije nego njegov slučaj dođe pred istražni sud,
na temelju čega bi se onda tom čovjeku sudilo
čovjek umre, duše - karaktera nema i kako sad presuditi kakv je bio

duša je karakter, svakih 60minuta se svi izvještaji o karakteru čovjeka sa zemlje nepogrešivo šalju u nebo
svaki čovjek kada se rodi ima iznad sebe jednog anđela zapisničara koji nepogrešivo snima,
sve naše misli rijeći djela i same pobude srca

svi ti zapisi se vjerno čuvaju do sudnjeg dana
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Spedy, ovde se u mojim komentarima govori o tome sta je dusa, da li ona egzistira nakon smrti ili ne.

To sto ostaje zapisano u nebeskim knjigama, to su izvestaji o nasem zivotu koji smo vodili ovde na zemlji za zivota sa Bogom u zajednici ili pak u grehu, i nasa dela, koji ce se izneti na kraju kada zasedne Bozji sud.
,
Sto se tice karaktera, mi mozemo u trenutku smrti umreti ili kao pravedni izgradjenog karaktera po uzoru na Isusa Hrista, ili kao gresnici, i prilikom vaskrsenja mi ce mo biti podignuti iz groba isti onakvi kakvi smo bili u casu smrti, ili pravedni ili gresni, nase misli ce se nastaviti tamo gde su stale prilikom smrti i sa karakterom koji smo izgradjivali tokom zemaljskog zivota, ili po uzoru na Isusa Hrista ili pod uticajem greha.
 
Natrag
Top