Da li ste intuitivni?

Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Kada u glavi postaviš pitanje, ti u stvari nesvesno postavljaš pitanje svojoj podsvesti i verovatno si sve vreme skoncentrisana na to. Posle izvesnog vremena se opustiš, međutim podsvest i dalje traži odgovor, tako da odgovore možeš dobiti iz raznih izvora(TV, kroz razgovor prijatelja, na ulici...). To se dešava i meni..., ali ne umem da dobijem odgovor za ono što me stvarno zanima...na žalost
Kada mislliš da će se nešto 100% desiti, a desi se obrnuto, obično znači nesigurnost. Jedan deo tebe nije dovoljno verovao u ostvarenje istog, odnosno po malo si sumnjala..., blokirala si ostvarenje pozitivnog....

Na temu-Think Pink,sam dosta citala i slazem se da ima nesto u tome.Ali.

Primer od malopre.
Cesto ovde na Sf pogledam kome je rodjendan,da bih ga cestitala nekom meni dragom liku.Vec duze vreme nisam videla ni jedno poznato ime koje ga slavi.
Danas sam se setila da pogledam,i pre nego sam videla slavljenike,pomislila sam"Ma ni danas necu videti poznato ime"I naravno,cim sam to pomislila desilo se suprotno,jednoj meni dragoj osobije rodjendan.
I sad sta sam ja tu mogla da blokiram?
Takve stvari,vazne i manje vazne me cesto iznerviraju,i zbog toga ne volim nista konkretno da planiram jer se uvek izjalove.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Na temu-Think Pink,sam dosta citala i slazem se da ima nesto u tome.Ali.

Primer od malopre.
Cesto ovde na Sf pogledam kome je rodjendan,da bih ga cestitala nekom meni dragom liku.Vec duze vreme nisam videla ni jedno poznato ime koje ga slavi.
Danas sam se setila da pogledam,i pre nego sam videla slavljenike,pomislila sam"Ma ni danas necu videti poznato ime"I naravno,cim sam to pomislila desilo se suprotno,jednoj meni dragoj osobije rodjendan.
I sad sta sam ja tu mogla da blokiram?
Takve stvari,vazne i manje vazne me cesto iznerviraju,i zbog toga ne volim nista konkretno da planiram jer se uvek izjalove.

Ivanjuška, kada bi smo na svaku sitnicu obraćali pažnju,gde bi nam kraj bio. Najbolje je da napraviš neki podsetnik, pa onda ne bi morala da tražiš poznato ime ...yes3

Šalim se. Ovako si se blokirala. Svaki dan si očekivala i očekivala i nisi dozvolila normalan priliv informacija, e kada si se opustila i kada si se pomirila sa tim da opet nema ništa, naravno desilo se suprotno...Nekada se čovek veže za neki osećaj i blokira ga...
 
Član
Učlanjen(a)
18.08.2010
Poruka
215
Da bi imao intuiciju moras da imas iskustvo da bi mogao da procenis.
Deca to nemaju.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Meni se nesto drugo desava,mozda je povezano sa intuicijom a mozda i ne.
Nekad mi se u glavi rodi pitanje,razmisljam o odgovoru,ne znam ga i posle par minuta na tv, u novinama ili u nekom razgovoru dobijem odgovor na isto.I svaki put se iznenadim kad mi se to desi.
Ova pojava se naziva sinhronicitet tj. kada se psihičke predstave (misli - pitanja , vizuelne slike) podudare sa događajem u spoljašnjoj sredini. Ova dva događaja nisu povezana kauzalno, znači jedan događaj ne izaziva drugi i protivreče ljudskoj urođenoj kauzalnoj logici. Objašnjenje treba tražiti u kratkom vremensko - prostornom diskontinuitetu koji omogućava nesvesno-svesnom psihičkom polju da iskaže svoju apriornu povezanost (znanje) sa spoljašnjim događajem. Daljna objašnjenja nas vode u još neverovatnije spekulacije koje su bliske misticizmu i religiji - zato prekidam.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ova pojava se naziva sinhronicitet tj. kada se psihičke predstave (misli - pitanja , vizuelne slike) podudare sa događajem u spoljašnjoj sredini. Ova dva događaja nisu povezana kauzalno, znači jedan događaj ne izaziva drugi i protivreče ljudskoj urođenoj kauzalnoj logici. Objašnjenje treba tražiti u kratkom vremensko - prostornom diskontinuitetu koji omogućava nesvesno-svesnom psihičkom polju da iskaže svoju apriornu povezanost (znanje) sa spoljašnjim događajem. Daljna objašnjenja nas vode u još neverovatnije spekulacije koje su bliske misticizmu i religiji - zato prekidam.
Lepo što si objasnio pojavu sinhroniciteta, ali bi bilo lepše da objasniš šta je intuicija i kakva su tvoja iskustva?
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Pošto je ovo psihološki podforum zanemario bi filozofske aspekte sagledavanja intuicije kao vrste mišljenja (neposredno ili metafizičko) i prešao na psihološko tumačenje.
Od svih klasika psihologije ovom se temom najviše bavio Jung a ovo što ću napisati je neko moje sažeto tumačenje njegovih stavova.
Intuicija jeste povezana sa pojmom sinhroniciteta , to je onaj prvi događaj, pitanje koje je sebi postavila ivanjuska. Intuicija je duboko nesvesno znanje, kadkad afektirano (ili je na neki način povezano sa emocijama) koje u izvesnim trenutcima prelazi u polje svesnosti. Ovde postoji zamka jer prelazak takvog znanja u svesno polje ne može se postići voljno već spontano i tu ego ne može ništa učiniti. Ako se na silu oslanjamo na intuiciju to je najbolji put u pogrešno rasuđivanje. Još jedna zamka je što je intuicija kadkada afektivna ili na putu ka svesnosti se afektira. Tako obojenu afektima intuiciju ego može pogrešno tumačiti i rukovoditi se vrednosnim sudovima a ne logičkim. Znači zaklučak bi bio da postupci i odgovori na osnovu intuicije mogu biti pravilni ali i pogrešni.
Što se mene tiče intuiciju retko kad koristim , dosta puta mi je potrebna ali mi se ne nameće sama. A kao što rekoh kada nije spontana onda treba zaboraviti na nju.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Tačno. Intuicija se ne postiže na silu. Intuicija se može postići samo u stanju opuštenosti, t.j.kada informacije same od sebe dolaze. E sad, treba znati pratiti ih. Ako smo nesigurni, bolje je ne obraćati pažnju... nego doneti pogrešan sud o nečemu!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Kad dugo mozgate baveći se rješavanjem nekog problema, intuicija je “ono nešto” sto vam ponudi rješenje. Ona nije ni znanje, niti pamet, a nije ni neki virtuozni talent. Ona je kao bljesak inspiracije
Ona se dijelom i “ući”, no isključivo implicitno, kad mozak bilježi bez da ste toga svjesni
Da bi čovek dobio prave informacije, tj. unutrašnji glas, svemu treba da pristupi sa čistom misli odnosno, opušteno.

Kada prvi put stupim sa nekim u kontakt, bez obzira na pol, nepogrešivo mogu da procenim o kakvoj osobi je reč. Naravno mnogo puta moram da budem u kontaktu i sa osobom koja je ''loša'', ali čuvam tu prvu informaciju koju sam dobila, da bih znala šta mogu da očekujem od te osobe...i kako da joj ''doskočim''...
Intuicija se može pretvoriti u raznorazne slutnje, koje mogu pokvariti ljudsko raspoloženje i pretvoriti ga u stalno osluškivanje.
Međutim, napomenula sam, moraš znati da raspoznaš pravu informaciju. To je ona koja ti sama ''dođe'' u misao, ne trudeći se da sam dođeš do nje.
Ako se na silu oslanjamo na intuiciju to je najbolji put u pogrešno rasuđivanje

Sa ovim bih se u potpunosti složio.

Intuicija zahteva, mir, opuštenost, poznavanje sebe i iskren odnos prema stvarnosti.
 
Natrag
Top