Citati književnih dela

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mali princ - (Antoan de Sent-Egziperi)

- Svi ljudi imaju zvezde, ali one svima ne znače isto. Za one koji putuju zvezde su vodiči. Za druge, one su samo male svetiljke. Za naučnike one su problemi. Za mog poslovnog čoveka one su bile zlato. Ali sve te zvezde tamo gore ćute. Ali ti, ti ćeš imati zvezde kakve niko nema ...
- Šta hoćeš da kažeš ?
- Kada budeš noću gledao u nebo, budući da ću ja živeti na jednoj od njih, budući da ću se ja smejati na jednoj od njih, tebi će se činiti kao da se sve zvezde smeju!
I on ponovo prsnu u smeh.
- A kada se utešiš jer čovek se uvek uteši, bićeš srećan što si me upoznao. Uvek ćeš mi biti prijatelj. Želećeš da se smeješ sa mnom. I ponekad ćeš otvoriti svoj prozor, tako, iz pukog zadovoljstva ... A tvoji prijatelji će se čudom čuditi kada vide kako se smeješ gledajući u nebo. Tada ćeš im reći:
- ''Da, zvezde me uvek uveseljavaju!''
A oni će smatrati da si lud. Uvaljivaću te u grdne neprilike ...
I on se ponovo nasmeja.
- To će biti kao da sam ti, umesto zvezda, poklonio hrpu malih praporaca koji umeju da se smeju ...
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Jedan je čovjek išao spavati kao vjernik, a probudio se kao nevjernik.
Srećom, u sobi tog čovjeka nalazila se medicinska vaga i čovjek je imao običaj svakog jutra i večeri provjeravati svoju težinu. I eto, spremajući se na spavanje, čovjek se izvagao i saznao da je težak 4 puda i 21 funtu. Sljedećeg jutra, kad se ustao kao nevjernik ponovo se vagnuo i saznao da teži samo 4 puda i 13 funti. "Prema tome", zaključio je taj čovjek, "moja je vjera težila otprilike 8 funti."


Daniil Harms
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
O Slabosti, ime ti je žena.
To je žena - njoj se udvarati može;
To je žena - te se može osvojiti;
To je Lavinija, i zato se voli.


W. Shakespeare
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Cнио сам страшан сан. не чудим се самом сну, већ се чудим како сам имао куражи и да сањам страшне ствари, кад сам и ја миран и ваљан грађанин, добро дете ове намучене, миле нам мајке србије, као и сва друга деца њена. 'ајде, да речем, да ја правим изузетак од осталих, али не, брате, већ све на длаку радим што и други, а понашања сам тако пажљива да ми нема равна. једаред сам видео на улици откинуто сјајно дугме од полицијске униформе, загледах се у његов чаробни сјај, и таман хтедох проћи, пун неких слатких мисли, док ми одједном задрхта сама рука, па право капи; глава се сама приклони земљи, а уста ми се развукоше на пријатан осмех којим обично сви ми старијег поздрављамо.

„баш ми крв у жилама племенита, и ништа друго!” — помислих у том тренутку, и с презрењем погледам на једног простака што баш у тај мах прође и у непажњи нагази оно дугме.
„простак!” — изговорим јетко и пљунем, па мирно продужим дале шетати, утешен мишљу да су такви простаци у врло малом броју, а необично ми беше пријатно што је мени бог дао фино срце и племениту, витешку крв наших старих.
ето, сад видите како сам красан човек, који се баш ништа не разликује од осталих ваљаних грађана, па ћете се и сами чудити откуд баш мени у сну да дођу страшне и глупе ствари на ум...

радоје домановић - данга
 
Član
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruka
133
Ljubav je stvar osecanja, a ne volje. Ne mogu voleti zato što hocu, a još manje zato što moram, stoga je obavezna ljubav glupost.
Kant
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Katerina Piperopulu : „ U potrazi za Euridikom“



Boja neba i zemlje istovjetna je kako ispred istoka i tako i ispred zapada. U suton i praskozorje. Onda kada vukovi izlaze i onda kad se vraćaju u skrovište. Ima nečeg nepojmljivog u izgledu svjetlosti koja čovjeka obavještava da dan počinje i da se završava. Mnogi ljudi plaču kad se rađa sunce. Bljesak svjetlosti koja se prosipa svud oko njih zasljepljuje ih i zamagljuje im misli oslobađajući vukove u njihovoj duši. To ih plaši. Tad se može dogoditi da mjerač vremena u njihovoj duši zataji , da se redosljed planiranih poteza poremeti, a nit koja povezuje misli prekine.
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Denis de Rougemont


"Onome ko bi o nama sudio prema našim knjigama moglo bi se učiniti da je preljub jedna od najčešćih preokupacija Zapadnjaka. Šta bi se dogodilo s našom književnošću da nema preljuba? Ona živi od krize braka."
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
"Razumeti perfekciju frijumf je ljudske inteligencije. Hteti ju posedovati najopasnija je vrst ludila."


Alfred de Musset
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
"Eh,dete moje…Ja sam samo stari jelen osedjeo usled mnogih zima;godine moje hoce da preteknu godine gavrana;pa ipak i pored tolikih dana sto su potisnuli moju glavu,i pored toliko zivotnog iskustva,jos nikad nisam sreo covjeka koga nisu obmanuli snovi o sreci,ni srce u kome ne postoji skrivena rana…"


“Atala”
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Na svetu nam treba više istinski zlih ljudi, a manje potpunih budaletina.

„Katkad se lakše poveriti neznancu nego ljudima koje poznaješ. Zašto li je to tako?“ Slegoh ramenima. „Verojatno zato što nas stranac vidi onakvima kakvi jesmo, a ne onakvima kakvima nas želi smatrati.“

„Nije teško zaraditi novac“, žalio se. „Teško ga je zaraditi radeći nešto čemu vredi posvetiti život.“

Kada ja umrem, sve moje postat će tvoje... osim snova.

Zna li luđak da je lud? Ili su ludi drugi, oni koji ga uveravaju da je nerazuman kako bi spasili vlastiti život sazdan od utvara?

Sudbina obično čeka već iza ugla. Kao lopov, kurva ili prodavač srećaka: njezina tri najčešća utjelovljenja. Ali u kućne posete ne ide. Treba učiniti tih nekoliko koraka.

Carlos Ruiz Zafón; Sena vetra
 
Natrag
Top