Ellen White u svojoj knjizi "Velika borba" promjenu subote na nedjelju pripisuje Konstantinu i papi (Rimskom biskupu). Ona ovako piše:
U prvim vekovima svi hrišćani su svetkovali pravu subotu. Revnovali su za Božјu čast, јer su bili uvereni u nepromenljivost Njegovog zakona i ljubomorno su pazili na Njegova sveta načela. .... Konstantin јe, dok јe јoš bio mnogobožac, izdao dekret koјim јe nedelju proglasio opštim praznikom celog Rimskog carstva. Posle svog obraćenja, on јe ostao nepokolebljivi zastupnik nedelje, i mnogobožački dekret bio јe nametnut od njega u interesu njegove nove vere. Ali, čast ukazivana tom danu, niјe јoš bila dovoljna da bi sprečila hrišćane da poštuјu pravu subotu, dan posvećen Gospodu. Morao јe da se preduzme drugi korak; lažna subota јe morala da bude izјednačena sa pravom. Nekoliko godina posle izdavanja Konstantinovog dekreta, rimski biskup јe dodelio nedelji naziv Dan Gospodnji. (Ellen White, Velika borba, 1884.)
Da je ovo notorna laž, kako su svi kršćani nekoliko stoljeća svetkovali samo subotu, morali su priznati i sami adventistički profesori i povjesničari. Tako u "Primjedbama na knjigu Velika borba", adventistički profesor Samuele Bacchiocchi piše:
Najraniji dokumenti koji spominju štovanje nedjelje idu do Barnabe 135. godine i Justina Mučenika do 150. godine. Dakle, očito je da je štovanje nedjelje bilo uspostavljeno sredinom drugog stoljeća. To znači, da bi bilo povijesno točno, pojam "stoljeća" treba promijeniti u jedninu "stoljeće". Ova jednostavna korekcija bi poboljšala kredibilitet Velike borbe, jer je relativno lako braniti opće štovanje subote tijekom prvog stoljeća, ali nemoguće je to učiniti za drugo stoljeće.