Budizam

Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
kako se meditira wacko2:???::dance2:
ovako :opaaa::D:roll:

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Pretpostavio sam da ce tako biti :) Ima tu dosta njegovo materijala a posto ti znas engleski, mozes gledati i neke druge, neprevedene klipove. Ovo je "vrhunac" ucenja ali ono sto sam primetio radeci sa ljudima, to je da njih takve stvari odusevljavaju, privlace ih, zabavljaju im lepo um ali retko ko stvarno razume ono o cemu on govori i retko ko stvarno biva dovoljno oslobodjen da se upusti u praktikovanje o kom on govori koje vodi konacne istine, do prosvetljenja. Na tom nivou cak i sam budizam prestaje da postoji kao takav vec se sve vraca praznini. Lepo je odusevljenje ali jos bolje je da to odusevljenje preraste u praksu.
sorryma kakvoj praznini, da li ti stvarno nešto znaš o tome,
objasni mi molim te

Dodato posle 9 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Jeste, može biti (mada skoro uvek bude tako) lepo i uzbudljivo u umu (teorijski-nadanje).
Ja sam drugačije došao do jednog momenta. Meni je bilo ‚‚ko sam ja". Stim što kada bih odgovorio >>>ime i prezime<<< odmah bi došlo opet pitanje, ‚‚ok, ali ko sam zapravo ja". Onda kada bih proširio odgovor imena i prezimena na sin svojih roditelja, bilo je super, ali opet se pojavljivalo pitanje ‚‚ko sam zapravo ja". Primetio sam da što više odgovoram, sve više nisam ja (sada mi je poznata ona vežba kada učitelj kaže učeniku da pokaže lice sreće, pa lice tuge, pa lice neverice, lice nadanja... i onda kada ga na kraju upita da pokaže lice koje je on sam, koje jeste. Lice bez lica. Lice koje vidi sebe, sopstveno lice)

U jednom momentu je ponestalo odgovora. Samo pitanje ‚‚ko sam ja", jer sam primetio da što više odgovaram, bežim od sebe. I da se sve vreme um zadovoljava odgovorima jer logika se samopotvrđuje, ali ni sa jednim odgovorm nisam bio blizak.

Ono stanje što je to pitanje iznedrilo, bilo je vrhunski, rečima neopisivo. Ostalo neću reći jer je to osobit put. Da se ne bi stvorile predpostavke.
Samo ću reći da se to stanje svesti mora održavati i negovati. Jer to je nestalnost. Nestalnost koja jeste totalna savršenost. I to se može isto tako lako izgubit jer ‚‚neprijatelj ne miruje" :). Uglavnom je poenta da se postavlja iskreno pitanje, i da se iskreno odgovora. Bez ikakvih skrivenih motiva. Dokle god sumnjaš, pitaj opet. U jednom trenutku ćeš uvideti. Ti jesi pitanje i ti jesi odgovor<<< Ovo ništa ne znači što je napisano. Mrtve reči za mrtve simbole.

Nije teško zapitati se. Samo je potrebna iskrena namera. Sve ostalo će ići samo od sebe. I nije filozofija, ne može da bude. Ako misliš da jese, onda si pakleno u pravu ;). Pitanje ‚‚ko sam ja" nije filozofija. Odgovori, lične introspekcije, nisu ali mogu biti (u većini jesu filozofskog stava) jer zavise upravo od polja namere. Iskena namera nije filozofija nikakva, već bivstvo u sada, u sadašnjem trenutku.
pa drago mi je da ste na pravom putu,
budizam u suštini ima vrhunskih stvari, mada ja više preferiram bliski istok, više se bave realnošću nego nirvanom, tj. prazninom
hoću reći vjerujem da je suština od ja molekularna tj. najsitnija čestica u kosmosu a ne praznina(refleksija, ali čega) kako je to buda postigao, naravno u tome stoji velika oprečnostj, jer onda postoji i ego a sa time i moć grijeha se čini neuništivom, ali eto moramo još čekati na prave odgovore,
mislim da istina nije daleko
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
JA sam budista tj.prihvatio sam budino učenje. Budino učenje je zasnovano na četiri plemenite istine koje je sam otkrio za vreme sabrane meditacije i izložio u prvoj propovedi a one su
1.Bol je jedina realnost ovoga sveta
2. O poreklu bola
3.Savlađivanje bola(želja)
4. Put ka nestajanju bola(želja)
Put ka nestajanju bola jeste osmostruk put i to:
1.savršeno shvatanje ili vizija
2.savršeno mišljenje ili prikazivanje

Ovi delovi spadaju u inteligenciju:

3.Savršen govor
4.Savršeni akt
Ovi delovi spadaju u moralnost
6.Savršen napor ili primena
7.Savršeno prisustvo duha,pažnje
8. Savršena koncentracija,usesređenost

Dakle monasi šta je to svršena vizija? To je shvatanje patnje,nastanka patnje,utrnuće patnje i puta koji vodi ka prestanku patnje.
Dakle monasi šta je to savršeno mišljenje ili prikazivanje? To je duh koji je oslobođen od čulne želje(požude), zlobe i surovosti.
Dakle monasi šta je to savršen govor? To je uzdržavanje od laganja, od prenošenja priča ili ogovaranja, od upotrebe prostačkih reči i od razgovora koji su sitničavi,lakoumni,beznačajni,prazni i ništavni.
Dakle monasi šta je to savršena akcija? To je uzdržavanje od povrede živog bića,od krađe i od protuzakonitih putanih odnosa.
Dakle monasi šta je to savršen način života? To je kada se plemeniti učenik odriče od rđavog načina života i usvaja savršen način života.
Dakle monasi šta je to savršen način primene? Postoje četiri napora: napor izbegavanja, napor kontrolisanja, napor očuvanja, napor razvijanja...
Dakle monasi šta je to savršeno prisustvo duha? To je kada učenik obitava u kontempletaciji tela, osećanja duha,revnostan,lucidan i pažljiv pošto je slomio žudnju i tugu sveta.
Dakle monasi šta je to savršena koncentracija? To je kada učenik oslobođen čulnih objekata i rđavih stvari ulazi u prvu zadubljenost ... drugu...treću...četvrtu...


E to je ukratko to.
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
koncentracija?

JA sam budista tj.prihvatio sam budino učenje. Budino učenje je zasnovano na četiri plemenite istine koje je sam otkrio za vreme sabrane meditacije i izložio u prvoj propovedi a one su
1.Bol je jedina realnost ovoga sveta
2. O poreklu bola
3.Savlađivanje bola(želja)
4. Put ka nestajanju bola(želja)
Put ka nestajanju bola jeste osmostruk put i to:
1.savršeno shvatanje ili vizija
2.savršeno mišljenje ili prikazivanje

Ovi delovi spadaju u inteligenciju:

3.Savršen govor
4.Savršeni akt
Ovi delovi spadaju u moralnost
6.Savršen napor ili primena
7.Savršeno prisustvo duha,pažnje
8. Savršena koncentracija,usesređenost

Dakle monasi šta je to svršena vizija? To je shvatanje patnje,nastanka patnje,utrnuće patnje i puta koji vodi ka prestanku patnje.
Dakle monasi šta je to savršeno mišljenje ili prikazivanje? To je duh koji je oslobođen od čulne želje(požude), zlobe i surovosti.
Dakle monasi šta je to savršen govor? To je uzdržavanje od laganja, od prenošenja priča ili ogovaranja, od upotrebe prostačkih reči i od razgovora koji su sitničavi,lakoumni,beznačajni,prazni i ništavni.
Dakle monasi šta je to savršena akcija? To je uzdržavanje od povrede živog bića,od krađe i od protuzakonitih putanih odnosa.
Dakle monasi šta je to savršen način života? To je kada se plemeniti učenik odriče od rđavog načina života i usvaja savršen način života.
Dakle monasi šta je to savršen način primene? Postoje četiri napora: napor izbegavanja, napor kontrolisanja, napor očuvanja, napor razvijanja...
Dakle monasi šta je to savršeno prisustvo duha? To je kada učenik obitava u kontempletaciji tela, osećanja duha,revnostan,lucidan i pažljiv pošto je slomio žudnju i tugu sveta.
Dakle monasi šta je to savršena koncentracija? To je kada učenik oslobođen čulnih objekata i rđavih stvari ulazi u prvu zadubljenost ... drugu...treću...četvrtu...


E to je ukratko to.
ulazi u prvu zadubljenost,
zadubljenost u šta?
eto recite mi ako znate,
baš me zanima,
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Četiri stepena zadubljenosti:
intenzivna meditativna zadubljenost može biti telesna(oblikovana) i ne-telesna. Karakteristike usredsređenosti uma u zadubljenost su:
1.PRVI STEPEN ZADUBLJENOSTI
sadrži pet obeležja zamišljanje,promišljanje ili diskurzivna logika,zadovoljstvo i sreća, sabranost i ravnodušnost.
2.DRUGI STEPEN ZADUBLJENOSTI
gubi se refleksivni pristup a ostaju radost,zadovoljstvo i sabranost
3.TREĆI STEPEN ZADUBLJENOSTI
ima osećanje zadovoljstva i sabranosti uma
4.ČETVRTI STEPEN ZADUBLJENOSTI
to je najveći stepen sabranosti uma uz koji ide potpuna ravnodušnost kaja nije ni pozitivno ni negativno osećanje već neutralno. Četiri meditacije bez forme pripadaju četvrtoj zadubljenosti a to su:
1.sfera neograničenog prostora
2.sfera neograničene svesti
3.sfera ničega(nepercepcija)
4.sfera ni -percepcije ni ne-percepcije

Svrha budizma je dostizanje nirvane a to je prestanak bilo kakve patnje a ona se dostiže onako kako sam napisao(tj. Buda govorio) u prethodnom postu.
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
hvala

:opaaa:
Četiri stepena zadubljenosti:
intenzivna meditativna zadubljenost može biti telesna(oblikovana) i ne-telesna. Karakteristike usredsređenosti uma u zadubljenost su:
1.PRVI STEPEN ZADUBLJENOSTI
sadrži pet obeležja zamišljanje,promišljanje ili diskurzivna logika,zadovoljstvo i sreća, sabranost i ravnodušnost.
2.DRUGI STEPEN ZADUBLJENOSTI
gubi se refleksivni pristup a ostaju radost,zadovoljstvo i sabranost
3.TREĆI STEPEN ZADUBLJENOSTI
ima osećanje zadovoljstva i sabranosti uma
4.ČETVRTI STEPEN ZADUBLJENOSTI
to je najveći stepen sabranosti uma uz koji ide potpuna ravnodušnost kaja nije ni pozitivno ni negativno osećanje već neutralno. Četiri meditacije bez forme pripadaju četvrtoj zadubljenosti a to su:
1.sfera neograničenog prostora
2.sfera neograničene svesti
3.sfera ničega(nepercepcija)
4.sfera ni -percepcije ni ne-percepcije

Svrha budizma je dostizanje nirvane a to je prestanak bilo kakve patnje a ona se dostiže onako kako sam napisao(tj. Buda govorio) u prethodnom postu.
lijepo je to imati zapisano,
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ako sebi dopustimo da recima iskazemo opet nesto sto je iznad reci i o cemu je Buda cutao, mozemo reci da je za Budin put bitno ovo: "Shvati da to sto nazivas svojim "ja" ne postoji onako kako pogresno zamisljas i osecas, da bi se oslobodio! A tada ce ti se otkriti samo od sebe tvoje vecno bice".

"Budizam i hriscanstvo"
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ipak budizam nije dao odgovore na mnogobrojna pitanja.
Zasto zli napreduju,a dobri ljudi pate???
Poreklo svemira,zemlje i coveka takodje nije razjasnjeno.
Svi odgovori su filozofski,po sistemu rekla -kazala ...
 
Natrag
Top