Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Definicija je potpuno jasna. Religiozna grupa koja odstupi od naučavanja glavne ili većinske crkve i koja ima sopstveni pogled na svijet, a to znači i na Bibliju, naziva se sektom. Isto tako, jasno je na šta se misli kada se kaže većinska ili glavna religija. Većinske religije u hrišćanstvu su katolicizam, pravoslavlje i protestantizam. Neodrživa je tvrdnja da se Rimska crkva odvojila od prvobitne hrišćanske zajednice. Gdje je ta prvobitna hrišćanska zajednica danas?
upravo si sam dao odgovor. sekta je odvojenje od originalnog učenja. samim time što si jasno pitanje postavio gde je danas originalna sledba govori ti da si precizno rekao da su velike crkve dogmatske u stvari sekta. misliš li da je moguće preuzeti nešto što je večnbo i time istinsko i to nazvati ad akta a one koji su uzeli k sebi i izokrenuli nazvati primat? po tebi znači sledeće,pošto više nema hrišćanastva ni hraišćana ,što je teški apsurd,to znači da a priori postaje dogma mera za ostale !!
samim priznanjem da je samo uzmimo Isus dogmatik gledajuć na učenje velikih crkvi koje su jas o je i vrapcu na grani otišle od istine jevanđelja kao juda zbog kese,onda je dalja priča oko forme ko je sekta a ko ne smešna. sekta je dakle u globaylu svaka velika grupa koja je za sada naj više otišla od izvora jevanđelja,katolicizam i slični. uzimati njih za meru je totalni kolaps razuma.
što se tiče Boćjeg delovanja Bog je onaj koji jasno odlučuje u prirodi i bez njega ne moće ništa da se pokrene. on upotrebljava vetar,oblake dažd,poplave itd da iuzvrši njegovu volju i namiri svoju pravednost prema grehu. normalna pojava dažda je odavna poznata da natapa zemlju. čak i to je u promeni došlo po potopu. normanost je bila samo slana,rosa koja je natapala zemlju.
Bog je poslao prevarnog duha da prevari ahava sa ciljem da ga ubije. primera ima sijaset. smešno je to izbeći. ne znam kome smeta ta istina. možda onima koji ne vole pokajannje od prestupa.
 
Učlanjen(a)
15.05.2014
Poruka
29
"Sekta ili sljedba je svaka religiozna grupa koja ima vlastiti i svojstveni pogled na svijet, što proizlazi iz naučavanja jedne od glavnih religija svijeta, ali nije s njime identičan.[1]

Izraz sekta (uteologiji) označava grupe koje su nastale odvajanjem od većinske religije. Takve grupe obično drugačije tumače glavne tvrdnje religije iz koje su proizašle."

Ovo je u nauci, pa samim tim i uopsteno, opsteprihvacena definicija. Kazu uceni ljudi da je sljedba precizniji termin jer kad dolazi do odvajanja uglavnom se sledi neka ideja ili harizmaticni lider. Ali i sekta je isto to.
Posto je vec to ustanovljeno tako, pitam se zasto se termin sekta upotrebljava u pogrdnom smislu. Kad kazem sekta mislim upravo ovako kao sto sam citirao Jurivaku ali posto je prevladalo pezorativno znacenje koristim izraz "mala verska zajednica".
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Definicija je potpuno jasna. Religiozna grupa koja odstupi od naučavanja glavne ili većinske crkve i koja ima sopstveni pogled na svijet, a to znači i na Bibliju, naziva se sektom. Isto tako, jasno je na šta se misli kada se kaže većinska ili glavna religija. Većinske religije u hrišćanstvu su katolicizam, pravoslavlje i protestantizam. Neodrživa je tvrdnja da se Rimska crkva odvojila od prvobitne hrišćanske zajednice. Gdje je ta prvobitna hrišćanska zajednica danas?

U tome jeste problem tumačenja sekte, jer po ljudskim merilima sekta je sve ono što nije deo većinske Rimokatoličke i Pravoslavne crkve.

Biblija gleda na pojam sekte sasvim drugačije.

Crkva je po bibliji skup vernih koji su zapisani na nebesima - u nebeskim knjigama i svako ko ima biblijsku veru on je deo tog broja vernih koji u Božjim očima čine istinsku crkvu - Jevrejima poslanica 12. 22 - 23

Naravno, Bog je kroz čitavu istoriju na zemlji imao svoju crkvu pravih biblijskih Hrišćana - koja je zbog okolnosti stalnih progonstava delovala ilegalno.
On i danas ima svoju crkvu i ona se u Božjim očima ne meri po brojnosti već po istini koju poseduje.

Prema tome, ljudska merila su ograničena, jer kada bi se crkva i sekta merili po brojnosti, tada bi recimo većina i ako ona propagira laž bila u pravu jer je "većina"

Da su satanisti recimo u većini - po ljudskim merilima oni bi bili u pravu jer su većina.

Dakle, mi ne možemo tako gledati na stvari čisto ljudskim očima i zaključivanjem - već onako kako Bog i biblija gledaju, da je sekta ono što se odvojilo od Hristovog učenja a ne crkve, mada mi imamo istorijske dokaze da se jedan deo Hrišćanstva sredinom 2 veka odvojio od te prve apostolske Hrišćanske crkve i uzeo primat nad Hrišćanstvom uz pomoć svetovnih vlasti, što je očigledan pokušaj zavere od strane sotone da čovečanstvo odvede od Boga i istine koja se nalazi u Božjoj reči.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
upravo si sam dao odgovor. sekta je odvojenje od originalnog učenja. samim time što si jasno pitanje postavio gde je danas originalna sledba govori ti da si precizno rekao da su velike crkve dogmatske u stvari sekta.
Ne, u krivu si i tvoje zaključivanje je vrlo problematično. Umjesto ovako krivog zaključka, trebao si prvo odgovoriti na pitanje gdje je danas ta originalna sljedba ili prava crkva? To što ti tako nazivaš, danas ne postoji! Prema tome, ne može postojati ni neko odvajanje od nje. Oficijelna nauka jasno definiše koje su to glavne religije danas u svijetu, kao i denominacije u okviru pojedinih religija. Sve drugo su obične spekulacije i proizvoljna tumačenja. Nazivati glavne religije sektama može neko ko je u vrlo lošim odnosima sa logikom i u velikom raskoraku sa savremnenom naukom. Možemo mi imati vlastita mišljenja o svemu, ali ako želimo da nas drugi shvate iole ozbiljnije, ta mišljenja moraju ipak imati neku racionalnu osnovu i temiljiti se na razumu prihvatljivim činjenicama.

Posto je vec to ustanovljeno tako, pitam se zasto se termin sekta upotrebljava u pogrdnom smislu. Kad kazem sekta mislim upravo ovako kao sto sam citirao Jurivaku ali posto je prevladalo pezorativno znacenje koristim izraz "mala verska zajednica".
Ja zaista ne znam zašto ljudi izraz Sekta smatraju uvredljivim? Ne vidim tu ništa uvredljivo. To je samo pojam koji označava ono što je rečeno u definiciji o sektama. Ako se neka grupa odvojila od glavnine i počela drugačije tumačiti ideju koja im je do tada bila zajednička, pa ako takvu grupu imenujemo sektom ili bilo kako drugo, zbog čega bi bilo koje od tih imena bilo uvredljivo?

U tome jeste problem tumačenja sekte, jer po ljudskim merilima sekta je sve ono što nije deo većinske Rimokatoličke i Pravoslavne crkve.
Mi objektivno i nemamo druga mjerila nego ljudska, odnosno naučna.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Imamo - biblijska merila od kojih nažalost i oni koji se danas nazivaju crkvom odstupaju i tumače stvari po ljudskim merilima da bi opravdali svoja gledišta.
Kada bi svi ljudi isključivo primenjivali biblijska merila - danas ne bi bilo toliko crkava i teološko dogmatskih razlika.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne bih rekao da u Bibliji imaš definiciju sekte. S druge strane, Biblija je hrišćanski ustav, a da bi se on primjenio i sprovodio u životu, važe ista pravila kao i kod ustava svake države. Potrebno je uraditi niz drugih zakona i propisa i odrediti kako se ustav ima provoditi. To nije niti će uraditi Bog. To rade ljudi. Prema tome, ljudska mjerila su i u ovom slučaju najbitnija.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Po bibliji - crkva svetuih je ona koji drzi zapovesti Bozje, ima dar prorostva i ucenje Bozje reci.

Izdvajanje iz ovih univerzalnih principa je ustvari sektastvo, i ovo su apostoli predvideli unutar prve Hriscanske crkve, sto se i dogodilo tokom 2 veka.

"Пазите дакле на себе и на све стадо у коме вас Дух Свети постави владикама да пасете цркву Господа и Бога коју стече крвљу својом;
Јер ја ово знам да ће по одласку мом ући међу вас тешки вуци који неће штедети стада;
И између вас самих постаће људи који ће говорити изврнуту науку да одвраћају ученике за собом.
Зато гледајте и опомињите се да три године дан и ноћ не престајах учећи са сузама сваког од вас.
И сад вас, браћо, предајем Богу и речи благодати Његове, који може назидати и дати вам наследство међу свима освећенима" ( dela aqpostolska 20. 28 - 32 )

"И разгњеви се змија на жену, и отиде да се побије са осталијем сјеменом њезинијем, које држи заповијести Божије и има свједочанство Исуса Христа" ( otkrivenje 12. 17 )
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Po bibliji - crkva svetuih je ona koji drzi zapovesti Bozje, ima dar prorostva i ucenje Bozje reci.

Izdvajanje iz ovih univerzalnih principa je ustvari sektastvo, i ovo su apostoli predvideli unutar prve Hriscanske crkve, sto se i dogodilo tokom 2 veka.
A ko čini crkvu nego ljudi?! Crkva bez ljudi ne bi ni postojala niti bi što značila. Znači opet dolazimo do toga da ljudi određuju pravila i osmišljavaju provedbu Božije riječi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Upravo je suprotno u pogledu prave vere - autoritet je Bog, on podize crkvu, on je vodi i usmerava, ljudi su samo orudja koja on koristi u tom pogledu.

Mnogi danas tvrde da rade u Bozje ime i ako nikakav licni poziv od Boga nisu doziveli i nemaju nikakav dokaz da je to tako i ono sto oni govore i uce je u sustoj suprotnosti sa Bozjom recju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ne bih rekao da u Bibliji imaš definiciju sekte. S druge strane, Biblija je hrišćanski ustav, a da bi se on primjenio i sprovodio u životu, važe ista pravila kao i kod ustava svake države. Potrebno je uraditi niz drugih zakona i propisa i odrediti kako se ustav ima provoditi. To nije niti će uraditi Bog. To rade ljudi. Prema tome, ljudska mjerila su i u ovom slučaju najbitnija.

Naravno da i u bibliji imas definiciju sta je ''sekta''.

„Oni mu pak rekoše: mi iz Judeje nismo primili nikakvo pismo u vezi sa tobom, niti je ko od
braće došao i javio ili rekao što rđavo o tebi. Ipak, biće nam zadovoljstvo da od tebe čujemo
šta ti imaš na umu; poznato nam je, naime, za ovu sektu – da se svuda protiv nje govori.
(Djela apostolska 28:21-22 ).
Hriscanstvo je u 1. veku bilo ''sekta'' zato sto se odvojilo od vecinske religije judaizma.
Nju su jevreji proglasili sektom, iako ona to u stvarnosti nije bila, jer je bila od Boga priznata, pa bi bilo suludo govoriti za nju da je sekta.
Ipak u ocima vlasti i jevreja ona je bila ''sekta''.
Sekta je bila, zato sto se i vrlo precizno moze dokazati da je ona ''odvojena od vecine'', ona sama sebe tako dozivljava i samoinicijativno se odvaja od vecine recima: ''Vama je najpre trebalo da se propoveda Jevandjelje(Vecinskoj religiji), ali posto vi sebe smatrate nedostojnima, evo se obracamo mnogoboscima''- Dakle dolazi do odvajanja, i to je precizno definisano.
U stvarnosti, neko ko je ''sekta'' , moze biti ispravna religija sama po sebi, i to niko ne moze osporiti.
Jer se u slucaju Hriscanstva , pokazalo da ''manjina'' ipak ima pravo, i da je imala Bozju podrsku za taj postupak.

Dalje, sto se tice definicije: ''sekta je neko ko se odvojio od vecinske religije'' , ako primenimo tu definiciju na danasnje tkz. ''sekte'', ne moze se dokazati da je neko ''odvojen od vecinske''.
Adventisti recimo nastaju kao medjureligijski pokret, koji je bio stvoren od ljudi razlicitih protestantskih grupacija. Postavlja se pitanje: ''Od koga su se oni odvojili''?
Viljem Miler je bio Baptista, ali on nije osnovao - ''Adventiste''.
Ko ih je osnovao?
Za to nema pouzdanih dokaza, ljudi su se okupili iz razlicitih ''protestantskih i vecinskih crkava'' i formirali nesto sto se nazivalo ''adventisti sedmog dana''.
Dakle od koga se oni odvajaju?
Od vecinske se sigurno ne odvajaju.
Od sekte, prave sektu?


Dalje uzmimo Jehovine Svedoke: oni nastaju kao grupa ''nezavisnih istrazivaca biblije'' , prethodno osnovani od ''deklarativnog pripadnika Prezbeterijanaca'' Charlesa Taze Russella, koji je inace bio i mason.
Ali nije on jedini osnovao tu religiju.
Opet je i ovde u pitanju ''grupa ljudi koja se okupila iz razlicitih denominacija''. Nema odvajanja od ''vecinske''.

Da bi se opravdao naziv ''sekta'' mora se raspolagati cinjenicama, ko se od koga odvojio.
U ova dva primera toga nema: bilo je tu muslimana, baptista, luterana, prezbeterijanaca i katolika.
Nisu se odvojili, niti su svi oni bili aktivni u svojim crkvama.
Niti su naglasili ''odvajanje''!

Ovi pokreti nastaju samoinicijativno, na temelju proucavanja ''biblije''!
Nema odvajanja, jer nisu bili pripadnici ''vecine''.


Ako ce mene sutra neko da proglasi ''sektom'' zato sto sam citao: ''Kuran'' i zakljucio da on nesto naucava i formirao svoju grupu ''islamista''. O cemu mi onda pricamo?
Od koga se ja odvajam, kad nikad nisam ni bio clan vecine?


Drugi je slucaj sa Isusom i Pavlom, koji su bili aktivni pripadnici vecinske religije, pa se odeljuju samoinicijativno, i jos recima naglasavaju svoj ''postupak odvajanja''.
Isto se moze reci i za Martina Lutera, koji je ''naglasio postupak odvajanja'' zakucavsi na vrata crkve 95 teza prvobitno je izrazio neslaganje sa ''vecinom'' da bi ubrzo nakon toga bila formirana i posebna crkva.
Dakle ako idemo po ovoj definiciji: J.S. nisu sekta, Adventisti nisu sekta ali ''Luteranska'' crkva jeste.

A ovde se stvari izokrecu, ''Luteranska'' je danas ''Tradicionalna''(Protestantska) a ove druge, koje se nisu odvojile ni od koga(vec su nastale kao ''medjureligijski pokret''): Adventisticka i Jehovini Svedoci su ''sekte''.
Ajde da se uozbiljimo i pogledamo istoriju.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top