Budizam

Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Mlogo me vi terate na raspravljanje. To Bog će otrti svaku suzu iz oka njihovih je dobra spekulacija ali je daleko od istine. Trećina anđela otpala, vjerojatno od silne sreće. Adam pao i pre nego što je okusio, verovatno takođe od "sreće" a u stvari je bio nesrećan zato je "čist i bez greha" okusio plod "greha", itd.....
Ja lično ne verujem da Bog može otrti suzu iz oka mojega ili očiju mnogih drugih, to se može i dokazivati ali je rasprava o tome besmislena. Dok nekom ne smrkne drugom ne svane. Ali ne želim dublje da ulazim u tu raspravu. Na primer mnogi bi želeli da sede sa Hristove leve i desne strane ali to mogu biti samo dvoje a u Bibliji šta piše: "I učenici ih zamrzoše". Eto patnja stiže na mala vrata.....Zlo se rađa iz pepela svog uništenja kao ptica Feniks, a Bog nema silu da ga može obuzdati.
Moje shvatanje reinkarnacije je u okviru Budine reči (koja nije bila centar njegovog učenja) i drugačije nego tvoje, pa se tako ne mogu sa tobom složiti niti se želim raspravljati jer je besmisleno. Reinkarnacija je samo ime, naziv i može se drugačije tumačiti. A ja sam već rekao da ja ne verujem u reinkarnaciju u koju zagovaraju Lame a to je upravo to što si ti spomenula a tako nešto nije moguće. Međutim kako ćeš verovati onda u postojanje Multiuniverzuma kako čitam u knjizi Skrivena Stvarnost ako ne veruješ u Budino tumačenje "reinkarnacije"....
E vidiš žudnja za večnim životom je jedan od "smrtnih grehova" budizma. I počinje od toga šta ti smatraš za SEBE "bitisanje ispunjeno srećom". Sreća je vrlo relativan pojam, a Bog je poznat po tome što daje čoveko ono što ON misli da će ga učiniti srećnim a NE ono što čoeka ČINI zaista srećnim; otuda i moje ne verovanje da će Bog otrti suzu itd.........
Nirvana je stanje žive svesti takvo da kada munja udari na tri metra od tebe ne može pomutiti tvoj mir ni za jotu.
Srećan je onaj čovek koji je spozna jer on je oslobođen od svih strasti i žudnji ovoga i svih svetova.....
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Znam da Budisti vole mir,pa ga ni ja ovde necu remetiti.
Nego cu samo reci da postujem vasu veru.
A ja taj isti mir i odsustvo patnje o kojem vi pricate imam u Isusu Hristu.
Ja nemam negativnih misli ni nezadovoljenih zelja..
Nije nikako resenje u odsustvu zelja, vec treba imati realne zelje i pozitivne misli.
Bog nas uci da ''nemamo gresnih zelja'' i ako trazimo pozitivno Bog ce nam svaku takvu zelju ispuniti.
A ako trazimo negativno nece.
Zato je ovakva koncepcija o ''odsustvu zelja pogresna''.
Kada molimo trazeci dobro, a ne zlo, dobjamo ono sto smo trazili i nasa potreba je zadovoljena.
Nema patnje i nema bola..
Kaze nam poslovica: ''kakve su vam misli takav vam je i zivot''.
 
Član
Učlanjen(a)
12.11.2012
Poruka
5
Bog nas uci da ''nemamo gresnih zelja'' i ako trazimo pozitivno Bog ce nam svaku takvu zelju ispuniti.
A ako trazimo negativno nece.

Ja sam se recimo skoro molio za pozitivan ishod nekog meča Bogu zato što sam se kladio i uslišio mi je molitve. I tako više puta. Znači kladjenje nije negativna stvar?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Bog nas uci da ''nemamo gresnih zelja'' i ako trazimo pozitivno Bog ce nam svaku takvu zelju ispuniti.
A ako trazimo negativno nece.

Ja sam se recimo skoro molio za pozitivan ishod nekog meča Bogu zato što sam se kladio i uslišio mi je molitve. I tako više puta. Znači kladjenje nije negativna stvar?

Nije Bog čovek, pa da gleda fudbalske utakmice :) i kad znamo koliko je mnogo negativnosti tu ukljuceno onda znamo da takve molitve Bog nece uslisiti.
Nije te Bog uslišio nego si ti slučajno pogodio :)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Pitanje za Budiste
Da li je tacno da je Budina majka zatrudnela od slona?
Da li je tacno da kad se majka porodila ,da je Buda stao nogama na zemlju kao covek,a ne beba?
Da li je tacno da je onako savrsen krenuo na put da nadje savrsenost?
Ostala pitanja kasnije,kad dobijem odgovore na samo ova 3 pitanja
 
Učlanjen(a)
26.08.2016
Poruka
18
Pitanje za Budiste
Da li je tacno da je Budina majka zatrudnela od slona?
Da li je tacno da kad se majka porodila ,da je Buda stao nogama na zemlju kao covek,a ne beba?
Da li je tacno da je onako savrsen krenuo na put da nadje savrsenost?
Ostala pitanja kasnije,kad dobijem odgovore na samo ova 3 pitanja

S'ti šališ ili... U svakom slučaju:
1) To je nemoguće.
2) I to je nemoguće. (osim ako se nije rodio od godinu dana, što je takođe nemoguće)
3) Ne verujem da je bio savršen, jer onda ne bi imao potrebe da traži savršenstvo.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
I ono sto je najbitnije.
Prave se kipovi Bude i obozavaju ,ljubeci ih i moleci ih,sto je takodje cisto idolopoklonstvo.,a on je bio covek,nikada bog,zar ne?
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Budizam nije religija već je „put“ kao i teurgija dat svakom i nikome. To znači da je potrebno određen stepen duhovne zrelosti da bi se našao i prihvatio i zatim sledio. To nije nešto što se može forsirati i nametnuti kako to čine današnje religije. Nije stvar ići nekim „putem“ već kuda neki „put“ vodi kao i stići na kraj tog „puta“ i šta te tamo čeka..Da nisam teurgista bio bih budista..

Budina poruka je namenjena čoveku koji pati. Za Budu izbavljenje jeste posledica ličnog napora i konkretnog usvajanja istine. Ne rad se o teorij već je potrebno razumeti i istovremeno iskušati istinu a izbaviti se znači dostići nirvanu ili nivo neuslovljenosti. Prava istina ne razmatra jedino prisustvo patnje već i univerzalnost zakona nepostojanosti, pa svi fenomeni egzistencije nose zametke patnje.

Srž Budinog učenja je u „četiri plemenite istine.“

1.Bol je jedina realnost ovog sveta

2.O poreklu bola

3.Savlađivanje bola (želja)

4.Put ka nestajanju bola (želja)

1.Bol je jedina realnost sveta. Ona se ne sastoji samo u telesnoj i duševnoj patnji (ne veruješ gledaj film Human Centiped 1 i 2, I will enjoy in your suffering, will you enjoy in yours too?), nego je i plod nestalnog ustrojstva. Prolaznog ustrojstva sveta, prolaznosti bića i pojava telesnog sveta. Pojam praznine zajedno sa pojmom bola dovodi do toga da je ličnost za Budu samo prolazan psihofiziološki fenomen, skup elemenata koji se sastavljaju i raspadaju. To je nespojivo sa verovanjem u apsolutno i večito načelo (brahman) i nespojivo je sa realnim postojanjem individualne duše (atman).

2.O poreklu bola. Bol nastaje usled postojanje „lanaca uzroka“ i to takvog kakva ga definiše teorija o izazivanju posledice uzrocima. Izazvana posledica uzrok je sledeće posledice i tako bjeskonačno.

Iz neznanja proističu samskare (duševne tvorevine). Iz samskare proističe svest, iz svesti proističe ime i oblik (individualnost). Iz imena i oblika proističe šest oblasti (čula) iz šest oblasti proističe dodir (sa spoljnim svetom). Iz dodira proističe osećaj (senzacija) iz osećaja proističe žudnja (žeđ). Iz žudnje proističe vezanost (prionulost za svet) iz vezanosti proističe postojanje, iz postojanja proističe rađanje, iz radjanja proističe starost i smrt i tuga i žalost i trpljenje i obeshrabrenje i ..onaj Human Centiped uživajte u lepoti življena. Volete život zar ne?

Čin kojima nastaje svaka od pomenutih karika „lanaca uzroka i posledica“ ima svog pokretača u žeđi koja je želja za uživanjem, postojanjem i uništenjem. A želja je neodvojiva od prvobitnog neznanja. Samo to neznanje je jedna psihološka činjenica uslovljena ranijim delima bilo dobrim ili lošim.

3.O savlađivanju bola. Savlađivanje bola je cilj i smisao Budinog učenja. Savlađivanjem želje obustavlja se pojava bola i izaziva nirvana. Učitelju da li u nirvani postoji patnja? Postoji! Ali kako ondak nirvana oslobađa od bola? Tako što nema nikog u nirvani ko pati! E matematiko moja.

Savlađivanje želje otvara put ka oslobođenju i taj put sledi svako prema svojim sposobnostima.

4.Put ka prestanku bola. Prestanak bola postiže se usavršavanjem unutrašnje vizije i ispravnog pogleda na svet, sledi savršena namera (mišljenje), reči, delatnost, način života, savršeni napor, savršena postojanost pažnje (prisustvo duha) i savršena sabranost, usredsređenost, koncentracija.

U osnovi svega leži moralna disciplina koja je uvek i po pravilu povezana sa upražnjavanjem psihofizioloških vežbi koje su povoljne za duhovnu sabranost ili koncentraciju što pomaže da se stekne mudrost i da se napreduje ka svetosti. Četvrta je istina o osmostrukom putu (magga) koji označavasredstva pomoću kojih može da se dostigne ovo prekidanje:

1. Savršeno shvatanje ili vizija

2. Savršeno mišljenje ili prikazivanje

Ovi delovi spadaju u Inteligenciju

3. Savršen govor

4. Savršeni akt ili aktivnost

5. Savršen način života

Ovi delovi spadaju u moralnost

6. Savršen napor ili primena

7. Savršeno prisustvo duha

8. Savršena koncentracija, usredsredjenost

1.“Dakle monasi šta je to savršena vizija? To je shvatanje patnje, nastanak patnje, utrnuća patnje i puta koji vodi ka prestanku patnje.“

2.“Dakle monasi šta je to savršeno mišljenje ili prikazivanje? To je duh koji je oslobođen od čulne želje (požude), zlobe surovosti.“

3.“Dakle monasi šta je to savršeni govor? To je uzdržavanje od laganja, od prenošenja priča ili ogovaranja, od upotrebe prostačkih reči i razgovora koji su sitničavi, lakoumni, beznačajni, prazni i ništavni.“

4.“Dakle monasi šta je to savršena akcija? To je uzdržavanje od povrede živog bića, od krađe i od protuzakonitih putanih odnosa.“

5.“Dakle monasi šta je to savršeni način života? To je kada se plemeniti učenik odriče od rđavog načina života i usvaja savršeni način života.“

6.“Dakle monasi šta je to savršen način primene? Postoje četiri napora: napor izbegavanja, kontrolisanja,očuvanja,razvijanja….“

7.“Dakle monasi šta je to savršeno prisustvo duha? To je kada učenik obitava u kontemplaciji tela,osećanja, duha i objekata duha,revnostan,lucidan i pažljiv pošto je slomio žudnju i tugu sveta.“

8.“Dakle monasi šta je to savršena koncentracija? To je kada učenik oslobođen čulnih objekata i rđavih stvari ulazi u prvu zadubljenost…..drugu…treću…i četvrtu zadubljenost.“

Monah kada isključi čulne težnje i nemoralne doživljaje boravi u dostignuću prvog zadubljenja. To je stanje praćeno zamišljanjem i razmišljanjem.

Monah koji stišao zamišljanje i razmišljanje boravi u unutrašnjoj smirenosti drugog stepena zadubljenja. To stanje rađa iz sabranosti lišene zamišljanja i razmišljanja uz prijatan osećaj zadovoljstva.

Zatim odvraćajući se od osećaja prijatnosti, boravi ravnodušan, sabran i pažljiv pa telesno doživljava ono zadovoljstvo koje oplemenjena bića izražavaju rečima:“Ko je ravnodušan i pažljiv živi zadovoljno.“ Tako on ulazi u treću zadubljenost.

Zatim on napušta zadovoljstvo i nezadovoljstvo. Kada tako iščeznu dotadašnje radosti i žalosti monah boravi u dostignuću četvrtog zadubljenja. To je stanje bez zadovoljstva i nezadovoljstva, pročišćeno ravnodušnom pažnjom.
 
Učlanjen(a)
15.08.2016
Poruka
2
Tko voli nek izvoli, ja osobno ne pušim te fore, ali poštujem one koji su se našli u tome. Meni je moja katolička crkva i vjera sasvim dovoljna.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zadovoljnim i srecnim se moze smatrati samo onaj koji ima Hrista i licnu zajednicu sa njim.

Imati crkvu je isto kao gladan imati praznu kasicu za novac bez novca, ili zedan krcagom za vodu bez vode, i time se hvaliti.
 
Natrag
Top