Dijeta - mrsavljenje - gojaznost

Član
Učlanjen(a)
31.05.2009
Poruka
436
Pa da... tako je to kada druga osoba zna bolje moje telo nego ja... Pa ne radi MENI... mozda drugima uspeva, ali kod mene nishta, samo misice imam, al kg je isti :|
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
student to je isto kao kada bih jatebi sad pricao kako ti ne znas da natravis slicice ili avatar,tu nema radi ne radi nije to program pa zabaguje,ja se nutricionizmom bavim 10godina,a ti NE ZELIS da se pridrzavas,i sam si rekao za neke stvari da nema sanse da ih izbacis a neke druge da ubacis tako da...;)
 
Učlanjen(a)
10.06.2009
Poruka
46
Ja ti verujem da jedes mnogo ali da se ne gojis jer je to problem koji sam i ja imao, ali vec ti je receno sta treba da radis da to promenis

hehe... e pa student posto ne prihvatas proste a delotvrone savete (ja sam skocio od 60 na 85 kg samo uz teretanu i krku)... doslo je vreme da se upoznas sa izuzetno komplikovanom ali najefikasnijom tajnom nutricionizma... jesi li spreman?

Kad trosis vise kalorija nego sto unosis- mrsavis
Kad unosis vise kalorija nego sto trosis- gojis se

ljudi mnogo vole da komplikuju nesto sto je u sustini jako prosto... e sad prijatelju, ako ides u teretanu i jedes kako ti kaze Cobi, ne mozes da se ne ugojis.

... jbg...
 
Član
Učlanjen(a)
09.08.2009
Poruka
362
Debeljuce ili mršavi(ce)

Uh, osetljiva tema, možda najbolje da se otvori sa nekim opštim tekstom...
Zamisao mi je da se tema ne bude polno obojena tj. da se odnosi i na devojke i na muškarce.



Dilema - debeljuce ili mršavice


U prošlim vekovima, kad je hrana bila oskudna i skupa, samo su bogati mogli da budu ugojeni, dok je danas mršavost trend i predstavlja deo pripadanja određenoj socijalnoj klasi, tvrde naučnici.

chubbygirlxr1.jpg
Još 1904. godine Ema Njukirk je važila za „najbolju i najsavršenije građenu ženu”. Ova atletičarka iz Santa Monike u Kaliforniji bila je visoka 152 santimetra, teška oko 61 kilogram, a dimenzije su joj bile 89-66-91 santimetar.
Na skali idealne mase ona je imala indeks od 23.3, što znači da je bila blizu granice prekomerne težine.
Prema podacima iz 2000. godine, indeks telesne mase pobednica na konkursu za mis Amerike stalno opada od 1922. godine i to u tolikoj meri da bi većinu pobednica iz poslednje tri decenije prema njihovim indeksima trebalo uvrstiti u neuhranjene.
Gde je granica vitkosti? Jedna mis Amerike imala je indeks 16.9, što znači da je bila znatno ispod idealne težine.
Žena visine Eme Njukirk trebalo bi da bude teška 45 kilograma da bi postigla taj indeks.
Pre dve godine američki istraživači su otkrili da osobe sa prekomernom težinom imaju nižu smrtnu stopu od bilo koje grupe, klasifikovane prema telesnoj masi. Istražujući dalje, povezali su uzroke smrti sa određenim telesnim težinama.
Gojazne osobe mnogo češće umiru od srčanog udara, dok je uzrok smrti kod vitkih sve drugo češće nego rak ili srčani udar, saopštili su istraživači početkom ovog meseca.
Međutim, bilo je 100.000 manje smrti među osobama sa prekomernim kilogramima nego što bi se očekivalo da su ove osobe imale normalnu težinu. To je, kako su ovu grupu nazvali, „kategorija debeljuškastih”, sa indeksom telesne mase između 25 i 30.
Ove osobe se ne smeše sa naslovnih strana modnih magazina, ali dame takvih „oblijih” proporcija (na primer visoke 162 santimetra i teške između 66 i 70 kilograma) ovekovečio je u baroknom periodu Rubens.
Piter Braun, antropolog sa Ejmori Univerziteta smatra da vitka linija nema veze sa čuvanjem zdravlja, već predstavlja pripadnost određenoj socijalnoj klasi.
„Težina je postala moralno pitanje maskirano brigom o zdravlju”, objasnila je Ebigejl Sagaj, sociolog sa kalifornijskog Univerziteta u Los Anđelesu.
U prošlim vekovima, kad je hrana bila oskudna i skupa samo su bogati mogli da budu ugojeni. To je bio simbol statusa. Danas je, pak, vitkost moderna. Džordž Armelagos, antropolog sa Ejmori Univerziteta zove to efektom „kralj Henri osmi - Opra Vinfri”.
„Henri osmi, kralj Engleske iz 16. veka, bio je ogroman, što je bio simbol obilja. Da bi se došlo do tog nivoa, bilo je potrebno zaposliti stotinu ljudi da skupljaju hranu za njega i da je kuvaju.
Uporedite to sa milijarderkom Oprom Vinfri, koja mora da ima i nutricionistu, kuvara i fitnes trenera, da ne bi postala takva”, rekao je Armelagos.
Ali, šta će to značiti debeljucama koje mogu biti zdravije, ili bar duže živeti od ostalih? Da li će ući u modu? To će morati da sačeka dan kad će debljina biti smatrana zdravijom i statusnim simbolom.
Piter Braun je opisao kako su tokom pedesetih godina prošlog veka beli južnoafrički zdravstveni radnici pokušali da upozore pripadnike Zulu plemena na opasnost od preterane gojaznosti.
Istakli su dva postera. Jedan je prikazivao debelu ženu koja stoji pored prepunog kamiona kojem su pukle gume.
Na drugom je predstavljena žena koja čisti ispod stola o koji se oslanja debela osoba. Poruka je glasila: na koga biste više voleli da ličite?
Zulu su smatrali da prvi poster prikazuje srećnu ženu, toliko imućnu da je bila debela, a da je kamion pored nje bio prepunjen njenim bogatstvom. Što se drugog postera tiče, mislili su od vitke žene da je služavka bogatoj, debeloj poslodavki.
 
Član
Učlanjen(a)
19.06.2009
Poruka
519
Hrana koja blokira estrogen pomaže kod mršavljenja


estrogen-ver.jpg


Primetili ste da se gojite u području stomaka? Četrdesete su doba u kom većina ljudi počinje da se muči s viškom kilograma, pokušava da ih se reši svim mogućim načinima, od fizičke aktivnosti do dijeta, ali ne uspeva. Zašto? Odgovor je bolno jednostavan - hormonske promene u telu.


Ovu teoriju dr Rendolfa potvrdila su i najnovija istraživanja američkih lekara. Slavni lekar je već dostigao zavidnu popularnost svojim objašnjenjima da do gojaznosti kod žena i muškaraca u tim godinama dolazi zbog poremećaja ravnoteže hormona, jer se kod žena smanjuje lučenje progesterona, pa tako dolazi do viška estrogena u telu.
Ono što stvara problem, tačnije kilograme, upravo je karakteristika hormona estrogena koji privlače masti. Tri polna hormona u ljudskom telu, estrogen, progesteron i testosteron, postoje u ravnoteži. Kako postajemo stariji, ravnoteža se narušava. Štaviše, estrogen nakupljene masti uredno slaže oko stomaka.
Ovo je mali spisak namirnica koje utiču da telo smanji proizvodnju estrogena. Zato treba da jedete: ananas, beli pirinač, bobičasto voće (borovnice, maline, kupine i slično), brokoli, citrusi (limun, pomorandža...), dinje, paradajz, kruške, kukuruz, kupus, luk, tikvice, smokve, pasulj, grašak...
 
Član
Učlanjen(a)
19.06.2009
Poruka
519
Mesečeva dijeta

Saznanja
Meseceva dijeta


54-1.gif




"Rodjeni smo po unapred odredjenom trenutku i na unapred odredjenom mestu.
Kao vino iz neke godine berbe, tako i mi imamo kvalitet te godine i godisnjeg doba u kojem dolazimo na svet". C.G. JUNG


Popularna dijeta o kojoj se u poslednje vreme dosta govori je "Meseceva dijeta". Ova dijeta, osim sto skida suvisne kilograme i cisti organizam od toksina, ima samo jedno pravilo: nije dopusteno nista jesti 24 sata od prvog sata promene lunarne faze. To je zapravo "post" koji zapocinje odredjenog sata, u vreme Meseceve mene i promene magnetskog polja na Zemlji (koja traje 24 sata).

U to vreme dolazi do pojacanog izlucivanja tecnosti koju organizam inace zadrzava usled lose ili preobilne ishrane, ali i pojacanog stanja stresa. Dakle, tog dana se moze "izgubiti" (smrsati) i do 3 kg. a da to ne bude stetno za organizam. Jednodnevni post omogucava organizmu da se odmori, sto doprinosi daljem jacanju njegovih obrambenih sposobnosti.

Meseceva dijeta nema nikakve lose posledice po telesne, fizicke i intelektualne sposobnosti. Gladovati jedan dan nije tesko, narocito kada se zna kakav ce rezultat biti na kraju, a pri tome nisu potrebni nikakvi lekovi za odstranjivanje tecnosti. Trebalo bi popiti najmanje 2, a moze i do 4 litre tecnosti (preporucljivo je da to bude voda, nikako zasladjene cajeve ili gazirana pica). Mogu se piti i vocni sokovi, ali samo prirodni, bez ikakvih dodataka, dok su alkohol i mleko zabranjeni.

Ova dijeta NIJE PREPORUCLJIVA za skidanje prevelike tezine (telesne mase), ali jeste za njeno pravilno odrzavanje i jacanje organizma, kao i za podizanje obrambenih sposobnosti organizma.



PRAKTICNA UPUTSTVA

Posvetite sebi malo vremena i pokusajte sledece:

Kada Mesec opada, jedite hranu koju inace redovno uzimate i na koju ste naviknuti. U to vreme, za telo se ne "prima" hrana u onoj meri kako je to inace slucaj, kada se Mesec nalazi u nekoj od ostalih faza.
Kada Mesec raste, jedite manje nego uobicajeno, ili uzimajte manju kolicinu hrane na koju ste naviknuti.
Kada je pun Mesec i Mladjak, jedan dan obavezno odredite za post. Pri punom Mesecu telo najuocljivije koristi i preradjuje hranu, a pri mladom Mesecu, najbolje se resava sala i razlicitih toksina. Bez radikalnih zahvata i na veoma jednostavan ili jedva primetan nacin, nakon nekoliko meseci mozete steci vrlo korisno zivotno iskustvo koje ce Vas ispuniti pozitivnim raspolozenjem, vecim samopouzdanjem i zadovoljstvom zbog svog boljeg psihofizickog stanja. Pri tome, mozete se uspesno resiti barem onog "kriticnog dela" viska kilograma, bez imalo muke ili stetnih posledica za organizam.
Inace, ako se odlucite da postite jedan dan u vreme mladog Meseca, poznato je da na takav nacin mozete spreciti i pojavu raznih bolesti. Naime, u to vreme je spremnost organizma da se oslobodi nagomilanih otrova i stetnih sastojaka mnogo veca nego inace.

Takodje, poznato je kako je dan mladog Meseca povoljan za pocetak mnogih radnji, poslova i aktivnosti. Znaci, ukoliko zelite da se resite npr, nekih starih, beskorisnih ili losih navika, onda zapocnite taj postupak za vreme mladog Meseca.

Na osnovu dosadasnjih rezultata kada je rec o odvikavanju od pusenja ili alkohola, od prekomernog jela ili od konzumiranja prevelikih kolicina kafe, pokazalo se da su izgledi za uspjeh mnogo bolji u ovoj Mesecevoj fazi nego inace. Odnosno u fazi mladog Meseca, svi ovi "gubici" se mnogo lakse podnose.



MESECEVE MENE

MLADJAK (Mlad Mesec) -- kada se Mesec nalazi izmedju Zemlje i Sunca, posmatrano sa Zemlje nama je nevidljiv. U kalendaru se prikazuje zacrnjenim krugom.

PRVA CETVRT -- kada osa Mesec-Zemlja formira pravi ugao sa osom Zemlja-Sunce. Prva cetvrt ili polumesec, nastupa 6 dana nakon novog meseca. U kalendaru je prikazan kao krug cija je leva polovina zacrnjena.

USTAP (Pun Mesec) -- Zemlja se nalazi izmedju Sunca i Meseca koji je potpuno osvetljen suncevim svetlom. Pun Mesec se prikazuje nezacrnjenim krugom.

POSLEDNJA CETVRT -- polozaj planeta je identican kao u prvoj cetvrti, ali se vidi leva strana Meseca. U kalendaru je prikazana krugom, cija je desna polovina zacrnjena.
 
Natrag
Top