[h=2]
CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort
Bojana Kokar, dipl. ing. hort
Cvetne vrste na otvorenom prostoru
JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE
Sezonsko – letnje cveće za sadnju na zelenim površinama
[h=3]
PORTULACA GRANDIFLORA
i
PORTULACA UMBRATICOLA HOOK.[/h] fam. Portulacaceae
ledenjak, krupnocvetna kamenjarka, portulaka
Latinski naziv roda potiče od Plinija, a po nekim autorima se vezuje za
portula – vratanca, što asocira na jedva vidljive otvore na plodu kroz koje ispada seme nakon sazrevanja.
Rod broji preko 100 vrsta od kojih najčešće gajimo
P. Grandifloru i P. Umbraticolu. Rod Portulaca objedinjava jednogodišnje vrste i perene i spada u sukulentne biljke.
Poreklo je Južna Amerika. Ovo su cvetnice koje se odlikuju raskošnom zbirkom boja, tako da na suncu otvaraju svoje šarene cvetiće i čine pravi cvetni tepih svuda gde ih posejemo. Tužne su samo kada sunce ne sija!
Portulaca grandiflora – cvetovi u bojama spektra
Morfologija
Poreklo vrste je Južna Amerika gde raste kao perena, ali se kod nas gaji kao jednogodišnja biljka.
Portulaca grandiflora je krupnocvetna biljka, kod koje prečnik cveta dostiže 4 – 7 cm sa izrazitim prašnicima. Cvetovi su pojedinačni, bez mirisa i mogu biti dupli ili simpla, a same latice talasaste ili ravne. Petočlani cvetovi su pastelnih boja: crvene, oranž, žute, lila i bele.
Stablo je sočno i mesnato, visine 10 – 15 cm. Ima bujno grananje sa sitnim, cilindričnim i mesnatim, na vrhu zašiljenim listićima.
Cvetanje je neprekidno, od juna do mraznih dana.
Portulaca grandiflora – Margarita Rosita
Portulaca umbraticola je sa izrazito puzajućim stablom i moćnim rastom. Listovi su eliptično izduženog oblika, mesnati i sočni, svetlo zelene boje. Ova vrsta, iako perenasta, najčešće je gajena kao jednogodišnja. Cvetovi su joj sitni, pojedinačni, petočlani i veoma sjajni.
Portulaca ubraticola Red
Razmnožavanje i proizvodnja
Semenom razmnožavamo sorte
Portulaca grandiflora, sa jednostavnim cvetovima, dok one sorte koje imaju pune cvetove možemo razmnožavati reznicama. Za proizvodnju 1.000 komada rasada potrebno je posejati 1.500 semenki, odnosno 2 grama semena. Seme zadržava klijavost do 4 godine i veoma je sitno. Najpogodnije vreme setve je sredina marta meseca. Setvu možemo obavljati u saće ili u plastične saksije veličine 6 – 8 cm. U svaku saksiju plitko zasejemo 3-4 semenke i smeštamo ih na temperaturu od 20 – 24° C. Nicanje je u periodu od 7-14 dana, nakon čega temperaturu smanjujemo na 12 – 16 °C. Za sadnju koristimo laki supstrat sa dosta peska ili perlita, koji ima pH 5,5 – 6,5.
Portulaca grandiflora Yellow
Kada ponici dostignu 4-5 cm dužine vršimo prikraćivanje u vršnom delu i nakon toga biljke podrvrgavamo hladnoj fazi uzgoja koja traje dva puna meseca i temperatura je tada 5–10°C
U tom periodu smanjujemo zalivanje. Nakon isteka hladne faze pa do prodaje, odnosno sadnje na stalno mesto, biljke negujemo na temperaturi od 12 – 14°C. Ukoliko se nismo striktno pridržavali optimalnih tremperatura za uzgoj portulake, pa smo je držali na većim temperaturama, neophodno je primeniti tretiranje sa o,3 – 0,5% alarom. Sadnja na stalno mesto počinje krajem aprila. Možemo raditi i setvu na stalno mesto i to polovinom aprila meseca i u tom slučaju iznikle biljke moramo pročupavanjem razredjivati. Od setve semena, pa do početka cvetanja protekne 60 – 70 dana.
Reznicama razmnožavamo
Portulacu umbraticolu. Reznice režemo na dužine oko 5 cm i polažemo ih u peskoviti supstrat na ožiljavanje koje traje oko 20 dana, na temperaturi od 18°C. Nakon ožiljavanja ih sadimo u saksije 10 – 12 cm ili u veće, viseće posude kada koristimo 3 – 5 reznica. Nakon užiljavanja skidamo vršne delove radi boljeg bokorenja i temperaturu spuštamo na 12°C. U januaru i februaru biljke izlažemo
hladnoj fazi gde je temperatura spuštena na 5 – 8°C. Od isteka hladne faze, pa do prodaje, odnosno sadnje na otvorenom prostoru, biljke gajimo na temperaturi od 12 – 14°C. Zemljišni supstrati koje koristimo za sadnju, moraju imati dobru propustljivost dodavanjem perlita ili vermikulita i pH 5,5 – 6,5, kao i dodato mineralno gnojivo, lako topivo u količini od 1 – 2 kg/m[SUP]3[/SUP].
Portulaca prezimljava na svetlom mestu i na temperaturi od 14 – 16°C.
Portulaca umbraticola najlepše izgleda u visećim posudama
Uslovi gajenja
- Zalivanje portulake je veoma oprezno u vreme presadnje.
- Biljka traži svetlo mesto, suvo i ocedito.
- Prihranjivanje primenjujemo samo jednom mesečno.
- Ovo je veoma zdrava biljka i sem biljnih vaši, drugih problema nema.
Sorte i primena
Kod vrste
Portulaca grandiflora poznate su sorte
Cupido i Samba sa izrazito krupnim cvetovima. Sa polupunim cvetovima poznata je i sorta
Margarita.
Najčešće je koristimo za setvu na slobodnom prostoru, na rubovima perenjaka, izmedju kamenih staza, na podzidima i sl. Traži minimalno vlage i pogodna je za skromne životne uslove.
Portulaca grandiflora se najčešće seje kao ivičnjak
Portlaca umbraticola je puzava vrsta, pa je njena primena najlepša u visećim posudama, žardinjerama i stubovima i svuda uspeva izuzetno, čak i tamo gde druge jednogodišnje cvetnice ne bi mogle! Možemo je saditi i u kombinaciji sa Impatiens New Guinea, kao i sa Toreniom.
Portulaca umbraticola - Rainbow