Da li pricate sami sa sobom ?

Učlanjen(a)
15.04.2010
Poruka
341
da vas cujem smile3

- Ima jedna poštapalica koja kaže "Kad čovjek priča sam sa sobom – il´ je lud, il´ gradi kuću". Sa psihološkog aspekta ovo je vrlo pojednostavljena (i nepotpuna) verzija odgovora na pitanje iz naslova, ali svejedno, u njoj se krije puno istine. Ako umjesto dijela rečenice koji kaže "gradi kuću" umetnemo "ima puno briga", onda smo još jedan korak bliže istini. Naime, čovjeku opterećenom brigama u glavi se često roji i isprepliće toliko misli, da mu je teško razgovarati sa samim sobom. Misli tada postanu konfuzne, lako skaču sa jedne teme na drugu i onemogućavaju nas da jasno sagledamo pojedinačne probleme – nismo ni stigli do kraja jednog, a na njegovo mjesto već se ugurao drugi – tvrdi prof. psiholog Danijela Bučević.
Bučević naglašava kako u takvim slučajevima dok govorimo na glas, mi obuzdavamo vlastite misli i ne dopuštamo da se jedan problem ugura u našu glavu dok nismo riješili prethodni. To možemo vidjeti kod ljudi koji se pakiraju zadnji tren pred polazak na put – dok slažu stvari u kofere na glas izgovaraju što im sve treba iz ormara, kupaone, od dokumenata i sl..Briga me šta ova kaže ..Nekad se znam sam sa sobom i posvadjat..Čak sam jedno vrijeme imao imaginarnog prijatelja ko dijete od 2 godine!!
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
167
I sama sa sobom i poneki put sa računarom....čudne stvari se dešavaju u glaviwacko2
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Naravno, anđeo i đavo na ramenima se ponekad posvađaju, uvek kontriraju jedan drugome, ja stalno ispravljam krivu Drinu i glumim policajca... :)
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Da , naravno, narocito kad zalim sto nisam rekla ovo ili ono u situaciji kad sam trebala bolje da reagujem.
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Aha,kada sam sama u kući čak pričam glasno,kao da razgovaram sa nekim.

Ili nekada se zamislim i putem do kuće mrmrljam sebi nešto u bradu,tako da moje komšije misle da sam luda.

Najjače mi je kada idem ulicom i sjetim se nečega smješnog i nasmijem se :D
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2009
Poruka
1.545
Ne znam šta ima loše preslišavati svoje misli naglas...
Pa to je samo znak da vam treba koncentracije...
A ne svadjam se sa kompjuterom nego sa ljudima preko neta....oni me ne čuju ali sam ja rekao šta sam imao i onda mi je lakše :D
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Pričam naglas samo kada izlazim iz kuće, a sama sam, pa onda proveravam sve i govorim "isključila sam kompjutere, televizore, muziku, bojlere... zaključala sam vrata". To je još jedini slučaj kad pričam sama sa sobom, jer kao bivši muzičar, zvučno pamtim bolje. Desi mi se da se kasnije zamislim da li sam nešto zaboravila, pa se setim svog glasa i rečenice koju sam izgovorila.
Inače, kao klinka, kad sam osećala potrebu da "razgovaram" sama sa sobom, pisala sam. To mi je bila prihvatljivija varijanta.

A koliko se sećam, ono što je Necro Psycho pomenuo obuhvata i čoveka koji je zaljubljen. Znači, ili lud, ili zaljubljen, ili gradi kuću.
No, zaljubljenost je ionako neka vrsta ludila, ali to je već za neku drugu temu, u drugom podforumu. :)
 
Natrag
Top