Božiji zakon o zivotinjama jestivim i nejestivim

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Dobto. I sada na kraju balade – Da li ČISTA HRANA ima veze sa sapsenjem ili ne?
Da li će se sada i u narednim godinama do dolaska Isusa spasiti neko ko konzumira NEČISTU HRANU?

Спасиће се они који верују и воле Исуса Христа, следе Пут. Знаш већ и сам све. Могу за себе само да кажем: мени није тешко, чак ми је радост да и најмању заповест испуним, али пресудне су две Христове. На основу њих, мени апсолутно ништа не пада тешко већ весеље. Могу, чини ми се, и без воде и хране. Нисам дуго то схватао док нисам Христа послушао.

Читајући Стари завет био сам преоптерећен бројем заповести и изгледало ми је да чак и дисање мора да буде по шаблону. Тек када сам се посветио љубави према Богу и ближњима све остало је кренуло "само од себе". Не морам себе да присиљавам ни на шта - не робујем закону, већ живећи творим закон. Сви су се већ привикли на моје држање заповести јер не изгледа то више као нешто пресудно, већ као успутно. Не расправљам око тога, само могу да говорим о Христу, а код оних који не желе да слушају речи могу да виде моје понашање. То је део мене, па чак и избегавање те хране која ми није гадна, већ једноставно страни појам - избачена из јеловника и свести потпуно.


Као што Господ рече, све почиње из љубави.

15. Ако имате љубав к мени, заповести моје држите.
21. Ко има заповести моје и држи их, он је онај што има љубав к мени; а који има љубав к мени имаће к њему љубав Отац мој; и ја ћу имати љубав к њему, и јавићу му се сам. (Јован 14)

3. И по том разумемо да Га познасмо, ако заповести Његове држимо. 4. Који говори: Познајем Га, а заповести Његове не држи, лажа је, и у њему истине нема;
5. А који држи реч Његову, у њему је заиста љубав Божија савршена; по том познајемо да смо у Њему.(1.Јованова 2)

1. Који год верује да је Исус Христос, од Бога је рођен; и који год љуби Оног који је родио, љуби и Оног који је рођен од Њега.
2. По том знамо да љубимо децу Божију кад Бога љубимо и Његове заповести држимо.
3. Јер је ово љубав Божија да заповести Његове држимо; и заповести Његове нису тешке.
4. Јер сваки који је рођен од Бога побеђује свет; и вера је наша ова победа која победи свет.(1.Јованова 5)

Мени више није тешко, можда некоме јесте још увек. Све креће од речи из Јеванђеља по Јовану (14:15) јер из љубави нема тешкоће и јарма, већ је јарам Христов лаган.

29. Узмите јарам мој на себе, и научите се од мене; јер сам ја кротак и смеран у срцу, и наћи ћете покој душама својим.


30. Јер је јарам мој благ, и бреме је моје лако. (Матеј 11)

Да скратим све, не уздржавам се тога да бих се спасао, већ држим (не помишљам) јер сам спашен!

Зато и давим Лаодикеју око тога, да кажем да то није узрок него последица. Не држе се заповести да би се умилили Богу, већ се држе јер волимо Бога. Тад му омилесмо, јер Он је љубав и све из љубави произилази, тако и заповести праведне.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Ok hvala. Razumeo. Spašavaju se i oni koji vole Hrista i bližnjeg, a ne drže se ČISTE HRANE. Ali voleo bih čuti i ostale šta misle u vezi ove tvoje izjave.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ок, само ми то изгледа сада како ме Господ изграђује полако да је то исто као да сам наставио да крадем (рецимо) и да верујем да сам спашен. Тако се осећам, нема назад, већ јачам и животне препреке ми послају све лакше временом. Не могу да бирам заповести које ћу да држим јер ми срце говори да су све део мене и живећи их држим, не из страха да ћу завршити у огњу.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Ок, само ми то изгледа сада како ме Господ изграђује полако да је то исто као да сам наставио да крадем (рецимо) и да верујем да сам спашен. Тако се осећам, нема назад, већ јачам и животне препреке ми послају све лакше временом. Не могу да бирам заповести које ћу да држим јер ми срце говори да су све део мене и живећи их држим, не из страха да ћу завршити у огњу.
Razumeo!
Zašto prosto - kada može komplikovano.
Zašto odgovoriti bratu, na postavljeno pitanje, sa da ili ne. Odnosno u pravu si ili nisi, kad fino može da mu se to sve servira na 2-3 strane tako da SVE lepo i jasno razume!
Kao i sad na ovo moje pitanje- Da li se spašava konzument nečiste hrane.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Био сам јасан, јело НЕ СПАШАВА, али показује нешто друго. То је исто као да питаш: да ли спашава уздржавање од убиства. Ако волиш Бога и Бог те мења у срцу, ти и не помишљаш на то. Ако и помислиш, знаш да није исправно.

Заповести не бирам ја које ћу држати, тако раде по Њу ејџу, узимају шта им се свиђа.
Ако волиш Бога тебе не мора неко да наговара да једеш или не, већ знаш сам и чиниш све да се не раздвојиш од силе Божије, али све то иде као резултат љубави. Не мораш да наговараш себе да ли је добро или није, једноставно чиниш - твориш закон. Све ти се само говори, не морам ја да ти кажем:

15. Ако имате љубав к мени, заповести моје држите.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Nije šija nego vrat!

Био сам јасан, јело НЕ СПАШАВА, али показује нешто друго. То је исто као да питаш: да ли спашава уздржавање од убиства. Ако волиш Бога и Бог те мења у срцу, ти и не помишљаш на то. Ако и помислиш, знаш да није исправно.

Заповести не бирам ја које ћу држати, тако раде по Њу ејџу, узимају шта им се свиђа.
Ако волиш Бога тебе не мора неко да наговара да једеш или не, већ знаш сам и чиниш све да се не раздвојиш од силе Божије, али све то иде као резултат љубави. Не мораш да наговараш себе да ли је добро или није, једноставно чиниш - твориш закон. Све ти се само говори, не морам ја да ти кажем:

15. Ако имате љубав к мени, заповести моје држите.
Mislim da sam sada ukapirao.
Ipak je vrat.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ооооо, Шарди, брате! Ево ти конкретно:

20. Ако дакле умресте с Христом стихијама света, зашто се као живећи у свету препирете: 21. Не дохвати се, не окуси, не опипај; које је све на погибао ономе који чини, (Колошанима 2)


Значи да је на погибао ономе ко се дохвата, окуси или опипа.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Ооооо, Шарди, брате! Ево ти конкретно:

20. Ако дакле умресте с Христом стихијама света, зашто се као живећи у свету препирете: 21. Не дохвати се, не окуси, не опипај; које је све на погибао ономе који чини, (Колошанима 2)


Значи да је на погибао ономе ко се дохвата, окуси или опипа.

[FONT=&amp]Hvala na odgovoru.[/FONT]
[FONT=&amp]Ali bih morao u vezi ovoga postaviti par pitanja:[/FONT]

[FONT=&amp]1.[/FONT][FONT=&amp] Ko se ovde prepire – da li držaoci čiste hrane (Adventisti i oni koji o ovome imaju isti stav) ili držaoci kompletne hrane (Svi hrišćani sem Adventista) [/FONT]

[FONT=&amp]2.[/FONT][FONT=&amp]Ko kome zabranjuje da DOHVATA, OKUSI I OPIPA? (Adventisti i oni koji o ovome imaju isti stav) - (Svi hrišćani sem Adventista) ILI svi Hrišćani Adventistima?[/FONT]

[FONT=&amp]3.[/FONT][FONT=&amp]Kome je sada to pogibao : (Adventisti i oni koji o ovome imaju isti stav) ili (Svi hrišćani sem Adventista) ?[/FONT]

[FONT=&amp]Ako nešto nije jasno – slobodno pitajte. Pokušaću preformulisati pitanja, kako bi bila jasna i malo detetu.[/FONT]

[FONT=&amp]Evo i par stihova u vezi ovih pitanja.[/FONT]


[FONT=&amp]Колошанима [/FONT][FONT=&amp]2[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][SUP][FONT=&amp] 16[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Да вас дакле нико не осуђује за јело или за пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе;[/FONT][SUP][FONT=&amp] 17[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Које је све било сен од оног што хтеде да дође, и тело је Христово.[/FONT][SUP][FONT=&amp] 18[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Нико да вас не вара по својој вољи изабраном понизношћу и службом анђела, истражујући и шта не виде, и узалуд надимајући се умом тела свог,[/FONT][SUP][FONT=&amp] 19[/FONT][/SUP][FONT=&amp] А не држећи се главе, из које је све тело с помоћу зглавака и свеза састављено, и расте за раст Божји.[/FONT][SUP][FONT=&amp] 20[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Ако дакле умресте с Христом стихијама света, зашто се као живећи у свету препирете:[/FONT][SUP][FONT=&amp] 21[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Не дохвати се, не окуси, не опипај; које је све на погибао ономе који чини,[/FONT][SUP][FONT=&amp] 22[/FONT][/SUP][FONT=&amp] По заповестима и наукама људским?[/FONT][SUP][FONT=&amp] 23[/FONT][/SUP][FONT=&amp] Које је само по речи премудрост самовољно избране службе и понизности и нештеђења тела, не за част какву, за пуњење тела.[/FONT]
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
У праву си потпуно, не сме нико забрањивати и уносити људске законе држећи се закона Мојсијевог прописима и одређеним јеловницима. Поента: "Не дохвати се, не окуси, не опипај;" је да се по закону за сваку нечистоту:

24. И о њих ћете се оскврнити; ко се год дотакне мртвог тела њиховог, да је нечист до вечера. (3.Мојсијева 11)

и за све што је требало приносити жртве за очишћење укинуто, јер коначна Жртва је принета, цео тај закон је укинут јер не треба ништа да приносимо због те Жртве. Хоћемо ли онда наставити да се оптерећујемо тим законом? Хоћемо ли приносити жртве? Таман посла! Ако се и дотакнемо, опипамо или окусимо, благодаћу Христовом ми смо свети, али не треба да се поганимо, већ освећујемо и даље. Адвентисти се оптерећују тим законом, баш као и обрезани, па су "нападали" необрезане и говорили да треба да се обрезује. Ако је обрезање ништа, и ако је стари закон држао човека заробљеним за оно што треба да дође (Христова благодат), онда не морамо се расправљати око тих закона. Ми не дирамо оне који нису обрезани јер и ми нисмо, али су Јевреји из обрезања оптерећивали остале (као и адвентисти нас) што нисмо држали закон:
"Да вас дакле нико не осуђује за јело или за пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе;".

Знајући да су младине обележаване до 5-6 васељенског сабора,па је после обележавање било кроз молитве због неких паганских примеса и измишљању нових обичаја, значи да је настављено са тим, али не као јармом, већ у радости у Христу. Не држимо се ми закона да би били спашени (адвентисти тако звуче), већ се закона држимо је ми ВЕЋ ЈЕСМО СПАШЕНИ! (
као што ти кажеш и ја):

4. Јер је Христос свршетак закона: који Га год верује оправдан је.
5. Јер Мојсије пише за правду која је од закона: Који човек тако чини живеће у том.
6. А правда која је од вере овако говори: Да не кажеш у срцу свом: Ко ће изићи на небо? То јест да сведе Христа;
7. Или: Ко ће сићи у бездан? То јест да изведе Христа из мртвих.
8. Али шта говори писмо? Близу ти је реч у устима твојим и у срцу твом, то јест реч вере коју проповедамо.
9. Јер, ако признајеш устима својим да је Исус Господ, и верујеш у срцу свом да Га Бог подиже из мртвих, бићеш спасен.
10. Јер се срцем верује за правду, а устима се признаје за спасење.
11. Јер писмо говори: Који Га год верује неће се постидети.
12. Јер нема разлике међу Јеврејином и Грком: јер је Он Бог свих, и богат за све који Га призивају.
13. Јер који год призове име Господње спашће се. (Римљанима 10)

Сви смо овде призвали име Господње, значи да смо спашени. Хоћемо ли онда кршити закон или својом га вером утврдити? Наравно да ћемо бити свети пред Богом. Закон ћемо држати јер ми ЈЕСМО СПАШЕНИ, не да бисмо се спасили. Ако је Јевреје закон држао заробљенима (обрезањем), Христ укину ту робију својом науком, да се вером опревдамо, ако верујемо да је Син Божији, Васкрсао трећег дана по Писму. Можемо ли онда наставити да грешимо? Сачувај, Боже! Али не обрезујмо се по телу, већ у срцу, да закон творимо (спроводимо).

13. Јер пред Богом нису праведни они који слушају закон, него ће се они оправдати који га творе;
27. И онај који је од рода необрезан и извршује закон, осудиће тебе који си са словима и обрезањем преступник закона.
28. Јер оно није Јеврејин који је споља Јеврејин, нити је оно обрезање које је споља, на телу;
29. Него је оно Јеврејин који је изнутра и обрезање срца духом а не словима, то је обрезање; коме је хвала не од људи него од Бога. (Римљанима 2)

44. Јер ја сам Господ Бог ваш; зато се освећујте и будите свети, јер сам ја свет; и немојте се скврнити ничим што пуже по земљи.
45. Јер ја сам Господ, који сам вас извео из земље мисирске да вам будем Бог; будите, дакле, свети, јер сам ја свет.
46. Ово је закон за звери и за птице, и за све животиње што се мичу по води, и за сваку душу живу, која пуже по земљи.
47. Да се распознаје нечисто од чистог и животиња која се једе од животиње која се не једе. (3.Мојсијева 11)


То је део освећивања, зато је на погибао онима који настављају свесно да се одупиру закону. То је исто као да ја кажем да верујем да је Исус Син Божији, а наставим да крадем, чиним прељубе итд. Али не држим се закона да будем спашен, већ то јесам, самим веровањем у Христа. Али као резултат тога држим закон, тј. творим га (спроводим) у свом животу. Нема никога да ме осуди, нико ме не приморава, нико ме неће каменовати... Ако и сагрешим, имам представника код Бога, али то не значи да ћу свесно грешити, јер онда Жртва више не важи.



7. Јер Бог нас не дозва на нечистоту, него у светост. (1.Солуњанима 4)

14. Као послушна деца, не владајући се по првим жељама у свом незнању,
15. Него по Свецу који вас је позвао, и ви будите свети у свему живљењу.
16. Јер је писано: Будите свети, јер сам ја свет. (1.Петрова 1)

Адвентисти, дакле, да нас не осуђују за закон. Не држе се тога само адвентисти, не држе суботу само адвентисти, не читају Писмо само адвентисти, немају веру Исусову само адвентисти. Одакле идеја да су "изабрани" само адвентисти или било која друга деноминација, а све тако говоре? Не, то је лична ствар појединца, а заједница (црква) у Христу је минимум двоје људи. Одакле мени право да тебе, рецимо, осуђујем што не држиш суботу, младине или што не држиш закон о чистој и нечистој храни?

Нешто сам приметио, не ради се ту о свој нечистој храни, јер људи (многи) који верују или не, држе до чисте и нечисте, многе животињске врсте и не помишљају да једу (баш као по закону), али кад је гуда (свиња) у питању - е, ту настаје проблем и расправа.Ако и сретну некога као што сам ја, одмах иду "напади" или неко "секташење", као да је нешто толико битно за њих. Нисам ја њих натерао да морају да једу или да не једу, то је моја ствар. Али је проблем што им говорим да је Бог забранио - е, то је проблем. Онда креће њихов унутрашњи сукоб, не расправљају се онда са мном, већ са самим собом, правдајући своју вољу тако што мене "секташе". Делује чак и смешно колико је провидно. Велики проблем за такве умове је што нисам сврстан у неку секту, па онда произвољно бирају. Будем ја и муслиман, Јеврејин итд.

Имамо, дакле, и вегетаријанце и вегане који само биљке једу, хоће ли се они оправдати пред Богом због тога? Таман посла, све док не признају Христа, нема теорије. Али пример Христовог брата (првог епископа) који чак и није веровао у Христа, а после и страдао за Њега, постаде вегетаријанац (аскета) по свом личном завету, али пре тога поверова у Исуса.


Ако је Христ Пут, ако се на Њега угледамо и на апостоле Његове, онда је то за мене сасвим довољно. Не морам ја да се правдам ни адвентистима, нити било коме.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top