Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Nisi mi Jovane odgovorio zasto on uopste koristi termin IZACI IZ TELA?

Kada je to po vasoj teologiji NEIZVODLJIVO.
Vi ucite da ne postoji u telu nista sto moze izaci.

Ajde se osvrni na grcki, pa mi kazi sta ta rec znaci.
Da li IZACI, OTICI, NAPUSTITI.

Ako je bilo sta od toga znacenje te reci, onda se ovo nikako ne moze uskladiti sa vasom teologijom, jer mi znamo sta je "preobrazenje" TO NIJE IZLAZENJE IZ TELA!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Nisi mi Jovane odgovorio zasto on uopste koristi termin IZACI IZ TELA?

Izraz "izlazak iz tela" je samo fraza brate. Fraza koja ukazuje na to da ovo i ovakvo sadašnje telo mora biti napušteno u Hristovoj prisutnosti-1.Korinćanima 15,50.51 Ali sama fraza ako se posmatra izolovano od ostatka teksta može da znači neki izlazak iz tela ali čega? Pavle o tome ne govori. Jednostavno ne postoji u tekstu šta to izlazi iz tela. Pavle samo govori da izlazak iz tela prouzrokuje "biti sa Hristom". Dakle, izlazak iz tela uzrokuje naše bivanje sa Hristom. Ono što je značajno, dakle Pavle ne govori šta izlazi i kao drugo Pavle ništa ne govori u ovom tekstu određeno da li čovek odmah biva sa Hristom nakon izlaska(čega?) ili nakon nekog vremena. Mi smo skloni da samo "pretpostavljamo" da se to odmah događa nakon smrti i da se radi o nekon vantelesnom duhu. Obe stvari su "pretpostavka" sa velikim znakom pitanja jer tekst o tome ništa ne govori. Pretpopostavke ipak ne možemo uzeti kao dokaz jer je to nešto što je suprotstavljeno jedno drugome. Međutim, upravo zato nam izraz "biti sa Hristom" pomaže pre svega da pobliže možemo odrediti kako se ovaj proces zapravo odvija. Dakle jasno je da izlazak iz tela znači fizičku smrt ovom telu i zatim "bivamo sa Hristom". A kada bivamo sa Hristom? Pismo kaže:"Jer će sam Gospod sa zapovešću, s glasom arhanđelovim, i s trubom Božijom sići s neba: i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre....i tako ćemo svagda s Gospodom biti", 1.Solunjanima 4,16.17

Mire usredsredi se na izraz "biti sa Hristom" ili "biti sa Gospodom". Pogledaj šta Pismo o tome govori. Kada se to može ostvariti. Onda uporedi sa Filibljanima 1,23 gde se pominje upravo taj izraz "otići i sa Hristom biti" ili "otići od tela, i ići ka Gospodu", 2.Korinćanima 5,8. To ti može pomoći da bolje razumeš sada celovitu sliku tog procesa od fizičke smrti tela tj. njegovog napuštanja pa do trenutka kada "bivamo sa Hristom". Kada se ovako povežu čenjenice dobija se realna slika onoga što Pavle hoće reći i u skladu je sa ostalim Pismom. Nelogično je da "biti sa Hristom" se može dogoditi pre Hristovog drugog dolaska i opšteg vaskrsa mrtvih pravednika. Jer onda Pavle ne bi u 1.Solunjanima 4,16.17 ukazivao na Hristov drugi dolazak kao trenutak kada će pravedni biti sa Hristom nego bi rekao da se to dešava odmah nakon smrti:).

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Ne moze se problemu prilaziti sagledavajuci samo jedan stih posebno, vec se mora uzeti u obzir citavo poglavlje, zatim knjiga, a ako ni tada nije jasno, onda se stih mora postaviti u kontekst cele Biblije. To je prvo hermeneuticko pravilo u Teologiji...

Sve je to u redu. U jednoj temi koja se bavi problemom jednog stiha možemo se dotaći mnogih drugih sporednih argumenata i ići u širinu i dubinu.

Ali ti sporedni argumenti bi takođe imali svoje posebne teme!

Na takav način se može detaljno a i pregledno diskutovati o mnogim pitanjima po pitanju glavne teme (besmrtnost ili smrtnost duše i/ili duha).

Dakle, napravili bi poseban podforum po glavnom pitanju sa mnogim temama koje detaljno obrađuju sve ono o čemu se sporimo.


Zato je ovaj predlog pogresan.

Ovakva pregledna i otvorena rasprava može da smeta samo ljudima koji ne žele da se istina jasno vidi.

Na žalost postoje takvi ljudi.
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Nisi mi Jovane odgovorio zasto on uopste koristi termin IZACI IZ TELA?

Kada je to po vasoj teologiji NEIZVODLJIVO.
Vi ucite da ne postoji u telu nista sto moze izaci.

Ajde se osvrni na grcki, pa mi kazi sta ta rec znaci.
Da li IZACI, OTICI, NAPUSTITI.

Ako je bilo sta od toga znacenje te reci, onda se ovo nikako ne moze uskladiti sa vasom teologijom, jer mi znamo sta je "preobrazenje" TO NIJE IZLAZENJE IZ TELA!

Da li ste pročitali kontekst stiha (celu glavu)? Evo zato sam citirao taj tekst:

#1438

Da li Pavle govori o novom životu tamo gde je sada Isus Hrist?
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Da li je istina da postoje ljudi koji nisu doživeli smrt i sada su na nebu?

Biblija uči da postoje takvi ljudi. Imamo zapis o Enohu i Iliji koji nisu umrli već su uzeti sa zemlje na nebo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Izraz "izlazak iz tela" je samo fraza brate. Fraza koja ukazuje na to da ovo i ovakvo sadašnje telo mora biti napušteno u Hristovoj prisutnosti-1.Korinćanima 15,50.51 Ali sama fraza ako se posmatra izolovano od ostatka teksta može da znači neki izlazak iz tela ali čega? Pavle o tome ne govori. Jednostavno ne postoji u tekstu šta to izlazi iz tela. Pavle samo govori da izlazak iz tela prouzrokuje "biti sa Hristom". Dakle, izlazak iz tela uzrokuje naše bivanje sa Hristom. Ono što je značajno, dakle Pavle ne govori šta izlazi i kao drugo Pavle ništa ne govori u ovom tekstu određeno da li čovek odmah biva sa Hristom nakon izlaska(čega?) ili nakon nekog vremena. Mi smo skloni da samo "pretpostavljamo" da se to odmah događa nakon smrti i da se radi o nekon vantelesnom duhu. Obe stvari su "pretpostavka" sa velikim znakom pitanja jer tekst o tome ništa ne govori. Pretpopostavke ipak ne možemo uzeti kao dokaz jer je to nešto što je suprotstavljeno jedno drugome. Međutim, upravo zato nam izraz "biti sa Hristom" pomaže pre svega da pobliže možemo odrediti kako se ovaj proces zapravo odvija. Dakle jasno je da izlazak iz tela znači fizičku smrt ovom telu i zatim "bivamo sa Hristom". A kada bivamo sa Hristom? Pismo kaže:"Jer će sam Gospod sa zapovešću, s glasom arhanđelovim, i s trubom Božijom sići s neba: i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre....i tako ćemo svagda s Gospodom biti", 1.Solunjanima 4,16.17

Mire usredsredi se na izraz "biti sa Hristom" ili "biti sa Gospodom". Pogledaj šta Pismo o tome govori. Kada se to može ostvariti. Onda uporedi sa Filibljanima 1,23 gde se pominje upravo taj izraz "otići i sa Hristom biti" ili "otići od tela, i ići ka Gospodu", 2.Korinćanima 5,8. To ti može pomoći da bolje razumeš sada celovitu sliku tog procesa od fizičke smrti tela tj. njegovog napuštanja pa do trenutka kada "bivamo sa Hristom". Kada se ovako povežu čenjenice dobija se realna slika onoga što Pavle hoće reći i u skladu je sa ostalim Pismom. Nelogično je da "biti sa Hristom" se može dogoditi pre Hristovog drugog dolaska i opšteg vaskrsa mrtvih pravednika. Jer onda Pavle ne bi u 1.Solunjanima 4,16.17 ukazivao na Hristov drugi dolazak kao trenutak kada će pravedni biti sa Hristom nego bi rekao da se to dešava odmah nakon smrti:).

Pozdrav.

Da i jos u tekstu koji si spomenuo pise "Tako ce Hristos i one koji su umrli DOVESTI S NJIM" , vidis mi svoju veru zasnivamo upravo na Biblijskim cinjenicama, dok ih vi ignorisete, izokrecuci smisao, kako po pitanju izraza DOVESTI, tako i po pitanju IZACI iz tela. Kako po pitanju Hristove propovedi umrlima u Hadesu, jer kaze tamo da je "propovedao DUHOVIMA" a ne "DUSAMA".

Jednostavno po meni u skladu sa svim dokazima, je ovo sto vi radite izbegavanje priznanja ocigledne cinjenice da zaista nesto IZLAZI iz tela, a videli smo iz Biblije na drugim mestima da je "DUH" KOJI IZLAZI> zato Isus i propoveda "DUHOVIMA".

Vi sve to ignorisete, pripisivajuci tekstu znacenje koje on nema, a rekao sam zasto to radite , zato sto "pokusavate uskladiti sa SZ" a ova dva se ne mogu uskladjivati jer ne sadrze identicnu dogmu, iz razloga sto onima u SZ nije ni bila otkrivena nauka o "vaskrsenju a kamoli zagrobnom zivotu"
Pogledaj kod Solomuna, ako mi ne verujes, propovednik 9:5 sledeci stih 6 , on u tom stihu govori PROTIV VASKRSENJA.
Da ako cemo vec na Solomunu formirati dogmu , kao sto to radite vi, zasto ne bismo onda kao Sadukeji pricali "da nema vaskrsenja", jer eto Solomun je i to ucio.

Zasto vi uzimate jedan deo ucenja od Solomuna "da nema zagrobnog zivota" a zanemarujete drugi deo "da nema vaskrsenja"?

Ako se na Solomunu temelji dogma, onda uvazite sve sto je rekao, i onaj drugi deo gde UCI PROTIV VASKRSENJA!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Sve je to u redu. U jednoj temi koja se bavi problemom jednog stiha možemo se dotaći mnogih drugih sporednih argumenata i ići u širinu i dubinu.

Ali ti sporedni argumenti bi takođe imali svoje posebne teme!

Na takav način se može detaljno a i pregledno diskutovati o mnogim pitanjima po pitanju glavne teme (besmrtnost ili smrtnost duše i/ili duha).

Dakle, napravili bi poseban podforum po glavnom pitanju sa mnogim temama koje detaljno obrađuju sve ono o čemu se sporimo.




Ovakva pregledna i otvorena rasprava može da smeta samo ljudima koji ne žele da se istina jasno vidi.

Na žalost postoje takvi ljudi.

Ne postoji mogucnost da se takvo nesto uradi, makar da je predlog i valjan, jer mi nemamo urednika.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Da i jos u tekstu koji si spomenuo pise "Tako ce Hristos i one koji su umrli DOVESTI S NJIM" ,

Pa da Mire000, brate moj dragi. Isto kao i po pitanju teksta u Filibljanima 1,23 i 2.Korinćanima 5,8 jednostavno ne piše kada? Dakle, tačno je da će Isus dovesti umrle njemu. Ali kada? Pa Mire000, nakon vaskrsa. Ovo je mislim više nego jasno. Dakle, možeš se sam uveriti da u sva tri teksta nema tačne vremenske naznake kada i takođe ne piše da je u obliku nekog duha bestelesnog. Pogledaj još jednom 2.Solunjanima 4,16.17. Tamo ti je referenca u pogledu ovog pitanja. Lepo se navodi kada ćemo biti sa Hristom. Kada Gopsod dođe. Tada telo vaskrsava i život se vraća. Inače kao što smo mogli videti Pavle ne bi upućivao na Hristov drugi dolazak koji prouzrokuje da ćemo "biti svagda sa Gospodom". To bi onda moglo i nakon smrti a tako bi i Pavle naglasio. Ne bi morali čekati drugi dolazak Isusov. Jednostavno, dragi brate u ova tri stiha koje si naveo nema nikakve reference za pretpostavku:1) Da naše telo nadživljava neki bestelasan duh, 2) Da taj duh ide Gospodu odmah nakon smrti. To su dve pretpostavke...toga u tekstu nema:).

dok ih vi ignorisete, izokrecuci smisao, kako po pitanju izraza DOVESTI, tako i po pitanju IZACI iz tela.

Upravo obrnuto Mire000. Pretpostavke ne trebaju da nam postanu dogma.


Pogledaj kod Solomuna, ako mi ne verujes, propovednik 9:5 sledeci stih 6 , on u tom stihu govori PROTIV VASKRSENJA.
Da ako cemo vec na Solomunu formirati dogmu , kao sto to radite vi, zasto ne bismo onda kao Sadukeji pricali "da nema vaskrsenja", jer eto Solomun je i to ucio.

Mire brate, ceo Stari Zavet ne poznaje zagrobni život:). Svi pisci Starog Zaveta govore o čovekovoj konačnoj sudbini u smislu večnog života ili večne smrti i uništenja. Solomon samo govori o stanju čoveka nakon smrti ali ne bavi se pitanjem vaskrsa kao recimo David. David u psalmima itekako govori o vaskrsenju. A ako je David bio otac Solomonov onda je nelogično da Solomon to nije razumeo:). Ne, Solomon samo govori o jednom aspektu ovog procesa jer želi da naglasi koliko je ovozemaljski život prolazan. Solomon jednostavno ne raspravlja o vaskrsenju jer mu to i nije cilj. Ali je logično da je verovao jer kako ne bi verovao kada je David njegov otac verovao. Tako Solomona ne možemo izvući iz konteksta ostalog Pisma.

Pozdrav.
 
Natrag
Top