Budizam

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Vesakha

Vesākha je drugi mesec u budističkom kalendaru, a na sinhala jeziku on se izgovara Vesak.Prema theravāda tradiciji, Siddhattha Gotama je rođen, prosvetlio se i umro na dan punog Meseca meseca vesākhe, iako to nije pomenuto nigde u Tipiṭaki. Prema Tipiṭaki, dok je Buda boravio u Vesālijui, saopštio je da će umreti za tri meseca (ito tiṇṇaṃ māsānaṃ, D.II,114). Pošto nije napuštao Vesāli sve do kraja sezone monsuna (sredina oktobra), nije mogao da umre pre sredina januara.
Kada je kineski monah Hiuen Tsiang boravio u Indiji tokom VII veka, ustanovio je da većina budista slavi Budino rođenje, prosvetljenje i smrt tokom meseca vesākha, a neke škole su to činile u neko drugo vreme. Tako je on zapisao: "Prema opštoj tradiciji, Tathāgata je imao osamdeset godina kada je, petnaestog dana druge polovine meseca vesākha, dostigao konačnu nirvāṇu… Ali sarvāstivādini kažu da je on zapravo umro osmog dana druge polovine meseca Kattika." "Bodhisattva je bio rođen osmog dana druge polovine meseca vesākha… Ali sāvaka škola kaže da je to bilo petnaestog dana druge polovine meseca Vesākha."
U theravāda budističkim zemljama Vesākha je državni praznik i na taj dan ljudi se okupljaju u hramovima da slušaju propovedi, meditiraju i iskazuju poštovanje Budi kroz različite ceremonije.

Budizam od A do Z

Ovaj praznik se pada sredinom maja meseca svake godine a centralno mesto održavanja ceremonije se pomera iz godine u godinu...Poslednje godine je bio na Tajlandu, godina pre toga u Vijetnamu....Ovo je najveći budistički praznik koji slavi Budino rođenje, prosvetljenje i smrt.






Nije krivica do onoga što vidimo. Jer to nam ne donosi ni dobrobit ni štetu. Zvuci, mirisi, ukusi i osećaj dodira nam ne donose ni dobrobit ni štetu, jer oni sami po sebi nisu ni dobrobit ni šteta. Jedino je um taj koji ih zaodeva, oblikuje kao takve i sam sebe obmanjuje dotle da biva obradovan ili rastužen, zadovoljen ili razočaran i to zahvaljujući sili obmane što izvire jedino iz uma. Sabranost pažnje i uvid, korak po korak, sve jasnije uočavaju ovu igru i onda shvataju da je sva krivica do uma. Ne okrivljuju niti hvale bilo šta drugo, kao sto su do tada cinili. Kad su se jednom fokusirali isključivo na um, koji je sada jedini krivac, neće proći mnogo vremena dok ne uhvate tog krivca na delu i time smo sve svoje brige zauvek rešili.

Maha Boowa Ñanasampanno: Straight from the Heart
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Nisi mi rekao nista o Trojstvu Buda,tri Bude u jednom ili kako god hoces tri bude na tri razlicita mesta.
Sta mislis o ovim slikama kipova Budinih trojstava...i naravno slika krasnog belog slona....
Buda trijade.jpgBuda trijade 2.jpg zen bude sa suncem.jpgkrasni beli slon.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Nisi mi rekao nista o Trojstvu Buda,tri Bude u jednom ili kako god hoces tri bude na tri razlicita mesta.
Sta mislis o ovim slikama kipova Budinih trojstava...i naravno slika krasnog belog slona....
Pogledajte prilog 16342Pogledajte prilog 16343 Pogledajte prilog 16344Pogledajte prilog 16345


Kako te bilo kakav odgovor na tu temu moze zadovoljiti? Sta ovo pitanje ili odgovor menja, kako utice na tebe? Na koga uopste utice?

P.S. Da bi pricali, moras procistiti nameru. Koja je tvoja namera zasto postavljas pitanja?!!! (ne moras odgovoriti na ovo meni - odgovori sebi). Kada tvoja namera bude cista, razumeces o cemu ti govorim. Dok se to ne desi, samo ces juriti za svojim ciljem ne videci nista pored sebe kao sto dete ne vidi nista oko sebe kada ugleda zanimljivu igracku.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Moja namera je veoma jasna.
Hocu da dokazem tebi i svima koji cak i pomisljaju da se upuste u budisticka filozofiranja,da se mane toga.

Bufizam je veoma slican ovom danasnjem takozvanom hriscanstvu.Osim sto puno filozofira,idolopoklonizira,uci o raju i paklu,obozava trojstvo buda,on ima jos mnogo ogromnih i nelogicnih budalastina.

Najveca budalastina je kako BUDUCI BUDA kao KRASNI BELI SLON ima SEX sa SVOJOM MAJKOM!!!
Druga vrhunska ludost je kako se ne radja kao beba,vec kao ODRASTAO COVEK ODMAH STAJE NA NOGE ONAKO PREMUDAR I PROSVECEN.
A kad je video u svojih 16 godina nekog coveka kako umire ,otisao je da se PROSVETI,itd,itd...
Sto ne kaza kakvom je to "prakticnom vezbom",saznao kako je zemlja nastala i potom rekao svojim ucenicima???
Pravoslavlje je 1000 puta bolje od takvih gluposti kao sto je budizam,pa nemoj vise da gubis vreme sa njime"udani,izdahni".

I zamolio bi te ,nemoj da shvatis ovaj moj post ,kao post mrznje ili neprijateljstva prema tebi ili nekom drugom.
Zelim samo da te podstaknem da razmisljaj svojom glavom .Pitaj se gde je buduci Buda bio pre nego se rodio,sta je dokazao?,koju je to istinu saopstio ljudima.Kako neko ko je prosvecen ide da se prosvecuje?Kako to da se rodio kao odrastao covek,a ne kao beba itd,itd....
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Desilo se jednom da je veliki zen učitelj Džošu sedeo ispred hrama.
Došao je tragalac i upitao ga, ‚‚Učitelju, gde je Buda? Ko je Buda? Šta je Budstvo?"
Džošu je pogledao u oči tog čoveka i rekao: ‚‚Pitaš ko je Buda? Uđi u hram. On je tamo."
Čovek se nasmejao i rekao, ‚‚Tamo je samo kamena statua. A znamo oboje da kamena statua nije Buda."
Džošu reče, ‚‚Potpuno tačno. Kamena statua nije Buda."
Tada čovek reče, ‚‚Reci mi onda, ko je Buda?"
Džošu ponovo pogleda u njegove oči i reče, ‚‚Uđi u hram, tamo ćeš naći Budu."

(tumačenje)
Ako imaš oči da vidiš, onda možeš videti čak i u kamenu. Ako nemaš oči da vidiš, možeš da sretneš Isusa i da ga ne prepoznaš. Mnogi od vas su ovde, baš ispred mene i mogu da me nikad ne prepoznaju. Zato je najdublje pitanje vašeg prepoznavanja. Ako nešto možete da prepoznate u kamenu, ako nešto možete da prepoznate u otisku mojih stopla, da, Bude je tu.
Sve je to vaše-vaš Buda, vaš Hrist, vaše ja. Sve je vaše, samo ste vi. To je lepota, drama života: vi ste glumac, režiser, publika, pisac teksta, plej-bek pevač, vi ste sve, sami.

Ti si sve u svemu. Ako je simbol živ za tebe, živ je-ti si mu dao život, ti si mu ulio život.
Kada se neko klanja pred otiscima mojih stopala, za njega oni postaju živi - on uliva svoj život u njih. Ti možeš stajati pored i posmatrati tu glupost. Šta on to radi?
Da, to je glupost za tebe jer stopala za tebe nisu živa, taj simbol ne izaziva damare u tebi, nisi ulio svoj život u njega.
Zato ne brini za druge-pusti ih da rade svoje. Oni mora da nalaze nešto u tome. Ako ti tamo ne nalaziš ništa, potraži to negde druge. Možeš naći nešto u mojim rečima-reči su simboli kao i otisci stopala i, naravno, manje materijalni. Reči su manje materijalne: izgovorene, nestaju. One veoma liče na snove. Ili ti možda ulivaš svoju energiju u simbol ovog tela sada ovde -ono će takođe nestati, ono takođe nije konačno.
Konačno je ono što uvek ostaje. Možeš videti to konačno svuda - samo učini svoje oči malo osetljivijim.

Da, to je vrhunac; spremi se za to. Simboli će ti pomoći da dostigneš to najviše, ali ako ih odbaciš upravo sada, nikada nećeš doseći tu visinu. Treba se uspinjati stepenicama. Kada se dođe do vrha, i stepenice moraju da se napuste. Ali ako ih napustiš u pečetku, ostaćeš u podnožju.
Simboli se odbacju tek kada si došao do nesimboličnog viđenja, ne pre toga. Inače, ostaćeš vemo nisko - negde puzeći po zemlji.

Kada posedjuš simbolizam, on daje viziju, on daje viziju tvom životu, stil. Onda nisi slučajan, postaješ red, nisi haos. Tada stvari počinju da se kristalipu u tebi i sve počinje da dobija značenje - tvoj život ima usmerenje, ti imaš osećaj za pravac.

Itd...
(preuzeto iz knjige ‚‚Dang dang doko dang")
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Slatko si me nasmejao.
To je isto kao kad bi i ja rekao
udji u crkvu,tamo je Pera....
Poenta je sta je taj Pera ,ili Buda rekao kako je nastao?Jel on oplodio svoju majku kao krasni beli slon?,ili su mu to drugi podmetnuli?
jel rodjen kao beba ili kao odrastao PROSVECEN Covek?,ili je to neko SLAGAO????
Ako jeste,zasto se te lazi promicu kroz budizam?
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Slatko si me nasmejao.
To je isto kao kad bi i ja rekao
udji u crkvu,tamo je Pera....
Poenta je sta je taj Pera ,ili Buda rekao kako je nastao?Jel on oplodio svoju majku kao krasni beli slon?,ili su mu to drugi podmetnuli?
jel rodjen kao beba ili kao odrastao PROSVECEN Covek?,ili je to neko SLAGAO????
Ako jeste,zasto se te lazi promicu kroz budizam?

Nemaš razumevanje. Tako da je poenta da se maneš budizma i budeš tamo gde misliš da treba da budeš. Idi i budi pastir ovcama koje hoće da te slušaju. Jer sigurno postoji još koja zalutala ovca koja sama ne može da se vrati stadu.

Ko je još lud da veruje u ‚‚budalaštinu" da je ‚‚krasni beli slon imao sex sa Budinom majkom". Mislim užas jedan i ‚‚budalaština" od tog budizma, još kada se zna da su budisti ubijali u ime budice. Mislim, šta reći.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Moja namera je veoma jasna.
Hocu da dokazem tebi i svima koji cak i pomisljaju da se upuste u budisticka filozofiranja,da se mane toga.

Bufizam je veoma slican ovom danasnjem takozvanom hriscanstvu.Osim sto puno filozofira,idolopoklonizira,uci o raju i paklu,obozava trojstvo buda,on ima jos mnogo ogromnih i nelogicnih budalastina.

Najveca budalastina je kako BUDUCI BUDA kao KRASNI BELI SLON ima SEX sa SVOJOM MAJKOM!!!
Druga vrhunska ludost je kako se ne radja kao beba,vec kao ODRASTAO COVEK ODMAH STAJE NA NOGE ONAKO PREMUDAR I PROSVECEN.
A kad je video u svojih 16 godina nekog coveka kako umire ,otisao je da se PROSVETI,itd,itd...
Sto ne kaza kakvom je to "prakticnom vezbom",saznao kako je zemlja nastala i potom rekao svojim ucenicima???
Pravoslavlje je 1000 puta bolje od takvih gluposti kao sto je budizam,pa nemoj vise da gubis vreme sa njime"udani,izdahni".

I zamolio bi te ,nemoj da shvatis ovaj moj post ,kao post mrznje ili neprijateljstva prema tebi ili nekom drugom.
Zelim samo da te podstaknem da razmisljaj svojom glavom .Pitaj se gde je buduci Buda bio pre nego se rodio,sta je dokazao?,koju je to istinu saopstio ljudima.Kako neko ko je prosvecen ide da se prosvecuje?Kako to da se rodio kao odrastao covek,a ne kao beba itd,itd....

Puno hvala na brizi i na zelji da oslobodis mene i one druge gluposti koje su nam se uvrtele u glavi i da nas uputis na budalastine koje se provlace kroz budizam. Nekako su te budalastine donele neki mir, srecu, zadovoljstvo i mudrost u zivot koji se manifestuje kroz percepciju svesti JA pa zbog tih pozitivnih rezultata ja bih se zadrzao na ovakvom filozofiranju i ovakvim budalastinama ali je meni drago da ti znas istinu i da je tebi lepo. Uzivaj na svom putu a ja cu na svom i pri tome postujmo put onog drugog pa ce svima biti lepo. Pozdravljam te.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ne shvataj ovo licno.
Nemam nameru da ikoga odvracam od puta kojim ide,sem da razmisli o postavljenim pitanjima.
To je bio samo mali broj pitanja,ali postoje i pitanja,o reinkarnaciji,percepciji svesti,nirvani itd...
Sta je cilj svakog budiste?Zasto postoji toliko mnogo razlika u budizmu?
Sta,ako je netacno,ono sto budizam zagovara?
 
Natrag
Top