Australian Open 2015.

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Dan I: Četvoro Srba na terenu
Prvog dana Australijan opena na terenu će se naći četvoro srpskih predstavnika – Ana Ivanović, Bojana Jovanovski, Viktor Troicki i Filip Krajinović.


47171009854bab8bde6cdc650782623_w640.jpg

Beta/AP
Ana igra sa Čehinjom Lucie Hradeckom druga po redu na Rod Lejver Areni, posle meča Halep – Knap, a program počinje u jedan sat ujutru po srednjoevropskom vremenu između nedelje i ponedeljka.



Filip Krajinović za rivala ima domaćeg igrača Sema Grota, a taj meč igraće se na Hajsens Areni od sedam ujutru.

Troicki će se sa Jirijem Veselim boriti na terenu broj sedam, a taj okršaj četvrti je po redu, posle dva ženska i jednog muškog singla. Bojana Jovanovski na terenu broj 12 igra sa Robertom Vinči, posle dva muška i jednog ženskog singla.

U nedelju ujutru moći ćete da pročitate tekst u kojem se predstavljaju svi protivnici srpskih tenisera i teniserki u prvom kolu.

Prvog dana takmičenja gledaćemo i Rafaela Nadala u meču sa Mihailom Južnim, a večernji program rezervisan je za Rodžera Federera i Mariju Šarapovu.

U međuvremenu, pročitajte analitze žreba u muškoj i ženskoj konkurenciji.

To je samo deo bogatog uvoda u prvi Gren slem turnir sezone – čitajte o tome može li Novak Đoković ove sezone da osvoji dva ili više GS trofeja, o tome ko su ’mine’ u žrebu, kao i o tome ko su kandidati da urade ono što su Vavrinka i Čilić učinili prošle godine.

Takođe, saznajte ko od Srba može da zasija u 2015. godini, ali i kakve su šanse Rodžera Federera za 18. Gren slem trofej.

Više o tome na kakvoj se podlozi igra Australijan open, njegovoj istoriji, o legendama po kojima stadioni nose ime, kao i o gradu Melburnu, čitajte u našoj rubrici ’O turniru’.

Ne zaboravite da već od nedelje tipujete sa nama.

Rod Lejver Arena, od 1.00 po srednjoevropskom vremenu:
Simona Halep – Karin Knap
Ana Ivanović – Lucie Hradecka
Rafael Nadal – Mihail Južni
od 9.00:
Rodžer Federer – Jen-Hsun Lu
Marija Šarapova – Petra Martić

Margaret Kort Arena, od 1.00:
Jarmila Gajdošova – Aleksandra Dulgeru
Endi Mari – Juki Bambri
Anđelika Kerber – Irina-Kamelija Begu
od 9.00:
Eženi Bušar – Ana-Lena Fridzam
Nik Kirjios – Federiko Delbonis

Hajsens Arena, od 1.00:
Julija Gerges – Belinda Benčič
Sabine Lisicki – Kristina Mladenović
Bernard Tomić – Tobijas Kamke
Filip Krajinović – Sem Grot (ne pre 7.00)

Teren broj sedam, od 1.00:
Klara Koukalova – Storm Sanders
David Gofan – Majkl Rasel
Ursula Radvanjska – Zarina Dijas
Viktor Troicki – Jiri Veseli

Teren broj 12, od 1.00:
Ričardas Berankis – Igor Sajsling
Stefani Fegele – Polin Parmentije
Filip Kolšrajber – Pol-Anri Matje
Roberta Vinči – Bojana Jovanovski
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Federer: Kvalitet važniji od kvantiteta
Drugi teniser sveta Rodžer Federer govorio je o svojom trajanju na ATP turu pred prvi Gren slem sezone – Australijan open.


23955040154baaf4e27655568339423_w640.jpg

Beta/AP Photo/Vincent Thian
Federer je izjavio da sada radi po drugačijem režimu nego što je to bilo ranije, istakavši da je važniji kvalitet nego kvantitet treninga.



Rodžer je jedan od favorita za titulu u Melburn Parku.

„U ovim godinama ste pažljiviji da se ne povredite, tako da je manje nekada više. Kvalitet je važniji od kvantiteta. Kada ste mlađi, potrebno je da radite satima, nije važno da li ste umorni jer kroz sve te situacije morate proći. Onda steknete iskustvo i ono što je potrebno za turnir, kao i šta da radite između sezona. Očigledno je da sam pravio greške, ali i dobre poteze tokom godina. Sve to želite da skupite, složite slagalicu i učinite da funkcioniše u pripremnom periodu. Sada radim malo drugačije, ali na kraju dana stvarno mislim da je dobar i kvalitet trening bolji od prevelikog broja treninga. Imam 33 i stvari su drugačije nego što su bile pre 10 godina“, rekao je Federer.

Švajcarac je na prvi Gren slem sezone došao u mnogo drugačijem raspoloženju nego što je to bio slučaj pre 12 meseci – imao je sjajnu prethodnu sezonu, dok je novu otvorio titulom u Brizbejnu i 1.000. pobedom u karijeri.

„Ove godine sam došao mnogo mirniji. Prošle sam tek počeo da koristim novi reket, oporavljao se od problema sa povredom leđa. Sada sam prošao celokupne pripreme i osećam se dobro, ali još nisam siguran kako će se sve odvijati jer su mi potrebni mečevi. Došao sam sa Štefanom Edbergom koji mi je mnogo pomogao – bilo je dosta promena u poslednjih šest meseci pre Australijan opena, gde sam obično igrao dobro. Takođe, bio sam u mogućnosti da pobedim u Brizbejnu prošle nedelje i zbog toga sam još sigurniji došao na Ozi open“, dodao je drugi teniser sveta.

Četvorostruki šampion turnira u Melburnu izjavio je da je sve počelo uzlaznom putanjom dolaskom Štefana Edberga u stručni štab.

„Praktično, vreme koje provedemo razgovarajući je presudno. Ove sezone ćemo raditi otprilike 10 nedelja. Stigao je i biće ovde tokom turnira, iako Severin očigledno radi veći deo posla. Uzbuđen sam jer je Štefan voljan da drugu godinu zaredom radi sa mnom nekoliko nedelja“, istakao je Rodžer.

Iako je duboko u četvrtoj deceniji Federer igra tenis kao u najboljim danima.

„Uvek sam se nadao da ću konstantno napredovati tokom godina. Mislim da serviram konstantnije i snažnije nego ikada, to je moje mišljenje. Definitivno mislim da mi je novi reket u tome malo pomogao. Koncentraciju imam više nego što sam imao, bar se nadam da je tako jer uvek želite da se poboljšavate. Takođe, bekhend funkcioniše bolje nego u prošlosti. Pitanje se samopouzdanje, forhend, kretanje. Ali, očigledno je da niko ne postavlja pitanje šta ne valja kada sam osvojio skoro sve. Možda bi bilo drugačije da su bili drugi protivnici, druga vremena. Igram baš onako kako je potrebno, a tokom godina sam morao malo da prilagođavam igru. Osećam da igram dobro, ali nisam potpuno siguran da sam u najboljoj formi u karijeri. Definitivno sam zadovoljan kako je sve proteklo u poslednjih šest meseci“, zaključio je Federer koji će biti predvodnik četvrte četvrtine žreba u Melburnu.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Novak, Stan, Rafa, RF – čiji put vodi do titule?
Nije bilo jednostavno biti navijač pred ovogodišnji žreb za Australijan open.


58920590254ba407c96090636261745_w640.jpg
Razlog je sledeći – konkurencija je postala tako velika da je “lak žreb“ skoro nemoguće definisati.

Iz perspektive navijača Novaka Đokovića – kome se nadati u polufinalu, Vavrinki ili nedavno oporavljenom Nadalu? U četvrtfinalu verovatno Berdihu, ali ostala trojica su podjednako teški – Raonić, Nišikori ili Mari. I tako dalje...



Na kraju, stiče se utisak da su i Đoković i Federer i Nadal i Vavrinka dobili podjednako težak put do polufinala, a ako razlika i ima, one se mere u nijansama. Pa da vidimo.

I četvrtina – ’bombarderi’ na Novakovom putu
86514810254ba407e689c2581859826_w640.jpg

Beta/AP


Novak Đoković takmičenje počinje duelom sa Aljažom Bedenom, Slovencem koji je trenutno 116. na svetu i koji je nedavno iz kvalifikacija došao do finala u Čenaju.

On je taman dovoljno ozbiljan protivnik da se Novak ne opusti na startu, a u drugom ga čeka na mahove nezgodni, levoruki Albert Ramos ili Andrej Kuznjecov.

Prvi nosilac na Novakovom putu jeste 31-godišnji Fernando Verdasko – Španac jeste četiri puta dobio Đokovića, ali poslednji put davne 2010. godine. Verdasko je prošao zenit, mnogo oscilira u igri, tako da poneka ’munja’ iz forhenda ostaje u senci velikog broja grešaka.

Novak stoga ne bi trebalo da ima poteškoća sa njime, a u osmini finala čekaju ga Bautista-Agut ili Džon Izner.

Amerikanac je znao i da namuči i da pobedi Đokovića, ali je znatno slabiji u formatu na tri dobijena seta, kao i većina igrača koji se uglavnom oslanjaju na servis. Uz to, Izner je samo jednom u karijeri prošao treće kolo u Melburnu, pre pet godina.

Bautista-Agut je momak čija igra se sporo, ali konstantno poboljšava – proglašen je za tenisera koji je najviše napredovao u 2014. godini, imao je skor 45-23 i trenutno je 15. na ATP listi.

U igri Španca nema izrazite mane, ali ni jednog oružja kojeg bi protivnici trebalo da se plaše. Takvi tipovi igrača koji rade sve dobro, ali ništa odlično, po pravilu leže Novaku. Uz to, Bautista-Agut nije sklon improvizaciji u igri, a samo jednom je bljesnuo na Gren slem turnirima – prošle godine, kada je u Melburnu savladao Del Potra, ali već se videlo da Argentinac ne igra kako ume.

U svakom slučaju, bolje Bautista-Agut ili Izner, nego Dimitrov, Gulbis ili Ferer, koji su takođe bili opcije.



U četvrtfinalu je Đoković priželjkivao staru mušteriju Tomaša Berdiha, izvukao je Miloša Raonića, a u konkurenciji su još bili Nišikori i Mari. I po tome je jasno da je ATP tur sve dublji jer i Miloš i Kei i Endi vrlo lako bi mogli da prođu kao protivnici za polufinale, a ne za kolo ranije.

Raonić ima potrebno samopouzdanje, deluje kao da je najstabilniji u glavi od igrača koji pretenduju na prvu Gren slem titulu, a u Brizbejnu je pokazao vidan napredak sa osnovne linije – u meču u kojem ga servis nije služio, uspeo je da igra tri duga seta sa Federerom.

Đoković je u sva četiri dosadašnja meča pobedio Raonića, mada je Miloš bio blizu iznenađenja u Rimu prošle godine.

U polufinalu će Novak najverovatnije imati priliku za revanš – da li Nišikoriju za poraz na US openu ili Vavrinki za prošlogodišnji Melburn, to ostaje da se vidi.

U Đokovićevoj četvrtini, doduše bliže Raoniću, nalaze se i Felisijano Lopes, Gale Monfis, Del Potro, dragi nam veteran Hjuit...

Najzanimljiviji mečevi prve runde: Del Potro – Janovič (dve ’mine’ jedna na drugu), Bautista-Agut – Tim.

Obratite pažnju: Potencijalni meč drugog kola jeste Monfis – Del Potro. Ili Monfis – Janovič. Što bi rekao Del Boj: “You can’t go wrong“.

II četvrtina – sudar za sladokusce u četvrtfinalu
128868065854ba40805def2499211834_w640.jpg

Beta/AP


Pre dve godine bi verovatno zvučalo neverovatno, ali sada predvodi jedan od četiri dela žreba na Gren slem turniru Stan Vavrinka. Počeo je sezonu dobro, titulom u Čenaju, ali objektivno govoreći, tamo nije ni imao pravi ispit.

Švajcarac se do sada nije susreo sa izazovom kakav je odbrana titule na Gren slemu i videćemo kako će se izboriti sa time. Čini se da mu je žreb dao malo prostora da se opusti – posle Ilhana u prvoj rundi najverovatnije mu dolazi Pablo Anduhar, a prvi nosilac sa kojim se susreće trebalo bi da bude Pablo Kuevas.

Znam, i ja sam se pitao šta će Kuevas među nosiocima, ali zaslužio je rezultatima na manjim turnirima, iako ni na jednom Gren slem turniru nikada nije prošao drugo kolo (u Melburnu je samo dva puta i bio u glavnom žrebu). Umesto njega mogu da dođu oscilacijama skloni Golubjev ili levoruki Nieminen, što ne zvuči nerealno.

Ni osmina finala ne deluje zastrašujuće za Vavrinku – Fabio Fonjini nikada nije blistao na Gren slem turnirima, mada je baš prošle godine ostvario svoju najbolji rezultat u Melburnu, četvrto kolo.

Drugi eventualni protivnik u osmini finala jeste Aleksandr Dolgopolov, koji se probio upravo u Melburnu 2011. godine, kada je stigao do četvrtfinala. I za Dolga je konstantnost misaona imenica, ali ga je uvek zabavno gledati, imate utisak da na svakom meču izmisli po neki novi udarac.

Mnogo toga zavisi od Vavrinke u oba slučaja – ako on počne da greši u nizu, što mu nije bilo strano ni prošle sezone, i Fonjini i Dolgopolov mogu da ga namuče, pogotovo Ukrajinac koji sa Stanom ima pozitivan skor (2-1).

Sa druge strane je Kei Nišikori, koji počinje od Nikolasa Almagra. U drugim okolnostima to bi bio neizvestan meč osmine finala, ovako je izvesno prvo kolo u korist Japanca posle Nikovog dugog odsustva.

Ako je Dodig uspeo da uhvati formu bar donekle, mogao bi neko vreme da se drži u drugom kolu, a ne vidim kako bi Hiraldo sa svojim ne baš agresivnim stilom igre mogao da parira Nišikoriju.

Nišikorija u osmini finala čeka David Ferer, a Španac pre toga treba da prođe još jedan “udri me do zore“ meč sa Žilom Simonom.

Najzanimljiviji mečevi prvog kola: Kveri – Pospišil, Ferer – Beluči, Nišikori – Almagro, Lajović – Stahovski.

Obratite pažnju: Ako dođe do željenog okršaja Vavrinke i Nišikorija, biće to pravo uživanje – za to bi vredelo da napravite koju kafu, spremite grickalice i da se prepustite lepoj igri. I da one koji ne vole tenis ubedite da gledaju, to će biti prava prilika da promene mišljenje.

III četvrtina – Nadalov upitnik
82144110254ba4081af8d2505886672_w640.jpg

Beta/AP


Rafael Nadal sigurno se nije obradovao kada je video da mu je suparnik u prvom koluMihail Južni. Rusa ne može da dobije na autoritet, Rus ga se ne plaši, naprotiv, iskoristiće meč sa Nadalom da sebe digne iz letargije.

Taj duel izmiče svakoj prognozi jer je Nadal u ovom trenutku nepoznanica, a Južni je to svaki put kada izađe na teren. Može da se završi za sat i po, a može i da traje četiri.

Lukaš Rosol prvi je nosilac na Nadalovom putu – iako je on prvi koji je napravio rupu u Rafinom oklopu, Španac ga je od tog Vimbldona 2012. godine pobedio nekoliko puta i nema razloga da to ne učini i sada, naročito sa još dva meča iza sebe.

U osmini finala Nadala čekaju Rišar Gaske ili Kevin Anderson – Francuz ga nije pobedio još otkad su bili deca, a Južnoafrikanac nikada nije savladao nekog od igrača iz vrha na Gren slem turnirima. Ipak, iako Anderson igra pravolinijski (jak servis, ravni napadački udarci), možda bi mogao da napravi problem Nadalu – igrali su jednom, Rafa je u Torontu 2010. slavio sa 6:2, 7:6.

Četvrtfinale bi trebalo da donese okršaj sa Tomašom Berdihom – Čeh gubi u međusobnim mečevima sa 18-3, a poslednji put slavio je još 2006. godine. Ipak, Berdih je ove sezone rešen da iz sebe iscedi poslednju kap znanja, volje i energije ne bi li ponovo bio faktor u završnici Gren slem turnira, možda čak i napravio čudo i osvojio titulu.

Angažovao je Danija Valverdua, u Dohi je izgledao prilično dobro, a na putu do četvrtfinala po projekciji mu stoje Leonardo Majer, zatim Filip Kolšrajber ili Ernests Gulbis.

I Nemac i Letonac su igrači koji mnogo polažu na trenutnu inspiraciju i, kada im se sve poklopi, mogu da savladaju bilo koga. To je i Berdih iskusio prošle godine na Rolan Garosu, kada je izgubio od Gulbisa.

U ovom delu žreba gledaćemo nekoliko zanimljviih imena – mladog Kokinakisa, koji igra sa Gulbisom u prvom kolu, realan je duel Kolšrajber – Tomić u drugoj rundi, a na startu takmičenja sastaju se Viktor Troicki i Jiri Veseli.

Možda su u ovoj četvrtini tumbanja i najrealnija, ali ako na kraju Berdih i Nadal budu igrali četvrtfinale, Čeh teško da će dočekati bolju priliku od te.

Najzanimljiviji mečevi prvog kola: Nadal – Južni, Gulbis – Kokinakis, Troicki – Veseli.

Obratite pažnju: Repriza meča Kavčič – Dakvort, pre dve godine je Slovenac slavio sa 10:8 u petom setu posle četiri sata i 52 minuta po nesnosnoj vrućini.

IV četvrtina – Federer gazda i sa 33
63838179354ba40839c0cf431090251_w640.jpg

Beta/AP


Nekada je bilo finale, a sada je potencijalno četvrtfinale – Rodžer Federer na Endija Marija.

Međutim, i do toga ima da se obavi dosta posla, a Švajcaracu će ipak biti znatno lakše. Počinje od Lua, a ni Simone Boleli i Huan Monako nisu rivali koji mogu ozbiljno da zaprete Federeru.

Treće kolo najverovatnije donosi okršaj sa Žeremijem Šardijem, koji je u prošlosti uspevao da se nadmeće sa Federerom – sva tri puta su igrali prethodne godine, sva tri puta u tri seta, a Rodžer vodi sa 2-1.

Šardi protiv Švajcarca koristi svaku priliku za napad forhendom, solidno se kreće i eksploatiše Federerov bekhend. Međutim, duel na tri dobijena seta sasvim je drugačiji zadatak i tu je Rodžer u dodatnoj prednosti.

U osmini finala Rodžera čekaju Tomi Robredo ili Ivo Karlović – Švajcarac je sa snažnim serverima tradicionalno izlazio na kraj tokom karijere, a Španac ga je jedini put dobio na US openu 2013. godine kada Federer nije ličio na sebe.

Endi Mari je finiš prošle sezone odigrao odlično i Melburn posmatra kao novi početak – u prve tri runde ne bi trebalo da se muči, ali osmina finala najverovatnije donosi okršaj sa Grigorom Dimitrovom.

Bugarin želi da dokaže da je u potpunosti sazreo za velika dela, a prethodno ga verovatno čeka potreban test u vidu Davida Gofana. Dimitrov je igru već dovoljno doterao za završnicu Gren slem turnira, a iskustvo od prošle godine (Nadal u Melburnu, Đoković na Vimbldonu) trebalo bi da mu pomogne u sličnim situacijama ove sezone.

Najzanimljiviji mečevi prvog kola: Šardi – Ćorić, Dimitrov – Braun (biće ’ludih’ poteza).

Obratite pažnju: Ovde igra Markos Bagdatis, finalista iz 2006. godine, sa Gabašvilijem. Takođe, realnost je meč druge runde Karlović – Kirjios.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Šok – Ana ispala od 142. na svetu!
Srpska teniserka Ana Ivanović završila je takmičenje na Australijan openu već u prvom kolu porazom od kvalifikantkinje Lucije Hradecke sa 1:6, 6:3, 6:2.

B92

33274453154bc77658ae89383381957_w640.jpg

Beta/AP
Ana je odigrala i suviše nervozno i pasivno, servis joj je bio katastrofalan, pa je izgubila već na startu turnira na kojem je prošle godine igrala četvrtfinale.

Već u prvom gemu, u kojem je odservirala dve duple greške, bilo je jasno da se Ivanovićeva ne oseća dobro na terenu. Prvi set jeste dobila ubedljivo, ali nije morala da uradi ništa posebno pošto je protivnica mnogo grešila.

Kada je Hradecka počela da pogađa, počeo je da se menja i rezultat – povela je Čehinja sa 3:0, ali Ivanovićeva se vratila na 3:3.

U sedmom gemu srpska teniserka propustila je brejk loptu, što će se ispostaviti ključnim za ishod duela. U narednom gemu Ana je odservirala tri duple greške i poklonila je brejk Hradeckoj, koja ponuđeno prihvata i uskoro osvaja drugi set.

Ivanovićeva je bila isuviše pasivna i nervozna tokom celog duela (dva puta se žalila na patike, dva puta je makazama sekla plastiku s reketa), a naročito je to došlo do izražaja u trećem setu – kao što joj se već dešavalo u sličnim situacijama, Ana se ’zaledila’ – nije se dobro kretala, samopouzdanje joj je potpuno nestalo, a igra se raspala.

Hradecka je u trećem gemu napravila brejk (Ana je u tom gemu od 30:0 poslala dva forhenda u mrežu i odservirala duplu grešku) i tu je već meč bio odlučen. Čehinja je odlično servirala, napravila je još jedan brejk i stigla do trijumfa.

Hradecka nikada u karijeri nije prošle drugo kolo Gren slem turnira u singlu, a Ana je ponovo posustala pod pritiskom – rekla je da će se u 2015. fokusirati na Gren slemove, ali nije moglo gore da počne, pošto je ispala na startu GS takmičenja prvi put još od Rolan Garosa 2011. godine.

Ana je meč završila sa 19 vinera i 30 neiznuđenih grešaka, a odservirala je čak deset duplih grešaka. Sa druge strane, Hradecka je upisala 27 direktnih poena i 36 grešaka.

Tok meča:
131583872054bc7c7cb2aa4515629477_w640.jpg

Beta/AP


Ana je nervozno počela meč, u prva dva gema na svoj servis napravila je tri duple greške, ali ni Hradecka nije blistala, pa je srpska teniserka uz nekoliko dobrih udaraca imala prednost 2:1.

Iako je napravila nekoliko nekarakterističnih grešaka, bilo je očigledno da je Ivanovićeva mnogo bolja teniserka – ponovo je napravila brejk, a onda zahvaljujući lepom drop šotu i duploj greški rivalke povela i sa 5:1.

Srpkinja je lako osvojila set i činilo se da će napraviti brejk jer je već na startu drugog seta vodila 15:40. Međutim, Hradecka tada počinje da pogađa ono što je u prvom setu promašivala, osvaja taj gem, a zatim i sledeći posle duple greške Ivanovićeve – 2:0.

Povela je Čehinja sa 3:0, u jednom trenutku uzela je 13 od poslednjih 15 poena i u tom trenutku ona je uglavnom odlučivala o ishodu poena. Došle su nove greške, pa je Ana vratila brejk i smanjila na 3:2.

Ivanovićeva je izjednačila na 3:3, u narednom gemu je od 40:0 za protivnicu stigla do brejk lopte, ali nije je iskoristila. Ana je bila van ritma, u narednom gemu odservirala je čak tri duple greške, pa je Hradecka povela sa 5:3.

Ana je u sledećem gemu stigla do 0:30, ali je zatim propustila zicer, da bi Čehinja vezala još tri poena i izborila odlučujući set – 6:3.

Nervozno je Ivanovićeva počela i treći set, ali je od 0:30 uspela da preokrene i da osvoji početni gem.

Sledeći gem bio je neizvestan, ali je Hradecka sa dva asa u nizu izjednačila na 1:1. Ana je bila prenervozna – iako je povela sa 30:0 u sledećem gemu, poslala je dva forhenda u mrežu, zatim je odservirala novu duplu, a potom je Čehinja iskoristila kratak drugi servis za brejk i vođstvo 2:1.

Kao što joj se već dešavalo u sličnim situacijama, Ana se ’zaledila’ – nije se dobro kretala, samopouzdanje joj je potpuno nestalo, a igra se raspala.

Do kraja meča Ivanovićeva nije bila ni blizu brejk lopte, a Hradecka je napravila još jedan brejk i sasvim zasluženo je stigla do pobede.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Rafa raspršio sumnje, silno do 2. kola
Treći teniser sveta Rafael Nadal na impresivan način započeo je Australijan open, pošto je deklasirao Rusa Mihaila Južnog sa 6:3, 6:2, 6:2.

B92

181471106254bc9a3c58698815193627_w640.jpg
Mnogo je bilo nedoumica kako će izgledati Nadalova igra posle poraza od Mihaela Berera u Dohi i zbog činjenice da je odigrao jednocifren broj mečeva od prošlogodišnjeg Vimbldona.

Međutim, Nadal je razuverio sve koji su mu predviđali brzi kraj, a verovatno ni sâm nije očekivao da tako brzo zaigra na visokom nivou.

Španac je meč shvatio maksimalno ozbiljno, s obzirom da je u karijeri četiri puta gubio od Južnog, ali ovaj put neizvesnost je viđena samo u prvih nekoliko gemova – Nadal je karakterističnim ’laso’ forhendom napravio prvi brejk i do kraja je bio superioran.

Servis mu je funkcionisao solidno, forhend izuzetno, a u kasnijoj fazi meča potpuno mu je proradio i bekhend, pa je Nadal završio posao za 106 minuta.

“Pobeda je najvažnija, kako god da sam došao do nje. Bilo je sumnji, ali mislim da nisam mnogo grešio – ritern mi je dobro funkcionisao, moram da budem zadovoljan. Pokušavao sam da igram agresivno. Fizički sam dobro, što je najvažnije“, rekao je Nadal u intervjuu neposredno posle meča.

Rafu, koji je meč okončao sa 36 vinera i 15 neiznuđenih grešaka, sada čeka okršaj sa Timom Smičekom iz SAD, koji je u tri seta pobedio Francuza Luka Savila.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Mari 3:0, otpor Ćorića, predaja Robreda
Šesti nosilac Endi Mari pobedio je Indijca Jukija Bambrija sa 6:3, 6:4, 7:6 (7-3) u prvom kolu Australijan opena.
155417706454bc8acf249d3957913246_w640.jpg

Beta/AP
Škot je delovao sasvim solidno na terenu, pogotovo uzevši u obzir da je tek start turnira, a u trećem setu je nadoknadio brejk zaostatka i slavio u taj brejku.

Mariju, koji je imao 40 vinera i 29 neiznuđenih grešaka, protivnik u drugoj rundi biće domaći teniser Marinko Matošević, koji je savladao Kudrjavceva 4:6, 7:6 (7-4), 6:4, 5:7, 6:3.



To nije bio jedini meč koji je okončan u pet setova – Anderas Sepi je u maratonskom okršaju eliminisao Denisa Istomina, Berankis je dobio Sajslinga, a Lacko Gonsalesa.

Tomi Robredo, 15. nosilac iz Španije, predao je meč posle samo pet gemove Rože-Vaselanu. Robredo je bio projektovani protivnik Rodžera Federera u osmini finala.

Mladi Borna Ćorić pružio je jak otpor Žeremiju Šardiju, ali je Francuz ipak pobedio sa 3:6, 6:4, 7:5, 6:4. Gaske je lako izašao na kraj sa Berlokom, Sousa je u tri seta izbacio domaću nadu Tompsona i sada ga čeka okršaj sa Martinom Kližanom, koji je takođe u tri seta izbacio Tatsumu Ita.

Kavčič i Dakvort igrali su pet setova pre dve godine, sada su ponovo učinili isto, a ovoga puta slavio je domaći teniser. Davis Gofan je izgubio set protiv veterana Rasela, a Tomaš Berdih bez većih poteškoća savladao je Alehandra Falju.

Najveće iznenađenje dana bez sumnje je priredio domaći teniser Tanasi Kokinakis, koji je u pet setova eliminisao 11. nosioca Ernestsa Gulbisa. Kao iznenađenje može da se okarakteriše i pobeda Tunišanina Maleka Žazirija nad Mihailom Kukuškinom iz Kazahstana sa 6:2, 6:3, 2:6, 7:6 (7:3).

Na početku dana Grigor Dimitrov ubedljivo je savladao Dastina Brauna, a Rafael Nadal lako je izašao na kraj sa Južnim.

Australijan open, prvo kolo, muškarci:
Ričardas Berankis – Igor Sajsling 2:6, 6:4, 7:6 (7-2), 6:7 (6-8), 6:4
Grigor Dimitrov – Dastin Braun 6:2, 6:3, 6:2
Kevin Anderson – Dijego Švarcman 7:6 (7-5), 7:5, 5:7, 6:4
Žeremi Šardi – Borna Ćorić 3:6, 6:4, 7:5, 6:4
Lukaš Lacko – Maksimo Gonsales 4:6, 6:2, 7:5, 6:7 (4-7), 6:1
Marinko Matošević – Aleksander Kudrjavcev 4:6, 7:6 (7-4), 6:4, 5:7, 6:3
Andreas Sepi – Denis Istomin 5:7, 6:3, 2:6, 6:1, 6:4
Žoao Sousa – Džordan Tompson 6:4, 7:6 (7-5), 6:4
Martin Kližan – Tatsuma Ito 7:6 (8-6), 6:2, 6:4
Rišar Gaske – Karlos Berlok 6:1, 6:3, 6:1
Endi Mari – Juki Bambri 6:3, 6:4, 7:6 (7-3)
Džejms Dakvort – Blaž Kavčič 6:2, 5:7, 7:6 (9-7), 3:6, 6:2
David Gofan – Majkl Rasel 6:3, 6:3, 5:7, 6:0
Markos Bagdatis – Tejmuraz Gabašvili
Tomaš Berdih – Alehandro Falja 6:3, 7:6 (7-1), 6:3
Rafael Nadal – Mihail Južni 6:3, 6:2, 6:2
Tim Smiček – Luk Savil 7:6 (7-2), 7:5, 6:4
Eduard Rože-Vaselan – Tomi Robredo 3:2, predaja Robreda
Bernard Tomić – Tobijas Kamke 7:5, 6:7 (1:7), 6:3, 6:2
Lukaš Rosol – Keni de Skjeper 4:6, 6:2, 6:7 (4:7), 6:3, 6:4
Leonardo Majer – Džon Milman 6:3, 6:3, 6:2
Jan-Lenard Štruf – Dudi Sela 4:6, 6:4, 6:3, 3:6, 5:7
Jirgen Melcer – Viktor Estrelja Burgos 6:1, 6:4, 6:1
Filip Kolšrajber – Pol-Anri Matje 6:2, 6:2, 6:1
Filip Krajinović – Sem Grot 6:3, 7:6 (7:4), 6:4
Ivo Karlović – Ruben Bemelmans 6:4, 6:2, 6:4
Huan Monako – Simone Boleli 3:6, 6:3, 3:6, 1:6
Mihail Kukuškin – Malek Žaziri 6:2, 6:3, 2:6, 7:6 (7:3)
Ernests Gulbis – Tanasi Kokinakis 7:5, 0:6, 6:1, 6:7 (2:7), 6:8
Viktor Troicki – Jiri Veseli 6:3, 3:6, 6:2, 6:3
Rodžer Federer – Jen-Hsun Lu 6:3, 6:2, 6:2
Nik Kirjios – Federiko Delbonis 7:6 (7:2), 3:6, 6:3, 6:7 (5:7). 6:3
 
Poslednja izmena:
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
"Dozvoliti igračima da promene državu"
Najbolji teniser sveta Novak Đoković izjavio je da treba dozvoliti igračima da promene zemlju za koju igraju ukoliko to žele.

26131321254bc00451982d790217696_w640.jpg

Beta/AP Photo/Vincent Thian
Đoković se u noći između ponedeljka i utorka sastaje sa Aljažom Bedeneom iz Slovenije, u prvom kolu Australijan opena.

Upravo Bedene želi da nastupa za Veliku Britaniju, a interesantno je da je teniska asocijacija te zemlje pre nekoliko godina isto nudila Novaku.

„Stvarno? Nisam znao za to. Želim mu sve najbolje. Ako on misli da je za njega najbolje da tenisku karijeru nastavi na taj način, onda ga podržavam u nameri. Očigledno je da tih godina u mom životu stvari nisu bile lake – tražio sam odgovarajuće uslove i podršku za karijeru. Srbija je prolazila kroz mnoge probleme, ekonomske nedaće. Imali su važnije stvari da rade od finansiranja 15-godišnjeg teinsera. Tenis nije bio veliki sport sa tradicijom u našoj zemlji. Znam kakav je to osećaj, možda on oseća nešto slično, iako je već ostvaren profesionalni igrač. Ne znam koji je motiv iza svega. U mom slučaju nije bilo sumnje da želim da ostanem i igram za svoju zemlju jer je to bilo samo nekoliko godina borbe. Ali, manje-više sam imao jasnu viziju šta želim da radim i pod čijom zastavom da igram“, rekao je Đoković.

Posle novog slučaja postavlja se pitanje da li bi igračima trebalo dozvoliti da po želji menjaju zemlje za koje nastupaju.

„To je dobro pitanje, moram reći da sam o tome razmišljao. Iskreno, pravilo o menjanju država je pomalo striktno. U posebnim slučajevima, kao što je Bedeneov ili neki sličan, igračima koji žele da promene državu zbog ličnih, privatnih, finasijskih i mnogih drugih razloga ITF, ATP i ostala nadležna tela trebalo bi da im dopuste šansu da igraju za drugu zemlju. Mislim da ste morali da čekate pet godina ukoliko podnesete zahtev, a onda još pet ako želite ponovo da promenite državu, ili tri ako to ne uradite. Nisam pratio promene pravila, ali mislim da bi trebalo da ostanu takva. Mislim da bi trebalo dozvoliti teniserima da igraju za drugu zemlju ako to žele“, dodao je Novak.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Ana: Najgore što je moglo da se desi
Srpska teniserka Ana Ivanović bila je veoma razočarana posle šokantnog poraza od Lucije Hradecke u prvom kolu Australijan opena.


70617100754bc9429e582d377331921_w640.jpg

Beta/AP
“Ovo je verovatno najgora stvar koja je mogla da se dogodi, zaista je razočaravjuće. Ipak, godina je još ’mlada’, moram da sednem i da poradim na nekoliko stvari – možda da imam drugačiji pristup ovakvoj vrsti događaja i da pokušam da ustanovim šta mi nedostaje“, izjavila je Ivanovićeva posle poraza od 142. teniserke sveta.

Ana je prvi set dobila ubedljivo, ali je do kraja meča uzela samo pet gemova.

“Tokom celog meča nisam se osećala kao da sam ja na terenu. Bilo mi je teško da pronađem ritam, a u trećem setu je ona podigla nivo igre. Na početku svakog Gren slem turnira nervoza ima ulogu – možda mi je malo i nedostajalo treninga, imala sam nekih poteškoća. Sa druge strane, igrala sam u redu na početku, ali pala sam u drugom i trećem setu“, dodala je peta nositeljka na turniru.

Ivanovićeva je odservirala čak deset duplih grešaka.

“Nije samo to problem, već cela igra – nisam mogla da pronađem snagu ni na servisu ni na udarcima sa osnovne linije. Mnogo puta mi je forhend završavao prekratko, što je veoma razočaravjuće. U Brizbejnu mi je servis funkcionisao dobro, osećala sam da sam napredovala u međusezoni. Danas nije radio“.

Na pitanje kako će se izboriti sa tako teškom eliminacijom, Ana je odgovorila:

“Teško je, nema lakog načina, ali moram da se vratim na teren, da radim naporno i da se okrenem sledećim izazovima. Nema lakog načina, moraće da boli“.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Brz kraj za švajcarsko 'čudo od deteta'
Belinda Benčič, tinejdžerka koja je oduševila teniski svet plasmanom u četvrtfinale US opena, već u prvoj rundi eliminisana je u Melburnu.


60140868454bc5e4678eb9166686966_w640.jpg

Beta/AP
Bolja od Švajcarkinje bila je Nemica Julija Gerges sa ubedljivih 6:2, 6:1.

Gerges, koja je nekada bila 15. teniserka sveta, prošle sezone igrala je veoma loše, ali je sada briljirala u duelu sa 32. nositeljkom – raznovrsno i precizno je servirala, a sa osnovne linije joj je sve polazilo za rukom.



Napravila je Nemica čak 30 vinera, naspram samo četiri rivalke, uz samo tri neiznuđene greške više (18-15).

Jedinu šansu da se vrati u meč 17-godišnja Benčič je imala početkom drugog seta – napravila je brejk i imala gem loptu za 2:0, ali je Julija uzela taj gem i do kraja ’samlela’ suparnicu.

“Oduševljena sam, uspela sam da joj nametnem svoju igru“, izjavila je 26-godišnja Nemica, trenutno 74. na WTA listi.

U drugoj rundi Gerges će se sastati sa Klarom Koukalovom, koja je savladala domaću teniserku Storm Sanders sa 7:5, 6:4.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.513
Serena: Kopirala sam Štefi i Moniku
Prva teniserka sveta Serena Vilijams kaže da su odnosi na WTA turu mnogo prisniji nego što je to bio slučaj devedesetih godina.

97644635854bc5c742009b897771035_w640.jpg

Beta/AP
Serena je odlična prijateljica sa Karolinom Voznijacki, njih dve često zajedno provode slobodno vreme.



“Mislim da ljudi više razgovaraju nego što je to bio slučaj devedesetih. Sećam se Štefi (Graf) i Martine, one nikada nisu progovarale. Bože, ne Martina, Monika (Seleš). Kada si mlad, onda idealizuješ ljude. Želela sam da se ponašam isto kao one i bila sam zaista tiha. Sve vrhunske igračice imale su neki svoj svet i ja sam pokušavala da ih kopiram. Sada smo kao velika porodica, 10-11 meseci godišnje putujemo zajedno i sve se međusobno poznajemo“, rekla je Vilijamsova.

Serena ima 33 godine, a novinare je zanimalo da li planira da krene stopama Martine Navratilove i Lindzi Devenport i da postane trener.

“Nikad ne reci nikad. Nisam mislila ni da ću igrati ovoliko dugo, tako da ko zna, sve je moguće. Veliki sam obožavalac Martine i naročito Lindzi, mislim da je dobro što su na Turu i što svoje znanje vraćaju tenisu“, kaže mlađa Vilijamsova.

Amerikanka u prvom kolu u Melburnu igra sa Alison van Ujtvank, a do sada je Australijan open osvajala pet puta, poslednji put 2010. godine.
 
Natrag
Top