Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ovdje je svjedočanstvo ASD pastora imenom M.L Andreasen koji govori o tome kako je i u vrijeme njegove mladosti bila velika debata oko svega toga u ASD crkvi, on je otišao kod Ellen White da se uvjeri samostalno i nakon što je temeljito proučio njene spise otišao je čvrsto uvjeren u Kristovo božanstvo i biblijsko Trojstvo.

Jesi li se ikada upitala, ili upitala nekoga tko pozna povijest Adventizma, zašto su Adventisti sedmog dana u svoja temeljna vjerovanja (28 ih je) Trojstvo uvrstili tek 1980. godine!? Dakle, 65 godina nakon smrti Ellen White.

P.S. Ovu činjenicu zna, možda, 2-3% adventista sedmog dana. I pogledaj što se njima dogodi, kao ovoj četvorici subotara ovdje, kada saznaju da su im pioniri odbacivali Trojstvo. Odbacuju Trojstvo koje su branili, tvrdeći da je biblijsko i da apostoli vjerovali da je Isus Bog, s obrazloženjem da njihovi adventistički pioniri nisu vjerovali u Trojstvo. Primjeti, njima je vjerovanje njihovih pionira važnije od biblijskog Trojstva i vjerovanja apostola.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Jesi li se ikada upitala, ili upitala nekoga tko pozna povijest Adventizma, zašto su Adventisti sedmog dana u svoja temeljna vjerovanja (28 ih je) Trojstvo uvrstili tek 1980. godine!? Dakle, 65 godina nakon smrti Ellen White.

P.S. Ovu činjenicu zna, možda, 2-3% adventista sedmog dana. I pogledaj što se njima dogodi, kao ovoj četvorici subotara ovdje, kada saznaju da su im pioniri odbacivali Trojstvo. Odbacuju Trojstvo koje su branili, tvrdeći da je biblijsko i da apostoli vjerovali da je Isus Bog, s obrazloženjem da njihovi adventistički pioniri nisu vjerovali u Trojstvo. Primjeti, njima je vjerovanje njihovih pionira važnije od biblijskog Trojstva i vjerovanja apostola.
Ma znam za to jer kad pročitaš Bibliju i počneš se zanimati recimo za adventizam i ako naletiš na te njihove anti-trinitarce, a ne znaš još ništa o toj Crkvi (mislim na ASD) to je jedno od prvih stvari koje ti pokažu u cilju da bi dokazali svoje. Nije to baš tako a ti slobodno vjeruju u svoje.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kada se govori o ucenju Adventista po pitanju Bozanstva - Hriscanska Adventisticka crkva veruje u trojedinog Boga, Oca, Sina, i Svetoga Duha, kao vecne nestvorene osobe.

U crkvi postoje oni koji ne veruju u trojstvo.
Ti pojedinci imaju svoju teoriju po kojoj Isus nije vecni nestvoreni Bog, vec da je u jednom trenutku u istoriji neba - iznedren iz ocevog bica.
Da ga je Bog Otac nacinio od svog sopstvenog bica, i po tome da je on jenak Ocu po telu ali i duhu jer je nacinjen od njega.
Za razliku od andjela koji su stvoreni od drugacije tvari.

Takodje, da Duh Sveti nije osobena licnost, vec bezlicna Bozja sila.

Ova teorija pojedinaca je licno njihova, i nema nikakve veze sa stavom organizovane Adventisticke crkve.
Cak su ti pojedinci odbaceni od crkve.

Sto se tice Ellen White i pionira Adventisticke crkve - oni su bili podeljeni po ovom pitanju.

Ellen White na jednom mestu kaze ""da ako neko ima problem sa razumevanjem Isusove prirode, da on tim pitanjem ne bi trebao ni da se bavi, jer ce mo mi neke stvari saznati tek u vecnosti""

To je i moj stav.

A biblija insistira na veri u Isusa kao Mesiju i spasitelja, i na prakticnom zivotu u zajednici sa Bogom.
Na potpunom predanju sebe Bogu, i obracenju i novorodjenju Duhom Svetim.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Kada se govori o ucenju Adventista po pitanju Bozanstva - Hriscanska Adventisticka crkva veruje u trojedinog Boga, Oca, Sina, i Svetoga Duha, kao vecne nestvorene osobe.

U crkvi postoje oni koji ne veruju u trojstvo.
Ti pojedinci imaju svoju teoriju po kojoj Isus nije vecni nestvoreni Bog, vec da je u jednom trenutku u istoriji neba - iznedren iz ocevog bica.
Da ga je Bog Otac nacinio od svog sopstvenog bica, i po tome da je on jenak Ocu po telu ali i duhu jer je nacinjen od njega.
Za razliku od andjela koji su stvoreni od drugacije tvari.

Takodje, da Duh Sveti nije osobena licnost, vec bezlicna Bozja sila.

Ova teorija pojedinaca je licno njihova, i nema nikakve veze sa stavom organizovane Adventisticke crkve.
Cak su ti pojedinci odbaceni od crkve.

Sto se tice Ellen White i pionira Adventisticke crkve - oni su bili podeljeni po ovom pitanju.

Ellen White na jednom mestu kaze ""da ako neko ima problem sa razumevanjem Isusove prirode, da on tim pitanjem ne bi trebao ni da se bavi, jer ce mo mi neke stvari saznati tek u vecnosti""

To je i moj stav.

A biblija insistira na veri u Isusa kao Mesiju i spasitelja, i na prakticnom zivotu u zajednici sa Bogom.
Na potpunom predanju sebe Bogu, i obracenju i novorodjenju Duhom Svetim.
Znam razumijem to, ali u suštini nije kriv ni Froom ni Kellogg ni Prescott za trojstvo kao što oni govore već je zaista sama Ellen G. White pogurnula to pitanje i osobnost Svetog Duha, nikada se pioniri Adventizma nisu izražavali kao neki anti-trinitarci danas, recimo kad govore da je vjerovanje u treće lice Božanstva apsurd ili da tako štuješ sotonu, na internetu postoji dosta videozapisa i članaka gdje oni na taj način pričaju o osobi Svetog Duha, vaši pioniri se nikada nisu tako izražavali, provjerila sam a i vi možete to samostalno provjeriti, ne tražim da mi vjerujete na riječ. Također u svojim prvim postovima ovdje napisanim pokazala sam da James White poštuje vjerovanje Baptista sedmog dana koji su vjerovali u trojstvo i smatra ih svojom braćom u Kristu, a današnji anti-trinitarci govore da je trojstvo pogansko i omega otpad, moj zaključak nakon svega je drugačiji po pitanju tko je omega ali ću ipak to mišljenje ostaviti za sebe jer ne mora biti da je točno, ja sam samo čovjek i mogu i pogriješiti u svom mišljenju kao i svi mi.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
"Ne suosjećamo se s nagađanjima kojima se mnogi prepuštaju o prirodi ili redu Duha Svetoga. Bilo da se radi o osobi, ili emanaciji od Oca i Sina, kao što neki podučavaju, ili očitovanju Božje moći, kao što drugi tvrde, nemamo mišljenje za ponuditi. Oni koji vjeruju da je Duh osoba, bitno se međusobno razlikuju po točnoj definiciji pojma osobe, pa stoga sama afirmacija ne rješava ništa čak ni u njihovim mislima. Biće Božje je neshvatljivo. Prihvaćamo činjenicu i tu stojimo. [Životne skice starješine Jamesa Whitea i gospođe Ellen G. White, 1888. ur., str. 408-409 (Dodatak; anonimno objavljen od strane Izdavačke udruge SDA, čiji je autor J.H. Waggoner)]
kada biste pročitali to poglavlje od početka do kraja vidjeli biste da se nikada nisu izražavali na način da se išta smije ružno insinuirati o Svetome Duhu recimo u smislu da ako netko vjeruje da je Duh Sveti osoba da je to apsurd, gluposti ili štovanje sotone, jednostavno nisu u potpunosti imali definiciju Svetog Duha i to je samo to.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
nikada se pioniri Adventizma nisu izražavali kao neki anti-trinitarci danas, recimo kad govore da je vjerovanje u treće lice Božanstva apsurd ili da tako štuješ sotonu, na internetu postoji dosta videozapisa i članaka gdje oni na taj način pričaju o osobi Svetog Duha, vaši pioniri se nikada nisu tako izražavali, provjerila sam a i vi možete to samostalno provjeriti, ne tražim da mi vjerujete na riječ.

Nemoj me krivo razumijeti, ali drago mi je da ti mogu pokazati da ovo nije točno. Dapače, suprotno je ovome, pa tako jedan od značajnih adventističkih pionira kršćane koji vjeruju u Trojstvo predstavlja idiotima i poganima. Evo, pa vidi:

Advent Review je bio adventistički časopis koji je uređivao James White, suprug Ellen White. U ovom časopisu je zapravo najviše pisala sama Ellen White, ali pisali su u drugi pioniri ASD. U časopisu je postojala rubrika „Pitanja za brata Loughborough-a“, u kojoj su čitatelji mogli postavljati razna pitanja, na koja bi onda Loughborougho odgovarao. Tako u broju 23., od 5. studenog 1861. godine, jedan čitatelj (W. W. Giles), piše:

Brate White, želio bih da slijedeća pitanja proslijedite bratu Loughborough-u da ih pojasni.

Pitanje 1.: Koji je ozbiljan prigovor nauku o Trojstvu?

W. W. Giles, Toledo, Ohio.

Odgovor Loughborough-a: Postoji mnoštvo primjedbi koje bismo mogli iznijeti, ali s obzirom na ograničenost našeg prostora, svest ćemo ih na slijedeće tri:

1. U suprotnosti je sa zdravim razumom.
2. U suprotnosti je sa Svetim Pismom.
3.
Izvor mu je u poganstvu i legendama.
------------------------
Kao što možeš vidjeti, utemeljitelji 'crkve' adventista sedmog dana nisu uopće vjerovali u Trojstvo. Još gore, kao što iz gornjeg odgovora možeš vidjeti, vjerovali su i naučavali da je Trojstvo u suprotnosti sa zdravim razumom (očito samo idioti mogu u njega vjerovati), da je u suprotnosti sa Svetim Pismom i da je Trojstvo poganskog podrijetla.

U istom ovom broju ovog časopisa pisala je i Ellen White. Dakle, da je Ellen White imala, ili da je James White koji je bio urednik ovog časopisa imao nešto protiv ovakve "definicije Trojstva", onda ovakvo nešto u časopisu ne bi bilo ni objavljeno.

A Crkva je naš odnos sa Hristom. To je crkva. Ne spisak ispravnih dogmatiskih učenja-katehizam.

Opet lažeš. U našoj kršćanskoj Bibliji piše da Crkvu čine okupljeni svi vjerni kojima je Glava Krist. Ipak se ti drži svoga Kurana, to je tvoj teren.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Odakle je najavljen, sa neba.

Boze me sacuvaj, jel ti slusas sebe sta pricas? Kazes "on odlazi onamo odakle je najavljen"? Pa nije nebo "simbolizam" covece, da ti mozes pricati kako se vracas na nebo a zapravo se ne vracas! Niti se mozes vratiti u Stari Zavet! Izgleda je on po tebi dosao "ni otkud" i vraca se onamo? Nestaje! Kakva je to nakaradna teologija, da Bog sacuva, da se covek zapita jel se ti ludiras ovde?

I kako ovo tumacis kada Isus kaze: "Ne dohvataj me se JER SE JOS NE VRATIH K OCU SVOJEMU"??? Zasto ovo tumacis da se odnosi na ODLAZAK NA NEBO! A ostale stihove gde on kaze da "ODLAZI GDE JE PRE BIO" ti izvrces???

Zasto to radis???

Ako nađeš stih gde se pominje Isus Hristos pre dolaksa, ja ću tada prihvatiti tvoje objašnjenje.

Ti si kao piramida, ako mi nadjes tacan stih! Pa nije biblija pisana da bi pobijala tvoje izmijotine, kolilo ljudi ima toliko i ideja, ne mozes na sve odgovoriti, gde ces ti u tanka crveca nesto isisavati! Da ti dam i nedvosmislen stih ti bi i onda isisavajuci izvrnuo! A ne moram ja nista da dokazujem, apostoli otvoreno pisu da je on sisao sa neba i da se vratio gore, Isus to izjavljuje! To zna svako ko je citao bibliju!

"IZIDJOH OD OCA, I DODJOH NA SVET, I OPET OSTAVLJAM SVET I IDEM K OCU" ---> I tu nije govorio ni u kakvim "pricama" da bi ti rekao kako je to "simbolika", nego "otvoreno govori" apostolima! To su i apostoli primetili i zato su rekli - "evo sad upravo govoris a price nikakve ne govoris"!

I da je to bilo simbolicno, ne bi apostoli u svojim pismima nebrojeno puta ponovili da je on sisao sa neba i da je postojao ranije!
Zato nemoj vise da mi izvrces bibliju, da mi isisavas neke gluposti, koje ni logike ni smisla nemaju!

Kao kada se kaže da je On "nebeskog" porekla. To ne znači da je On bio na nebu bukvalno, već da živi po načelima neba.

Ne lupetaj vise leba ti! Nego odgovori na pitanje u vezi onog stiha gore!

problem je što smo većina naučeni da verujemo u preegzistenciju, u Božanstvo Isusa Hrista, i onda je gotovo nemoguće da pokušamo da razumemo drugačije

Covece, sta ja imam da "pokusam da razumem drugacije"? Kada sam prvi put procitao bibliju sa 9-10 god, nisam ni znao za adventiste pravoslavce i katolike, niti sam znao sta crkva govori, pa sam razumeo onako kako pise da je SISAO S NEBA I VRATIO SE NA NEBO!

Ti hoces bibliju na silu da uskladis sa svojom izmisljotinom, i voleo bi da ti mi poverujemo, pa da onda silujemo tekst sa predubedjenjem?

Sta je s tobom?

Ti nisi dosao do ovoga citajuci tekst bez predubedjenja! Ostavi se tog predubedjenja i citaj kako pise! Jednostvano je! Biblija je pisana za obicnog coveka, a ne za teologe, da ti izokreces unatraske, da filozofiras i uskladjujes sa unapred stvorenim idejama! Bibliju moze i prost covek da razume!

A kako izvrces osvedocili smo se na primeru Bill Gates-a, Konstrakt-e itd.. Ti sve iz predubedjenja izvrnes, isisavas znacenje analizirajuci u tanka crevca, i onda ubedjujes sebe i druge kako pisac nije rekao to sto je rekao!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top