LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Beli luk

[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Vrlo je lako odgajiti beli luk u sopstvenoj bašti jer je otporan na niske temperature, bolesti i štetočine. U stvari neophodan mu je jedan period hladnog vremena da bi se postigao bolji prinos. Beli luk omogućava dobro iskorišćenje prostora u bašti jer tokom zime malo šta uspeva, pa beli luk tada može zauzeti veći deo.

[/SIZE][/FONT]
smg-garlic.jpg
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]
[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Kako odabrati seme? Beli luk se sadi na taj način što glavice koje ste kupili za jelo, podelite na čenove i njih sadite. Može se desiti da da su glavice stare i suve, pa nije loše da za sadnju kupite beli luk koji je za to predvidjen u prodavnicama u kojima se prodaje seme.
Kada saditi? Uglavnom daje najbolje prinose ako se sadi u jesen (oktobar i novembar). Ovo će omogućiti da se korenov sistem razvije pre hladnog vremena i da tako pripremljen brzo nastavi da raste u proleće. Moguće je da izdanci ne budu vidljivi iznad zemlje sve do ranog proleća, ali ne brinite se oko toga. U leto će beli luk verovatno razviti cvetove koje treba otkinuti (a mogu se i jesti) kako bi glavica u potpunosti sazrela.[/SIZE][/FONT]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Kako pripremiti zemlju? Beli luk nije probirljiv što se tiče tipa zemljišta, ali voli rastresitu zemlju. Pre sadnje treba preriljati leju. Beli luk takodje dobro uspeva u saksiji.[/SIZE][/FONT]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Kako pripremiti seme? Ostavite glavice cele sve do trenutka dok ne nameravate da ga posadite, jer bi se u suprotnom čenovi brzo osušili.
Sadnja. Zasadite čenove tako što ćete ih samo gurnuti ispod površine zemlje. Veličina budućih glavica belog luka zavisi od prostora koje glavice budu imale tokom rasta. Za glavice srednje veličine čenove sadite na 15 cm razmaka. Za veće glavice obezbedite veći razmak.[/SIZE][/FONT]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[TABLE]
[TR]
[TD="width: 441"][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Navodnjavanje. Od trenutka kada glavice počnu da se formiraju pa nadalje, pazite da ne navodnjavate previše. Mnogo vode će samo pospešiti truljenje. Navodnjavajte samo kada je suša.
[/SIZE][/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 441"] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Vadite beli luk kada vidite da vrhovi listova počinju da se suše. Vilama vadite glavice na površinu zemlje i tu ih ostavite nekoliko dana da se osuše na suncu. Ako je vreme kišno unesite ih unutra da bi se osušile.[/SIZE][/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 441"] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Manje glavice možete sačuvati sa ponovnu sadnju.[/SIZE][/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 441"] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][SIZE=-1]Beli luk sprečava pojavu bolesti u vašoj bašti pa je dobro saditi ga uvek na različitom mestu. na istom mestu ga možete saditi posle 3 godine.[/SIZE][/FONT]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Beli luk je zeljasta biljka sa lukovicom jakog mirisa i ljutog ukusa. Jedna je od oko 700 botaničkih vrsta roda Allium. Svoje latinsko ime, Allium sativum, dobio je po svom najznačajnijem sastojku, alicinu. Naučnici kažu da se sorte belog luka koje se danas gaje ne razlikuju bitno od primitivnih oblika iz daleke prošlosti. Smatra se da beli luk potiče iz centralne Azije odakle se raširio u područje Sredozemlja, gde se kao jedna od najstarijih kulturnih biljaka gaji još od pre 5-7 hiljada godina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U narodnoj medicini mnogih naroda beli luk je našao vrlo široku primenu. Njegova lekovita svojstva bila su poznata još u starom Egiptu. Grčki istoričar Herodot napisao je da su jevrejske robove koji su gradili velike piramide hranili belim lukom da ostanu zdravi i snažni. Starogrčki pisac Aristofan savetovao je grčkim atletičarima i sportistima da redovno koriste beli luk u pripremama za olimpijske pobede, a rimski pesnik Virgilije, poznat kao autor najvećeg epa u rimskoj književnosti “Eneida”, predlagao je beli luk u ishrani intelektualaca zbog povećanja njihove seksualne potencije. U drugoj polovini devetnaestog veka, američki vojnici su ga koristili u građanskom ratu kao moćan antiseptik, a ostalo je zapisano da je povoljno delovao na američke vojnike i u korejskom ratu. Antički pisac Plinije Stariji smatrao je beli luk efikasnim lekom protiv tuberkuloze, a švedski astronom Anders Celsius tvrdio je da je on lek za groznicu. Najpoznatiji antički grčki lečnik Hipokrat smatrao je da je beli luk štetan za oči, ali ga je preporučivao kao odličan laksans. Prorok Muhamed zalagao se za upotrebu belog luka kao protivotrova kod ujeda zmija i uboda insekata. Engleski botaničar Džon Milin tvrdio je da beli luk pomaže sprečavanju bubonske kuge ili takozvane “crne smrti”, akutne i teške infekcije uzrokovane bacilom Yersinia pestis. U Kini se i danas od belog luka prave razni narodni lekovi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U našoj tradicionalnoj medicini belom luku se pripisuju mnoga lekovita svojstva zbog kojih se koristi na različite načine. Jedni ga hvale i redovno upotrebljavaju u svojoj ishrani. Drugi mu nisu naklonjeni i izbegavaju ga, jer ne mogu da se pomire s njegovim neprijatnim i dugotrajnim mirisom. Međutim, retki su oni koji će odbaciti mladi beli luk kao salatu uz dobro jelo.
Allium sativum (garlic)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U svežem stanju beli luk prosečno sadrži: 64% vode, 26% bezazotne ekstraktivne materije, 7% azotne materije, 1,45% mineralne materije (pepeo), 0,8% celuloze i 0,06% masti. U njemu se nalaze i holin, jod, tragovi urana, vitamini B i C, amid nikotinske kiseline, provitamin A, kao i tragovi elementa magnezijuma, gvožđa, mangana, cinka, bora, bakra, kobalta, kalcijuma i molibdena koji su važni biokatalizatori metabolizma u ljudskom organizmu. U belom luku nema skroba već sadrži polioze slične inulinu. Podaci o količini sastojaka koji se naziva etarsko ulje belog luka veoma variraju i kreću se oko 0,1-0,36%. Nemačka farmakopeja, na primer, navodi minimalni sadržaj etarskog ulja od 0,2%. Na osnovu brojnih studija u svetu, beli luk je detaljno eksperimentalno proučen u pogledu hemijskih sastojaka i njegovog farmakološkog delovanja na naš organizam. Zanimljivo je reći da je nauka potvrdila sve ono što je čovek pre nje doznao o belom luku. Još u devetnaestom veku japanski naučnici su otkrili povoljno delovanje belog luka na beri-beri, neurološki i kardiovaskularni poremećaj koji nastaje usled nedostatka vitamina B1,takođe poznat i kao tiamin. Kasnije je to objašnjeno uticajem belog luka na resorpciju vitamina B1 usled vezivanja alicina za tiamin (vitamin B1). U svežem belom luku nalazi se rastvorljivo kristalno bezmirisno jedinjenje alin, derivat cisteina koji nema antimikrobna svojstva. Međutim, kad se sveži čen belog luka zgnječi, iseče ili sažvaće, pod dejstvom prisutnog enzima aliinaze, alin se razlaže na alicin koji ima baktericidna svojstva. Alicin, po kome je beli luk dobio svoje latinsko ime, je nestabilan i pod uticajem kiseonika iz vazduha razlaže se na uljaste sekundarne proizvode sa neugodnim prodornim mirisom belog luka. Od njega i potiče tipičan neprijatan miris belog luka. Vezivanjem alicina za tiamin (vitamin B1) gradi se jedinjenje alitiamin koje se bolje rastvara i resorbuje nego pojedinačni sastojci i fiziološki zadržava svojstva B-vitamina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Zbog toga se preporučuje upotreba belog luka kod neurološkog i kardiovaskularnog poremećaja koji nastaje usled nedostatka vitamina B1. Neki svetski proizvođači preparata od belog luka prave reklamu sa argumentom da su njihovi proizvodi bez mirisa i nisu neprijatni. To nije tačno, jer postupak za dobijanje preparata bez mirisa ide putem inaktiviranja enzima aliinaze. Inaktiviranje ovog enzima vrši se alkoholom ili grejanjem što direktno sprečava alin da se razlaže na alicin čime takvi preparati gube baktericidna svojstva belog luka.
 
Natrag
Top