Budizam

Član
Učlanjen(a)
12.02.2009
Poruka
48
Ja o Budizmu znam jako malo al' ucim.

Meni je budizam gotiva zato sto su onu posveceni ali imaju i neke koristi od toga.

Recimo meditiranje. Ja meditiram iako o tome jako malo znam ali ima efekta. Nakon meditacije (tj. oko dan, dva) budem potpuno miran i bukvalno me bas briga ste ce se desiti zato sto znam da cu to nesto resiti. Niokocega se ne potresam. Sve mi je, kao sto se kaze ravno.

Inace, da saznate vise o meditiranju trazite na Google "Zazen"

Btw, ako nesto zna vise o ovome i ako imate zanimljive linkove nek napise.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
96
..msm..a shta radish ako je mozak vec prazan....
224.gif
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Budizam je religija i filozofija nastala u Indiji oko 527. godine pne. Osnivač budizma je Siddhartha Gautama (pali: Siddhattha Gotama), po čijoj duhovnoj tituli, Buda (Budni, Probuđeni, odnosno, onaj koji zna), je ova religija i dobila ime.

Cilj budizma je dostizanje prosvetljenja, ili, tačnije rečeno, probuđenja (pali i sanskrit: bodhi). Probuđenje se može odrediti kao uviđanje istine (sanskrit: dharma, pali: dhamma) koja se krije iza pojavne strane fenomena, napuštanje i prevazilaženje pohlepe, mržnje i neznanja, te dostizanje oslobođenja od svekolike patnje, odnosno dostizanje stanja blaženstva i unutrašnjeg mira, nirvane (pali: nibbana — utrnuće, gašenje), a time i prekidanja ciklusa preporođenja (samsara). Način za dostizanje probuđenja Buda je izložio u osmostrukom plemenitom putu.

Budizam se danas može podeliti u tri velike grane: theravada (kao jedina preostala škola nikaja budizma), mahajana i vađrajana budizam.

Budizam se tokom 45 godina Budinog podučavanja i u prvih nekoliko vekova posle njegove smrti brzo proširio indijskim podkontinentom, a potom i centralnom, južnom, istočnom i jugoistočnom Azijom. Početkom dvadesetog veka budizam stiže u Evropu i Ameriku.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Recimo meditiranje. Ja meditiram iako o tome jako malo znam ali ima efekta.

Takođe meditiram i samtram to veoma korisno i zdravo.Meditacija imaš jako puno vrsta,meni je trebalo godinu dana dok nisam konačno našla tehniku koja meni lično odgovara.Osim toga svaka vrsta meditacije zahteva svakodnevnu vežbu i disciplinu.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Takođe meditiram i samtram to veoma korisno i zdravo.Meditacija imaš jako puno vrsta,meni je trebalo godinu dana dok nisam konačno našla tehniku koja meni lično odgovara.Osim toga svaka vrsta meditacije zahteva svakodnevnu vežbu i disciplinu.

Jel možeš da daš neke instrukcije? Kako ti meditiraš?
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Jel možeš da daš neke instrukcije? Kako ti meditiraš?

Nažalost ne mogu,meditacija ima jako mnogo i ono što meni odgovara nikako ne mora značiti da će i tebi odgovarati.Ali ti zato mogu preporučiti, uostalom na našem forumu imaš dosta knjiga vezanih za meditaciju i koncentraciju,jel po meni da bi neko počeo da meditira,prvo treba da savlada tehnike koncentracije pa zatim polako dalje;)
 
Natrag
Top