Čestitke za verske i druge praznike

Učlanjen(a)
28.10.2016
Poruka
36
Izvor: http://www.blic.rs/vesti/drustvo/ko...as-danas-i-zasto-ga-slavi-pola-srbije/v6qexmp
Sveti Nikola, čudotvorac, zaštitinik pomoraca i siromašnih, jedan je od najvoljenijih hrišćanskih svetaca i to ne samo kod pravoslavnih naroda, a sigurno je jedna od najbrojnija slava kod Srba. Ovaj svetitelj imao je veoma uzbudljivu životnu priču, koja vekovima fascinira hrišćane.

Rođen u maloazijskom gradu Patara, luci na mediteranskoj obali današnje Turske, Sveti Nikola je živeo u 4. veku, mnogo pre raskola između pravoslavne i katoličke crkve iz 1054. godine.


Njegovi roditelji, bogati Grci Teofan i Nona, sina Nikolu su dobili u vreme vladavine rimskog cara Valerijana (253. - 260. godine), pohlepnog čoveka koji je zbog strasti za zlatom organizovao vojni pohod na Persijsko carstvo. Persijski kralj Šapur ga je zarobio u bici kod Edese, ponižavao u zatočeništvu i, na posletku, ubio sipajući mu istopljeno zlato niz grlo, kao simbol njegove pohlepe. Budući da je Valerijan bio prvi (i ostao jedini) rimski car koji je zarobljen u borbi, njegovo zatočeništvo i smrt su izazvali talas nestabilnosti u rimskoj imperiji.

U takvom nestabilnom okruženju stasavao je mladi Nikola. Kada su mu roditelji umrli u velikoj epidemiji, Nikola je razdelio svo nasleđeno bogatstvo. Odgajao ga je stric, arhiepiskop Patare, pod čijim budnim okom se Nikola uspinjao u crkvenoj hijerarhiji. Posle smrti strica, Nikola je izabran za arhiepiskopa mirlikijskog. Bio je i jedan od arhiepiskopa koji su pozvani pred cara Konstantina na sabor u Nikeji 325. godine.

Nikola je umro 19. decembra 345. godine. Sahranjen je u sabornoj crkvi mirlikijske mitropolije, a krajem 11. veka njegove mošti prenete su u Bari, u manastir svetog Jovana Preteče. Osim što se spomen na dan smrti svetog Nikole slavi 19. decembra, odnosno 6. decembra, sveti Nikola se proslavlja i 22. maja odnosno 9.maja, u znak sećanja prenosa njegovih moštiju u Bari.

Sretan svima koji Slave (Ja slavim danas). Piseti kakvi su obicaji? Ja postim, jedem ribu i nejedem meso, jaja, nepijem mleko, jogurt, nejedem sir itd. Dozvoljeno je voce i povrce i riba, i moze i da se pije vino. Upalijo sam svecu, i slusam crkvenu muziku, pre rucka ocitam ocenas i pomolim se bogu. Neradim nista veliko jel sam sam kod kuce, otac mi je 2015 umro a majka je u bolnici danas i do kraja nedelje zbog kicme.

Sretna Slava.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
22.06.2009
Poruka
6.015
Svima vama koji danas slavite Svetog Nikolu Čudotvorca, zaštitnika moreplovaca, ribara, brodova, dobrotvora, putnika... Neka Vam je srećna slava. Neka Vam Sveti Nikola donese puno zdravlja, sreće i radosti, i da mnogo godina u zdravlju, miru i radosti slavite vašu krsnu slavu Svetog Nikolu!
Živeli!​
 
Učlanjen(a)
28.10.2016
Poruka
36
Svima vama koji danas slavite Svetog Nikolu Čudotvorca, zaštitnika moreplovaca, ribara, brodova, dobrotvora, putnika... Neka Vam je srećna slava. Neka Vam Sveti Nikola donese puno zdravlja, sreće i radosti, i da mnogo godina u zdravlju, miru i radosti slavite vašu krsnu slavu Svetog Nikolu!
Živeli!​

Hvala, proslo je u miru.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Sretne BOŽIĆNE i novogodišnje praznike želim svim VERUJUĆIM. Biće da je dosta mog učešća na ovom forumu.

Isus-Hrist-kao-pastir-sa-stadom-ovaca-i-jagnjetom-u-narucju.jpg

133230.2388061.jpg
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.322
Sretan i blagoslovljen BOŽIĆ , svima koji slave

[raw]<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/1_9L3jGhhLE" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/raw]
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Srećno svima - sa porukom, da u ovoj prazničnoj atmosferi bar na trenutak zanemarimo formu, i da razmišljajući o Hristovom rođenju - sagledamo i našu suštinsku duhovnu potrebu, a to je naše lično novorođenje, jer ono je suština i Hristovog rođenja, i svega što je on učinio, i što sada čini na nebu za naše spasenje.

Pozdrav!
 
Natrag
Top