ČISTA i NEČISTA HRANA (3.Mojs.11) - Da li i dalje važi za Hrišćane?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Neozbiljno za jednog Jehovinog svedoka.

Kreni putem potpunog predanja Hristu i zajednice sa njim i bices pravi covek.
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Pogotovo ako se preobrati po tvojim uputana na tvoju sektu. Vas dvojica bi si pasovali ko lonac i poklopac.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac
da te utesim.,
Doci ce vreme kad ce ljudi jesti samo plodove sa drveca,kad vise nece jesti nikakvoga mesa,zivotinje ce biti u miru sa ljudima i sa samim sobom.
Do tada jedi slobodno sta god hoces od mesa,Bog je sve ocistio.
dela apostolska 10
[SUP]12[/SUP] U kome behu sva četvoronožna na zemlji, i zverinje i bubine i ptice nebeske.
[SUP]13[/SUP] I postade glas k njemu: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.
[SUP]14[/SUP] A Petar reče: Nipošto, Gospode! Jer nikad ne jedoh šta pogano ili nečisto.
[SUP]15[/SUP] I gle, glas opet k njemu drugom: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
[SUP]16[/SUP] I ovo bi triput, i sud se opet uze na nebo.
Ubrzo nakon ovoga isao je kod Kornelija a potom i drugih neznabozaca
Dela apostolska 11:3
[SUP]3[/SUP] Govoreći: Ušao si k ljudima koji nisu obrezani, i jeo si s njima.
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Laodikejac
da te utesim.,
Doci ce vreme kad ce ljudi jesti samo plodove sa drveca,kad vise nece jesti nikakvoga mesa,zivotinje ce biti u miru sa ljudima i sa samim sobom.
Do tada jedi slobodno sta god hoces od mesa,Bog je sve ocistio.
dela apostolska 10
[SUP]12[/SUP] U kome behu sva četvoronožna na zemlji, i zverinje i bubine i ptice nebeske.
[SUP]13[/SUP] I postade glas k njemu: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.
[SUP]14[/SUP] A Petar reče: Nipošto, Gospode! Jer nikad ne jedoh šta pogano ili nečisto.
[SUP]15[/SUP] I gle, glas opet k njemu drugom: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
[SUP]16[/SUP] I ovo bi triput, i sud se opet uze na nebo.
Ubrzo nakon ovoga isao je kod Kornelija a potom i drugih neznabozaca
Dela apostolska 11:3
[SUP]3[/SUP] Govoreći: Ušao si k ljudima koji nisu obrezani, i jeo si s njima.

Ako "laodikejac", po tebi, slobodno može jesti šta god hoće od mesa, sme li on jesti i ostatke obrezivanja? I to je meso.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ma ko zna sta smo sve jeli i on i ti i ja...sta nam sve spremaju i daju kao mesano meso ili u restoranima.
Ne pitaj previse ,nego jedi,sve su to proteini.....
;)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Petar jeste usao u kucu neznabosca i jeo i pio sa njima, ali tu nije stavljen akcenat na hranu, vec na to sto je usao u kucu neznabosca, jer Jevrejima je bilo zabranjeno da ulaze u kuce neznabozaca, da razgovaraju sa njima, ili da imaju bilo kakav drugi odnos, smatrajuci ih necistima.
Zbog ove predrasude prema Jevrejima, Bog je pokazao Petru da ni jednog coveka bio on i neznabozac ne smatra necistim.


"И рече им: Ви знате како је неприлично човеку Јеврејину дружити се или долазити к туђину; али Бог мени показа да ниједног човека не зовем поганим или нечистим;

Зато и без сумње дођох позван. Питам вас дакле зашто посласте по мене?"
( Dela 10. 28 - 29 )

Ovo je Bog pokazao petru pre 11 glave koju si ti pomenuo.
Dakle, Bog je njemu ovo pokazao, pa je on usao u kucu neznabosca i jeo i pio, a potom su ga Jevreji osudili sto je usao u njegovu kucu, na sta je on odgovorio:

"Кад им дакле Бог даде једнак дар као и нама који верујемо Господа свог Исуса Христа; ја ко бејах да би могао забранити Богу?
А кад чуше ово, умукоше, и хваљаху Бога говорећи: Дакле и незнабошцима Бог даде покајање за живот"
( dela 11. 17 - 18 )

Dakle, radi se o odnosu Jevreja prema neznaboscima koje su smatrali necistima, i Bog je pokazao da ih vise ne smatraju necistima vec da su i oni dostojni spasenja u Gospodu Isusu.



 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Ma ko zna sta smo sve jeli i on i ti i ja...sta nam sve spremaju i daju kao mesano meso ili u restoranima.
Ne pitaj previse ,nego jedi,sve su to proteini.....
;)
Kao što ti nisi previše pitao napuštajući svoju sopstvenu religiju i prešao u sektu? "Ne pitaj previše, nego veruj, sve je to vera ..."
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
Isus je nakon uskrsnuća jeo riblje meso, nije tražio biljnu hranu. Pitanje hrane nije stvar striktne Božje zapovesti. Sve zavisi od stava vernika. Ne postoji čista i nečista hrana po sebi. Čovek je čini takvom svojim stavom. Ako smatra hranu nečistom a jede, učinio je greh i oseća krivicu. Ako smatra svu hranu čistom, neće se ogrešiti jedući bilo koju hranu, i neće osećati krivicu. Ja pripadam onima koji smatraju svu hranu čistom. Pitanje koja je hrana zdrava, a koja nije je sekularno.

podrav
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534

Dakle, odgovor je da trebamo jesti i bube, i crve, i sve ostalo.


bube.jpg



To je tako organski kvarna filozofija da me zabrinjava kako to pojedini ne uvidjaju.

Odgovor je taj, sto pogresno tumace biblijske navode, i ne sagledavaju ih u kontekstu.

Dakle, kada Apostoli upucuju na to da je Bog sve dao za hranu, apostoli se tu obracaju onim ekstremnim grupama Jevreja koji su odbijali i hranu koju je Bog propisao za ishranu postojecim biblijskim zakonom o ishrani.
Ti Jevreji su dakle stvorili neke druge licno svoje zapovesti zabranjujuci u ishrani namirnice koje je Bog propisao za ishranu u skladu sa postojecim biblijskim principima o ishrani.

Upravo sledeci tekst to potvrdjuje, da su ti ljudi sami stvorili principe koje Bog nije dao, odbijajuci hranu koju je Bog odredio kao cistu.

14. Не слушајући
јеврејске гаталице ни заповести људи који се одвраћају од истине.
15. Чистима је све чисто; а поганима и невернима ништа није чисто, него је опогањен њихов и ум и савест.
16. Говоре да познају Бога, а делима Га се одричу; јер су мрски и непослушни, и ни за какво добро дело ваљани.

Dakle, apostol ovde ne govori o Bozjim principima o ishrani, vec o GATALICAMA - gatarama, odnosno tradicionalnim shvatanjima a ne Bozjim principima, i o ZAPOVESTIMA LJUDI a ne Bozjim.

Sto se tice slucaja vezanog za Pavlovu viziju, taj deo teksta je namerno izvadjen iz konteksta da bi se dokazalo kako je Bog navodno dopusti da se sve koristi za hranu u novozavetnom periodu, SVE DIVLJE ZVERI, BUBE I PTICE NEBESKE.

Ovo nije slucaj, jer samo jedno poglavlje pre ovoga, opisujuci ovu viziju apostol sam objasnjava sta je time Bog njemu pokazao, da je poruka data u toj viziji bila, da ni jednog coveka ne treba nazivati poganim ili necistim, vec da je Bog omogucio spasenje svim ljudima - i Jevrejima i neznaboscima.

10:9 A sutradan kad oni iđahu putem i približiše se ka gradu, iziđe Petar u gornju sobu da se pomoli Bogu u šesti sat.
10:10 I ogladne, i htede da jede; a kad mu oni gotovljahu, dođe izvan sebe,
10:11 I vide nebo otvoreno i sud nekakav gde silazi na njega, kao veliko platno, zavezan na četiri roglja i spušta se na zemlju;
10:12 U kome behu sva četvoronožna na zemlji, i zverinje i bubine i ptice nebeske.
10:13 I postade glas k njemu: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.
10:14 A Petar reče: Nipošto, Gospode! Jer nikad ne jedoh šta pogano ili nečisto.
10:15 I gle, glas opet k njemu drugom: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
10:16 I ovo bi triput, i sud se opet uze na nebo.
10:17 A kad se Petar u sebi divljaše šta bi bila utvara koju vide, i gle ljudi poslani od Kornilija, napitavši i našavši dom Simonov stadoše pred vratima,
10:18 I zovnuvši pitahu: Stoji li ovde Simon prozvani Petar?
10:19 A dok Petar razmišljavaše o utvari, reče mu Duh: Evo tri čoveka traže te;
10:20 Nego ustani i siđi i idi s njima ne premišljajući ništa, jer ih ja poslah.
10:21 A Petar sišavši k ljudima poslanim k sebi od Kornilija reče: Evo ja sam koga tražite; što ste došli?
10:22 A oni rekoše: Kornilije kapetan, čovek pravedan i bogobojazan, poznat kod svega naroda jevrejskog, primio je zapovest od anđela svetog da dozove tebe u svoj dom i da čuje reči od tebe.

10:23 Onda ih dozva unutra i ugosti. A sutradan ustavši Petar pođe s njima, i neki od braće koja beše u Jopi pođoše s njim.
10:24 I sutradan uđoše u Ćesariju. A Kornilije čekaše ih sazvavši rodbinu svoju i ljubazne prijatelje.
10:25 A kad Petar htede da uđe, srete ga Kornilije, i padnuvši na noge njegove pokloni se.
10:26 I Petar ga podiže govoreći: Ustani, i ja sam čovek.
10:27 I s njim govoreći uđe, i nađe mnoge koji se behu sabrali.
10:28 I reče im: Vi znate kako je neprilično čoveku Jevrejinu družiti se ili dolaziti k tuđinu;
ali Bog meni pokaza da nijednog čoveka ne zovem poganim ili nečistim;
10:29 Zato i bez sumnje dođoh pozvan. Pitam vas dakle zašto poslaste po mene?
( dela 10. 9 - 29 )

---------------------------------------

A čuše i apostoli i braća koji behu u Judeji da i neznabošci primiše reč Božju.
11:2 I kad iziđe Petar u Jerusalim, prepirahu se s njim koji behu iz obrezanja,
11:3 Govoreći:
Ušao si k ljudima koji nisu obrezani, i jeo si s njima.
11:4 A Petar počevši kazivaše im redom govoreći:
11:5 Ja bijah u gradu Jopi na molitvi, i došavši izvan sebe videh utvaru, gde silazi sud nekakav kao veliko platno na četiri roglja i spušta se s neba, i dođe do preda me.
11:6 Pogledavši u nj opazih i videh četvoronožna zemaljska, i zverinje i bubine i ptice nebeske.
11:7 A čuh glas koji mi govori: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.
11:8 A ja rekoh: Nipošto Gospode! Jer ništa pogano i nečisto nikad ne uđe u usta moja.
11:9 A glas mi odgovori drugom s neba govoreći: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
11:10 A ovo bi triput; i uze se opet sve na nebo.
11:11 I gle, odmah tri čoveka staše pred kućom u kojoj bijah, poslani iz Ćesarije k meni.
11:12 A Duh mi reče da idem s njima ne premišljajući ništa. A dođoše sa mnom i ovo šest braće, i uđosmo u kuću čovekovu.
11:13 I kaza nam kako vide anđela u kući svojoj koji je stao i kazao mu: Pošlji ljude u Jopu i dozovi Simona prozvanog Petra,
11:14 Koji će ti kazati reči kojima ćeš se spasti ti i sav dom tvoj.
11:15 A kad ja počeh govoriti siđe Duh Sveti na njih, kao i na nas u početku.
11:16 Onda se opomenuh reči Gospodnje kako govoraše: Jovan je krstio vodom, a vi ćete se krstiti Duhom Svetim.
11:17 Kad im dakle Bog dade jednak dar kao i nama koji verujemo Gospoda svog Isusa Hrista; ja ko bijah da bi mogao zabraniti Bogu?
11:18 A kad čuše ovo, umukoše, i hvaljahu Boga govoreći:
Dakle i neznabošcima Bog dade pokajanje za život. ( dela 11. 1 - 18 )

Dakle odgovor je:14. Не слушајући јеврејске гаталице ни заповести људи који се одвраћају од истине.
15. Чистима је све чисто; а поганима и невернима ништа није чисто, него је опогањен њихов и ум и савест.
16. Говоре да познају Бога, а делима Га се одричу; јер су мрски и непослушни, и ни за какво добро дело ваљани.

I sta dalje?

Pozdrav od Gere.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus je nakon uskrsnuća jeo riblje meso, nije tražio biljnu hranu. Pitanje hrane nije stvar striktne Božje zapovesti. Sve zavisi od stava vernika. Ne postoji čista i nečista hrana po sebi. Čovek je čini takvom svojim stavom. Ako smatra hranu nečistom a jede, učinio je greh i oseća krivicu. Ako smatra svu hranu čistom, neće se ogrešiti jedući bilo koju hranu, i neće osećati krivicu. Ja pripadam onima koji smatraju svu hranu čistom. Pitanje koja je hrana zdrava, a koja nije je sekularno.

podrav


Riba spada pogodnu hranu za ishranu, osim nekih riba koje nemaju krljusti za koje je Bog rekao da se ne jedu, a za koje je otkriveno da imaju otrove koji stete organizmu.
Tako i zvanicna medicina i nauka potvrdjuju istinitost biblijskih navoda.
 
Natrag
Top