Budizam

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Budisticke knjige Tu imas sasvim dovoljan izbor knjiga kako bi mogao da steknes jedan osnovni uvid u budizam. Sto se tice mantra, moracu da se raspitam jer ih ne upotrebljavam u svojoj praksi ali javicu ti.

Dodato posle 5 Sati 22 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Protalaskao sam malo po budistickom ucenju kako bih nasao nesto o mantrama smile3 Ali, izgleda da nije ni cudo sto ja ne koristim mantre u svojoj duhovnoj praksi. U Budinom ucenju je koriscenje mantri izbaceno iz upotrebe wacko2 Jedina mantra koja se povremeno koristi je mantra "Bu-dho" ali ne kao mantra sa nekim specijalnim dejstvom, vec samo kao nesto sto ce nam odrzati paznju u datom momentu. Pa tako dok udisemo izgovorimo "Bu" a dok izdisemo "dho". Ili ako radimo hodajuci meditaciju, kada stanemo na levu nogu u sebi izgovorimo "Bu" a na desnu "dho". Znaci, nema magicno dejstvo, vec samo odrzava um na odredjenu stvar u momentu. A evo sta kazu i budisticki monasi po pitanju mantri:

Mantra (Pāḷi manta) jeste zvuk ili kombinacija zvukova koja se koristi kao bajalica. Hinduizam je u vreme Bude učio da se ponavljanjem određene mantre može steći duhovna moć i blagoslov, kao i prizvati pomoć bogova. Neke se mantre sastoje od jednog sloga (bīja mantra), dok su druge sasvim duge. Buda je odbacivao efikasnost mantri, kao što je to činio sa svakim drugim oblikom magije i zamenjivao ih idejom da najveća snaga i zaštita dolazi od čistog uma. U Đātakama postoji priča koju je Buda ispričao o grupi čestitih ljudi, koji su bili lažno optuženi i osuđeni da ih izgaze slonovi. Ali, koliko god da se trudio, dželat nije moga da natera slonove da ubiju osuđenike. Pretpostavljajući da možda recituju neke zaštitne bajalice ili zazivanja, dželat ih upita: "Koja je vaša mantra?" A glavni među onim ljudima odgovori: "Mi nemamo druge mantre od ove, da nijedan od nas ne ubija, ne krade, ne vrši preljubu, ne laže i ne pije alkohol. Mi u sebi negujemo ljubav, velikodušni smo, popravljamo puteve, kopamo bunare i podižemo odmorišta za putnike namernike. To je naša mantra, naša zaštita i stvar zbog koje živimo u blagostanju" (Ja.I,200).
Upotreba mantre je jedna od karakteristika hinduizma koja je toliko prodrla u vađrayānu i postala njen ključni deo da se ova škola budizma ponekad naziva i mantrayāna.


Na temi o hinduizmu sam postavio link ka hinduistickim mantrama pa mozes tamo da bacis pogled. Ima veliki izbor mantri.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
"Otkud moze biti ljutnje
u onome ko je oslobodjen ljutnje,
ukrocen, ko zivi sabran
onome ko je oslobodjen ispravnim razumevanjem,
smiren, takav.

Medju dvojicom gori je onaj
koji na bes besom uzvraca.
Onaj koji ne uzvraca
dobija bitku u kojoj se tesko pobedjuje.

Zivis za dobro obojice
sopstveno i njegovo
onda kad, znajuci ga da je srdit,
sabrano boravis u svome miru.

Kada tako lecis obojicu
sebe i drugoga
oni koji te za budalu smatraju
nista o Dhammi ne znaju."

Buda,
Akkosa sutta, SN VII.2
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Aj ti meni lepo posalji ovo u pdf ili ako imas link odakle mogu da skidam knjige gde su zabalezeni ovakvi (i ostali) citati. PLIZZZZ :)
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Pet kajanja za umiruceg

Mnogo godina radila sam u zdravstvu. Moji pacijenti su bili oni koje su otpustili iz bolnici da na miru umro kod kuce. Sa njima sa podelila neke od najneverovatnijih trenutaka u mom zivotu. Bila sa sa njima tokom poslednje tri do dvanaest nedelja njihovog zivota. Ljudi se toliko promene kad se suoce sa sopstvenom smrtnoscu. Tako sam naucila da nikada ne podcenim neciju sposobnost za duhovni rast. Neke od promena kojima sam prisustvovala bile su neverovatne. Svaka od tih osoba dozivela je, kao sto se moze i ocekivati, citavu lepezu emocija: poricanje, strah, bes, kajanje, jos malo poricanja i, na kraju, prihvatanje. No, svaki od pacijenata pronasao je svoj mir pre nego sto smo se oprostili. Svaki od njih. A kada sam ih pitala ima li necega zbog cega se kaju ili sto bi drugacije uradili, neke zajednicke teme bi se uvek pojavile. Evo pet najcescih:

1. Voleo bih da sam imao hrabrosti da zivim zivot koji je odraz moje prave licnosti, a ne onakav kakav su drugi ocekivali od mene. Najveci broj se kajao zbog ovoga. Kada ljudi shvate da je njihov zivot skoro zavrsen i osvrnu se da jos jednom pogledaju, tada je lako uvideti koliko je mnogo snova ostalo neispunjeno. Vecina ljudi nije uspela da se pozabavi ni polovinom svojih snova i sada mora da umre znajuci da su uzrok odluke koje su nacinili ili su izbegli da nacine. Veoma je vazno pokusati da ostvarimo i posvetimo se barem nekim od nasih snova na putu. Onog trenutka kad izgubite zdravlje, suvise je kasno za to. Zdravlje nam donosi slobodu za koju mnogi ni ne shvataju da je imaju -- sve donde dok je ne izgube.

2. Voleo bih da nisam radio toliko. Ovo je izjavio svaki muski pacijent o kojem sam se starala. Propustili su detinjstvo svoje dece i druzenje sa svojom suprugom. I zene su govorile o ovome sa zaljenjem. Ali posto je vecina njih bila starog kova, mnoge zene su bile domacice. Svi muskarci su duboko zalili sto su toliko mnogo vremena provodili upregnuti u posao. Pojednostavljivanjem svog zivota i praveci svesne odluke na putu, moguce je da vam ne treba toliki prihod za koji smatrate da bez njega ne mozete. I stvarajuci vise prostora u zivotu, postajete srecniji i otvoreniji za nove mogucnosti, pogodniji za novi nacin zivljenja.

3. Zao mi je sto nisam imao vise hrabrosti da ispoljim svoja osecanja. Mnogi ljudi potiskivali su svoja osecanja kako ne bi narusili svoje odnose sa drugima. Kao posledica, pristali su da zive poput nekakvih invalida i nikada nisu postali ono sto su zapravo mogli da postanu. Mnogi su oboleli usled gorcine i besa koji s eu njima nagomilavao. Mi ne mozemo da kontrolisemo reakcije drugih. Medjutim, iako ce mozda ljudi reagovati u pocetku kada za promenu pocnete da govorite ono sto mislite, na kraju ce to vas medjusobni odnos podici na jedan visi i zdraviji nivo. Ako se ne desi to i dodje do razlaza, barem cete se osloboditi jednog nezdravog odnosa u zivotu. Kako god da se desi, na dobitku ste.

4. Voleo bih da sam ostao u kontaktu sa svojim prijateljima. cesto ljudi ne shvataju do kraja znacaj starih prijateljstava, sve dok im ne ostane tek koja nedelja zivota, a tada vies nije moguce pronaci ih. Mnogi su bili toliko obuzeti sopstvenim zivotom, da su dopustili da im zlatna prijateljstva tokom godina iskliznu iz ruku. Mnogo je bilo kajanja zbog neuzvracenog prijateljstva na vreme i onda kada je postojala sansa za to. Svako nedostaju njegovi prijatelji kad umire. Ali je isto tako uobicajeno da ih izgubimo usled prebrzog nacina zivota. Kada se suocite sa nadolazecom smrcu, fizicki delovi zivota gube na znacaju. Ljudi zele da svoje finansijske poslove ostave iza sebe obavljene. Ali nisu novac i status ono sto ima istinski znacaj za njih. Oni zele da stvari ostave u redu zbog dobrobiti onih koje vole. No, obicno su suvise bolesni i nemocni da obave taj zadatak. I na kraju se sve svede na ljubav i medjusobne odnose. To je sve sto ostane u poslednjim nedeljama, ljubav i nasi medjusobni odnosi.

5. Zeleo bih da sam sebi dopustio da budem srecniji. Ovo je iznenadjujuce cesto kajanje. Mnogi do samoga kraja nisu shvatali da sreca jeste izbor. Ostajali su zaglavljeni u stare obrasce i navike. Takozvani konfor poznatoga obuzeo je i njihove emocije i njihov fizicki zivot. Strah od promena ih je nagonio da se pretvaraju pred drugima, a i pred sobom, da jesu zadovoljni. A duboko u sebi zudeli su da se dobro ismeju i ponovo cine gluposti u zivotu. Kada ste na samrtnom odru, vise vam zaista nije bitno sta drugi misle o vama. I kako bi bilo divno biti u stanju okrenuti ledja svemu i ponovo se smejati, mnogo pre nego sto dodje cas smrti.

Zivot jeste izbor. To je tvoj zivot. Biraj svesno, biraj mudro, biraj iskreno.

Bonnie Ware
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Mudrost je ta
koja omogucuje
napustanje manje srece
radi postizanja srece
koja je mnogo veca.

Dhammapada 290

Filteri nasih svidjanja i nesvidjanja na tragican nacin ogranicavaju nase vidjenje. Zelimo da se oslobodimo svega sto nas sputava, ali cesto sama volja je nedovoljna. Mudro promisljanje moze da ojaca tu volju - ono je njezin najbolji prijatelj. Volja i nije ta koja bi sve trebalo da ucini sama. Ovi stihovi ohrabruju nas da razmislimo kako nas napustanje vezanosti za manju srecu moze dovesti do osvajanja vece srece. Izgubljeni u svojim vezanostima, vidimo samo ono sto cemo verovatno izgubiti napustanjem. Mudra misao znaci da vidimo to sto cemo verovatno izgubiti, ali i ono sto cemo verovatno dobiti. Mudro primisljenje otvara i siri nase vidno polje i omogucuje da dostignemo cilj.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Povezanost sa sadašnjošću

Često se događa da šta god da radimo, bilo da sedimo, hodamo, stojimo
ili ležimo, naš um uglavnom nije u vezi sa neposrednom stvarnošću, već
je po navici zaokupljen prošlošću ili budućnošću. Dok hodamo, mislimo
o trenutku kad ćemo stići, a kad stignemo razmišljamo o odlasku. Dok
jedemo, razmišljamo o pranju sudova, a kad krenemo da peremo sudove,
razmišljamo o gledanju televizora.

To je zaista šašav način korišćenja uma. Nismo u vezi sa sadašnjim
trenutkom, već uvek razmišljamo o nečem drugom. Previše često smo
obuzeti strepnjom i žudnjama, žalimo za prošlim i iščekujemo šta će biti
u budućnosti. I tako potpuno propuštamo kristalno jasnu
jednostavnost ovog trenutka.

B. Alan Wallce, Tibetan Buddhism from the Ground Up
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Povezanost sa sadašnjošću

Često se događa da šta god da radimo, bilo da sedimo, hodamo, stojimo
ili ležimo, naš um uglavnom nije u vezi sa neposrednom stvarnošću, već
je po navici zaokupljen prošlošću ili budućnošću. Dok hodamo, mislimo
o trenutku kad ćemo stići, a kad stignemo razmišljamo o odlasku. Dok
jedemo, razmišljamo o pranju sudova, a kad krenemo da peremo sudove,
razmišljamo o gledanju televizora.

To je zaista šašav način korišćenja uma. Nismo u vezi sa sadašnjim
trenutkom, već uvek razmišljamo o nečem drugom. Previše često smo
obuzeti strepnjom i žudnjama, žalimo za prošlim i iščekujemo šta će biti
u budućnosti. I tako potpuno propuštamo kristalno jasnu
jednostavnost ovog trenutka.

B. Alan Wallce, Tibetan Buddhism from the Ground Up

Lako je biti skoncentrisan na sadasnjost kad radimo nesto sto volimo ili sto nas intresuje. Recimo dobro je da covek bude skoncentrisan dok vozi kola ili radi neki posao gde je potrebna povecana opreznost. Ali deca u skoli ili ako neko radi nesto sto ne voli bice tu prisutan samo telom dok ce um da mu bude ko zna gde :)
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Lako je biti skoncentrisan na sadasnjost kad radimo nesto sto volimo ili sto nas intresuje. Recimo dobro je da covek bude skoncentrisan dok vozi kola ili radi neki posao gde je potrebna povecana opreznost. Ali deca u skoli ili ako neko radi nesto sto ne voli bice tu prisutan samo telom dok ce um da mu bude ko zna gde :)

Da, upravo tako. Na zalost, kroz zivot uglavnom moramo da radimo ono sto ne bi zeleli da radimo tog momenta. Time sto radimo jedno a misli su nam usredsredjene na nesto drugo sto bi smo zeleli ili jednostavno na nesto sto planiramo da radimo, mi sebi stvaramo patnju. Dhamma nas vraca u sadasnji momenat, na trenutak gde smo u stvarnosti. Na taj nacin posao koji radimo u tom momentu radimo dosta kvalitetnije, sa manje rizika (kao u slucaju voznje automobila), sa vecom posvecenoscu cime nam zivot postaje dosta smireniji i kvalitetniji - kako mentalno, tako i fizicki. Kada je um smiren, prirodno se javlja osecaj zadovoljstva i srece.
 
Natrag
Top