Dali se treba klanjati ikonama ? I idolima u crkvi?

Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
ZA Jurivaka urednika

Nece se vise ponoviti s velikim slovima j zaboravim po nekad.

Da faky imas pravo bog se ne menja.
Za ostale!
Ali zbog cega toliko idolopoklonstva po nasim crkvama?
Ko je to dozvolio?
Sta imaju od toga da lazu?
Pa su cak uveli i da ih slave mislim na krsne slave,slave ih vise nego samog boga,a isus je rekao, bog je duh i tako ga treba slaviti u duhu.

Do treceg veka nije bilo nijedne ikone niti idola cak ni krsta a sad citav arsenal,ludo burazere ludo!!!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Pravoslavni se ne klanjaju ikonama, niti obozavaju ikone. Isto kao sto i mi imamo slike najblizih u novcaniku, da nas podsecaju na nase najblize, tako isto i ikone u crkvama sluze da bi se secali tih svetitelja, njihovih podviznickih dela, postradanja za veru i sve sto su za nju ucinili. Da nam budu uzor i primer. Blagodat i isceljenja koje nam Gospod daje kroz njih, je potvrda da mi ne cinimo greh...

Inace prvu ikonu je naslikao Jevandjelist Luka. I to je bila ikona Bogorodice.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
ZA jevreina!!! i ja se slazem stobom ako je bog zabranio jednom da se neklanjamo ikonama i idolima onda je to za sva vremena.

Bog se nikad ne menja samo covek.
Da, ima onaj poznati stih: "Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanje slovce ili jedna titla iz zakona dok se sve ne izvrši." (Matej 5;18)

Dodato posle 5 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

ZA Jurivaka urednika

Nece se vise ponoviti s velikim slovima j zaboravim po nekad.

Da faky imas pravo bog se ne menja.
Za ostale!
Ali zbog cega toliko idolopoklonstva po nasim crkvama?
Ko je to dozvolio?
Sta imaju od toga da lazu?
Pa su cak uveli i da ih slave mislim na krsne slave,slave ih vise nego samog boga,a isus je rekao, bog je duh i tako ga treba slaviti u duhu.

Do treceg veka nije bilo nijedne ikone niti idola cak ni krsta a sad citav arsenal,ludo burazere ludo!!!
Sve to proizilazi od odvajanja od temelja, Svetog Pisma. Verovanje u besmrtnost duše im "dozvoljava" da se obraćaju mrtvim ljudima, koji Biblijski rečeno spavaju i čekaju vaskrsenje. Dakle, u pitanju je nepoznavanje osnovnog teološkog znanja.

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pravoslavni se ne klanjaju ikonama, niti obozavaju ikone. Isto kao sto i mi imamo slike najblizih u novcaniku, da nas podsecaju na nase najblize, tako isto i ikone u crkvama sluze da bi se secali tih svetitelja, njihovih podviznickih dela, postradanja za veru i sve sto su za nju ucinili. Da nam budu uzor i primer. Blagodat i isceljenja koje nam Gospod daje kroz njih, je potvrda da mi ne cinimo greh...

Inace prvu ikonu je naslikao Jevandjelist Luka. I to je bila ikona Bogorodice.
Očekivan tj. najavljen izgovor. Vi demonska čuda pripisujete Bogu...i to vam je oslonac, a Biblija davno zaboravljena.

Zapitaj se za šta su služile ikone u prošlosti, da se pred njima moli, ili kao slike za nepismene.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Nadam se da ces jednom shvatiti, a da tada nece biti kasno. Gospod je rekao, ako se demon pomocu djavola isteruje onda se to carstvo samo po sebi razdelilo, a ako se carstvo razdeli onda ono ne moze opstati. Ti ne shvatas da necastivi ne podnosi dobro, ako vec neko srlja u pakao zasto bi ga djavo sprecio u tome i uputio na pravi put?

Ja za tebe imam samo jedno pitanje i ne moras mi odgovarati, odgovori sam sebi. Rece li Gospod da ce mnogi doci posle Njega i govoriti onde ili ovde je Hristos? Kad odgovoris sebi onda se zapitaj zasto ne verujes Gospodu?

Na sva pitanja imas odgovore u Novome zavetu. Naravno da se pred ikonama moli, ali ne moli se ikoni, niti drvetu i platnu od koga je izradjena. No ti to ne shvatas. Ti vodis politiku da se pravoslavni klanjaju ikonama, da postujemo kult mrtvih i jos mnogo sto sta, a sve je to u tvojoj glavi, kada budes spreman da se odreknes necastivog tada ces shvatiti jedinu istinu i jedino Pravo Slavljenje Gospoda. Kada napadas nekoga, moras se prvo malo informisati o njemu, da ne bi ispao smesan i zalostan.

Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2010
Poruka
572
za simi

znas prijatelju ja sam odrasto u pravoslavnoj porodici i bio sam dosta puta u crkvu klanjaju se i te kako pogotovo na ikonu sveti djorde ubija azdahu kad ostavljaju pare.Onda se mole raznim svecima za zdravlje itd,iako je isus rekao molite se samo bogu gospodu to su biblijski fakti,i jos je rekao isus nema drugog imena na nebu osim mojeg kojim bi se vi spspasili ili ozdravili.

zapamtite za ceo zivot bog mrzi idolopoklonstvo u bilo kom vidu on se jasno izrazio u 10 zapovedi i reko je zasto. citaj otkrivenje

otkrivenje 9:18-21

18 I od ova tri zla pogibe trećina ljudi, od ognja i od dima i od sumpora što izlažaše iz usta njihovih. 19 Jer sila konja beše u ustima njihovim, i u repovima njihovim; jer repovi njihovi bivahu kao zmije i imahu glave, i njima iđahu.
Isa. 9:15 20 I ostali ljudi koji ne biše pobijeni zlima ovim, ne pokajaše se od dela ruku svojih da se ne poklanjaju đavolima ni idolima zlatnim i srebrnim i bronzanim i kamenim i drvenim, koji ne mogu videti ni čuti, ni hoditi;

21 Niti se pokajaše od ubistva svojih, ni od čaranja svojih, ni od kurvarstva svog, ni od krađa svojih.!!! pazi to je otkrivenje zadnje vreme!!!.


Вера није ствар доказивања, већ слободе љубави. Ovo ti je dobro cenim!!!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Nadam se da ces jednom shvatiti, a da tada nece biti kasno. Gospod je rekao, ako se demon pomocu djavola isteruje onda se to carstvo samo po sebi razdelilo, a ako se carstvo razdeli onda ono ne moze opstati. Ti ne shvatas da necastivi ne podnosi dobro, ako vec neko srlja u pakao zasto bi ga djavo sprecio u tome i uputio na pravi put?
Ko ovde koga upućuje na pravi put!? Pa demon tim čudima zadobija poverenje i žrtvu tera još dublje u krajnost! Pa ako je meni ispran mozak, i počnem da se molim Sotoni on će u mom životu činiti razna čuda, i isceljenja, samo da ja nastavim da mu služim, da li je to znak da sam na pravom putu!?!?
Ja za tebe imam samo jedno pitanje i ne moras mi odgovarati, odgovori sam sebi. Rece li Gospod da ce mnogi doci posle Njega i govoriti onde ili ovde je Hristos? Kad odgovoris sebi onda se zapitaj zasto ne verujes Gospodu?
Ko ne veruje Gospodu? Pa ko se ovde drži Njegove Reči, ja ili ti? Isus je 100 puta ponavljao, pazite da ne budete prevareni, pazite da vas ko ne prevari....a vi slepo prihvatili demonska čuda!

Na sva pitanja imas odgovore u Novome zavetu. Naravno da se pred ikonama moli, ali ne moli se ikoni, niti drvetu i platnu od koga je izradjena. No ti to ne shvatas. Ti vodis politiku da se pravoslavni klanjaju ikonama, da postujemo kult mrtvih i jos mnogo sto sta, a sve je to u tvojoj glavi, kada budes spreman da se odreknes necastivog tada ces shvatiti jedinu istinu i jedino Pravo Slavljenje Gospoda. Kada napadas nekoga, moras se prvo malo informisati o njemu, da ne bi ispao smesan i zalostan.

Svako dobro.
Veruj mi da bi meni bilo mnogo drago, više nego što misliš da je to tako kako ga ti predstavljaš. Takođe i ako se ti pored ikone moliš isključivo Bogu. Ali mi u praksi vidimo jednu sasvim drugu sliku, možda si ti jedinstven, ponavljam meni bi bilo jako drago, ali većina je zaboravila Boga zahvaljujući takozvanim svecima. Poznat je meni tvoj koncept o besmrtnoj duši, pa i ne razumeš celu problematiku priče, ali možda jednog dana se prizoveš pameti i shvatiš vrlo jednostavne stvari, koje se na izgled čine komplikovanim.
Dovoljno je da uporediš Hrišćanstvo iz vremana apostola sa ovim danas, i da vidiš ogrovnu razliku....što je u neku ruku i normalno očekivati od čoveka, u kom se mnogo ne zadrži Božja Reč.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
simi je napisao(la):
Pravoslavni se ne klanjaju ikonama, niti obozavaju ikone. Isto kao sto i mi imamo slike najblizih u novcaniku, da nas podsecaju na nase najblize, tako isto i ikone u crkvama sluze da bi se secali tih svetitelja, njihovih podviznickih dela, postradanja za veru i sve sto su za nju ucinili.
Odgovori mi ( ako je odgovor neozbiljan i nenormalan - nemoj) da li znas kako je izgledao Mojsije ? Isus Hrist ? A mozda Petar ? Treba ti slika da te podseca na njih ? Da ih vizualizujes ? :) Jesu li to oni na freskama, ikonama ?
Verujem da znas kako ti izgleda devojka, zena i kad gledas u njenu sliku, zagledas se u njene oci, u njen mladez koji volis, vidis joj kosu na slici i setis se kako su tvoji prsti prolazili kroz tu jenu kosu. To je ok, to se da razumeti, ali da ti i ostali "postujete" Boga kroz slike ljudi za koje i nemate pojma kako su izgledali, to je za svakog i malo normalnog coveka velika budalastina.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
dominicus Ne treba da me podseca na njegov izgled nego na dela i sve ono sto su ucinili...

Jevrejine kada neko gazi putem pakla njega sotona ne dira i ne vraca ga na pravi put, to ti ne razumes. Cuda se nedesavaju verujucim, vec ne verujucim da se vrate na pravi put.

Ali meni nije jasno sto vi toliko trubite kako pravoslavni grese, dobro znate da vam niko nece poverovati, jer meni je pravoslavlje najlepsa vera, jer i kad ne bi bili za ovo u pravu opet ljubav koja se propoveda u pravoslavlju je nesto sto ni jedna vera nema i sto ce svakog ko iole poznaje pismo i pravoslavlje odrzati u njemu. Cast svakom, ali to su cinjenice. Druga je stvar sto je neki kvare.

Opet vas podsecam ne vadite trn iz oka brata svoga dok ne izvadite balvan iz oka svoga.
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruka
317
simi,kako ispunjavate nalog Isusa Hirsta idite i nacinite sve narode mojim ucenicima...itd.itd. da sada ne citiram?Koja je vasa oblast misoniranja,koji su vasi misinski poduhvati?Daj mi neki gde SPC poslala misionara da ide i obavi ljudima Isusa Hrista?Zapazi da je to GLAVNI nalog koji je ISUS dao ucenicima,pa me interesuje kako ga vi ispunjate?

pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
simi,kako ispunjavate nalog Isusa Hirsta idite i nacinite sve narode mojim ucenicima...itd.itd. da sada ne citiram?Koja je vasa oblast misoniranja,koji su vasi misinski poduhvati?Daj mi neki gde SPC poslala misionara da ide i obavi ljudima Isusa Hrista?Zapazi da je to GLAVNI nalog koji je ISUS dao ucenicima,pa me interesuje kako ga vi ispunjate?

pozdrav
to sto si rekao za "glavni nalog" neme veze sa zivotom. I sto se tice PC nisi u pravu, imas misionara svugde po svetu. Evo skoro sam gledao da su neki nasi svestenici u Kini i da tamo obavljaju bogosluzenja i sve sto treba.
simi je napisao(la):
dominicus Ne treba da me podseca na njegov izgled nego na dela i sve ono sto su ucinili...
Brate, sta ce ti slika ako "ne za izgled" ? Daj nemoj da si neozbiljan.
Treba ti slika njegova ali ne zbog lika nego zbog njegovih dela,da ti ( i tebi slicni) mozete da se setite koliko su oni dobri, pravedni i kako na Bozjem putu idjashe :D
Iscitaj sam sta si napisao i dace Bog da vidis koliko je sve to infantilno :D
 
Natrag
Top