Duh,dusa i sveti duh

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Da li volite da vas lazu?

Ja ne,a vi?
Znate li ko je rekao prvu laz i kada?
To je nauka o besmrtnosti ljudske duse,a zapisana je u Bibliji.
Znate li ko ju je izgovorio i kako?
Sotona,djavo i to na veoma lukav nacin.
O tome imamo izvestaj zapisan u 1.Mojsijvoj 3:1-5.
Svi mi znamo da zmije negovore.,ali sotona je ucinio da progovori(kao da je npr govorio iz trbuha).
Sta je on uradio?
Nije isao na Adama,jer je stariji i pametniji,vec na zenu koja je mladja i slabija.
Zeleo je da joj usadi nispravnu zelju za necim sto nije njeno i nazalost,uspeo je u tome.
Sta je to bilo?.
Procitajmo taj izvestaj 1.Moj 3:1-5.
Ali zmija bese lukava mimo sve zveri poljske koje stvori Bog,pa rece zeni
"JE LI ISTINA DA JE BOG KAZAO DA NE JEDETE SA SVAKOG DRVETA U VRTU"?
A zena rece zmiji:mi jedemo roda sa svakog drveta u vrtu
Samo roda s onog drveta usred vrta kazao je Bog NE JEDITE i ne dirajte u njega DA NE UMRETE.
A zmija rece zeni:"NECETE VI UMRETI".
NEGO ZNA BOG DA CE VAM SE ONAJ DAN KAD OKUSITE S NJEGA OTVORITI OCI ,PA CETE POSTATI KAO BOGOVI I ZNATI STA JE DOBRO A STA ZLO.
Sta ucimo iz ovog izvestaja?
Sotona je nazvao Boga lazovom.Setimo se da je Bog rekao da ce umreti,a sotona da nece, i jos kao Bog uskracuje njima pravo da i oni budu kao bogovi.
Ok.sta se desilo?
Oboje su umrli.Adam je umro sa nekih 930godina.
Ko je lagao Bog ili Satana?
neko ce reci.
Pa u 1.moj 2:17 pise "Ali s drveta od spoznanja dobra i zla ne jedi,jer u koji DAN okusis s njega umreces".Oni nisu umrli taj dan ,jer je ziveo 930godina.
Sad razmislite.da li se Bog upravlja prema nasem racunanju vremena od 24sata je jedan dan,ili drugacije?
2 petrova 3:8 pise " Ali ovo jedno da vam ne bude nepoznato,ljubazni,da je jedan dan pred Gospodom kao hiljada godina i hiljada godina kao jedan dan(ovo ce zasad biti dovoljno).Dalje on je sa Bozje tacke gledista odmah u duhovnom smislu postao mrtav.,npr kao kad te neko duboko povredi,sta kazes za takvu osobu?...On je za mene mrtav ne postoji.Tako je i Adam za boga umro odmah i u duhovnom i u fizickom pogledu.
Ali gle nove lazi sotonske.
Umrlo je njegovo telo,ali on ,tj njegova dusa je ziva.???
Ako je tako gde je Adam sada?u raju na nebu,u paklu,cistilistu?..Gde???
Sta kaze bog u 1 .moj 3:19b... .dokle se ne vratis u zemlju od koje si uzet,jer si prah i u prah ces se vratiti.
Zakljucak.Da li je Adam ziveo ili postojao negde pre dok ga Bog nije napravio???.---NIJE.Tako ni sad vise nigde ne zivi ,zato jer ne postoji.
Ali satanska laz i dalje zivi kroz nauku o besmrtnosti ljudske duse o kojoj cu reci vise na drugom mestu.
Procitaj jos jednom ove stihove i koristi sam svoj mozak pa ces videti koliko je to jesnostavno kad se odbace predrasude.
pozdrav svima koji citaju


STA JE DUSA?

Da li je dusa nesto nezavisno od tela,koja ga nakon smrti napusta?Svako se ovo kad tad zapitao.Da li nam je Bog dao odgovor na ovo pitanje?
Jeste.
Pocnimo od pocetka,ostavljajuci sve predrasude i koristeci sami svoj mozak i cistu logiku, NAS RAZUM!
Da li je covek dusa i kakva dusa citamo u izvestaju stvaranja Adama.
1.moj 2:7. "
A stvri Bog coveka od praha zemaljskog i dunu mu u nos duh zivotnii posta covek dusa ziva.
Sta ucimo iz ovog izvestaja?
Kao prvo tek kad mu je udahnuo u nos duh zivota postao je dusa ziva,tj oziveo je.Sta je pre bio?dusa mrtva,jer nije bio ziv,nije postojao nigde.Zapazi da mu bog nije dao dusu,vec da je on postao dusa.
Udahnuo u nos duh zivotni...ne podseca li vas to na vestacko disanje?Ako se davljeniku ne da vazduh sta se desava?-umire.(vise o duhu pricacu u posebnoj temi).
Da li znas da su i zivotinje oznacene kao duse.
U 1.moj1:24"Potom rece Bog neka zemlja pusti iz sebe DUSE ZIVE po vrstama njihovim,stoku i sitne zivotinje i zveri zemaljske po vrstama njihovim.I bi tako.(Ovde se moze videti i zakon o vrstama ,naucno dokazan).
Da li je dusa smrtana.Jeste itekako.Ima puno citata ,ali je ovaj najjasniji.
Jezekilj18:4 ".....Dusa koja zgresi ona ce poginuti."
Dusa najkrace ,znaci ZIVOT!!!.
Molim te procitaj Jovan 10:15
Tu Isus kaze ".... i dusu svoju polazem za ovce.(zivot),
Jos bi dodao da je rec dusa na srpski prevedena od jevrejske reci nefes ,a na grckom prevedena kao psihes,
Sta smo jos mogli da vidimo iz ovog izvestaja stvaranja.
Za razliku od drugih kultura i verovanja ovde se kaze da je Adam napravljen od zemlje.da li je to tacno?
Svi sastojci koji se nalaze u zemlji ima ih u nasem telu.Nista nenaucno,vec naucna cinjenica.
Zato pazite na svoje duse kao sto pise u delima apostolskim 3:23 stih
"I bice da ce se svaka dusa koja ne poslusa toga proroka istrebiti iz naroda."
Na sta se ovde misli sa recju dusa?..Pa na osobu ili pojedinca.
A sta cemo sa nekim stihovima koji govore potpuno drugacije,tzv.problematicni stihovi.npr.matej 10:28
"Ne bojte se onih koji ubijaju telo, a duse ne mogu ubiti,nego se bojte onoga koji moze i dusu i telo pogubiti u paklu.
Sta cemo sada?Eto dusa se ne moze ubiti??,a?.Da li je tako?
Setimo se da je dusa ZIVOT ili pojedinac,zavisno od konteksta (tako je na jevrejskom jeziku,za razliku od naseg).A dalje se kaze da ipak ima neko ko moze i dusu i telo pogubiti.
Najkrace receno nas neprijatelj je satana koji nas moze ubiti kao osobe,ali nam ne moze trajno uzeti zivot,zato sto je Bog veci i jaci od njega i nece mu dozvoliti da napravi stetu koju on ne moze ispraviti.
Nemojte se obeshrabriti kad naidjete na ovakve stihove,jer upravo ste naucili kako satana vara ljude preko nauke o besmrtnosti ljudske duse.
Pozdrav

Da bi znali pravo znacenje reci "DUH"
Prvo moramo znati njeno poreklo.Srpska rec DUH prevedena je sa hebrejske(jevrejske)reci RU'AH koja oznacava KRETANJE i DEJSTVO.Na grckom se pise "PNEUMA".

Prevodioci su je preveli sa: DAHTANJE,DAH,VETRIC,BURA,VETAR,delujuce zivotne snage u zemaljskim stvorenjima, duhovne osobe,DELUJUCA SILA kao i sa DUH.
Smisao teksta u kome se pojavljuje ta hebrejska rec,pomaze prevodiocu da odredi da li je treba prevesti sa duh ili drugacije.
npr. prvi put se RU'AH pojavljuje u 2 stavku svetog pisma.Nas prevod je prevodi sa DUH,a drugi npr Amerikan Translejsn sa Silan Vetar .itd.
Zanimljivo je i to da nas prevod istu rec "RU'AH "razlicito prevodi
npr 1.moj 2stih " .....i DUH BOZJI dizase se nad vodom",
a zatim u 1.Moj 8:1 kaze "......i posla Bog "VETAR"na zemlju da uzbije vodu.
Nije li ovde taj Vetar predstavljao Bozju delujucu silu?
Da li je to treca osoba u trojstvu???
Jos ju je Bog poslao od sebe.Znaci nikako Vetar ne moze biti jednak Bogu.Sta ti mislis?


Ali ajd idemo dalje
Molim te procitaj Propovednik 3:19-21
"Jer sto biva sinovima ljudskim ,to biva i stoci,jednako im biva,kako gine ona,tako ginu i oni,i SVI IMAJU ISTI DUH.I covek nije nista bolji od stoke,jer je sve tastina.
Sve ide na jedno mesto: sve je od praha i sve se vraca u prah.
Ko zna da duh sinova ljudskih idu gore, a duh stoke ide dolje pod zemlju?
REC BOzja nam ovde govori da covek prilikom radjanja ne dobija nista sto gakad umre cini vrednijim od zivotinja.

A sta reci za samog Isusa Hrista
Procitaj Luka 23:46
" I povikavsi Isus iza glasa rece. Oce ! U ruke tvoje predajem DUH svoj. I rekavsi ovo izdahnu.
Zapazi da je Isus izdahnuo.umro je.On nije uzasao na nebo kad je njegov Duh izasao.Tek treci dan posle toga Bog je taj koji ga je vratio u zivot vaskrsnuvsi ga iz mrtvih.
ON JE ZNAO DA U SLUCAJU NJEGOVE SMRTI (a i ostalih),IZGLEDI ZA BUDUCI ZIVOT ZAVISE OD BOGA.




Za Sveti Duh se kaze da moze ljude ISPUNITI, i da oni mogu njime biti pomazani i krsteni.Isus je cak Sveti Duh oznacio kao "POMOCNIKA"koji ce poucavati,svedociti i govoriti.
Iz drugih stihova postaje ocigledno da je to bilo preko andjela ili ljudi.npr.Matej 10:20 stih kaze "jer necete vi govoriti, nego Duh oca vasega govorice iz vas".
U delima apostolskim 1:8 se kaze da ce Isusovi sledbenici kad prime Sveti Duh biti SVEDOCI za njega.

Dakle mi nismo primili duh sveta,nego duh koji je od Boga,da mozemo znati stvari koje nam je Bog dobrostivo dao (1.kor 2:12).
A koji su plodovi sveta,a koji plodovi duha znas li???


dodatak
1.Petrove 4:6 "zato se i mrtvima propoveda jevandjelje".Sta mislis ko su ti mrtvi? Koji su mrtvi iz Mateja 8:22 neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace.? Jedan od bezbroj odgovora stoji ti i u
efesanima 2:1 "I vas koji bejaste mrtvi za prestupanje i grehe svoje......i 5 stih I nas koji bejasmo mrtvi od grehova ozivlje sa hristom.Jasno je da se misli na one kojima se obraca,koji su nekad bili duhovno mrtvi,zarobljeni u laznoj religiji fariseja.

Nada doslovno mrtvih jeste uskrsenje i prilika da tada cuju dobru vest i da budu sudjeni po tome kako ce tada postupati ,tj u vremenu 1000 godisnje vladavine Isusa Hrista.

Sto se tice 1.petrove 3:19 "...propoveda duhovima u tamnici.."sta miislih ko su ti duhovi?Biblija ovde govori o demonima.Oni su od Isusa dobili reci osude i presude za vecno unistenje.To nisu duhovi umrlih ljudi.I kao trece set5i se kako je izgonio demone iz demoniziranih ljudi.Seti se kako je jednom prilikom jedan demon rekao Isusu,kao nije jos doslo vreme tog suda ili dana,odakle se vidi da su dobro znali da su njegovim propovedanjem osudjeni.Odbaci predrasude i bice ti sve jasno,i izvini sto si malo duze cekao na odgovore za ova tvoja dva kljucna citata kojima ti tvrdis da je dusa besmrtna.Iskren da budem ,i ja sam nekad mislio kao i ti i mnogi drugi.

Razmisli i o onim stihovima koje sam pre postavio
Jovan 3:13 "Niko se ne pope na nebo,osim koji sidje,sin covecji".Sta mislis kolko je bilo dobrih ljudi pre Isusa?.recimo David.Sta mislis da li je on nakon smrti otisao na nebo?.Pogledaj sta apostol Pavle kaze hiljadu ikusur godina nakon Davidove smrti u dela ap:2:29,34 David ne izadje na nebesa.
a sta je sa Jovanom Krstiteljom? Isus lepo kaze u mateju 11:11 kaze ,da nijedan rodjen od zene nije veci od Jovana Krstitelja;a najmanji u carstvu nebeskom veci je od njega.Zasto ?Zato sto ni on nije otisao na nebo.Znaci bio je mrtav i nesvesan i nikakva dusa ,niti duh nije bio van njega svesan.Biblija jasno kaze izidje duh i sve njegove pomisli propadnu!!!!!

yes3
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Zasto Sveti Duh nema ime kao Bog Otac,i kao sin Bozji sto imaju svoja imena.?
Sto se Svetog Duha tice ,zanimljivo je da mu se nigde ne daje nikakvo ime.
Da je Sveti duh osoba ,sigurno bi imao ime ,kao naprimer Sin Bozji-Isus Hrist,zatim Svemoguci Bog Otac-Jehova.
Ne uci li nas cak i zdrava logika,da svaka OSOBA ima svoje licno ime?
Duh je u 1.Jovanovoj 5:8 uporedjen sa vodom i sa krvi,a ne sa osobama!!!
8 I troje je što svedoči na zemlji: duh, i voda, i krv; i troje je zajedno.

Neki biblijski tekstovi SAMO izgledaju kao da je Sveti duh osoba.
Primeri
Jovan 14:16,17,26
16 I ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek:
17 Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti.

26 A utešitelj, Duh Sveti, kog će Otac poslati u ime moje, On će vas naučiti svemu i napomenuće vam sve što vam rekoh.
Odavde vidimo da je Sveti duh,utesitelj,najkrace DUH ISTINE!!!(nesto kao Duh zakona ,koji naravno nije osoba!!!)

A sta reci ,kako Isus krstava Svetim duhom i vatrom
Matej 3:11
11 Ja dakle krštavam vas vodom za pokajanje; a Onaj koji ide za mnom, jači je od mene; ja nisam dostojan Njemu obuću poneti; On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.
Zapazi da je Jovan krstavao VODOM,a Isus ce krstavati Svetim Duhom i OGNJEM.Da nije mozda i OGANJ osoba???


Zapazimo da se Svetim Duhom moze i POMAZATI!!!
Dela apostolska 10:38
38 Isusa iz Nazareta kako ga pomaza Bog Duhom Svetim i silom, koji prođe čineći dobro i isceljujući sve koje đavo beše nadvladao; jer Bog beše s njim.
Svetim duhom na sebi Isus je dobio moc da cini cudesa,bas kao i mnogi drugi Bozji proroci pre njega,a i posle njega!!!



Matej 10:20 stih kaze "jer necete vi govoriti, nego Duh oca vasega govorice iz vas".
Dakle Sveti Duh GOVORI PREKO LJUDI!!!

Ima jos slicni stihova koji su korisceni i kao personifikacija
kao sto greh moze da cuci na vratima ,tako i sveti duh moze da cini ili oseca neke stvari....
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Pozdrav.
Da li je Bog prokleo satanu ili zmiju?
Pitanje je postavljeno zbog uvoda i lako je odgovoriti.

Zašto Duh nemože biti osoba?
Pitanje je postavljeno iz opisa Duha.

Šta se sve u Pismu naziva DUŠA?
Pitanje je postavljeno radi sagledavanja šireg opisa iste.

Šta je DUH a šta DAH i šta je Duh Sveti a šta Duh životni?
Radi lakšeg praćenja istine.

Bog te blagoslovio.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Tema je duh ,dusa i sveti duh.
Mislim da je sve receno u najkracim crtama.
Logika nas ucu da je SVETI DUH ili DUH ISTINE nesto nezivo,a ne osoba,
tamo gde se misli da je osoba,rec je najcesce o personifikaciji.
Neka nam Bog svima pomogne
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Da li si znao da se Bozjim duhom ponekad ukazuje i na Prst Bozji?

2.moj 31:18

I izgovorivši ovo Mojsiju na gori sinajskoj, dade mu dve ploče svedočanstva, ploče kamene pisane prstom Božijim.dk
Matej 12:28
A ako li ja Duhom Božijim izgonim đavole, dakle je došlo k vama carstvo nebesko.dk
Luka 11:20
A ako li ja prstom Božijim izgonim đavole, dakle je došlo k vama carstvo Božije.dk

Da li se iz prilozenog da zakljuciti da je Bozji duh osoba ili sredstvo kojim se nesto radi?

Tekst Svetog pisma se ne sme menjati
5.moj 4:2
Ništa ne dodajte k reči koju vam ja zapovedam, niti oduzmite od nje, da biste sačuvali zapovesti Gospoda Boga svog koje vam ja zapovedam.
Zasto su izbacili Bozje ime Jehova???Zasto uce da je Bozji duh takodje osoba trojstva,kad to nije istina?
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
,,Logika nas ucu da je SVETI DUH ili DUH ISTINE OSOBA,ili pak nesto personifikovano kao Duh Zakona???,,

,,
Zasto su izbacili Bozje ime Jehova???Zasto uce da je Bozji duh takodje osoba trojstva,kad to nije istina?,,


Uporedi ove tvoje dve izjave gore.
Sad bih ako je moguće da čujem odgovore na pitanja koja postavih radi boljeg razumevanja teme.
Hvala.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
za baumastera
Najkrace receno,najkraci odgovori na postavljena pitanja.

Da li je Bog prokleo satanu ili zmiju?
Bog je prokleo sotonu(zmija kao zivotinja je nebitna)

Zašto Duh nemože biti osoba?
Zato sto Istina ne moze biti osoba,a sveti duh se naziva i Duhom Istine.

Šta se sve u Pismu naziva DUŠA?
I ljui i zivotinje

Šta je DUH a šta DAH i šta je Duh Sveti a šta Duh životni?
duh ili dah je pokretacka snaga,ili energija od Boga,
Sveti duh je mnogo jaca nazovimo je "energija od samoga Boga",ona kojom mogu da se cine mnoga cudesa(nesto kao sto je danas recimo nuklearno oruzje,totalno uprosceno.)
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
,,duh ili dah je pokretacka snaga,ili energija od Boga,
Sveti duh je mnogo jaca nazovimo je "energija od samoga Boga",ona kojom mogu da se cine mnoga cudesa(nesto kao sto je danas recimo nuklearno oruzje,totalno uprosceno.
),,

Da li je ovaj odgovor koji si dao suprotan Pismu i da li se graniči sa HULOM?
Ako bih ja rekao da je Isus energija da li bi moja vera bila ispravna?
Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Svi mi dobro znamo da Isus nije energija ,vec ziva osoba.
Takodje znamo i da je njegov Bog i Otac ziva osoba.
Osim sto mnogi smatraju da su SIN I OTAC ISTI U SVEMU(po starosti,obliku,telu,prolivanju krvi,polozaju i ne znam po cemu jos),oni su
dali sebi za pravo da tumace da je Sveti Duh osoba ,samo da bi ga zarad cara Konstantina ,pripojili TROJSTVU Rimskih bozanstava.
Za Svetog Duha nigde u Bibliji ne pise da je Bog,dok za Isusa pise da ima titulu Bog(dobio ju je od svoga Oca).
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Svi mi dobro znamo da Isus nije energija ,vec ziva osoba.
Takodje znamo i da je njegov Bog i Otac ziva osoba.
Osim sto mnogi smatraju da su SIN I OTAC ISTI U SVEMU(po starosti,obliku,telu,prolivanju krvi,polozaju i ne znam po cemu jos),oni su
dali sebi za pravo da tumace da je Sveti Duh osoba ,samo da bi ga zarad cara Konstantina ,pripojili TROJSTVU Rimskih bozanstava.
Za Svetog Duha nigde u Bibliji ne pise da je Bog,dok za Isusa pise da ima titulu Bog(dobio ju je od svoga Oca)
.

Ko je to ,,oni,,ako misliš na apostole u pravu si baš tako uče da je Duh osoba koja ima silu i darove.
Apostoli NISU znali Kostu tako da ne stoji to što govoriš jer je pre Koste došao Duh a ne energija.
Vidiš ,,energija,, GOVORI. ,,energija,, poučava-osvedočava-utešava- zastupa. ,,energija,, ODLUČUJE. ,,energija,, zapečaćava. ,,energija,, se nESME naružiti zbog hule a Otac i Sin smeju zar je ,,enerija,, veća od Oca?.


,,Za Svetog Duha nigde u Bibliji ne pise da je Bog,dok za Isusa pise da ima titulu Bog(dobio ju je od svoga Oca),,

Pa kad je Isus dobio ISTO zvanje koliko onda Bogova imamo (Bog Otac, Bog Sin ...) Ko je po tebi Bog ili ko su po tebi bogovi?
Jesi li siguran da ne piše da je Duh Bog ili se šališ....pročitaj Pismo pa se čujemo.
Pozdrav.
 
Natrag
Top