Citati Elen G. White

Sta ste zakljucili nakon citanja ove teme? EGW je bila:

  • Bozji prorok.

    Votes: 4 30,8%
  • Lazni prorok (plagijator).

    Votes: 7 53,8%
  • Ne smatram je prorokom ali nemam lose misljenje o njoj.

    Votes: 1 7,7%
  • Bila je to bolesna zena koja umislja.

    Votes: 1 7,7%
  • Bila je dobra osoba.

    Votes: 2 15,4%
  • Bila je zla osoba.

    Votes: 1 7,7%

  • Total voters
    13
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
EGWhite.jpg


Posto se kroz ceo forum proziva EGW i tendenciozno se insistira na tome da je ona bila ''plagijator'', ''prevarant'' i ''lazov''..
Te se vade njeni citati van konteksta da bi se takve tvrdnje i ''dokazale''.
Nasao sam za shodno da otvorim novu temu koja se nece baviti ''tumacenjem'' njenih spisa, vec iskljucivo postavljanjem njenih ''citata'', sa namerom da ostali clanovi citajuci te retke, samostalno mogu doneti sud o ovoj zeni, a da pritom niko ne utice na njihovo ''razmisljanje''. Niko nema pravo da bilo kome ''namece sopstveni stav o ovoj zeni''.
Citati govore za sebe, a neka citati koje postavite, najbolje predstave ovu osobu...
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
"S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ...... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

"Tada sam vidjela da je Isus molio za svoje neprijatelje. Ali to nije obvezivalo nas da se molimo za pokvareni svijet, kojeg je Bog odbacio. Kad je on molio za svoje neprijatelje postojala je nada za njih, i oni su mogli biti opravdani i spašeni njegovim molitvama, i u vrijeme nakon što je bio posrednik u vanjskom boravištu za cijeli svijet. Ali sada, njegov duh i naklonost napustili su svijet, i naša naklonost mora biti s Isusom, i mora biti povučena od bezbožnih... Vidjela sam da pokvareni svijet više ne može biti opravdan našim molitvama." (Ellen White, viđenje u Camden-u, New York, 29. lipnja 1851. god.)

"Neki su se činili istinski obraćeni, kako bi zaveli Božji narod, ali kad bi se mogla vidjeti njihova srca pokazala bi se crna kao i uvijek. Moj anđeo pratitelj pozvao me je da pogledam muke duše griješnika, kako je to bilo. Pogledala sam, ali nisam to mogla vidjeti, jer je vrijeme za njihovo spasenje bilo prošlo." (Ellen White, Present Truth, 1849.)


Nikada nisam izjavila ili napisala da je svijet bio osuđen ili odbačen. Nikada nisam ni u kojem slučaju koristila taj jezik prema bilo kome, koliko god bio grešan. Uvijek sam opominjala one koji su koristili ove oštre izraze." (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

:dance2::dance2::dance2::bfghb::dance2::dance2::dance2::bfghb::dance2::dance2::dance2:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Red je da poštujete želju i namjere postavljača teme i da ovdje postavljate samo komentare Elen Vajt, bez ličnih opaski i komentara. Za komenare njenog učenja, imate drugu ogovarajuću temu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Molim vas, samo bez dugih nepotrebnih komentara koji izražavaju vas licni stav. Zabranjeno je svako tumacenje tekstova i rasprava po tom pitanju.. Dopustimo ljudima da sami donesu zakljucak.
Hvala.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U vezi pojedinih citata covek ipak mora poznavati odredjeni kontekst i predznanje o pojmovima koji se u tim citatima koriste, jer ako to nije slucaj u tom slucaju pogresno tumacenje je neminovno.
Postujem izbor postavljaca teme da ovu temu otvori, ali bez odredjenog tumacenja sa idejom da drugi sami protumace - mislim da se ljudi navode na to da donose pogresne zakljucke.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
U vezi pojedinih citata covek ipak mora poznavati odredjeni kontekst i predznanje o pojmovima koji se u tim citatima koriste, jer ako to nije slucaj u tom slucaju pogresno tumacenje je neminovno.
Postujem izbor postavljaca teme da ovu temu otvori, ali bez odredjenog tumacenja sa idejom da drugi sami protumace - mislim da se ljudi navode na to da donose pogresne zakljucke.
Ljudi imaju svoja mišljenja i svoje svjetonazore i na osnovu toga donose i zaključke o životu i svijetu u kome žive i svemu što je vezano za te pojmove. Ne može se apriori tvrditi da će nečiji zaključci biti pogrešni, kao što se ne može tvrditi ni da će sopstveni biti tačni. Zato i postoje rasprave o različitim mišljenjima među ljudima.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da, ali mnogi nisu ni culi za Ellen White, a kamoli za pojmove o kojima ona govori poput "Svetinja, zatvorena i otvorena vrata, kao ni o cemu se tu u globalu radi" i iz toga jedan pojedinacan citat ne govori mnogo i moze coveka navesti na krive zakljucke.

Nema veze, slobodu u tom pogledu ne moze niko osporiti, i ja je ne osporavam, ali pozivam sve da istrazuju i budu mudri i pronicljivi u donosenju zakljucaka, i ako nesto ne poznaju - da ne donose ishitrene i pogresne zakljucke, mada je na drugoj temi o Ellen White dosta toga objasnjeno sa moje strane.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Da, ali mnogi nisu ni culi za Ellen White, a kamoli za pojmove o kojima ona govori poput "Svetinja, zatvorena i otvorena vrata, kao ni o cemu se tu u globalu radi" i iz toga jedan pojedinacan citat ne govori mnogo i moze coveka navesti na krive zakljucke.

Nema veze, slobodu u tom pogledu ne moze niko osporiti, i ja je ne osporavam, ali pozivam sve da istrazuju i budu mudri i pronicljivi u donosenju zakljucaka, i ako nesto ne poznaju - da ne donose ishitrene i pogresne zakljucke, mada je na drugoj temi o Ellen White dosta toga objasnjeno sa moje strane.

Laodikeja nemoj brinuti što mnogi nisu čuli za Jelenutim pre će moći realnije sagledati kako onasebi i Bibliji kontriratako da ne treba ljudima objašnjavati zašto onato čini jer će je tako upoznati kakva jeste.
Ako neko izvadi iz konteksta pa čak i njene reči reagovaću iako nemam ni malo lapog mišlljanja odotičnoj,dakle neka se postavljaju citati a svako zaključi kako zaključi.

,,Veće reforme treba da se vide među onima koji tvrde da čekaju drugi dolazakIsusa hrista.Među našim vernicima,zdravstvena reforma treba da obavi delo koje još nije obavljeno.Ima onih koji tek treba da shvate opasnost od upotrebe mesa i koji još jedu meso životinja,ugrožavajući tako svoje fizičko,mentalno i duhovno zdravlje.Mnogi,koji su sada tek napola obraćeniu pogledu jedenja mesa,napustiće Božji narod i neće više hoditi s njime. (RH 27.V 1902),,

Koji jedu meso nisu Božji narod i napustaju Božji narod jer Božji nejedu meso.

1 Tim. Glava 04
A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere slušajući lažne duhove i nauke đavolske,
4:2 U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti,
4:3 Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu.
4:4 Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću.
4:5 Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom.


 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Molim bez komentara, evo sta EGW kaze o mesu:

''Hrana prvobitno namenjena coveku nije obuhvatala namirnice zivotinjskog porekla. Tek je posle potopa, kad je na zemlji bilo unisteno svako zelenilo, covek dobio dozvolu da jede meso.
Odabirajuci u edemu hranu za coveka, Gospod je pokazao koja je hrana najbolja.

U odabiranju hrane za Izraelce pruzio je istu pouku... On ih je snabdeo hranom koja je najbolje odgovarala za ovu svrhu, ali to nije bilo meso, nego mana ''hleb nebeski''.

Jedino im je zbog nezadovoljstva i teznje za misirskim loncima s mesom data hrana zivotinjskog porekla, i to samo za kratko vreme. Uzimanje ove hrane prouzrokovalo je bolest i smrt hiljade ljudi, uprkos tome, zabrana u pogledu mesa nikada nije bila prihvacena od srca...

Kada su stigli u Hanan, Izraelcima je bilo dozvoljeno da jedu hranu zivotinjskog porekla, ali sa velikim ogranicenjima u tom pogledu, kako bi se koliko-toliko sprecile rdjave posledice.
'' (EGW. The Ministry of Healing, p31)

Bog je zadovoljio njihovu želju dajući im meso, i puštajući ih da jedu dok njihova proždrljivost nije prouzrokovala pomor.”[Ellen White, Counsels on Diet and Foods, (Washington: Review and Herald, 1938), 148.]


A svetina što bješe među njima, bješe vrlo lakoma, te i sinovi Izrailjevi stadoše plakati govoreći: ko će nas nahraniti mesa? A narodu reci: pripravite se za sjutra da jedete mesa, jer plakaste da Gospod ču, i rekoste: ko će nas nahraniti mesa? Jer nam dobro bijaše u Misiru. Daće vam dakle Gospod mesa i ješćete“ [4 Mojsijeva 11:4.18.]

''Ali meso im još bijaše u zubima, jošte ga ne pojedoše, a Gospod se razgnjevi na narod, i udari Gospod narod pomorom vrlo velikim.” [4 Mojsijeva 11:33.]


--------------------------------------------------------------------------------------
Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu.
Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom. [1. timoteju 4]

A za meso što je klato idolima znamo, jer svi razum imamo...
A za jelo idolskih žrtava, znamo da idol nije ništa na svetu, i da nema drugog Boga osim jednog.
[1. korincanima 1-4]




-------------------------------------------------------------------------------------
"S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ...... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

"Tada sam vidjela da je Isus molio za svoje neprijatelje. Ali to nije obvezivalo nas da se molimo za pokvareni svijet, kojeg je Bog odbacio. Kad je on molio za svoje neprijatelje postojala je nada za njih, i oni su mogli biti opravdani i spašeni njegovim molitvama, i u vrijeme nakon što je bio posrednik u vanjskom boravištu za cijeli svijet. Ali sada, njegov duh i naklonost napustili su svijet, i naša naklonost mora biti s Isusom, i mora biti povučena od bezbožnih... Vidjela sam da pokvareni svijet više ne može biti opravdan našim molitvama." (Ellen White, viđenje u Camden-u, New York, 29. lipnja 1851. god.)

"Neki su se činili istinski obraćeni, kako bi zaveli Božji narod, ali kad bi se mogla vidjeti njihova srca pokazala bi se crna kao i uvijek. Moj anđeo pratitelj pozvao me je da pogledam muke duše griješnika, kako je to bilo. Pogledala sam, ali nisam to mogla vidjeti, jer je vrijeme za njihovo spasenje bilo prošlo." (Ellen White, Present Truth, 1849.)


Nikada nisam izjavila ili napisala da je svijet bio osuđen ili odbačen. Nikada nisam ni u kojem slučaju koristila taj jezik prema bilo kome, koliko god bio grešan. Uvijek sam opominjala one koji su koristili ove oštre izraze." (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

:dance2::dance2::dance2::bfghb::dance2::dance2::dance2::bfghb::dance2::dance2::dance2:


''U strahu od Boga, ovime svjedočim da optužbe Grant-a Miles-a, gospođe Burdick i drugih objavljene u "Crisis" nisu istinite. Izjave u odnosu na moje stavove u četrdeset i četvrtoj su lažne. S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ali ja nikada nisam imala viziju da se grešnici više neće moći obratiti. Jasno i slobodno izjavljujem da nitko nikada nije čuo da kažem ili pročitao iz mojih pisanih izjava nešto što bi opravdalo ove optužbe koje su izrečene protiv mene po ovom pitanju.''

 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Obratite pažnju na godine i izjave,uporedite boje.

,,Jovan je bio pozvan da vidi narod različit od onih koji se klanjaju zveri ili njenoj ikoni tako što svetkuju prvi dan u sedmici.Svetkovanje toga dana je žig zveri.,,(TM str.133-1898)


,,Niko još nije primio žig zveri.,,(Evangelizam,str.180-1899)


,,Žig zveri je papski dan od odmora.,,(Evangelizam,str.180-1899)


,,Žig zveri je upravo ono što je rečeno da ĆE BITI.Sve što je povezano s tom temom nije još do sada pravilno shvaćeno niti će biti shvaćeno sve dok se knjige ne budu otvorile.,, (6T str.17-1900god.)


,,,,Čim pripadnici Božjeg naroda budu zpečaćeni i pripremljeni za rešetanje,ono će doći,U STVARI,ONO JE VEĆ POČELO.,,(4BCstr.1161-1902)


,,Svetkovanje nedelje još nije postalo žig zveri i NEĆE NI POSTATI svedok ne bude izdana naredba koja će zahtevati od ljudi da svetkuju taj IDOLSKI DAN ODMORA.Doći će vremekada će taj dan postati proba,ali taj danjoš nije došao.,,(7BC str.977 -1899)

,,Kada proba bude došla,jasno će se pokazati šta je žig zveri. To je svetkovanje nedelje.,,7BC str.980-1900)


Šta je za Boga PRVI DAN čitajmo:

23:15 Potom od prvog dana po suboti, od dana kad prinesete snop za žrtvu obrtanu, brojte sedam nedelja punih;
23:16 Do prvog dana po sedmoj nedelji nabrojte pedeset dana; onda prinesite nov dar Gospodu.
23:17 Iz stanova svojih donesite dva hleba za žrtvu obrtanu; od dve desetine efe belog brašna da budu, s kvascem neka budu pečeni; to su prvine Gospodu.
23:18 A s tim hlebom prinesite sedam jaganjaca od godine zdravih, i jedno tele i dva ovna, da bude žrtva paljenica Gospodu s darovima svojim i nalivima svojim, da bude žrtva ognjena na ugodni miris Gospodu.
23:19 Zakoljite i jarca jednog za greh i dva jagnjeta od godine za žrtvu zahvalnu.
23:20 I sveštenik neka to obrne tamo i amo s hlebom od prvina i sa dva jagnjeta na žrtvu obrtanu pred Gospodom; i biće svete stvari Gospodu za sveštenika.
23:21 I saberite se u onaj dan, sabor sveti da vam je; nijedan posao ropski ne radite zakonom večnim po svim stanovima svojim od kolena do kolena.


A čiji je prvi dan papski ili Božji čitajmo u postanju.
Na prvi dan se izlio Duh Sveti,na prvi dan je Gospod vaskrsao i čega je prvi dan žig?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top