Da li Religija vređa zdrav razum i uzima novac?

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Šta vi mislite o ovoj tvrdnji ateista?
Evo šta ja mislim.
1k-dinner-image-2015-3.png


Nauka se ne protivi religiji nju ateisti koriste kao opravdanje.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Šta vi mislite o ovoj tvrdnji ateista?

Evo što je povodom izlaska Dawkins-onove knjige "Iluzija o Bogu" na jednoj tribini rekao Tonči Matulić (profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu).

"Iluzija o Bogu" nije znanstvena knjiga, već ateistička polemika i pamflet protiv religije i vjere. (iako sam Dawkins ne razlikuje ta dva pojma!) "Vjera je infantilna i iracionalna, a Bog je psihički delinkvent" - tvrdi Dawkins. No, već u samom uvodu knjige Dawkins sam sebi "uskače u usta" kada tvrdi da će svaki religiozni čitatelj koji otvori tu knjigu postati ateist kada je zatvori. Pritom zaboravlja na svoju opetovanu tezu da su "zatucane vjerske glave imune na argumente". Takva nedosljednost u razmišljanju autora je "autogol u startu".

Matulić smatra da Dawkins u svojoj najnovijoj knjizi vrši nasilje i nad znanošću i nad religijom: "Da sam ateist, posramio bih se nad takvim stavovima i dokazima protiv Boga." Dawkins zloupotrebljava znanost u svrhe koje nisu znanstvene čineći tako "medvjeđu uslugu" samoj znanosti. Poznajući kvalitete Dawkinsa, čovjek ostaje zatečen činjenicom da takav mislilac i "guru evolucijske biologije" može zanemariti intelektualno poštenje. Matulić sumnja da je slavnom promicatelju znanosti "slava udarila u glavu". U mnogim poglavljima knjige Dawkins više nalikuje na sakupljača novinskih članaka i pretraživača internetskih stranica, nego na odgovornog i poštenog znanstvenika.

Iako je u svojim promišljanjima nad knjigom predavač bio objektivan, pristojan i dijaloški otvoren, u raspravi nakon predavanja Matulić je, izazvan prigovorima nekih prisutnih prirodoznanstvenika, morao priznati: "Ova knjiga je katastrofalna!"


Parafrazirat ću jednu drugu komunikaciju između Dawkins-a i jednog kršćanina. Na Dawkins-ovu tezu kako je "religija štit za one koji se plaše mraka", ovaj kršćanin je odgovorio: "Ateizam je štit onih koji se plaše svjetla".
 
Učlanjen(a)
05.01.2011
Poruka
214
Da li Religija vređa zdrav razum i uzima novac?

Naravno.

Mentalno zdrava osoba ne može verovati u kojekakve utvare i obešenjake. Crkve i druge religijske kompanije manipulacijama kamče novac od primitivnog i zatucanog naroda.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ova religija mješavina paganizama i hrišćanstva vrijeđa zdrav razum. Po svim istraživanjima su gori vjernici tradicionalnih religija nego ateisti u Srbiji. U prosjeku.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Naravno.

Mentalno zdrava osoba ne može verovati u kojekakve utvare i obešenjake. Crkve i druge religijske kompanije manipulacijama kamče novac od primitivnog i zatucanog naroda.
NAravno svako ima svoje mišljenje, ljudi su danas zatupljeniji i gluplji nego ikada, mi smo senka nekadašnjeg čoveka.Veruj mi ni ja ne verujem u to što ti misliš da mi verujemo.
Ova religija mješavina paganizama i hrišćanstva vrijeđa zdrav razum. Po svim istraživanjima su gori vjernici tradicionalnih religija nego ateisti u Srbiji. U prosjeku.
Ova religija nije mešavina paganizma i hrišćanstva ko u to veruje i to tvrdi on vređa tuđi razum on ne može da veruje u fikcije.
Religija vređa bolestan razum.
Zdrav razum i religija su kompatibilni.
Naravno da jesu.Ateizam je posledica pada dogmatskog oduševljenja i morala, jednom rečju ateizam je nada da nema nade gde se čovek nada da će živeti, umreti i da nema višu svrhu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Da se za vas mole kod mene u SPC uzimaju 25 evra za pola godine, a u manastiru blizu mog grada koliko daš, a možeš i da ne daš.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Da se za vas mole kod mene u SPC uzimaju 25 evra za pola godine, a u manastiru blizu mog grada koliko daš, a možeš i da ne daš.
Narod treba da daje Novac Crkvi, jer je on crkva i samim tim ne daju oni nikome drugome već ulažu u svoju zajednicu kao što je to bilo u SZ i kod apostola.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Narod treba da daje Novac Crkvi, jer je on crkva i samim tim ne daju oni nikome drugome već ulažu u svoju zajednicu kao što je to bilo u SZ i kod apostola.

Za molitvu ne treba. Uzaludno je kod vas davanje para. Za opelo, krštenje, vjenčanje, a ne za širenje Jevanđelja. Naravno da nisi mogao da odbraniš ono šđto sam dao. Nego uopšteno pričaš.
 
Natrag
Top