Budizam

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Evo još malo lijepih odlomaka iz knjige.

“BUDIZAM”- BIRHU NJANADJIVAKO
( odlomci )


“- Prosjaci, onaj ko se odvrati od svijeta ne bi trebalo da slijedi ove dvije krajnosti:
prva je teznja za zadovoljenjem strasti, niska I prosta besmislena napast
neobrazovanog ineoplemenjenog covjeka. Druga je mucna I neoplemenjena
besmislena sklonost ka mucenju samoga sebe. Postoji, prosjaci, potpuno trijezan
sredisnji prolaz koji posredstvom uvida I mudrosti vodi do smirenja, do obuhvatnog
znanja, do probudjenja, do utrnuca, kuda usmjerava onaj ko je tim putem dosao… To
je, prosjaci, plemeniti osmostruki put koji se sastoji od ispravnog gledista, ispravne
namjene, ispravnog govora, ispravne djelatnosti, ispravnog nacina zivota, ispravnog
napora, ispravne paznje I ispravne sabranosti. A ovo je, prosjaci, plemenita istina o
patnji: rodjenje je patnja, starost je patnja, bolest je patnja. Biti zdruzen s onima
koje ne volimo je patnja, ne postici ono za cim tezimo, I to je patnja. Ukratko,pet
ogranaka prianja uz zivot su patnja: tjelesni lik, osjecaj,predodzba, izrazi volje I
svijest.
Ovo je, prosjaci, plemenita istina o dokoncanju patnje: dokoncanje strasti bez
ostatka, napustanje, odustajanje, razrijesenje, odvratnost prema toj zedji.
Ovo je, prosjaci, plemenita istina o putu koji vodi do dokoncanja patnje: to je
plemeniti osmostruki put.
Kad mi se potpuno razbistrila ispravna spoznaja I uvid u ove cetiri plemenite
istine, onda sam, prosjaci, shvatio das am dosegao potpuno probudjenje koje ne
moze nadmasiti niko u cijelom svijetu sa njegovim bozanstvima, rusiteljima,
stvarateljima, I pokoljenjima isposnika I svestenika, bogova I ljudi. Tako se u meni
ocitovao uvid I spoznaja.
– Neopozivo je moje oslobodjenje, ovo je posljednje rodjenje, nema vise obnove
bivanja. “
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Takođe meditiram i samtram to veoma korisno i zdravo.Meditacija imaš jako puno vrsta,meni je trebalo godinu dana dok nisam konačno našla tehniku koja meni lično odgovara.Osim toga svaka vrsta meditacije zahteva svakodnevnu vežbu i disciplinu.
ti radis jogu ili mozda trocirkularnu meditaciju ili mozda neke qigong meditacije, kad ti meditiras ne radi se o tome da li ti odgovara tehnika, nego danas ljudi malo grese zato sto idu tamo gde im je zabavnije, naprimer stojeca trocirkularna meditacija po meni a i po mnogima kraljica svih meditacija, on na pocetku nije prijatna i veoma je zahtevna i zato ljudi lako odustaju od nje.
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
Pa štos meditacije je Da se um nauči da prati misaoni tok a da se pri tom ne dovede u zaborav asocijacijama bez kojih misaoni tok ne bi ni postojao. Kada se ovaj Štos u potpunosti savlada čovjek se nađe u situaciji da mu nikakva specifična meditacija nije potrebna jer posjeduje Čisti um te se tako tokom cijelog ciklusa budnosti zapravo nalazi u meditaciji, što znači da dobrobiti ovoga napretka mogu da se primjenjuju u svakodnevnim situacijama jer se um više ničim ne da zbuniti. To je označeno kao ˝Autentično Življenje˝ ili Sloboda bića od zakona Karme, tj. um više nije zaveden niti neg. niti poz. asocijacijama i u svakom trenutku posjeduje slobodu odluke tj. izbora - autentično Djelo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Pa štos meditacije je Da se um nauči da prati misaoni tok a da se pri tom ne dovede u zaborav asocijacijama bez kojih misaoni tok ne bi ni postojao. Kada se ovaj Štos u potpunosti savlada čovjek se nađe u situaciji da mu nikakva specifična meditacija nije potrebna jer posjeduje Čisti um te se tako tokom cijelog ciklusa budnosti zapravo nalazi u meditaciji, što znači da dobrobiti ovoga napretka mogu da se primjenjuju u svakodnevnim situacijama jer se um više ničim ne da zbuniti. To je označeno kao ˝Autentično Življenje˝ ili Sloboda bića od zakona Karme, tj. um više nije zaveden niti neg. niti poz. asocijacijama i u svakom trenutku posjeduje slobodu odluke tj. izbora - autentično Djelo.

sta lupas to? e bas si me sitog ismejao, meditacija nije samo um, um ne moze nista da uradi ako telo nije pripremljno, zato sto onda nema protoka energije kroz telo, ako nema protoka energije onda um moze da prati sta hoce i da radi sta hoce ali sve je to uzalud
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
pa da, zato je rečeno - bez buđenja energije - nema ni prosvjetljenja - tako da meditacija ne može da pomogne ako se pre toga ne nauče asane i pranajama koja može naterati protok energije - poslije sve ide lakše ˝pod navodnicima˝ - jer ipak, i kad se energija potakne na kretanje kroz svoje suprotnosti, potrebne su godine da se dosegne željeno stanje :)
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
to nije odgovor na moje pitanje, to je samo potvrda da ti nemaj pojma o necemu sto ne znas nego si mozda negde procitao na forumu i prepisao ovde, reci lepo ne znam, nije sramota ne znati
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ohladite vas dvojica. Nema razloga da zaoštravate raspravu i spamujete temu. A tema je o budizmu.
 
Natrag
Top