Da li ste intuitivni?

Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Pitanje je bilo hipoteticke prirode,cisto da cujem misljenje treba li ici za intuicijom ili razumom.Naravno,pod predpostavkom da imam pravu informaciju,o cemu god...
Na pitanje hipotetičke prirode, dobila si i hipotetički odgovor...
Prvo moraš da upoznaš sebe i svoje osećaje. Ali je najbitnije biti opušten prilikom dobijanja informacija. Kada reaguješ opušteno, dobijaš spontani odgovor koji bi trebao da bude dobar. Informacija koja izazove spontanu reakciju, odnosno bez razuma je prava. Tvoja intuicija mora da prođe mnogo situacija da bi znala da li da je pratiš...Ako postoji i trunka dileme ili se tvoj razum malo buni, znači da si još uvek nesigurna, onda sledi razum...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Prvo moraš da upoznaš sebe i svoje osećaje. Ali je najbitnije biti opušten prilikom dobijanja informacija. Kada reaguješ opušteno, dobijaš spontani odgovor koji bi trebao da bude dobar. Informacija koja izazove spontanu reakciju, odnosno bez razuma je prava. Tvoja intuicija mora da prođe mnogo situacija da bi znala da li da je pratiš...Ako postoji i trunka dileme ili se tvoj razum malo buni, znači da si još uvek nesigurna, onda sledi razum...

U redu.Recimo da poznajem sebe,koliko je to moguce da sami sebe poznajemo...
Ako termin "intuicija" znaci spoznavanje istine i stvarnosti nezavisno od iskustva ili logickog zakljucivanja,koliko ulogu ima to sto poznajem sebe?
Nikada ne mozemo imati dovoljno podataka/informacija na osnovu iskustava,osecanja,licnih vrednovanja,predrasuda i saznanja o dogadjaju,drugoj osobi...
 
Član
Učlanjen(a)
18.08.2010
Poruka
215
Pitanje je bilo hipoteticke prirode,cisto da cujem misljenje treba li ici za intuicijom ili razumom.Naravno,pod predpostavkom da imam pravu informaciju,o cemu god...
Intuicija je osecaj koji je povezan s razumom i iskustvima tog razuma koji se kalio na greskama i promasajima sve dok nije dosao do saznanja koji je ucipovan u nasem mozgu.
A ta saznanja mogu da budu i pogresna i tad se radi o intuiciji koja je omanula.
Nas milion puta prevari intuicija a da toga nismo ni svesni dok mislimo kako smo maheri da se intuitivno pravilno odredimo.
Coveku je potrebno da mnogo puta dobije po prstima dok ne razvije osecaj kako to da spreci ili bar svede na minimalu.
Nazalost nas zivotni vek je suvise kratak da bismo stigli da razvijemo intuiciju do one mere koja bi nas mogla zastiti u velikoj meri od pogresnih poteza.
A i nasa cula vremenom otupe jer smo zaboravili kako da ih negujemo.
Intuicija je cesto velika zabluda ali i uteha kad pravlno procenimo i odreagujemo na nesto sto nam je vazno u zivotu.
U suprotnom to je susti promasaj.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Kao što napisah, intuicija je znanje (a ispoljava se u vidu različitih psihičkih predstava) koje je duboko u nesvesnom ali i prelazi granice psihoidnog (da ne idem dalje). Intuicija nije direktno povezana sa svesnim individualnim iskustvom. Sa podsvesnim jeste, zapravo prolazeći kroz različite nivoe nesvesnog ona dolazi u dodir sa vrstom kompleksa koji nisu ništa drugo nego potisnuta jako afektirana iskustva. Moguće je da se tom prilikom kadkada i sama intuicija afektira kao što je moguće da je takva sama po sebi .
Ovde je bitan odnos "razuma" zapravo ego svesti i intuicije. Taj odnos je obrnuto proporcionalan (ako se tako može reći). Što je ego svest jača intuicija je slabija . Kod normalne osobe u normalnom stanju ego koji se rukovodi principom realnosti (a povezan je i sa svesnim iskustvom) je taj glavni "sudija" koji od različitih protivrečnih težnji odabira najbolje rešenje. U pojedinim momentima intuitivno znanje pređe u polje svesti kroz različite oblike psihičkih predstava (u formi misli , pitanja, vizuelnih predstava, simbola) . Recimo Tesli su se javljale vizije budućih izuma, npr. sunčan disk prilikom otkrića polifaznih motora i generatora (čini mi se da je taj izum bio u pitanju).
Činjenica je da postoje intuitivnije i manje intuitivne osobe , a na pitanje kako razviti intuiciju , tačnije kako omogućiti intuiciji da dobije svesni oblik, odgovor nije jasan. Izgleda da se ona ispoljava u nižim nivoima svesnosti u nekoj vrsti zamagljene svesnosti, ono što se danas zove alfa-stanje.
Na kraju malo razjašnjenje . Nije sve što dolazi iz dubine nesvesnog intuicija . Tu postoje i instinkti (nagoni) , zatim razni kompleksi i druge psihičke figure koje utiču na ego svest. Intuitivno znanje i arhetipovi (koji imaju istu prirodu tj. potiču iz istog izvora) su najdublji psihički podsticaji a prostiru se i izvan psihčkog.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ni nauka danas nije načisto sa pojmom intuicije. Jedni je smatraju šestim čulom, a drugi nataloženim podsvjesnim iskustvom, do koga dolazimo "prečicom" - u trenutku javljanja intuicije. Nadalje, jedni smatraju da se intuicija javlja spontano, neovisno o našoj želji ili htjenju, a drugi da se to "čulo" može vježbom razviti i usavrštiti. Ono što je za mene najiritantnije, jeste teza da se intuicija češće javlja kod ljudi koji su eksperti u pojedninim oblastima, te da je ona, uglavnom, vezana za specijalnost takvog eksperta. Tako imamo umjetničku, političku, naučnu, policijsku i mnoge druge "profesionalne" intuicije. Ekspertiza rađa intuiciju iz razloga što "nas um organizuje informacije u neke blokove ili obrasce, ovi obrasci ponekad omogucavaju nasem umu da premosti neke sporije I analiticke korake I stvara precicu do intuitivnih zakljucaka. Povecava se intuicija kako mozak povezuje vise obrazaca." Smatra se takođe, da su žene intuitivnije od muškaraca, zbog njihove veće uvježbanosti u međuljudskim odnosima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tako imamo umjetničku, političku, naučnu, policijsku i mnoge druge "profesionalne" intuicije.

Sto se pojedinih profesija koje si naveo tice,nema ni intuicije ni razuma,uglavnom... wacko2

Nego,kako bilo,ipak sam vise sklona da verujem razumu u donosenju bitnijih odluka nego intuiciji.Ako je intuicija rezultat velike sposobnosti uocavanja, pamcenja i povezivanja razlicitih situacija/iskustava a nikad se necemo naci u potpuno identicnoj situaciji da bi se oslonili iskljucivo na intuiciju.Ne kazem da ne moze da pomogne ali mislim da ipak treba slusati razum.Naravno,cast onima koji su uspeli da razviju taj osecaj,vec sam rekla da je kod mene na nuli pa,verovatno,zato tako i mislim...wacko2
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Sto se pojedinih profesija koje si naveo tice,nema ni intuicije ni razuma,uglavnom... wacko2

Nego,kako bilo,ipak sam vise sklona da verujem razumu u donosenju bitnijih odluka nego intuiciji.Ako je intuicija rezultat velike sposobnosti uocavanja, pamcenja i povezivanja razlicitih situacija/iskustava a nikad se necemo naci u potpuno identicnoj situaciji da bi se oslonili iskljucivo na intuiciju.Ne kazem da ne moze da pomogne ali mislim da ipak treba slusati razum.Naravno,cast onima koji su uspeli da razviju taj osecaj,vec sam rekla da je kod mene na nuli pa,verovatno,zato tako i mislim...wacko2
Slažem se ja sa tobom. Već sam negdje prethodno napisao, da je opasno oslanjati se na intuiciju i pidavati joj prevelik značaj. Razum je ono što treba da nas vodi kroz život.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Slažem se sa svim prethodnim mišljenjima. Naravno razum je ono što nas vodi. Međutim, ja sam pokrenula temu o intuiciji u cilju sagledavanja, da li je moguće intuiciju prepoznati i njome se rukovoditi.
Ono što je Jurivaka pomenuo, da se intuicija javlja kod ljudi koji su eksperti za neku oblast. To je tačno. Ja sam jedna od njih. Negde u prethodnim postovima sam napomenula, da prilikom rada na nekom projektu kada osetim da nije nešto u redu i da sve deluje perfektno, a uz to me svi ubeđuju da je sve o.k., meni se javi informacija da se ipak moram vratiti detaljima i zaista neka greška koja bi bila fatalna se nekako provukla...
I slažem se sa Sendi, da mora da postoji znanje i razum. Tačno. Intuicija može poslužiti kao pomoć, kao oslonac, ali nikako kao zvezda vodilja.
Ja jesam veoma intuitivna, ali sam i veoma oprezna. Informaciju koju prvu dobijem ostavim negde u svojoj moždanoj ''fioci''. Ponekada mi posluži kada želim da budem objektivna prilikom donošenja neke odluke...
 
Natrag
Top