Da li je Isus Hrist bozji sluga?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Agur je bio veoma pametan covek,i dobro je znao na koga se misli.to u 4 stihu.On je dao bezbroj zagonetki i odgonetki,ali namerno je ostavio ovu u 4 stihu da se razmisli.Procitaj ovo celo poglavlje ,veoma je zanimljivo,naprimer put momka do devojke...
Price 30:
Важне поуке које је Јакејев син Агур упутио Итилу и Укалу.

2 Ја знам најмање од свих
и немам разборитости коју човек треба да има,
3 нисам стекао мудрост,
нити знам оно што Најсветији зна.
4 Ко је узашао на небо и сишао с њега?+
Ко је својим рукама ухватио ветар?
Ко је свезао воде у свој огртач?+
Ко је учврстио* све крајеве земље?+
Знаш ли како му је име и како је име његовом сину?
5 Свака Божја реч је чиста.+
Он је штит онима који траже уточиште код њега.+
6 Немој ништа додавати његовим речима,+
јер ће те он укорити,
а ти ћеш се показати као лажов.
7 За две ствари те молим,
немој ми их ускратити пре него што умрем.
8 Удаљи од мене неистину и лажи.+
Не дај ми ни сиромаштво ни богатство.
Дај ми само хлеб који ми је потребан,+
9 да се не бих заситио, па се одрекао тебе и рекао: „Ко је Јехова?“+
Не дај ни да осиромашим, да не бих крао и срамотио* име свог Бога.
10 Не клевећи слугу код његовог господара,
да те не би проклео и да не будеш крив.+
11 Има људи* који проклињу свог оца
и не поштују своју мајку.+
12 Има људи који за себе мисле да су чисти,+
а нису опрани од своје нечистоће*.
13 Има људи којима су очи охоле
и којима је поглед презрив.+
14 Има људи којима су зуби мачеви,
а вилице ножеви за клање.
Такви прождиру беспомоћне на земљи
и сиромашне међу људима.+
15 Пијавица има две ћерке, које вичу: „Дај! Дај!“
Три ствари су незасите
и четири никад не кажу: „Доста!

16 Гроб*+ и неплодна материца,
сува земља
и ватра која никад не каже: „Доста!“
17 Око које се руга оцу и презире мајку+
искљуваће гаврани из долине*
и појешће млади орлови.+
18 Три ствари не могу да докучим*
и четири не разумем:

19 пут орла по небу,
пут змије по стени,
пут брода по пучини
и пут мушкарца к девојци.
20 Овако поступа жена прељубница:
наједе се, обрише уста,
па каже: „Нисам учинила ништа лоше.“+
21 Три су ствари од којих се земља тресе
и четири које не може да издржи
:
22 кад роб почне да влада као краљ+
и кад безумник има хлеба у изобиљу,
23 кад се омрзнута* жена уда
и кад слушкиња заузме место своје господарице.+
24 Четири створења су међу најмањима на земљи,
али су по природи мудра*
:+
25 мрави нису јака створења*,
а ипак лети себи спремају храну.+
26 Дамани*+ нису моћна створења*,
а ипак граде себи кућу на литици.+
27 Скакавци+ немају краља,
а ипак сви иду распоређени по групама.+
28 Гуштер*+ се пење по зидовима
и улази у краљевске палате.
29 Троје има достојанствен корак
и четворо достојанствено хода
:
30 лав, најјачи међу зверима,
који ни пред ким не узмиче,+
31 хрт и јарац,
као и краљ на челу своје војске.
32 Ако си безумно поступио уздижући сам себе+
или ако си намеравао да то учиниш,
стави руку на уста.+
33 Јер кад се бућка млеко, настане маслац,
и кад се удари нос, потече крв,
а кад се изазива гнев, избије свађа
.


Ti si siguran da ovde stih 4 govori o Bogu i sinu Božijem ali ja sam ovde ukazao da stihovi ne govore o Bogu jer kada pita kako mu je ima on može biti u neznanju samo ako je u pitanju čovek i sin tog čoveka ali ako je u pitanju Bog on ne bi bio u dilemi. Zato smatram da se ovde Augur pita koji je među sinovim ljudskim u stanju da učini ono što može samo Bog. Naravno ni jedan i zato mu i ne zna ime jer takav ne postoji.

To ćeš se složiti samnom da ne postoji takav čovek i da takvom ne znamo ime.

Bozje ime je znao svaki Jevrejin,pa i on,ali ubacivanjem SINA je zeleo da prosiri uvod o zeninom semenu koje ce doci.

Ali kontekst teksta ne govori o Mesiji :). Nije cilj spominjanje sina Božijeg sporadično van konteksta mesijanstva. No, pošto se uopšte ne govori o Bogu u stihu 4 onda i sin nije Božiji već sin čoveka.

E sad bi te zamolio da razmotris par misli.
Ko je bio onaj ko se obratio Mojsiju u grmu od kupine koji gori a ne sagoreva?
Ko je bio u stubu od dima i vatre kad je izbavljao Izraelsce od Egipcana?
Da li je to bas bio Jehova Bog,ili neko drugi? i ko je taj neko drugi?

Danilo samo prosiruje temu koja se vec uveliko desavala..

Bio je Jahve. Nema dileme. A ne znam kako se Danilo nadovezuje na ovo u kupini ili dimu i vatri.

Pazi, Danilo vidi nešto što se ne odigrava sada..u tom momentu kada on to vidi. Ako si primetio sve što Danilo "vidi" i zveri i kip i delovi kipa i proročki lanac je u budućnosti. Da li si video šta piše za ovu viziju kad dolazi "sin Čovečiji" pred Oca? Šta kaže..vreme da se sudi..kada se knjige otvore. To svakako nije u vreme Danila...mnogo, mnogo kasnije...ovo nisu realnosti u tom omentu već u dalekoj budućnsoti kao i sve što Danilo vidi. Isus svakako nije "sin Čovevečiji" na nebu pre utelovljenja. Šta misliš o tome? Je li Isus pre dolaska na zemlju mogao biti sin Čovečiji? Ili tek posle dolaska. Po tome ćeš razumeti kada je ovaj događaj zapravo postao realnost.

Poenta je da taj lanac nije vecan,vec samo do Isusa Hrista. Valjda nisi od onih koji veruju da je Isus ozenio Mariju Magdalenu i imao sa njom dece...,i niko od cara Sedekije do Isusa Hrista nije bio car .

Kada kaže večan ja mislim zaista večan. Dobro, i do Isusa da je opet znači nema diskontinuiteta od razaranja Jerusalima. Međutim, lanac je večan do kraja sveta.

A za taj lanac posle Hrista to nije vezano za Hristovo potomstvo-Isaija 53 kaže "rod njegov ko će iskazati"...nema On poroda...ali Jakov brat Gospodnji, sin Josifov..."vlast" u apostolskoj zajedinici imaju iz Davidog potomstva. To je kontinuitet posle Hrista.

Šta misliš o ovome?

Pozdrav u Hristu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Ti si siguran da ovde stih 4 govori o Bogu i sinu Božijem ali ja sam ovde ukazao da stihovi ne govore o Bogu jer kada pita kako mu je ima on može biti u neznanju samo ako je u pitanju čovek i sin tog čoveka ali ako je u pitanju Bog on ne bi bio u dilemi. Zato smatram da se ovde Augur pita koji je među sinovim ljudskim u stanju da učini ono što može samo Bog. Naravno ni jedan i zato mu i ne zna ime jer takav ne postoji.

To ćeš se složiti samnom da ne postoji takav čovek i da takvom ne znamo ime.
Brate Jovane,
lepo mi je ovo pisanje ovde i draga si mi osoba,ali ja zaludeh ,pisem vec satima,odgovaram ti i begam inace cu zoru docekati...
Vidi ovako,za taj 4 stih,nema puno mudrovanja.Agur pita : "Ko je utvrdio zemlju itd" Kako mu je ime i ime sina njegovog. Znamo da to ne moze ni jedan covek .On ovde postavlja cak 6 pitanja.4 su radnje ,a 2 su imena. On pravi asocijaciju za Isusa,jer je u ono vreme Sin Bozji kao sin Covecji bio nepoznanica za mnoge,ali nema veze.idemo dalje...


Ali kontekst teksta ne govori o Mesiji :). Nije cilj spominjanje sina Božijeg sporadično van konteksta mesijanstva. No, pošto se uopšte ne govori o Bogu u stihu 4 onda i sin nije Božiji već sin čoveka.
Pa slazemo se da je nemoguce da su i covek i covecji sin sposobni da utvrde,zemlju da vladaju vetrom i vodom.To moze samo Bog,i svi oni su znali kako im se Bog zove. Poenta je sada sto ih on Zbunjuje sa pitanjem ko je uzasao na nebo pa opet sisao i kako mu je ime. On je time asocirao na Isusa u buducnosti ,mada je odgovor sada u sledecem odlomku jer videh tvoj odgovor.



Bio je Jahve. Nema dileme. A ne znam kako se Danilo nadovezuje na ovo u kupini ili dimu i vatri.
Pa i ja sam to isto mislio mnogo vremena,ali nije.
Pogledaj donje stihove.
Dela ap 7: rukom andjela u kupini
35 Ovog Mojsija, kog ukoriše rekavši: Ko te postavi knezom i sudijom? Ovog Bog za kneza i izbavitelja posla rukom anđela koji mu se javi u kupini.
38 Ovo je onaj što beše u crkvi u pustinji s anđelom, koji mu govori na gori Sinajskoj, i s ocima našim; koji primi reči žive da ih nama da;
Takodje nije Jehova direktno stitio Izraelce vec je to cinio preko svoga andjela.
2moj 14:

19 I podiže se anđeo Gospodnji, koji iđaše pred vojskom izrailjskom, i otide im za leđa; i podiže se stup od oblaka ispred njih, i stade im za leđa.
1.Kor 10:4
4 I svi jedno piće duhovno piše; jer pijahu od duhovne stene koja iđaše za njima: a stena beše Hristos.

Osija 12:4 U utrobi uhvati za petu brata svog, i u sili svojoj bori se s Bogom;
5 Bori se s anđelom, i nadjača; plaka, i moli Mu se; nađe Ga u Vetilju, i onde govori s nama.

Zaharija 3:1 Potom mi pokaza Jošuu, velikog svećenika, koji stajaše pred anđelom Jahvinim, i Satana, koji mu stajaše zdesna da ga tuži. (Zech. 3:1 CRO)
2 Anđeo Jahvin reče Satanu: »Suzbio te Jahve, Satane! Suzbio te Jahve koji izabra Jeruzalem! Nije li on glavnja iz ognja izvučena?« (Zech. 3:2 CRO)
3 A Jošua bijaše obučen u prljave haljine dok stajaše pred anđelom Jahvinim. (Zech. 3:3 CRO)
Ajde ovi donju,ali gornji nedvosmisleno ukazuju da je Jedan Bozji andjeo bio taj preko koga je Jehova Bog govorio Mojsiju iz kupune,grma koji gori a ne sagoreva...

Pazi, Danilo vidi nešto što se ne odigrava sada..u tom momentu kada on to vidi. Ako si primetio sve što Danilo "vidi" i zveri i kip i delovi kipa i proročki lanac je u budućnosti. Dali si video šta piše za ovu viziju kad dolazi "sin Čovečiji" pred Oca? Šta kaže..vreme da se sudi..kada se knjige otvore. To svakako nije u vreme Danila...mnogo, mnogo kasnije...ovo nisu realnosti u tom omentu već u dalekoj budućnsoti kao i sve što Danilo vidi. Isus svakako nije "sin Čovevečiji" na nebu pre utelovljenja. Šta misliš o tome? Je li Isus pre dolaska na zemlju mogao biti sin Čovečiji? Ili tek posle dolaska. Po tome ćeš razumeti kada je ovaj događaj zapravo postao realnost.



Kada kaže večan ja mislim zaista večan. Dobro, i do Isusa da je opet znači neama diskontinuiteta od razaranja Jerusalima. Međutim, lanac je večan do kraja sveta.

A za taj lanac posle Hrista nije vezana za Hristovo potomstvo-Isaija 53 kaže "rod njegov ko će iskazati"...nema On poroda...ali Jakov brat Gospodnji, sin Josifov..."vlast" u apostolskoj zajedinici imajuiz Davidog potomstva. To je kontinuitet posle Hrista.

Šta misliš o ovome?

Pozdrav u Hristu.
Danilo je imao vizije koje ce se desiti u buducnosti.
Sin covecji je onaj koji predstavlja Isusa Hrista,naravno to se vec desilo kada je nakon 40 dana po vaskrsenju Isus otisao kod Boga i Oca.
Naravno Isusu je Bog Otac pripremio telo kao bebe,mali fetus koji ce se razvijati prema kodu koji mu je umetnut.Kad mu je Otac izlio svetog duha na glavu ,bio je pomazan kao Mesija ili Hrist i on je svoj zadatak ispunio.Rodivsi ga Marija,mogao se nazvati i sinom covecjim..
Sto se tice vecnosti,Isus je mogao da zivi vecno na zemlji ,bas kao i Adam,ali izabrao je da izvrsi zadatak kao otkupitelj davsi svoj savrsen zivot koji nije bio ni od jajne celije Marije,niti bilo ciji spermatozoid.i kao takav nije imao nikakav ljudski greh.
Ali on je nakon sto ga je Bog vaskrsnuo,dobio od Boga besmrtni zivot.,sto je mnogo vise...
Cek da vidim kako da ti objasnim te stvari...
Evo naprimer o savrsenosti...
Noz je savrsen da se sa njime sece,ali ne i da se jede supa.
Tako je i Adam bio savrsen za odredjenu svrhu.
Vecan zivot sto ga je dobio bio je uslovljen poslusnoscu Bogu da ne jede plod sa zabranjebog drveta ,a bilo ih je na hiljade.
Onaj ko ima besmrtan zivot jeste Bog Otac,ali...iz ogromne ljubavi prema isusus podario mu je besmrtnost ,pa cak i 144.000 otkupljenima sa zemlje ,dok andjeli nemaju besmrtan zivot. Eto u buducnosti ce biti ubijeni i sotona i njegovi demoni.
Svako dobro,sve najbollje,ja begam ,zaludeo sam vec satima,pa kad dodjem ,dosao sam ,a obaveza se mnogo mnogo nakupilo.....
Pozdrav
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Brate Jovane,
lepo mi je ovo pisanje ovde i draga si mi osoba,ali ja zaludeh ,pisem vec satima,odgovaram ti i begam inace cu zoru docekati...
Vidi ovako,za taj 4 stih,nema puno mudrovanja.Agur pita : "Ko je utvrdio zemlju itd" Kako mu je ime i ime sina njegovog. Znamo da to ne moze ni jedan covek .On ovde postavlja cak 6 pitanja.4 su radnje ,a 2 su imena. On pravi asocijaciju za Isusa,jer je u ono vreme Sin Bozji kao sin Covecji bio nepoznanica za mnoge,ali nema veze.idemo dalje...


I meni drago diskutovati pa kad stigneš videćeš odgovor.

Nikako da se razumemo a veoma smo blizu. I ti i ja se slažemo da Agur zna da čovek ne može da učini ono što on opisuje. Jedino što se ne razumemo oko pitanja na koga Agur asocira u pogledu pitanja "kako mu je ime". Taj kome Agur ne zna kako mu je ime jeste čovek...eto pokušaj tako da razumeš ono o čemu govorim. Pitajmo se ko je to kome Agur ne zna ime. Nije Bog. Sin tog kome ne zna ime takođe nije sin od Boga već sin od čoveka. Tako da taj kome ne zna ime i taj sino od onog kome ne zna ime nisu Bog i Njegov sin već čovek i njegov sin.


Pa slazemo se da je nemoguce da su i covek i covecji sin sposobni da utvrde,zemlju da vladaju vetrom i vodom.To moze samo Bog,i svi oni su znali kako im se Bog zove. Poenta je sada sto ih on Zbunjuje sa pitanjem ko je uzasao na nebo pa opet sisao i kako mu je ime. On je time asocirao na Isusa u buducnosti ,mada je odgovor sada u sledecem odlomku jer videh tvoj odgovor.

Upravo ne. Njemu nije cilj da ih zbunnjuje sa pitanjem u smislu da im izokola priča o Bogu i nekom sinu Njegovom već hoće da im ukaže kako čovek ne zna mnogo. Zato postavlja pitanje a ko je od ljudi bio na nebu pa da zna te nebeske realnosti. On umesto da ih zbunjuje i da im priča na neki misteriozan način o nebeskom sinovstvu on ima jasan cilj..nije akcenat na tome već na jasnom stavu da čovek ne može razumeti kako funkcionišu nebeske realnosti pa zato i greše u procenama.

Da je hteo da im priča o nebeskom sinovstvu on bi izabrao direktniji način i prikladniji. On kaže:"ja sam luđi od svakoga, i razuma u mene nema", Priče 30,2. Time postavlja temelj onom što želi da razvije kroz priču...da ukaže na razliku između ljudske mudrosti i Božije. I onda u tom smislu on ukazuje da nema čoveka i sina čoveka koji to može dokučiti..tu mudrost pa nastavlja "sve su reči Božije čiste", Priče 30,5. Čisto, sveto, istinito,pravedno je samo ono što je od Boga a ne od čoveka i sina tog čoveka. Eto to je važno razumeti.


Pa i ja sam to isto mislio mnogo vremena,ali nije.

Dobro si mislio jer si pričitao u 2. Mojsijevoj 3:

"I javi mu se anđeo Gospodnji u plamenu ognejnom iz kupine", 2. Mojsijeva 3,2

Malo kasnije se kaže direktno ko je zapravo u obličju anđela Gospodnjeg govorio iz kupine:

"A Gospod kad ga vide gde ide da vidi, viknu ga Bog iz kupine..", 2. Mojsijeva 3,4

Ko je vikao iz kupine? Gospod-Jahve tj. Bog.

Šta još kaže "anđeo" iz kupine ko je on:

"Još reče: Ja sam Bog oca tvojega, Bog Avramov, Bog Isakov i Bog Jakovljev. A Mojsije zakloni lice svoje, jer ga strah beše gledati u Boga", 2. Mojsijeva 3,6

Pogeldaj kako se predstvalja "anđeo" Gospodnji...on ne kaže ja govorim u ime Boga Avramova....nego kaže ja sam Bog Avramov, Isakov...a samo malo kasnije zapazi koga Mojsije vidi.. od koga zaklanja lice..od anđela ili od...? Jako je bitno ovde zapaziti koga vidi Mojsije...Onaj što pred njim stoji jeste Bog jer se sklanjaše videti Boga. Da je anđeo govorio u ime Božije ne bi Mojsije zaklanajo lice "od Boga".

Dalje ima još u istom stihu:

"A Gospod reče Mojsiju: ja sam onaj što jest. I reče: tako ćeš kazati sinovima Izraelovim: koji jest, on me posla k vama", 2. Mojsijeva 3,14

Dakle, dileme nema u kupini je bio Jahve, Bog...ali u obličju anđela. No, Mojsije je ubrzo uvideo da to nije anđeo već Bog u ubličju anđela. E sad kad to znamo da vidmo navode koje si citirao..ko je zapravo to bio? Ko je taj Jahve iz kupine u obliku anđela.

Dela ap 7: rukom andjela u kupini
35 Ovog Mojsija, kog ukoriše rekavši: Ko te postavi knezom i sudijom? Ovog Bog za kneza i izbavitelja posla rukom anđela koji mu se javi u kupini.
38 Ovo je onaj što beše u crkvi u pustinji s anđelom, koji mu govori na gori Sinajskoj, i s ocima našim; koji primi reči žive da ih nama da;
Takodje nije Jehova direktno stitio Izraelce vec je to cinio preko svoga andjela.


Vidimo da je taj anđeo Jahve...oblik koji je uzeo Jahve. On je štitio Izrael.


19 I podiže se anđeo Gospodnji, koji iđaše pred vojskom izrailjskom, i otide im za leđa; i podiže se stup od oblaka ispred njih, i stade im za leđa.
1.Kor 10:4
4 I svi jedno piće duhovno piše; jer pijahu od duhovne stene koja iđaše za njima: a stena beše Hristos.

Tog anđela Pavle poistovećuje sa Hristom. Odlično. Mojeije daje izveštaj da nije smeto pogledati u Boga..taj anđeo je Hristos a On je Jahve.

Osija 12:4 U utrobi uhvati za petu brata svog, i u sili svojoj bori se s Bogom;
5 Bori se s anđelom, i nadjača; plaka, i moli Mu se; nađe Ga u Vetilju, i onde govori s nama.

Evo opet isto poistovećivanje anđela i Boga. Taj anđeo je Bog. Tako kaže Pismo. Znači Bog uzima obličje anđela.

Zaharija 3:1 Potom mi pokaza Jošuu, velikog svećenika, koji stajaše pred anđelom Jahvinim, i Satana, koji mu stajaše zdesna da ga tuži. (Zech. 3:1 CRO)
2 Anđeo Jahvin reče Satanu: »Suzbio te Jahve, Satane! Suzbio te Jahve koji izabra Jeruzalem! Nije li on glavnja iz ognja izvučena?« (Zech. 3:2 CRO)
3 A Jošua bijaše obučen u prljave haljine dok stajaše pred anđelom Jahvinim. (Zech. 3:3 CRO)
Ajde ovi donju,ali gornji nedvosmisleno ukazuju da je Jedan Bozji andjeo bio taj preko koga je Jehova Bog govorio Mojsiju iz kupune,grma koji gori a ne sagoreva...

I ovaj "anđeo" ima ovlašćenja da poriče optužbe Sotone. To je nešto što može samo Jahve. Jedini koji se može suprotstaviti ispravno optužbama Sotone. No, druga tema opet.

Svakako pogledaj sve tekstove koji govore o "anđelu" Gospodnjem ko je on. Tek kada u celosti sagledaš sve stihvoe videćeš da je u osobi anđela, Bog, Jahve, Isus.....sve to govori ko je anđeo ali i ko je Isus.


Razumem te...odmori. Raspisao si se na mnogo tema pa tako to bude.

Pa da nastavimo u dobrom duhu rasprave i nadalje.

Pozdrav.
 
Natrag
Top