LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)

dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama
[h=1]PETUNIA (1)
[/h] Ime potiče od Južno Američkog, Indijanskog naziva za duvan – petun, zbog velike sličnosti cvetova. Rod obuhvata oko 35 vrsta koje žive u toplim predelima Južne Amerike. U Evropu je preneta početkom 19. veka i to su bile dve vrste: P. nictageniflora Juss. koja je bila visine oko 60 cm sa izuzetno mirisnim belim cvetovima i P. violacea Lindl, znatno niža vrsta, koja je imala sitne ljubičaste cvetove. Poreklo brojnih hibrida je Enleska, Francuska i Belgija i svi su obuhvaćeni zajedničkim nazivom Petunia hybrida Hort.
Cvetnjak sa centralno postavljenom petuniom u bečkom Prateru

Kod nas je petunia najzastupljenija vrsta jednogodišnjeg cveća.

  • Koren Petunie je izrazito žiličast, a stablo veoma mnogo varira po visini i položaju, te može biti uspravno, nisko ili više, poleglo ili puzavo, dužine 50-60 cm.
  • Stablo je u mladosti zeljasto, a sa starošću odrveni. Listovi su sedeći, okrugli ili jajasti i obrasli žljezdastim maljama koje luče lepljivi sok, što je slučaj i sa stablom.
  • Cvetovi su kod najvećeg broja sorti pojedinačni i krupni, sa prečnikom od 2,5-10 cm, trubičaso-levkasti i mirisni, posebno posle zalaska sunca u predvečerje. Kod cveta su zastupljene sve boje spektra, a cvet može biti jednobojan ili šaren u mnogobrojnim kombinacijama samih šara, boja i tonova. Krunični listići mogu biti ravni ili talasasti, nazubljeni ili naborani. Na osnovu svog oblika, veličine i složenosti cveta, Petunie se dele na veći broj varijeteta.
Petunia Bravo F1 - cvetovi su u svim bojama spektra

Ovo je stranooplodna vrsta i cveta veoma obilno od maja meseca, pa do mrazeva. Složeni cvetovi Petunie su sterilni. Plod je čaura, a seme je veoma sitno i u 1 gramu ima 9-10.000 semenki, a klijavost se zadržava 3-4 godine.
Petunia Grandiflora Bravo F1

Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožavanje Petunia vrši se uglavnom semenom, a može i reznicama. U najveće primenjivanom tretmanu setve, opredeljujemo se za termin januar-mart mesec. Duplo cvetne sorte obavezno je sejati 2-3 nedelje ranije. Seme se nakon setve ne pokriva zemljom jer je veoma sitno.
Za proizvodnju 1.000 komada rasada potrebno je posejati 1.250 semenki.
U razmnožištu je potrebno obezbediti temperaturu za prvih 5 dana od 24-26[SUP]0[/SUP]C, a zatim
18-20[SUP]0[/SUP]C. Seme niče nakon 10 dana i kada formira dva listića može se direktno pikirati u kontejnere-tacne ili saksije veličine 8 cm. Koristi se isključivo sterilisan supstrat namenjen sadnji jednogodišnjih cvetnih vrsta.
Petunia Bravo F1


U daljem uzgoju traži svetlo mesto, umereno zalivanje, dobro ventiliran objekat i temperaturu od 14[SUP]0[/SUP]C dok se biljka ne užili, a tada je do pojave cvetnih pupoljaka treba držati na 12[SUP]0[/SUP]C. Pri pojavi boje na pupoljcima temperaturu treba smanjiti na 10[SUP]0[/SUP]C. U ovoj uzgojnoj fazi treba biti oprezan sa zalivanjem, a naročito kada počne otvaranje pupoljaka zalivanje odgore, bilo rešetrkom ili sistemom orošavanja, se ne radi jer može oštetiti same cvetove i izazvati njihovo propadanje.
Prihranjivanje mora biti permanentno i najbolje je to činiti tečnim gnojivima ili primenom „osmocote“ duže trajnosti.
Nije poželjno dozvoliti izduživanje rasada i treba primeniti što pre zakidanje vršnih delova i time doprineti bržem bokoranje biljke..
Nakon početka grananja stabla, potrebno je primeniti tretman 0,2-0,5 % Alarom 2-3 puta u cilju kompaktnijeg rasta i kraćih internodija.
Počev od same setve, pa dalje kroz ceo uzgoj, potrebno je Petuniji obezbediti odgovarajući hranljivi supstrat sa Ph 5,5-6,5.
Sortiment generativno proizvedenih petunija:
Selekcijom P. grandiflore dobijene su nove sorte od kojih pominjemo: Bravo“ F1 hibrid koji ima veoma otporno stablo na sve vremenske prilike u spoljnom prostoru, rano cvetanje, krupan cvet i izuzetan izbor boja od kojih je novitet Bravo „Blue Burgundy sa tamno ljubičastom sredinom cveta, gde je nervatura izrazito tamnije obojena, kao i Bravo Purplesa snažnom karmin crvenom bojom i snažnim bokorenjem.
Petunia Bravo F1 "Cool Water Mix"


Petunia Bravo F1 Red
Nastaviće se…
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)

dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama

[h=1]NEMESIA SP.[/h] fam. Scrophulariaceae
nemesija
Poreklo roda Nemesia je Južna Afrika. Veoma je adaptilna biljka i odlikuje se prijatnim mirisom meda.
Nemesia x strumosa Sundrops Mix

Najprisutnije su dve vrste ovoga roda: Nemesia x strumosa i Nemesia x frutescens.
Nemesia x strumosa je brzorastuća, jednogodišnja vrsta koja ima visinu 20 cm i isto toliku i širinu bokora. Ima lancetasto izdužene listove, gusto nazubljene i bledozelene boje. Cvetovi su petočlani, trubičastog oblika i prijatno mirišu. Veličina cvetova je 2,5 – 3 cm, a boje su: crvena, roza, oranž, žuta, bela i plava. Ima pauzu u cvetanju između obilnog flora, krajem juna – početkom jula i sledećeg cvetanja koje pospešujemo orezivanjem precvetalih cvetova i tako dobijamo sledeće cvetanje krajem avgusta.
Nemesia „Poetry Candyfloss“​
Nemesia fruticosaje idealna balkonska vrstai veoma je sličnaDiascii sp. Prisutne su brojne hibridne sorte koje se ističu svojimsve intenzivnijim cvetanjem.
Nemesia fruticosa „Opal Innocence“

Razmnožavanje i proizvodnja
Vegativni način razmnožavanja ožiljavanjem reznica, započinjemo od januara pa do marta meseca, što zavisi od toga kada planiramo gotov rasad za spoljnu sadnju. U januaru polažene reznice u ožilište, za prodaju gotovog rasada dospevaju krajem aprila meseca što je za naš klimat najpovoljnije vreme moguće sadnje.
Ožiljene reznice sadimo u saksije 10 – 11cm ili u veće saksije sa 3 – 4 reznice, koje odmah postavljamo u viseći položaj i proizvodimo ih kao veće biljke (veličina saksije je 20 – 22cm).
Nedelju dana nakon presadnje ožiljenih reznica u saksije vršime pinciranje vršnog dela, kada počinjemo i redovno prihranjivanje sa tečnim gnojivima u koncentraciji od 0,1 – 0,2%.
Za period ožiljavanja reznica potrebno je obezbediti temperaturu od 18°C, a nakon ulončavanja je spustiti na 16°C. Pored obaveznog vršnog pinciranja u februaru mesecu, to ćemo ponoviti dva puta i marta meseca.
Menesia strumosa Pink

Kulturu u daljem uzgoju u toku marta meseca gajimo po metodi hladnog jutra, gde je jutarnja temperatura 5°C, podnevna 12°C, a večernja 16°C.
Regulatore rasta alar ili basacelmožemo koristiti za jedno prskanje krajem februara meseca pre prelaska na metodu hladnog jutra.
Rast Nemesie je brz, tako da od momenta ulončavanja ožiljene reznice pa do finalne faze gotovog rasada za spoljnu sadnju protekne 7 – 8 nedelja. Zbog osetljivosti biljke i njenog širokog habitusa, po m[SUP]2[/SUP] uzgojne površine u stakleniku, možemo planirati zauzeće od 35 kom. U gušćem sklopu dolazi do naglog izduživanja rasada, a time i teže sadnje i poleganja. Na spoljnim površinama u konačnoj sadnji treba ići sa 25 komada po m[SUP]2[/SUP].
Nemesia x fruticans White „Sugar Girl“

Uslovi gajenja
Nemesia traži svetle položaje sa umerenim zalivanjem jer usled zadržavanja vode u zemljištu zabarivanjem dolazi do pojave truleži na korenu i propadanja biljke.
Potrebno je redovno odstranjivanje precvetalih cvetova i to čitavih cvasti.
Poželjan je zaštićeni prostor kao natkrivene terase, pergole, gde je suvišna vlažnost izbegnuta. U toku leta nije poželjno ostaviti ih na južnim i zapadnim ekspozicijama zbog jake osunčanosti.
Nemesia nessia Plus Yellow

N.f rutescens u seriji «Impresario« ima novitete u varijetetima plave, purpurne i bele boje i sa osobinama veće tolerantnosti, stalnijeg cvetanja i veoma kompaktnog rasta.
Noviteti Nemesie su i hibridi serije «Nemesis» jarkih boja: zlatnožute, oranž – vatreno crvene, crveno-roza boje; sa gustim sklopom, kratkim internodijama i ranim dospevanjem rasada. Imamo i novitete kod hibridne sorte «Magma».
Nemesia nessia Plus Purple pink

Nemesia strumosa – veoma je dekorativna i uspešno se koristi u visećem posudama

Primena
Uspešno se koristi u visećim posudama, kao i u žardinjerama. Osetljiva je na spoljnu sadnju u cvetnim gredicama i treba je saditi u kontrolisanim uslovima i ne u kišnim zonama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)

dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama

[h=2]LOBELIA ERINUS[/h] fam. Campanulaceae
lobelija, zvončica, verni momak
Rod lobelia broji oko 380 vrsta jednogodišnjih i višegodišnjih biljaka, kao i polugrmova. Potiče iz Južne Amerike, tako da u predelima blage klime mogu preživeti u spoljnoj sadnji. Ime roda je vezano za flamanskog botaničara Lobela iz XVI veka.
Lobelia erinus compacta – detalj sa izložbe Podunavskih zemalja u Ulmu 2004.

Morfologija
Listovi su pri osnovi grančice krupniji i okruglasti, dok su gornji uži i lancetasti, svetlo zelene boje. Cvetovi su sitni, dvousno zvonasti, petočlani i donje tri latice su široko lepezaste, dok su dva gornja krunična lista manja i uzana, uspravno orijentisana. Većina sorti cveta od maja do avgusta, kada možemo rezidbom nadzemnog dela obnoviti cvetanje do same jeseni. Boja cvetova je od indigo ljubičaste, svetlo ljubičaste, crvene, roza i bele. Cvet ima najčešće belu sredinu. Po habitusu razlikujemo lobelije grmolikog rasta i visećeg rasta, koje su veoma atraktivne na tržištu cveća.
Lobelia erinus – cvetovi su petočlani sa belom sredinom

Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožavanje je moguće generativno, setvom semena i vegetativno – reznicama.
Za proizvodnju 1.000 komada rasada potrebno je zasejati 0,5 grama semena.
Vegetativno razmnožavanje se češće primenjuje. Sa ožiljavanjem počinjemo krajem novembra pa do janura meseca. Ožiljavanje reznica traje tri nedelje pri temperaturi od 18 – 20°C. Ožiljene reznice sadimo u saksije 11-13 cm i to po tri reznice u jednu saksiju. Koristimo zemljišni supstrat koji ima pH 5 – 5,5. Nedelju dana nakon ulončavanja počinjemo prihranjivanje 0,1 –0,2 % tečnim gnojivima i temperaturu snižavamo na 16°C. Vršimo orezivanje vršnih delova u dva navrata zbog intenziviranja bokorenja.
Lobelia erinus Lavender Waterfall

U svom uzgojnom periodu lobelije traže primenu hladne faze radi rane indukcije cvetanja. U trajanju od dva meseca temperatura se smanjuje na 5°C i tek u aprilu povećava na 12 – 15°C. U tom periodu je zalivanje smanjeno.
Na stalno mesto lobelije sadimo početkom maja meseca.
Lobelia erinus Purple

Uslovi gajenja
Uspeva kako na blago sunčanim, tako i na senkovitim položajima. Na zapadno orijentisanim položajima je treba izbegavati zbog osetljivosti na jaku i dugu osunčanost, pa se preporučuju kao najbolje istočne orijentacije.
Biljka se ne sme presušiti!
Lobelia erinus Crystal Palace

Skromnih je zahteva, ne bira tlo i uz redovno zalivanje koje, obuhvata uvek i sredstvo za prihranu, uspeva odlično.
Odstranjivanje precvetalih cvetova nije potrebno.
Lobelia erinus pendula u visećoj korpi

Primena
Kao jednogodišnju biljku gajimo najviše Lobeliu erinus, sa veoma primenjivom serijom Laguna, koja se razmnožava reznicama i ima izražajni novitet u 2008. godini: Laguna Trailing Denim, svetlo ljubičaste boje, obilnog cvetanja i habitusa sa širokim grananjem i blago padajućom formom. Idealna je u primeni za viseće korpe i saksije kako u mešanom rasporedu, tako i pojedinačno.
Lobelia erinus pendula, koja se razmnožava semenom, ima seriju izrazito padajuću.
Lobelia "Fan" Deep Rose

Lobelija erinus compacta je grmolikog okruglastog rasta i idealna je za sadnju na spoljnim površinama. Ovde se ističu varijeteti Moon u beloj, roza i plavoj boji, kao L.e. »Fan» intenzivne roza boje.
Lobelia erinus compacta Techno Blue

[h=3]Ostavite Vaš komentar[/h]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama

[h=2]LANTANA SP.[/h] fam. Verbenaceae
vrbena, lantana
Lantana Camara – cvetovi su sitni i sakupjeni u loptaste cvasti

Ime roda Lantana potiče od latinske reči lentare što asocira na savitljivost grana. Rod broji preko 100 vrsta polugrmolikog i grmolikog habitusa, sa postojbinom iz subtropskih i tropskih predela Amerike, Južne Afrike i Australije. U prirodi raste kao perena sa lepim cvetovima, dok za potrebe ozelenjavanja gajimo samo dve vrste: L. Camara i L. Montevidens. U Evropu je preneta pre 300 godina.
Lantana hyb. Camara Creme White

Lantana Camaraje grm sa veoma razgranatom krošnjom, tako da u visinu dostiže 100 – 200 cm. Odlikuje se ovalno jajastim listovima, grube strukture, nazubljenog ruba i tamno zelene boje. Raspored listova je naspraman. Cvetovi su četvoročlani, sitni i sakupljeni u krupnije loptaste cvasti. Boja cvetova se menja od crvene do žute i onda kada precvetavanje počinje, dobijaju bakarno – oranž tonove. Brojni hibridi ove vrste imaju veliko bogatstvo boja.
Lantana hyb. Camara Kolibri

Lantana hyb. Camara Rose

Lantana Montevidensima puzavo stablo sa cvetovima bele i svetlo ljubičaste boje. Ovo je niska vrsta loptastog rasta sa pravilnim grananjem. Cveta celoga leta sve do mrazeva.
Lantana Montevidens

Razmnožavanje i proizvodnja
Vegetativno razmnožavanje počinjemo rezanjem reznica od decembra do marta meseca. Ožiljavanje reznica je dosta osetljivo, tako da je obavezna primena hormonskih stimulatora ožiljavanja. Reznice zabadamo u saće veličine ćelije 4×4 cm, napunjeno supstratom i postavljamo ih u razmnožišta na temperaturu od 20°C. I visoki procenat vazdužne vlage, sve do ožiljavanja kome treba period od 4 nedelje. Ulončavanje ožiljenih reznica radi se u saksije veličine 10–12 cm, a u zemljišni supstrat dodajemo po m[SUP]3[/SUP] 3,5 kg produženog gnojiva Osmocote. Temperaturu smanjujemo na 18°C i nakon nedelju dana pinciramo vršne delove rasada. Kada u daljem porastu mladi izbojci dostignu 3–4 cm vršimo tretiranje sa 1% basacelom – stimulatorom rasta biljke i to ponavljamo još dva puta u toku marta meseca kada možemo primeniti i 0,3 – 0,4% alar. Nakon ovoga temperaturu smanjujemo na 14–12 °C sve do punog formiranja rasada za prodaju, odnosno do polovine aprila meseca.
Lantana - New Gold

Uslovi gajenja

  • Biljka traži sunčane, svetle položaje i ne trpi vetrove.
  • Traži redovno zalivanje, ali ne preteranu vlagu jer lako oboleva od sive plesni.
Lantna Montevidens Purple pogodna je za sadnju u žardinjere

Hibridi Lantane Camare
Hibridi sorte Lantana camara «Simon red» oranž-žute boje, zatim žuti «Luxor», kao i sorta «Sonja», su kompaktne biljke, izuzetne otpornosti i pogodne za sunčana mesta.
Kod vrste L. montevidens imamo hibride «Purple i Yellow» sa povijenim granama pa su pogodne za sadnju na balkonima i terasama. Cvetaju cele letnje sezone do mraznih dana.
Lantane su pogodne i za sadnju u manjim grupama u baštama, kao i na javnim zelenim površinama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama

[h=3]I R E S I N E[/h] fam. Amaranthaceae
Poreklom je iz Brazila, Amerike i Australije gde se gaji kao višegodišnja kultura, dok se u kontinentalnim delovima gaji kao jednogodišnja.
Veoma mali broj vrsta ovoga roda koristi se u cvećarstvu i pored toga što je Iresina pogodna za stvaranje geometrijskih oblika cvetnjaka, idealno trpi orezivanje, brzo se obnavlja i nije vrsta sa posebnim zahtevima koji otežavaju samu proizvodnju.
Iresine herbstii primenjena u predbašti porodičnog objekta

Iresine herbstii je najviše gajena vrsta koja se odlikuje razgranatim, grmolikim habitusom, bordo crvenim listovima i velikom regenerativnom sposobnošću, tako da se nakon orezivanja izuzetno brzo obnavlja novim izdancima.
Novija sorta Shiny Rose ima u početnom uzgojnom stadijumu svetlo roza listove, koji kasnije dobijaju mrko crvenu boju.
Sorta Brilliantissima ima sjajne, tamnocrvene listove sa vatreno crvenom nervaturom.
Iresine h. Briliantissima

Sorta California ima izuzetno nežno roza tonove i veoma je primenjiva sa drugim letnjim cvetnim vrstama.
Iresine h. California

Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožava se reznicama, optimalno u rano proleće skidanjem sa matičnih biljaka koje su prezimele u staklenicima. Reznice stavljene na ožiljavanje početkom februara uz obavezno prikraćivanje vršnog dela najmanje dva puta, sposobne su za sadnju na spoljnom prostoru, na balkonima ili u žardinjerama, početkom maja meseca.
Za svoj uspešan uzgoj Iresina traži lagan zemljišni substrat koji ima Ph 6-6,5. Potrebno joj je obezbediti redovno zalivanje, prihranjivanje i hemijsku zaštitu. Pri izboru mesta za sadnju treba se opredeliti za sunčane položaje jer gajena u senci gubi intenzitet obojenosti lisne mase.
Iresine h. Mingiveng

Primena
Pored primene na cvetnim gredicama ili u baštama, veoma se često gaji i kao saksijska kultura i njena trajnost može biti produžena unošenjem u zaštićeni prostor u zimskom periodu.
Cvet Iresine

Prepurčuje se da se pri pojavi cvetnih izbojaka isti rezidbom uklone zato što duga cvetna grana sa neprivlačnim cvetovima, zaklanja biljku i umanjuje njen pravilan vertikalni habitus, a same cvetne grane su teške i povijaju se prema dole. Ako Iresinu orezujemo, što je veoma dobar način uzgoja, pri projektovanju geometrijskih oblika cvetnih površina, tada do cvetanje ne može ni doći.
Iresine je veoma pogodna za projektovanje geometrijskih oblika cvetnih površina

Primena iresine može biti veoma zanimljiva i u žardinjerama, a posebno u visećem položaju gde bez ikakve rezidbe, slobodno formira svoje izbojke.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama

[h=3]I M P A T I E N S[/h] fam. Balsaminaceae
Pištika, Liza
Ime roda potiče od reči in – ne i patioire – trpeti, što se odnosi na čaure ploda koje pucaju pri najmanjem dodiru. Rod broji oko 400 vrsta vodi poreklo iz tropskih i subtropskih oblasti Azije i Afrike, a manji je broj iz Severne Amerike i Evrope.
Impatiens walleriana - cvetovi su prosti, petočlani i gornja latica je najšira

[h=3]Impatiens walleriana[/h] Ovu vrstu nazivamo Pištika ili Liza. Odlikuje se veoma gusto razgranatim stablom, visine do 40 cm, krtim i osetljivim, lako lomljivim. Listovi su ovalni i pri vrhu suženi, a obodom su nazubljeni i bledo zelene boje. Cvetovi su prosti, petočlani i gornja latica je najšira. Prečnik cveta je 4-5 cm, sa širokom paletom boja: od bele, svih nijansi roza, crvene i ljubičaste, dok kod hibrida imamo dvobojne vrste, zatim sa okom druge nijanse ili boje, ili sa drugom bojom na ivici cvetnih latica.
Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožava se semenom ili reznicama. Seme se seje od januara do aprila na parapete ili u sandučiće u laki humusni supstrat sa Ph5,5-6,5.
Seme se prekriva jako tankim slojem supstrata i na temperaturi od 20-24[SUP]0[/SUP]C niče za 10-18 dana.
Impatiens walleriana Blue Pearl F1

Za proizvodnju 1.000 komada rasada potrebno je zasejati 1 gram semena. Od setve pa do cvetanja treba da prođe 10-14 nedelja. U fazi klijanja, nicanja i pikiranja, biljke treba štititi od direktne sunčeve svetlosti. Traži dosta vlage, ali zalivanje mora biti pažljivo i uvek rano ujutro ili kasno uveče. Pikiranje je obavezno i radi se u konterjnere veličine 8×8 cm i to je finalna veličina u kojoj će u daljem uzgoju biti formirana biljka za prodaju, odnosno za spoljnu sadnju. Temperatura u daljem uzgoju rasada je 12-16[SUP]0[/SUP] C . Kada se pikirani rasad užili počinje se sa prihranjivanjem i ono traje do kraja rasta kulture. Obavezno je u toku uzgoja rasada zakidanje vršnih izbojaka radi intenzivnijeg bokorenja. Dve nedelje nakon pikiranja potrebno je tretiranje sa 0,3% Alarom ili zalivanje sa CCC 0,25% sa nekoliko ponavljanja kako ne bi došlo do izduživanja. Poznati su hibridi koji se proizvode generativno gde spada i bogata serija Cajun F1 hibrida sa velikom primenom na spoljnim površinama zbog zbijenijeg i čvršćeg rasta, tako da joj je otpornost u spoljnim uslovima podignuta na viši nivo.
Jambalaya se ističe veoma kompaktnim rastom, bujnim cvetanjem i velikim sortimentom boja

Blitz F1 -hybrid ima novu seriju 3000 F1, rano cvetanje, krupan cvet, dobru izdržljivost u cvetnjacima i dobru otpornost na vremenske uslove. Na tržištu je sada jedan od vodećih hibrida. Pored sorti sa simpla cvetom imamo i izrazito duplocvetne serije Heartbeat koje imaju blago padajući rast. Uspešno se gaje reznicama i primenjuju i kao saksijske kulture.
Reznice skidamo sa matičnih biljaka u februaru i nakom užiljavanja početkom marta ih sadimo u saksije veličine 10 cm i držimo ih u uzgoju na temperaturi od 18 stepeni 2 nedelje. Nakon toga idemo na uzgoj hladne kulture i gajimo je na 12 stepeni narednih mesec dana i u poslednjoj nedelji aprila meseca joj dižemo temperaturu na 18 stepeni i ona počinje sa cvetanjem, te može na tržište, odnosno u dalju primenu kao letnja cvetna vrsta. Prva mini serija Impatiens wall. je bila »Jellybean«. Na tržištu je veoma burno prihvaćena i nazvali su je »Bonbonicom«, ljupka je , kompaktna i ne traži nikakve posebne mere uzgoja kao što je orezivanje i sl. Na spoljnim površinama je stabilna, brzo raste i bogato cveta do same jeseni. Odlično podnosi visoke temperature.
Impatiens »Fiesta White« double

Hibridi Neu-Guinea su atraktivni noviteti sa tamno braon do bronzanim listovima koji se bitno razlikuju od Impatiens Walleriana jer su mnogo čvršći, krupniji, što znači i mnogo otporniji na spoljne uslove uzgoja.
Impatiens New Guinea

Neu-Guinea – primena
Pored uobičajenog izbora polusenovitog ili sunčanog mesta sadnje u cvetnjacima, moguća je sadnja i na potpuno zasenjenom mestu. Posebno je efektna za sadnju oko soliternih ili drvorednih sadnica lišćara u kružnom rasporedu oko debla. Neu- Guinea je otpornija i može biti primenjena i na istočnim ekspozicijama gde je zapadna strana ne osvetljava.
Sa krupnim cvetovima sjajnih boja, nalaze veoma široku primenu. To su veoma snažne biljke od kojih je najnovija sorta Kokomo čiji se novitet pojavio 2006. godine kao »Kokomo red XL« sa veoma krupnim cvetom, atraktivna je u svakom pogledu. Za svoj uzgoj traži lako, propustljivo tlo, stalno zalivanje, redovnu ishranu i poluzasenjen položaj, ali i sunčani takođe uz uslov da nije na zapadnoj ekspoziciji. Cvetanje je obilno sve do prvih mrazeva.Veoma dobro se razmnožava reznicama tokom čitave sezone. Čvrstina stabla, struktura lista i brz način ožiljavanja, omogućili su potpuno automatizovanu proizvodnju u X tray sistemu.
Impatiens ima primenu i u sadnji na otvorenom prostoru

Impatiensi se, pored upotrebe na balkonima i terasama, mogu veoma dobro planirati za spoljnu sadnju u lejama, rabatnama, kao ivičnjaci ili u kombinaciji sa drugim cvetnim vrstama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama
[h=3]HELIOTROPIUM ARBORESCENS
syn. H. PERUVIANUM L.
[/h] fam. Boraginaceae
sunčanica, lažna vanilija
Vrsta pripada rodu Heliotropium čije je ime vezano za okretanje cveta prema sunčevoj svetlosti. Rod ima oko 250 vrsta koje rastu u tropskim i suptropskim šumama Perua i Ekvadora kao žbunaste biljke, visine do 100 cm. Kao dekorativna vrsta gaji se samo H. Peruvianum.
H. Peruvianum ima gusto razgranat, grmolik habitus

Gusto je razgranata, grmolika vrsta sa visinom stabla 30 – 60 cm, zavisno od sorte. Široko ovalno lancetasti listovi su tamno zelene boje, celog oboda i izražene nervature sa veoma hrapavom strukturom i u naizmeničnom rasporedu. Struktura lista je veoma hrapava i gusto su dlakavi. Grane su čvrste strukture, te je biljka veoma stabilnog habitusa. Cvetovi su od ljubičaste do tamno plave boje, sitni i sakupljeni u impozantne, krupne štitaste cvasti mirisa vanile, što joj daje posebnu vrednost. Cvetanje je od sredine maja pa do kraja oktobra meseca.
Cvetovi Heliotropiuma mirišu na vanilu

Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožavanje može biti generativno, setvom semena ili vegetativno reznicama.
Ako primenimo generativni način razmnožavanja, setvi pristupamo od januara do marta meseca, na stakleničkoj temperaturi od 20 – 22°C.
Za proizvodnju 1.000 komada rasada sejemo 5 grama semena. Klijanje traje do 20 dana i nakon sadnje u saksije 10–12 cm i užiljavanja, uzgajamo je na 18°C. Rasad je spreman za sadnju na stalno mesto od kraja aprila do sredine maja meseca.
H. Peruvianum – listovi imaju izraženu nervaturu i hrapavu strukturu

Drugi način proizvodnje je ožiljavanje vršnih reznica koje režemo sa matičnih biljaka januara – februara meseca. Potrebna temperatura za ožiljavanje u prve dve do tri nedelje je 20 – 22°C a kasnije, nakon ulončavanja se smanjuje na 18 – 16°C. Za proizvodnju koristimo pripremljene zemljišne supstrate sa Ph 5,5 – 6,5. Presadnja ožiljenih reznica se vrši u saksije dimenzija 8 – 10 cm i nakon užiljavanja biljke, počinjemo nedeljnu prihranu sa tečnim gnojivima za cvetajuće biljke, u koncentraciji od 0,2 – 0,3%. U ovom periodu uzgoja kada se presađene biljke užile, vršimo i vršno prikraćivanje radi intenzivnijeg bokorenja. Kada bočni izbojci dostignu visinu od 5-6 cm, vršimo tretiranje viših sorti, u cilju regulisanja rasta sa basacelom u koncentraciji od 0,1%.
Uzgoj rasada iz reznica traje u proseku četiri meseca.
H. Peruvianum – cvetovi mogu biti od ljubičaste do tamno plave boje

Uslovi gajenja

  • Potrebna je sadnja u hranljive supstrate i na stalno mesto u dobro obrađeno zemljište.
  • Traži izrazito sunčane položaje kod stalne sadnje kako bi bogato cvetala.
  • Obezbeđujemo konstantnu umerenu vlažnost tla i stalnu ishranu tečnim gnojivima jedanput nedeljno.
  • Odstranjujemo obavezno precvetale cvetove rezanjem, radi bržeg formiranja novih.
  • Osetljiva je na gljivično obolenje Phytium pri hladnom i vlažnom vremenu, te je preventivna zaštita u takvim uslovima obavezna mera nege.
H. Peruvianum „Marine“

H. Peruvianum „Mini Marine“

Sorte i primena
Veoma efektna je selekcija «Marine» proizvodjača Selecta, snažne plavo ljubičaste boje sa belom sredinom i visine do 40 cm sa veoma ranim cvetanjem, a kao hibridna sorta Bruna Nebelunga «Nautilus Blue» je veoma tražene, snažne plave boje, kompaktnog rasta i stalnog, celoletnjeg cvetanja. Vrsta pleni korisnike svojim obilnim cvetanjem i prelepim mirisom.
H. Peruvianum „Nautilus Blue“

Heliotrop je pogodna vrsta za sadnju u cvetnim lejama, kao i u žardinjerama na slobodnim površinama, na sunčanim balkonima i terasama. Kada radimo pripremu spoljnih površina za sadnju na stalno mesto, potrebno je izvršiti i rasturanje dugotrajnog hraniva za cvetne kulture Osmocote koji u svom produženom dejstvu pomaže našim biljkama da su u stalnom cvetanju i u odličnoj kondiciji, sve do same jeseni, kada to prestaje i dolazi sadnja jesenjeg aspekta.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama

[h=3]G Y P S O P H I L A[/h] fam: Caryophillaceae
Gypsophila elegans - venčić

Ime roda dolazi od grčke reči gypsos – krečnjak i pholis – prijatelj zbog togašto većina vrsta ovoga roda raste na krečnjačkim staništima. Rod obuhvata oko 90 vrsta koje kao jednogodišnje ili višegodišnje zeljaste biljke rastu u Evropi, Aziji i Sredozemlju, a samo jedna u Australiji.
Gypsophila je poreklom iz Bugarske i veoma je omiljena kao dopuna cvetnim aranžmanima, a u novije vreme se koristi i za izradu aranžmana samostalno. Ima vrsta koje su perene ili jednogodišnje, od kojih je najviše gajena vrsta koju nazivamo „šlajer cveće“.
Gypsophila - bidermajer

[h=3]Gypsophila elegans[/h] Ima glatko i veoma razgranato stablo, visine 40 – 100cm. Listovi su joj linealno lancetasti, celi i naspramno raspoređeni. Cvetovi su sitni, brojni i sakupljeni u rastresite metlice bele ili roza boje. Cveta u periodu juli – avgust, ali se to vreme može podesiti različitim periodičnim razmacima vremena same setve semena, tako što setvu ponavljamo svake treće nedelje.
Gypsophila elegans – beli cvetovi

Razmnožava se setvom semena od marta do maja meseca. Setva se obavlja u sandučiće ili u leje, dok ako sejemo direktno u saksije tada treba zasejati 3- 4 semenke u svaku saksiju. Optimalna temperatura je 16-24[SUP]0[/SUP]C i seme niče nakon 10-14 dana. Za proizvodnju 1.000 komada rasada potrebno je zasejati 2 grama semena.
Gypsophila elegans – Pink

Za direktnu setvu u leje treba planirati 2 gr/m[SUP]2[/SUP]. Za svoj uzgoj traži svetlo i prozračno mesto, dok je podloga dobro propustljivo i krečno zemljište sa Ph 6,5-7,5 i sa obilnim zalivanjem i ishranom.
Veoma lepa krupnih cvetova i snežno bele boje je Weiser Riese, visine 40-50 cm. Sorta Rosea je sitnijeg cveta i ima lepu tamno roza boju.
[h=3]Gypsophila muralis[/h] Ovo je veoma kitnjasta vrsta koja se koristi ne samo za bukete i aranžmane, već veoma rado i za cvetnjake i balkone. Kultura traje 12-14 nedelja. Setva semena se obavlja direktno u saksije ili u saće veličine 6×6 cm i to tako da se seje 6-10 semenki u jednu saksiju. Potrebna temperatura je 18-20, a seme niče za 6-8 dana.
Za 100 bokora za dalju sadnju potrebno je planirati 1.000 semenki. Setva se radi u lakom supstratu za pikiranje sa Ph 5,5-6,5 i nakon setve seme se ne prekriva slojem zemlje. Nakon 4-5 nedelja kada su biljke dostigle visinu 5 cm, vrši se skidanje vršnih delova radi bokorenja. Temperatura se snižava na 12-16[SUP]0[/SUP]C i nakon nedelju dana vrši se presadnja u saksije 10cm. Sadnja na stalno mesto obavlja se od aprila meseca. Zahteva sunčane položaje, redovnu ishranu i stalnu zemljišnu vlagu. Ne podnosi preteranu vlagu i traži dobru drenažu tla.
Gypsophila muralis - Gypsy

Sorta Gypsy je sitnocvetna sa ispunjenim do poluispunjenim cvetovima roza boje i sa grmolikim, kompaktnim habitusom visine 20-25 cm. Dobitnik je »FLEUROSELECT« nagrade za kvalitet 1995. godine. Sorta je veoma mnogo korišćena za izradu venčanih buketa i to ne samo kao dopuna drugim cvetnim vrstama, već kao isključivi izbor. Sorta Teeny ima duple cvetove jake pink boje i veoma se mnogo koristi.
Gypsophila se često koristi prilikom izrade raznih aranžmana

Primena je najčešća u aranžiranju, jer je sama cvetna grana u gustom rasporedu kitnjastih cvetića, tako da se od nje mogu praviti i čisti buketi za venčanje. Vodeća je i za primenu na dekoraciji svadbenih sveća, zatim raznih aranžmana u različitim mogućnostima primene. Sve više se pojavljuje i u baštama, spoljnim površinama, na saletlama i balkonima kao pojedinačno sadjena vrsta, ili u sklopu drugog jednogodišnjeg cveća i daje snažne efekte.
Često se koristi i sušena, kada se može bojiti zlatnom bojom i odlično primenjivati u zimskom periodu godine za dekoraciju prazničnih aranžmana: Božić i Nova Godina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama

[h=2]GAZANIA RIGENS[/h] fam. Asteraceae
Gazania je idealna za sadnju na sunčanim položajima cvetnih grupa, bordura, kao i na balkonima i u žardinjerama.
Gazania odlično uspeva na sunčanim položajima – Gazania Gazzo Citrus Mix

Razmnožavanje i proizvodnja
Proizvodi se setvom semena od decembra do kraja februara na temperaturi od 18-20[SUP]0[/SUP]C i niče za 7-14 dana. Za proizvodnju 1.000 komada rasada potrebno je zasejati 3 grama semena. Seme je pre setve poželjno držati u komori 2 nedelje na temperaturi od 2-4[SUP]0[/SUP]C.
Dalji uzgoj rasada je na 14-16[SUP]0[/SUP]C i to do ulončavanja u saksije veličine 10 cm, nakon čega se i temperatura smanjuje na 12[SUP]0[/SUP]C. Sa redovnim prihranjivanjem se počinje odmah nakon užiljavanja i primenjuje redovno, što zahteva i u daljem uzgoju. Moguća je i septembarska setva semena, tako da ulončenu rasadu preko zime održavamo na temperaturi od 5-8[SUP]0[/SUP]C, i u aprilu je iznosimo na planiranu lokaciju i sadimo.
Gazania Gazoo Orange with ring

Gazania zahteva supstrat obogaćen mineralnim materijama, sunčani položaj i dobru ventilaciju staklenika. Nije osetljiva na temperature oko nule, tako da se može izneti napolje već u aprilu mesecu.
Gazania rigens „Sonnengold“

Serija Gazania Morgensonne je rano cvetajuća, veoma kompaktna, sa tamno zelenim, sjajnim listovima, visine 15-20 cm. Iz ove serije vrsta Morgensonne Orange je dobitnik zlatne medalje na FLEUROSECT 1997. godine, intenzivne je oranž boje sa crnom sredinom.
Serija Gazooima osobinu da i po lošim vremenskim uslovima (oblačno vreme), zadržava otvorene cvetove za razliku od drugih.
Gazania – F1 Orange Flame

Syngenta Seeds GmbH se u 2002. godini predstavlja na tržištu sa 7 svojih noviteta iz ove serije. Razlikuje se od svih prethodnih selekcija i po veoma krupnim cvetovima prečnika 10-11cm, snažnim i uspravnim cvetnim drškama i izuzetnim izgledom samog habitusa biljke. Dostiže visinu od 25 cm.
Gazania rigens »Big Kiss White Flame«

Zanimljiv je tamnije obojeni prsten koji građi cveta daje kod nekih selekcija izuzetan izgled.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CVEĆARSTVO
(Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama
Osteospermum ecklonis

Vrsta pripada rodu Dimorphoteca sa poreklom iz Južne Afrike, tako da u ovom rodu ima više predstavnika jednogodišnjih vrsta i perena, kao i zimzelenih grmolikih vrsta.
Iz osnovne vrste zadnjih godina nastaju brojne sorte, tako da na cvetnom tržištu stalno ima noviteta raznih serija.
[h=3]DIMORPHOTECA
syn. Osteospermum ecklonis L.[/h] fam. Asteraceae
dimorfoteka
Cape Daisy „Nuanza Dark Pink“

Cvetovi dimorfoteke su, zavisno od sorte, krupni 6-8 cm u prečniku i sa jezičastim laticama koje polaze iz izražene jastučaste sredine u pravilnom zrakastom rasporedu. Boje cvetova su od bele, krem, ružičaste, ljubičaste pa do bordo. Krunica je posebno atraktivna kod selekcije «Cape Daisy – Nasinga» gde su krunični listići iz osnove pravilno raščešljani, da bi se na sredini latice stisnuto spojile i onda u kašikastoj formi ponovo otvorile svoje vrhove.
Listovi su šakasto izduženi, nepravilno urezani, dlakavi i tamno zelene boje. Visina stabla, zavisno od sorte, iznosi 20-40 cm, a rast je veoma ujednačen.
Cape daisy „Nasinga Pink“

Razmnožavanje i proizvodnja
Kod nekih sorti je razmnožavanje moguće i semenom, ali je daleko bolje i brže razmnožavanje reznicama. Ovaj, vegetativni način primenjuje se u normalnim terminima od sredine januara pa do kraja februara meseca. Režemo vršne reznice i stavljamo ih na ožiljavanje nakon čega ih sadimo u saksije veličine 11-12 cm u zemljišni supstrat koji u sastavu ima gline i kiselosti je Ph 6,0. Nakon užiljavanja počinjemo sa redovnom prihranom tečnim gnojivima u koncentraciji od 0,2 – 0,3% nedeljno. Prve tri nedelje, koliko traje period ožiljavanja reznica potrebna je temperatura od 20 -22°C (srednja dnevna je 18°C), a nakon toga se ona snižava na 16 – 18°C (srednja dnevna je 14°). Nedelju dana nakon ulončavanja reznica vrši se pinciranje vršnih delova i kada nakon dve nedelje dobijemo bočne izbojke dužine 2 cm, primenjujemo 0,5 – 0,8% basacel koji sa listova spiramo nakon tretmana. Kod bujnijih sorti ponavljamo primenu ovog stimulatora rasta. Nakon užiljavanja presađenih biljaka dolazi primena metode hladnog jutra kada temperaturu od 4 sata ujutro, pa do dest sati spuštamo na svega 8°C, što biljkama obezbeđuje čvrst rast i obilno cvetanje.
Cape daisy „Nasinga Purple“

Druga mogućnost je primena hladnog uzgoja pri kojoj skidanje reznica obavljamo novembra meseca, ožiljavamo ih na temperaturi od 20°C, sadimo u saksije 11 – 12 cm i držimo ih na temperaturi od 6 – 8°C od sredine decemra do sredine januara meseca. Nakon ovoga perioda temperaturu povećavamo na 12 –16 °C čime forsiramo razvoj cvetova i biljku dovodimo u punu fazu rasada sposobnog za spoljnu sadnju od kraja aprila do sredine maja, što je i optimalni period sadnje jednogodišnjih cvetnih vrsta.
Osteospermum ecklonis Jamboana „White Spoon“

Uslovi gajenja

  • Održavanje stalne vlažnosti tla, sem u hladnoj fazi uzgoja, kada treba smanjiti zalivanje.
  • Traži svetle položaje (najmanje 3.000 lux-a).
  • Potrebno je odstranjivanje precvetalih cvetova.
Cape Daisy „Nuanza Cooper Purple“

[h=3]Sorte i primena[/h] Na tržištu su najprisutnije sorte iz serije «Jamboana» sa novitetima S&G Flauersa iz 2003. godine «White Improved» bele boje i «Light Purple Improved» pink boje, niskog i kompaktnog rasta i sa potpunim cvetanjem.
Cape Daisy se može uzgajati i kao malo drvo u saksiji

U Selecta seriji «Cape Daisy Nasinga» imamo crvene, drap i bele boje sa primenom na cvetnim gredicama, kao i u većim dekorativnim posudama.
 
Natrag
Top