Adventisti

Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
[WARNING]Izostavite lična prepucavanja i vrijeđanja. Ovo nije tema o bilo kome pojedinačno nego o Adveentizmu.[/WARNING]
Druže Jurivaka, molio bih za malo objektivnosti, nisam ja počeo prvi sa vređanjem, već nikeprodaja. Nisam se ja PRVI OBRATIO NJEMU - već on meni. Nisam ja vređao njega već mu odgovarao na njegove insinuacije! Tako da se uopšte ne osećam u ovoj situaciji odgovornim i smatram da apsolutno nije ispravno što se isti aršin uputio i nikoprodaji i meni. A i ova opaska je zakasnela, ja sam u prethodnom mom postu rekao da ako se nikeprodaja ne drži teme, neću mu odgovarati.
Analiziraj moje i njegove postove u ovoj temi pa vidi da li si trebao reći u mnonižini ovo upozorenje.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja nisam znao šta si ti mislio, ali mi je potpuno logično bilo, da završimo sa jednom temom, a onda pređemo na drugu. Jer ako ''ja u klin, a ti u ploču'' onda ćemo proći kao kod teme JS. Niko nikog nije ubedio i sve je ostalo kao i pre počinjanja teme a izneto je jako puno valjanih i poučnih stvari.

Izneću ti na kraju posta.


Molim te objasni mi kakve veze ima proročica/e sa temom za koju ja govorim da je pogreška kod Adventista. One to nikada nisu radile u crkvi za vreme bogosluženja!

Razumem Miku32 samo u jednom, ako je to mislio, da je to Pavle rekao Korintskoj crkvi jer su tu žene bile najbučnije, pa je iskoristio priliku da im se obrati. Ali se ne mogu složiti da su tu žene izlazile za propovedaonicu za vreme bogosluženja i govorile u Korintskoj crkvi, pa im je zato rekao. To je APSURD, i velika zabluda tumačenja Pisma od strane Adventista, normalno ne kod svih, ali kod zvanične nauke DA. Pa Pavle je i mnoge druge stvari rekao samo JEDNOJ CRKVI a važi za sve do današnjih dana!


Biblijskog učitelja DA, u pravu si, ali ne subotom u crkvi! To Hrist nebi odobrio budi siguran.

Sve ovo što sam počeo je s moje strane dobronamerno, verovao ti meni ili ne. Tako da ti je moj savet da budeš HRISTOLIK, a ne CRKVENOLIK. Pusti i ja što ti pričam i nikoprodaja i Baumaester i svi forumaši i sve crkve...... gledaj šta ti priča Sveti Duh. I samo se Njemu moli i Njega pitaj za sve. Da bi dobio večni život, a onda ćemo tamo na miru dovršiti ovu temu, a i sve ostale!
Галатима 1,8 Али ако и ми, или анђео с неба јави вам јеванђеље другачије него што вам јависмо, проклет да буде!

DRUGA ZABLUDA Adventizma je neuzimanje VINA, odnosno alkohola. Ja bih razumeo da je to povezano sa slobodom odlučivanja, nešto kao preporuka. Ali Adventna nauka to povezuje sa spasenjem.
To mi deluje, pošto nema uporišta u Pismu, kao da je većina Adventista - bivši notorni alkoholičari, pa im ovo dođe kao terapija. A ista stvar se i odnosi za KAFU. Ovo mi deluje kao fanatizam a ne ispunjavanje Božje volje.
Bog s tobom, pozdrav


Pa ako je Apostol Pavle mislio ono sto ti govoris da je mislio, da zena ne treba uopste da govori za propovedaonicom, onda je apsurdno da zena bude prorocica, jer ona svoju vest ne sme da iznosi, vec mora svojega muza da pita da li sme da o njoj govori..

U pismu nigde ne pise kojim danima zena moze da govori a kojima ne..?

Sto se tice Vina, odnosno Alkohola, biblija jasno kaze da smo mi hram Svetoga Duha, i da ko pokvari hram Bozji, pokvarice njega Bog.

Nama Hriscanima je nedopustivo da konzumiramo stimulanse poput kafe, Alkohola, Cigareta, i ostalog, koji unistavaju i telesno i Duhovno zdravlje.
Nas Duhovni zivot je usko povezan sa nasim telesnim zdravljem, i licnim odnosom prema njemu, Hriscanin u svakom pogledu treba da vodi racuna o zdravstvenioj reformi, i da se Hrani zdravo i umereno.

U bibliji jasno pise da je `VINO NEMIRNIK, I OPADAC, I KO ZA NJIM LUTA NECE BITI SRECAN.

Na drugom mestiu kaze `NE GLEDAJ NA VINO KADA SE RUMENI U CASI, JER CE TE NA POSLEDAK KAO ZMIJA UPECI, TVOJE OCI CE GLEDATI NA TUDJE ZENE...itd...

Kod Jevreja postoji vise vrsta vina, u bibliji za Vino, koristi se izraz `OINOS, koje oznacava i prevrelo alkoholno vino, i grozdjani sok.

Nedopustivo je da mislimo da bi Isus iu Jevandjeljima bio povezan sa ovakvom vrstom Alkoholnog vina, posto bi tada dosao u pitanje sa moralni kredibilitet Gospoda isusa Hrista.

I Vino i Kafa su otrovi ciju konzumaciju u svakom slucaju treba osuditi..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U pravu si, Duh Sveti mora sam otkriti coveku sta je istina, i koja je prava crkva...da li je tebi otkrio, voleo bih da mi ispricas to iskustvo...
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
U pravu si, Duh Sveti mora sam otkriti coveku sta je istina, i koja je prava crkva...da li je tebi otkrio, voleo bih da mi ispricas to iskustvo...
To je malo duža tema i nije za Adventizam, pa ću ti odgovoriti na drugoj temi, a obavestiću te na PP gde sam je smestio.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Druže Jurivaka, molio bih za malo objektivnosti, nisam ja počeo prvi sa vređanjem, već nikeprodaja. Nisam se ja PRVI OBRATIO NJEMU - već on meni. Nisam ja vređao njega već mu odgovarao na njegove insinuacije! Tako da se uopšte ne osećam u ovoj situaciji odgovornim i smatram da apsolutno nije ispravno što se isti aršin uputio i nikoprodaji i meni. A i ova opaska je zakasnela, ja sam u prethodnom mom postu rekao da ako se nikeprodaja ne drži teme, neću mu odgovarati.
Analiziraj moje i njegove postove u ovoj temi pa vidi da li si trebao reći u mnonižini ovo upozorenje.
Pozdrav
Nema potrebe za tolikom osjetljivošću. Ako se ne nalaziš u izrečenoj opomeni, OK.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Pa ako je Apostol Pavle mislio ono sto ti govoris da je mislio, da zena ne treba uopste da govori za propovedaonicom, onda je apsurdno da zena bude prorocica, jer ona svoju vest ne sme da iznosi, vec mora svojega muza da pita da li sme da o njoj govori..

1. To u Pismu nije opisano (objašnjeno). Kako proročica treba da prenese svoje viđenje. Objašnjeno je da su sveštenici bili samo muškarci, a za ovaj deo ćeš morati pitati nekog ko je u to vreme živeo i bio svedok te situacije;
2. Žena proročica ne mora biti udata. Tako da nema potrebe nikoga pitati za saopštenje vizija.
3. Proročica u Novom Zavetu je bila samo jedna.
4. Proročica može to preneti i van crkve. Može napisati. Ima više načina da se to prenese ostalima. Zašto mora u crkvi, i to baš za vreme bogosluženja.
5. U Starom Zavetu nije bilo proročica.
6. Probaj naći izveštaj bilo koje proročice u bibliji ili istoriji da li ga je saopštila u crkvi sa propovedaonice.

U pismu nigde ne pise kojim danima zena moze da govori a kojima ne..?
Ja o tome uopšte ne govorim, ne sme u crkvi ni u jedan dan za vreme bogosluženja ili službe. Znači ako ove stvari postoje u Adventnoj crkvi svaki dan, onda ne sme ni jedan dan. Ako postoji samo 1 X nedeljno onda ne sme samo taj dan. Dan uopšte nije sporan – ni koji ni koliko, već sme ili ne sme.

Ne budi crkvenolik budi Hristolik.

Sto se tice Vina, odnosno Alkohola, biblija jasno kaze da smo mi hram Svetoga Duha, i da ko pokvari hram Bozji, pokvarice njega Bog.

Ali Pismo ne povezuje taj stih sa alkoholom, cigaretama i kafom, već sa uopštenom konstatacijom. I ne samo sa telesnim prljanjem, već i sa duhovnim. A tu doktrinu Adventisti nemaju – duhovno prljanje hrama Božijeg – odnosno naše telo. Eto ti još jedan propust Adventizma.
Jednostavno ničim ne smemo prljati taj hram, a ne samo sa navedene 3 stvari.

Nama Hriscanima je nedopustivo da konzumiramo stimulanse poput kafe, Alkohola, Cigareta, i ostalog, koji unistavaju i telesno i Duhovno zdravlje.
Nas Duhovni zivot je usko povezan sa nasim telesnim zdravljem, i licnim odnosom prema njemu, Hriscanin u svakom pogledu treba da vodi racuna o zdravstvenioj reformi, i da se Hrani zdravo i umereno.

Ovo je tačno, ali je usko primenjeno na alkohol, cigarete i kafu. Jer ovde ima još jako puno stvari koje mnogo više zdravstveno oštećuju naše telo nego, npr. od umerenog konzumiranja alkohola i kafe. I to mnogo više. GMO, loša voda, loša bezalkoholna pića, loš balans hrane, loš način spremanja hrane................Znači mi ćemo daleko više isprljati naš hram Svetog Duha ovim stvarima nego umerenim konzumiranjem alkohola i kafe. Pitaj nekog doktora, ako mi ne veruješ.


U bibliji jasno pise da je `VINO NEMIRNIK, I OPADAC, I KO ZA NJIM LUTA NECE BITI SRECAN.
Na drugom mestiu kaze `NE GLEDAJ NA VINO KADA SE RUMENI U CASI, JER CE TE NA POSLEDAK KAO ZMIJA UPECI, TVOJE OCI CE GLEDATI NA TUDJE ZENE...itd...


Brate, to sam siguran da znaš. Moraš uzeti sve stihove u kontekstu da bi dobio ISTINIT odgovor o bilo čemu.
Sigurno znaš i za stihove:
[FONT=&amp]1.Мојс. [/FONT][FONT=&amp]9:21-23[/FONT][FONT=&amp] Napio se vina i opio,pa se otkrio nasred šatora. Ham, praotac Kanaanaca, opazi oca gola pa to kaza dvojici svoje braće vani.Šem i Jafet uzmu ogrtač,obojica ga prebace sebi preko ramena pa njime, [/FONT]
[FONT=&amp]idući natraške,pokriju očevu golotinju.Lica im bijahu okrenuta na drugu stranu, tako te ne videše oca gola.[/FONT]
[FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]Ovaj izraz vina se pojavljuje u St.Zavetu 134 puta[/FONT][FONT=&amp]. )[/FONT] ili pak
[FONT=&amp]5[/FONT][FONT=&amp].[/FONT][FONT=&amp]Мојс. [/FONT][FONT=&amp]14 : 26[/FONT][FONT=&amp] И за те новце узми шта зажели душа твоја, говеда, оваца, вина или другог јаког пића, и шта год би зажелела душа твоја, па једи онде пред Господом Богом својим, и весели се ти и дом твој.[/FONT] ili
[FONT=&amp]2.[/FONT][FONT=&amp]Самуил. [/FONT][FONT=&amp]16:1,2[/FONT][FONT=&amp]А кад Давид пређе мало преко врха,гле,Сива, Мефивостејев, срете га, са два магарца натоварена, на којима беше двеста хлебова и сто гроздова сувих и сто груда смокава и мех вина. [/FONT][FONT=&amp]А краљ упита Сиву [/FONT][FONT=&amp]: "[/FONT][FONT=&amp]Што ћеш с тим[/FONT][FONT=&amp]?" A [/FONT][FONT=&amp]Сива одговори[/FONT][FONT=&amp]: "[/FONT][FONT=&amp]Магарци ће послужити краљевој обитељи за јахање, хлеб и воће момцима за јело, а вино за пиће онима који се уморише у пустињи[/FONT][FONT=&amp]."[/FONT] ili pak
[FONT=&amp]1. [/FONT][FONT=&amp]Тимотеју[/FONT]
[FONT=&amp]3[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]8[/FONT][FONT=&amp] Đakoni isto tako treba da budu ozbiljni, ne dvolični, ne odani mnogom vinu ni prljavu dobitku[/FONT]
[FONT=&amp]5[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]23[/FONT][FONT=&amp]-25[/FONT][FONT=&amp] Ne pij više samo vode, nego uzimaj malo vina poradi želuca i čestih svojih slabosti.[/FONT][FONT=&amp] ([/FONT][FONT=&amp]24[/FONT][FONT=&amp] Gresi nekih ljudi očiti su i prije suda, nekih pak samo nakon njega. [/FONT][FONT=&amp]25[/FONT][FONT=&amp] Tako su i dobra djela očita, a bila i drukčija, ne mogu se sakriti.[/FONT][FONT=&amp])[/FONT][FONT=&amp] и[/FONT]
[FONT=&amp]Титу[/FONT][FONT=&amp] 2[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]3[/FONT][FONT=&amp] Старицама, такође, да живе као што се пристоји светима, да не буду опадљиве, да се не предају врло вину, да уче добру[/FONT][FONT=&amp]. [/FONT]
[FONT=&amp]
I[/FONT][FONT=&amp]ma i brate na desetine ovakvih, možda i sto – naspram par koji govore da ne trebamo MNOGO konzumirati VINA.[/FONT]

[FONT=&amp]Imam još jedan čvrst dokaz da nisi u pravu. Ako nisi rođen u Adventizmu – ovo tebi nije otkrio Duh Sveti kao meni, već Adventni duh. Kada si prošao teme, ili pročitao neku Adventističku knjigu na ovu temu. A ako si rođen, onda su ti otkrili roditelji, a opet, ne Sveti Duh. Ne moraš mi ovo priznati ako ti stvara neprijatnost. Niti bilo šta drugo ako ti stvara neprijatnost. Ja ću te razumeti.[/FONT]

Kod Jevreja postoji vise vrsta vina, u bibliji za Vino, koristi se izraz `OINOS, koje oznacava i prevrelo alkoholno vino, i grozdjani sok.

Ako `OINOS znači i alkoholno vino i bezalkoholno onda nama svima nema spasa. Jer stauros (Grčki) znači drvo, kolac, krst..... I onda mi nikada nećemo doći do ISTINE na čemu je razapet Hrist......
Moramo uzeti ceo stih u kontekstu i videti o čemu se tu radi. Kao može oinos biti bezalkoholno vino u sledećim stihovima:
Јован 2:10 И рече му: Сваки човек најпре добро вино износи, а кад се опију онда рђавије; а ти си чувао добро вино после.
[FONT=&amp]Ефеж.[/FONT][FONT=&amp]5[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]18[/FONT][FONT=&amp] НЕ ОПИЈАЈ СЕ ВИНОМ У КОМЕ ЈЕ РАЗУЗДАНОСТ, НЕГО [/FONT][FONT=&amp]– [/FONT][FONT=&amp]ПУНИТЕ СЕ ДУХОМ [/FONT][FONT=&amp]![/FONT]

Nedopustivo je da mislimo da bi Isus iu Jevandjeljima bio povezan sa ovakvom vrstom Alkoholnog vina, posto bi tada dosao u pitanje sa moralni kredibilitet Gospoda isusa Hrista.
[FONT=&amp]1.Mi u bibliji nemamo izveštaja da li je Isus konzumirao alkohol ili ne. Ali imamo da nigde nije povezano umereno konzumiranje alkohola i nespasenje o čemu govori Adventna crkva.[/FONT]
2. Isus je bio bezgrešan. I ako nikada nije okusio kap alkohola – to je zbog tog njegovog karaktera. A ja tebe brate pitam ko je kao Isus? Od Njegove smrti pa do danas?

I Vino i Kafa su otrovi ciju konzumaciju u svakom slucaju treba osuditi..
Otrovi, tačno, kao i mnogo šta drugo, i treba ih osuditi, ali nemaju nikakve veze sa spasenjem, sem u prekomernoj upotrebi!

Hvala ti na javljanju i reći ću ti nešto što ti sada nećeš razumeti, ali kasnije možda ćeš:
Ja ti najiskrenije želim spasenje, a Adventna crkva, sem par pojedinaca, ti želi pre svega pare, a onda i spasenje. I ne samo pare, već i broj. Imaju jedno krštenje više, jednog člana više......i sigurno još dosta toga da sada ne navodim jer ću izazvati revolt kod neke braće. A meni od tebe treba samo JEDNA STVAR. Znaš već koja da se ne ponavljam.
Bog s tobom

Nema potrebe za tolikom osjetljivošću. Ako se ne nalaziš u izrečenoj opomeni, OK.
Razumeo. Hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
1. To u Pismu nije opisano (objašnjeno). Kako proročica treba da prenese svoje viđenje. Objašnjeno je da su sveštenici bili samo muškarci, a za ovaj deo ćeš morati pitati nekog ko je u to vreme živeo i bio svedok te situacije;
2. Žena proročica ne mora biti udata. Tako da nema potrebe nikoga pitati za saopštenje vizija.
3. Proročica u Novom Zavetu je bila samo jedna.
4. Proročica može to preneti i van crkve. Može napisati. Ima više načina da se to prenese ostalima. Zašto mora u crkvi, i to baš za vreme bogosluženja.
5. U Starom Zavetu nije bilo proročica.
6. Probaj naći izveštaj bilo koje proročice u bibliji ili istoriji da li ga je saopštila u crkvi sa propovedaonice.


Ja o tome uopšte ne govorim, ne sme u crkvi ni u jedan dan za vreme bogosluženja ili službe. Znači ako ove stvari postoje u Adventnoj crkvi svaki dan, onda ne sme ni jedan dan. Ako postoji samo 1 X nedeljno onda ne sme samo taj dan. Dan uopšte nije sporan – ni koji ni koliko, već sme ili ne sme.

Ne budi crkvenolik budi Hristolik.



Ali Pismo ne povezuje taj stih sa alkoholom, cigaretama i kafom, već sa uopštenom konstatacijom. I ne samo sa telesnim prljanjem, već i sa duhovnim. A tu doktrinu Adventisti nemaju – duhovno prljanje hrama Božijeg – odnosno naše telo. Eto ti još jedan propust Adventizma.
Jednostavno ničim ne smemo prljati taj hram, a ne samo sa navedene 3 stvari.



Ovo je tačno, ali je usko primenjeno na alkohol, cigarete i kafu. Jer ovde ima još jako puno stvari koje mnogo više zdravstveno oštećuju naše telo nego, npr. od umerenog konzumiranja alkohola i kafe. I to mnogo više. GMO, loša voda, loša bezalkoholna pića, loš balans hrane, loš način spremanja hrane................Znači mi ćemo daleko više isprljati naš hram Svetog Duha ovim stvarima nego umerenim konzumiranjem alkohola i kafe. Pitaj nekog doktora, ako mi ne veruješ.





Brate, to sam siguran da znaš. Moraš uzeti sve stihove u kontekstu da bi dobio ISTINIT odgovor o bilo čemu.
Sigurno znaš i za stihove:
1.Мојс. 9:21-23 Napio se vina i opio,pa se otkrio nasred šatora. Ham, praotac Kanaanaca, opazi oca gola pa to kaza dvojici svoje braće vani.Šem i Jafet uzmu ogrtač,obojica ga prebace sebi preko ramena pa njime,
idući natraške,pokriju očevu golotinju.Lica im bijahu okrenuta na drugu stranu, tako te ne videše oca gola.
(Ovaj izraz vina se pojavljuje u St.Zavetu 134 puta. ) ili pak
5.Мојс. 14 : 26 И за те новце узми шта зажели душа твоја, говеда, оваца, вина или другог јаког пића, и шта год би зажелела душа твоја, па једи онде пред Господом Богом својим, и весели се ти и дом твој. ili
2.Самуил. 16:1,2А кад Давид пређе мало преко врха,гле,Сива, Мефивостејев, срете га, са два магарца натоварена, на којима беше двеста хлебова и сто гроздова сувих и сто груда смокава и мех вина. А краљ упита Сиву : "Што ћеш с тим?" A Сива одговори: "Магарци ће послужити краљевој обитељи за јахање, хлеб и воће момцима за јело, а вино за пиће онима који се уморише у пустињи." ili pak
1. Тимотеју
3:8 Đakoni isto tako treba da budu ozbiljni, ne dvolični, ne odani mnogom vinu ni prljavu dobitku
5:23-25 Ne pij više samo vode, nego uzimaj malo vina poradi želuca i čestih svojih slabosti. (24 Gresi nekih ljudi očiti su i prije suda, nekih pak samo nakon njega. 25 Tako su i dobra djela očita, a bila i drukčija, ne mogu se sakriti.) и
Титу 2:3 Старицама, такође, да живе као што се пристоји светима, да не буду опадљиве, да се не предају врло вину, да уче добру.

Ima i brate na desetine ovakvih, možda i sto – naspram par koji govore da ne trebamo MNOGO konzumirati VINA.

Imam još jedan čvrst dokaz da nisi u pravu. Ako nisi rođen u Adventizmu – ovo tebi nije otkrio Duh Sveti kao meni, već Adventni duh. Kada si prošao teme, ili pročitao neku Adventističku knjigu na ovu temu. A ako si rođen, onda su ti otkrili roditelji, a opet, ne Sveti Duh. Ne moraš mi ovo priznati ako ti stvara neprijatnost. Niti bilo šta drugo ako ti stvara neprijatnost. Ja ću te razumeti.

Ako `OINOS znači i alkoholno vino i bezalkoholno onda nama svima nema spasa. Jer stauros (Grčki) znači drvo, kolac, krst..... I onda mi nikada nećemo doći do ISTINE na čemu je razapet Hrist......
Moramo uzeti ceo stih u kontekstu i videti o čemu se tu radi. Kao može oinos biti bezalkoholno vino u sledećim stihovima:
Јован 2:10 И рече му: Сваки човек најпре добро вино износи, а кад се опију онда рђавије; а ти си чувао добро вино после.
Ефеж.5:18 НЕ ОПИЈАЈ СЕ ВИНОМ У КОМЕ ЈЕ РАЗУЗДАНОСТ, НЕГО – ПУНИТЕ СЕ ДУХОМ !


1.Mi u bibliji nemamo izveštaja da li je Isus konzumirao alkohol ili ne. Ali imamo da nigde nije povezano umereno konzumiranje alkohola i nespasenje o čemu govori Adventna crkva.
2. Isus je bio bezgrešan. I ako nikada nije okusio kap alkohola – to je zbog tog njegovog karaktera. A ja tebe brate pitam ko je kao Isus? Od Njegove smrti pa do danas?


Otrovi, tačno, kao i mnogo šta drugo, i treba ih osuditi, ali nemaju nikakve veze sa spasenjem, sem u prekomernoj upotrebi!

Hvala ti na javljanju i reći ću ti nešto što ti sada nećeš razumeti, ali kasnije možda ćeš:
Ja ti najiskrenije želim spasenje, a Adventna crkva, sem par pojedinaca, ti želi pre svega pare, a onda i spasenje. I ne samo pare, već i broj. Imaju jedno krštenje više, jednog člana više......i sigurno još dosta toga da sada ne navodim jer ću izazvati revolt kod neke braće. A meni od tebe treba samo JEDNA STVAR. Znaš već koja da se ne ponavljam.
Bog s tobom


Primetio sam da ti uglavnom iznosis svoja misljenja, na osnovu tekstova pisma koja ne razumes i ne tumacis u kontekstu samog pisma.

Takodje iznosis osude o Adventizmu, i ako sam nisi ispitao da li je to tako ili nije.

Tvoja izjava glasi: ``(( Ali Pismo ne povezuje taj stih sa alkoholom, cigaretama i kafom, već sa uopštenom konstatacijom. I ne samo sa telesnim prljanjem, već i sa duhovnim. A tu doktrinu Adventisti nemaju – duhovno prljanje hrama Božijeg – odnosno naše telo. Eto ti još jedan propust Adventizma.
Jednostavno ničim ne smemo prljati taj hram, a ne samo sa navedene 3 stvari..))

Ovo si izrekao iz ociglednog nepoznavanja Adventne nauke, i onoga sto Adventizam uci o ociscenju Duse, odnosno o potpunom predanju celog coveka Bogu, i Duhovnom posvecenju pomocu Svetog Duha.

Takodje i tvoja tvrdnja u vezi mog osvedocenja je izgovorena kao licno misljenje.
Bilo bi dobro da procitas temu koju sam licno pokrenuo na ovom forumu pod naslovom `ISKUSTVA SA BOGOM, u kojoj sam opisao svoja licna iskustva koja sam doziveo u svom traganju za istinom, i kako me je Bog vodio da prepoznam da je Adventna crkva prava Bozja crkva, kao i iskustva vezana za moje obracenje, i krstenje u crkvi.

Sto se tice vina, prilazem ti jedan tekst koji govori o ovom problemu na osnovu teksta koji govori o svadbi u Kani Galilejskoj, pa bi bilo dobro da ga procitas.


Svadba u Kani Galilejskoj

Istorijska pozadina

Nekoliko elemenata iz Starog zaveta i pozadina iz vremena priče pomažu nam da osvetlimo aspekte teksta iz Jovana 2,1-11. Obilje vina je, na primer, bilo karakteristično za starozavetne tekstove koji opisuju buduće Božje carstvo, koje će zvanično nastati, otpočeti u poslednjim danima (Isaija 25,6; Jeremija 31,12; Amos 9,13.14). Isusovo obezbeđivanje dodatnih količina vina na svadbenoj gozbi je, prema tome, primer kako Jovanovo Jevanđelje oslikava uverenje da je starozavetno očekivanje za poslednje vreme bilo ispunjeno u Isusu.

Sudovi za vodu (sa zapreminom od 90 do 130 litara) u drevnim vremenima su bili neobične veličine. Moguće je da je veličinu sudova Jovan pomenuo, želeći da ukori Jevreje zbog njihove opsednutosti ritualnim čišćenjem. U većini delova drevnog sveta sveža voda se mogla teško dobiti, pa su detalji priče veoma zanimljivi.

Priča o pretvaranju vode u vino čitaoca podseća i na priče o nekim drugim transformacijama u Starom zavetu. Mojsije je pretvorio vodu u krv, što je bilo jedno od zala koja su snašla drevni Egipat (2. Mojsijeva 7,14-24). Jelisije je gorku vodu u Jerihonu pretvorio u slatku, ukusnu i ponovo upotrebljivu (2. Carevima 2,19-22). Priča iz 2. Carevima 3,12-25 možda je posebno zanimljiva kao paralela čudu u Kani, a tu je ponovo reč o jednom Jelisijevom iskustvu. Jelisiji u posetu dolazi nekoliko careva koji očekuju poruku od Gospoda. Njegov odgovor je bio sličan Isusovom odgovoru majci: “Šta je meni do tebe?“ Međutim, ipak se složio da sarađuje s njima. Po njegovim uputstvima čudotvorno se pojavila voda, za koju su neprijatelji mislili da je krv (stihovi 3,22.23). Na taj način je Izrailj izvojevao veliku pobedu nad Moavcima.

Predmet o kojem sada govorimo mi obrađujemo na osnovu poznavanja pozadine priče o svadbi. Mnogi ljudi se pitaju da li se događaj u kojem je Isus vodu pretvorio u vino na neki način može dovesti u vezu s problemom — kako hrišćani treba da se postave prema upotrebi alkohola. Međutim, u tekstu iz Jovana 2,1-11 ili njegovoj pozadini, nema ničega što bi tražilo da vino koje je Isus načinio bude prevrelo. Pre svega, reč za vino u tom tekstu (oinos) je u grčkom jeziku srednjeg roda. Ona se može odnositi na neprevreo sok od grožđa, ili može da se odnosi na prevrelo vino. Terminologija teksta ni na koji način ne doprinosi razrešavanju problema.

Ali, ni prisustvo soka od grožđa ne bi bilo u potpunosti suprotno očekivanju. Pre svega, ako je svadba održana u jesen (kad je obavljeno Isusovo krštenje, oko mesec dana pre toga), u Palestini je bilo vreme berbe grožđa, pa se mogao dobiti svež sok. Ali čak i ako se nije mogao dobiti, to vreme je poznavalo izvrsne metode za prezervaciju. Na primer, sok od grožđa bi kuvali dok se ne zgusne. Dobijenu masu bi sipali u keramički sud, dok se ne izbaci sav vazduh. Potom bi nalivanjem tankog sloja maslinovog ulja odozgo sadržaj u sudu mogli da sačuvaju za period od više meseci ili čak godina. U nekom kasnijem terminu bi se sačuvani gusti sok mogao mešati s vodom za upotrebu i posluženje. Krajnji proizvod bio bi takođe neprevreo. Ako je sok načinjen od konzerviranog činio najveći deo onoga što je služeno na svadbi pre toga, okolnost da je Isus stvorio svež sok od grožđa zaista bi s razlogom izazvala onakvu primedbu, spomenutu u tekstu.

U stvari, ako želimo da iz događaja na svadbi u Kani galilejskoj, gde je Isus pretvorio vodu u vino, izvučemo pitanje kako da se hrišćanin postavi prema vinu – mi promašujemo poentu celog ovog događaja.Ovako tumačeći ovaj događaj samo znači da centralizujemo marginalnu stvar (vino) a zaboravljamo ključne delove koje se nalaze u ovoj priči – Isusovo prvo čudo i njegov značaj. Bavimo se za ono vreme potpuno beznačajnim stvarima i od njih pravimo fokus u čitavoj priči, što je čist promašaj u razumevanju ovog događaja.To radimo zato što mi danas imamo problem – kako se postaviti prema upotrebi vina? I bilo koji tekst ili događaj nama „pomaže“ da imamo ispravan stav, dok je poenta i cilj mnogih od tih tekstova nešto što mi ni ne očekujemo da jeste.

Međutim, i pored ovoga mi ipak možemo sa sigurnošću izneti obilje dokaza o tome da Isus ipak nije pretvorio vodu u alkoholno ili prevrelo vino, već da je u pitanju čist grožđani sok. Ali pre nego što pogledamo kakva je vrsta vina u pitanjuj, osvrnućemo se na pretpostavke da je Isus pretvorio vodu u alkoholno vino.

Verovanje da je Isus na svadbi u Kani pretvorio vodu u fermentisano ili alkoholno vino bazira se na nekoliko osnovnih pretpostavki. Prva pretpostavka jeste da grčka reč za vino „oinos“ označava jedino prevrelo, alkoholno vino. Pošto se upotrebljava reč „oinos“ i za vino koje se potrošilo kao i za ono koje je Isus stvorio, zaključak je da oba vina moraju biti alkoholna. Druga pretpostavka kaže da Jevreji nisu znali kako da spreče fermentaciju grožđa. Neki dokazuju da je vreme venčanja bilo nešto pre praznika Pashe (2:13), što znači šest meseci posle berbe, pa prema tome vino koje se koristilo na svadbi u Kani imalo je dovoljno vremena za fermentaciju. Treća pretpostavka polazi od opisa koja dolazi od „kuma“ koji je novo vino nazvao „dobrim vinom,“ misleći na visokokvalitetno alkoholno vino. I četvrta pretpostavka kaže da izjava „a kad se opiju“ u 2:10, korištena opet od strane „kuma,“ pokazuje da su se gosti napili jer su, prirodno, pili fermentisano, prevrelo alkoholno vino. Prema tome, vino koje je Isus načinio mora biti alkoholno.

Značenje reči „oinos.“ Što se tiče pretpostavke da grčka reč za vino označava samo alkoholno vino već je bilo reči. Dovoljno je napomenuti da postoje brojni primeri kako od hrišćanskih autora tako i od nehrišćanskih koji kažu da „oinos“ može označavati i prevrelo i neprevrelo vino. Može se kazati da je „oinos“ termin koji uključuje sve vrste vina, bilo prevrelog bilo neprevrelog. Prema tome, vrlo je labav i slab zaključak da je Isus pretvorio vodu u alkoholno vino, prosto iz razloga što nam sam termin ne pomaže puno da preciziramo o kakvoj je vrsti vina reč. Reći da je u pitanju samo alkoholno vino i da reč „oinos“ samo to znači stavlja nas upoložaj isključivosti i pristrasnosti. Priroda vina kojeg je Isus pretvorio mora se odrediti unutrašnjim dokazima i većom verovatnoćom nego što je navodna upotreba „oinosa“ isključivo za alkoholno vino.

Ideja da Jevreji nisu znali kako da spreče proces vrenja te da je s toga svaki oblik vina podrazumevao da je ono prevrelo danas je odbačena od strane mnogih stručnjaka. Sa sigurnošću možemo kazati da su Jevreji znali kako da čuvaju čist grođžani sok od procesa vrenja čak duže vreme, tako da je ono moglo postojati u tom obliku za vreme svadbe u Kani. Jedno takvo vino (to jest, grođžani sok) se moglo koristiti na svadbi kada se pojavio problem njegove nestašice. Druga bitna stvar jeste da je takva vrsta neprevrelog vina bila, na osnovu svedočanstava koje imamo iz onog vremena, kvalitetnija, cenjenija i jednostavnija za očuvanje od bilo kog prevrelog vina.

Dobro vino koje je Isus stvorio od vode i koje je „kum“ pohvalio da je bolje od „rđavijeg vina“ ima prizvuk da je u pitanju visok sadržaj alkohola u njemu. Međutim, takva pretpostavka polazi od ukusa 20 i 21 veka. Na primer, Albert Barnes, veoma poznati novozavetni skolar i komentator, upozorava da ne budemo prevareni izrazom „dobro vino,“ jer iako se taj termin upotrebljava da označi da je ono (vino) dobro u srazmeri sa njegovom snagom i njegovom moći da opije, ipak u novozavetno vreme taj izraz sigurno nije to označavao. Svedočanstva iz doba antike nam jasno pokazuju da su najbolja vina ona u kojima je moć alkohola uklonjena kuvanjem ili filtracijom. Plinije, recimo, objašnjava da su vina najbolja onda kada se sva njihova snaga ukloni ceđenjem ili presovanjem, to jest kada se ukloni sadržaj alkohola u njima. Slično njemu, Plutarh naglašava da je vino mnogo prijatnije piti kada se iz njega ukloni učestalim filtriranjem ono što nanosi sramotu pameti ili što uznemirava um i uzbuđuje strasti. Imajući u vidu ove i još neke antičke autore, možemo zaključiti da je za njih izraz „dobro vino“ bilo vino koje je zapravo bezopasno i bezazleno. Prema tome, zaključak da je izraz „dobro vino“ na svadbi označavao vino koje je bilo kvalitetno u pogledu visokog sadržaja alkohola je sasvim pogrešan. Pre možemo reći da je zbog svoje bezopasnosti i bezazlenosti izraz „dobro vino“ označavao daleko kvalitetniji čisti grožđani sok od onog koji se čuvao i koji se pio pre njega. Drugim rečima, vino koje je Isus stvorio bilo je visokokvalitetno ne zbog njegovog alkoholnog sadržaja, već zbog toga što je ono bilo, kao što i Henri Morris kaže, novo vino, sveže stvoreno. Ono nije bilo staro, propadljivo vino, kao što bi bilo da je u pitanju alkoholno vino. Jednostavno, nije bilo vremena za proces fermentacije koji bi poremetio strukturu jednog takvog grožđanog soka i rastavio na alkohole (It was not old, decayed wine, as it would have to be if it were intoxicating.There was no time for the fermentation process to break down the structure of its energy-giving sugars into disintegrative alcohols. It thus was a fitting representation of His glory and was appropriate to serve as the very first of His great miracles (John 2:11)).

Moralne implikacije. Još jedan razlog zašto se ne može prihvatiti pretpostavka da je „dobro vino“ koje je Isus načinio bilo alkoholnog sadržaja jeste zbog negativne slike koju bi mogli dobiti o samom Isusu. Ako bi bilo tačno da se već pilo alkoholno vino na svadbi,Isusovo čudo (koje je proizvelo između 500-600 litara još boljeg vina takve vrste, kojeg su koristili muškarci, žene pa čak i deca skupljeni zajedno na svadbenoj svečanosti) pokazuje da je Isus itekako moralno odgovoran za nastavak i porast njihovog opijanja. Na osnovu ovoga mogu se izvesti neki logični zaključci.Na primer, velika količina vina kojeg je Isus čudom stvorio pri kraju svadbene svečanosti dokazuje dve stvari:

Prekomerna upotreba alkoholnog pića je dozvoljena.

Vino u ovom slučaju je čist grožđani sok, bez prisustva alkohola. U skladu sa osuđivanjem upotrebe alkoholnog vina u Starom Zavetu, jasno je da je u pitanju sok od grožđa.

Teško je zamisliti i protivno je moralnim principima Svetog Pisma (pa i razuma) pretpostaviti da je Isus, Stvoritelj dobrih stvari (Postanje 1:4,10,12,18,21,25) ispoljio Njegovu natprirodnu moć da dovede u postojanje opojno i alkoholno vino koje samo Sveto Pismo osuđuje i naziva ga „podsmevač“ i „nemirnik“ (Priče 20:1).

Što se tiče glagola metusko odnosno „opiti“ u 2:10, neki smatraju da ovaj grčki glagol jednostavno znači „napiti se,“ u pasivu „biti pijan.“ Prema tome, to je još jedan neosporan dokaz da je vino koje je Isus stvorio u Kani zapravo – alkoholno vino, jer glagol metuskose nikada ne koristi za „opijanje“ bilo kog drugog pića osim alkoholnog.

Međutim, iako je tačno da glagol metusko, metuskomai znači „piti, opiti se, napiti se,“ on nužno ne podrazumeva da je u pitanju upotreba bilo kog opojnog odnosno alkoholnog pića. Glagol metuskomože značiti „zasititi se od pijenja“ bez bilo kakvog prisustva alkohola. Prema tome, zaključak bi bio da, kada su gosti već bili zasićeni od pijenja starog grožđanos soka, Isus, što je neuobičajeno za običaje onoga vremena, kako i sam „kum“ kaže, čini čudo i od vode stvara svež grožđani sok koji je „dobar,“ ili bolji od starijeg soka od grožđa.

Drugim rečima, metusko u 2:10 jednostavno označava zasićenost, ukazuje na obiman kvantitet vina koji se generalno koristio na svadbenim proslavama, bez bilo koje naznake za njegova alkoholna dejstva. Oni koji insistiraju da je vino na svadbi bilo alkoholno i da je Isus takođe stvorio alkoholno vino, kvalitetnijeg od prethodnog, navode na zaključak da je Isus obezbedio ogromnu dodatnu količinu alkoholnog vina tako da se svadbena proslava mogla nastaviti u nepromišljenom popuštanju. Jedan takav zaključak ruši celokupan moralni integritet Hristovog karaktera, sa čim se sigurno ni jedan konzervativan hrišćanin ne bi mogao tako lako složiti.

Sva Hristova čuda su bila uvek usmerena ka milosrdnom i dobronamernom kraju. Isus nije došao da uništi nego da spasi čoveka. To je očito i u pokazivanju Njegove slave na svadbenoj svečanosti u Kani Galilejskoj. Prvi znak Njegovog božanstva bilo je upravo pretvaranje vode u vino – novo, sveže vino koje je simbolizovalo božansku prisutnost, Njegovu slavu i moć. Kako bi Isus mogao stvoriti bilo šta što je raspadljivo, trulo, pokvareno – a da u isto vreme pokazuje Svoju slavu?

Inace, Vino za koje je Apostol Pavle savetovao svom saradniku Timotiju, rekavsi mu da popije malo vina, je bila jedna posebna vrsta vina koja se spravljala dugim kuvanjem, i onda sipala u posebne posude, u koje se dolivalo maslinovo ulje, od cega se dobijao gust grozdjani sok, koji se mesao sa vodom, i bio je jedno od omiljenih napitaka jevreja.

http://dragan-micic.blogspot.com/2011/06.

www.svetlostistine.com
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Brate Laodikeja, dug ti je mnogo post, pa da ne zauzimam mnogo mesta, neću ga iznositi, već samo odgovoriti.

1. Bog je, između ostalog, i sloboda volje. Ti si odlučio slediti naredbe (uredbe) ljudske. Jer u Pismu ima jako puno stihova da su se Jevreji opijali od alkoholnog vina, odnosno konzumirali ga, a za mene Pismo iznad svih ljudskih knjiga i zaključaka. Znači JA TI TRAŽIM STIH GDE JE POVEZANO NESPASENJE SA KONZUMIRANJEM ALKOHOLNOG VINA, a ne Adventnu nauku. Dragan Micić – isto brani Adventnu nauku, znači ili je Adventista, ili EX, tako da i njegovi tekstovi ne mogu biti validni u ovom izlaganju.
2. Aventisti su jedini koji povezuju konzumiranje alkohola sa spasenjem. Nije nikakav dokaz, ali čisto da znaš.
3. Čišćenje duše – povezano sa neprljanjem hrama S.D. je jedno kako je u teoriji, a drugo je kakao je u praksi? U praki se ne vidi da to Adventisti upražnjavaju.
4. Za ŽENE U CRKVI mi još niko nije dao stih u Pismu gde su govorile u crkvi za propovedaonicom.
5. OK, odlučio si da i dalje plaćaš ljudsku nauku, a ne besplatnu Božji, ali to nema veze. Idemo dalje. Znači ostajemo pri svojim ubeđenjima : Ja da konzumiranje umerene količine alkohola i kafe, nema veze sa spasenjem i da žene u crkvi ne mogu biti učiteljice, pastorice, starešinke...... A ti u suprotno.
6. Razgovarao sam sa vernicima 20-tak vodećih Hrišćanskih crkava i sa Jevrejskom. Svi su ubeđeni da su jedina ispravna crkva, i da ih vodi Sveti Duh ili Bog. I gotovo da nema nikakve šanse na bazi Pisma ih ubediti da greše, jer se i oni pozivaju na istinito razumavanje Pisma i sprovođenja doktrina u praksi. To eksplicitno znači da neko greši. Jer su im doktrine potpuno različita a Bog isti. Nešto si se i sam mogao uveriti u raspravi sa JS. Lepo i vrlo precizno i temeljjno si im iznosio njihove gluposti i zablude. I šta je bilo? Koga si ubedio da napusti Svedoke? I koga ćeš uspeti?
Tako da brate, veruj mi, evo ti i primer, crkva više zaludi čoveka, uzme mu pare i odvuče od spasenja, nego što mu pomogne.
7. Zato predlažem da pređemo na dalje zablude Adventista, a ove da ostavimo po strani dok ne nađeš biblijske stihove koje povezuju spasenje sa nekonzumiranjem alkohola i žene da mogu propovedati u crkvi. Jel važi?

Jer ipak, ako si me razumeo, kao što sam i izneo jednom: Ja Boga doživljavam kao apsolutnu pravdu i bezgrešnost i imam neograničeno poverenje u Njega. Ako je On u Pismu napisao ovo o čemu ti govoriš ja istog trenutka sa oduševljenjem to prihvaćam i izjavljujem pred svima da sam bio u zabludi. Tebi se zahvaljujem što si me skrenuo sa krivog puta i idem odmah dalje da spašavam duše govoreći im da žene u crkvi mogu propovedati i da se ne sme konzumirati alkohol i kafa. Jer ako me ti ubediš, odnosno Pismo, tj Bog, u ovo - ja samo dobijam i ništa ne gubim. Tako da bih sa oduševljenjem prihvato tvoju (Adventnu nauku kada su ove dve stvari u pitanju). Dok ne znam kako bi ti prošao, ako bi se desilo suprotno?
Ovako, žao mi je brate, ali ljudske nauke ne mogu prihvatiti, jer mi Pismo tako kaže. I više bih voleo stradati držati se biblijske istine, nego napredovati, proći u životu ne može bolje, a grešiti u nekim stvarima. Ipak Bog nam zapoveda: ''Budite sveti, kao što sam ja svet''

Sve najbolje, pozdrav

Bog s tobom, hvala na trudu, pozdrav
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Rekao si u jednom komentaru da te vodi Bozji Duh, odnosno da si od njega dobio osvedocenje, i da se potpuno pridrzavas pisma, a sa druge strane propagiras konzumaciju Alkohola i Kafe, koje propagirju i sve druge crkve za koje govoris da su otpadnicke.
To je onda strasno, jer u tom slucaju dovodis sam sebe u kontradiktornost.

Coveku nije potrebno mnogo dokaza da bi prihvatio istinu, Bog nam je sve dao u njegovoj reci, i pomocu Svoga Duha koji govori kroz savest coveku koji istrazuje.

Nisam rekao da u bibliji ne postoji Alkoholno vino, i da nije bilo slucajeva da se neko i opio odredjenom vrstom vina, ali to nije dokaz u prilog toga da mi danas koji imamo vecu svetlost istine, trebamo da se opijamo vinom.

Osim toga, Jevreji su imali sasvim drugaciji nacin fermentacije - proces pretvaranja Grozdjanog soka u kvarno Alkoholno vino.

Izraz OPITI, u bibliji neznaci uvek opiti se u smislu da coveka Alkohol osamuti, vec oznacava zasicenje od samog pijenja.

U starom zavetu je postojalo i mnogozenstvo, i pustanje zena kako je ko hteo, ali Isus u Jevandjeljima objasnjava da je Mojsije to dao Jevrejima radi tvrdje njihovog srca, odnosno da oni u tom trenutku zbog neverstva nisu mogli primiti vecu svetlost, vec je kako kaze jedan autor `Bog koracao koracima koje je covek mogao da sledi.

Danas kada imamo vecu svetlost istine koju je Hristos doneo svojim dolaskom, nedopustivo je da se covek spusta na takav nivo, konzumirajuci Alkohol koji je u bibliji okarakterisan kao najveci izvor zla i nemorala.

Biblija jasno kaze: `VINO JE NEMIRNIK, I OPADAC, I KO ZA NJIM LUTA NECE BITI SRECAN.

`NE GLEDAJ NA VINO KADA SE RUMENI U CASI, JER CE TE NA POSLEDAK KAO ZMIJA UPECI, TVOJE OCI CE GLEDATI NA TUDJE ZENE...

`I NE OPIJAJTE SE VINOM U KOME JE KURVARSTVO, VEC SE ISPUNJAVAJTE DUHOM.

`DOBRO JE MESA NE JESTI, I VINA NE PITI.

Sto se tice zena, ponavljam, ja sam apsolutni protivnik da zena obavlja sluzbu svestenika ili propovednika u pravom smislu te reci, ali nisam protiv toga da bude neka vrsta ucitelja, i nemam nista protiv toga da zena govori za propovedaonicom ako za to ima potrebe.
Osim toga, crkva u bibliji je upravo prikazana simbolom ciste zene, dok je lazna crkva prikazana simbolom bludnice.

Pravi vernik ce se poznavati po Duhovnim rodovima koji se pokazuju u prakticnom zivotu coveka koji je u zivoj neprekidnoj zajednici sa Bogom iz trenutka u trenutak.
To sto neko ne pokazuje ove rodove posvecenja, je problem njega samoga.

Opis poslednje Laodikejske crkve opisane u Otkrivenju Jovanovom 3 poglavlju, je upravo danasnji opis Bozje prave crkve, odnosno Hriscana koji imaju istinu, ali tu istinu prakticno ne zive i ne primenjuju u licnom iskustvu.

Da li ovaj opis iskljucuje tu crkvu iz pozicije pravog Bozjeg naroda, naravno da ne, vec je tom narodu upucen savet, da se pokaje, da trazi od Boga zivu veru, i Bozansko prosvetljenje njegovim Duhom, da se obuce u haljine Hristove pravednosti, kako bi kroz svakodnevnu zajednicu sa Hristom izgradio karakter slican njegovom, i izvrsio neophodnu pripremu za Hristov slavni dolazak i ulazak u vecno Bozje carstvo slave.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Rekao si u jednom komentaru da te vodi Bozji Duh, odnosno da si od njega dobio osvedocenje, i da se potpuno pridrzavas pisma, a sa druge strane propagiras konzumaciju Alkohola i Kafe, koje propagirju i sve druge crkve za koje govoris da su otpadnicke.
To je onda strasno, jer u tom slucaju dovodis sam sebe u kontradiktornost.
Ja sam mislio da smo sa alkoholom i ženama završili, ali kad si već napisao o tome, red je da ti i odgovorim.
1. sotona je malo lukaviji nego što ti misliš. on je otpadničke zablude ravnomerno podelio. U svaku crkvu ubacio od 5 do 20. Tako da svaka crkva ima više istine nego laži. Razlika je samo u količini.
2. Razmisli malo logički. Pusti mene, Adventnu crkvu, ovaj forum i planetu Zemlju. Bar za trenutak.
Da li je tebi logično da se neće spasiti ljudi koji popiju jutarnju kafu, jedno pivo ili čašu vina ili 0,03 nekog žestokog pića, svaki dan ili svaki drugi ili treći dan ili peti nebitno, a pri tom su OK ljudi, dobri radnici, muževi, žene, kolege, kumovi, prijatelji ……. Pored 50 stihova u bibliji u kojima se vidi da se alkohol konzumirao i u jednog koji čak i preporučuje alkohol u količini koju sam naveo. ([FONT=&amp]1.Тимот. [/FONT][FONT=&amp]5[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]23[/FONT][FONT=&amp] Ne pij više samo vode, nego uzimaj malo vina poradi želuca i čestih svojih slabosti.[/FONT])
Nemoj se ljutiti, ti si moj brat, ali bi Bog bio zaista surov kada bi preporučio malo konzumiranje alkohola, a onda zbog toga uzeo čoveku večni život.
Mislim zaista ja to u ovom trenutku ne mogu shvatiti.

EVO OVIM JAVNO POZIVAM I OSTALE FORUMAŠE DA MI POMOGNU I DA ME PROSVETLE DA UKAPIRAM DA KONZUMENTIMA KAFE I ALKOHOLA NEMA MESTA U RAJU!

Jer mi je zaista, zaista glupo da zbog 10-15 kafa mesečno, 1 l domaće rakije godišnje, gajbe – dve piva godišnje i 5 l vina godišnje ne zadobijem večni život.!!!



Coveku nije potrebno mnogo dokaza da bi prihvatio istinu, Bog nam je sve dao u njegovoj reci, i pomocu Svoga Duha koji govori kroz savest coveku koji istrazuje.
E ovo veruj mi svi govore. Jesi ti u pravu i ja se tu slažem sa tobom, ali problem je što tako, nažalost, svi misle. Ipak moraš priznati da je sotona jako lukav. I da je ovo perfidno I pokvareno ubacio u sve crkve.


Nisam rekao da u bibliji ne postoji Alkoholno vino, i da nije bilo slucajeva da se neko i opio odredjenom vrstom vina, ali to nije dokaz u prilog toga da mi danas koji imamo vecu svetlost istine, trebamo da se opijamo vinom.
Pregledaj sve moje postove, mene sad mrzi, pa ćeš se uveriti da sam ja sve vreme govorio o maloj, da kažemo normalnoj količini alkohola, jer dobro znam da pijanci neće naslediti carstvo Božje.

Osim toga, Jevreji su imali sasvim drugaciji nacin fermentacije - proces pretvaranja Grozdjanog soka u kvarno Alkoholno vino.
Jevreji su imali i alkoholno vino što nam 50-tak stihova iz Pisma jako lepo govori:
[FONT=&amp] 1. M o j s i j e v a[/FONT]
[FONT=&amp]9:21-23[/FONT][FONT=&amp] Napio se vina i opio,pa se otkrio nasred šatora. Ham, praotac Kanaanaca, opazi oca gola pa to kaza dvojici svoje braće vani.Šem i Jafet uzmu ogrtač,obojica ga prebace sebi preko ramena pa njime, [/FONT]
[FONT=&amp]idući natraške,pokriju očevu golotinju.Lica im bijahu okrenuta na drugu stranu, tako te ne videše oca gola.[/FONT]
[FONT=&amp]9:24[/FONT][FONT=&amp] А кад се Ноје пробуди од вина, дозна шта му је учинио млађи син, [/FONT][FONT=&amp]14:18[/FONT][FONT=&amp] А Мелхиседек цар салимски изнесе хлеб и вино;а он беше свештеник Бога Вишњег. ( [/FONT][FONT=&amp]19 [/FONT][FONT=&amp]Blagoslovi ga govoreći: Od Boga Svevišnjega, Stvoritelja neba i zemlje, neka je Abramu blagoslov![/FONT][FONT=&amp]) [/FONT][FONT=&amp]19:32-35[/FONT][FONT=&amp] Hajdemo oca opiti vinom, pa s njime leći: tako ćemo s ocem sačuvati potomstvo. "One noći opiju oca vinom, i starija ode te legne sa svojim ocem,a on nije znao kad je legla ni kad je ustala. Sutradan starija reče mlađoj: "Sinoć sam, eto, ležala ja s našim ocem; napojimo ga vinom i noćas, pa idi ti i s njim lezi: tako ćemo ocu sačuvati potomstvo. "Opiju oca vinom i one noći te mlađa ode i s njim legne,a on nije znao kad je legla ni kad je ustala. [/FONT][FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]36[/FONT][FONT=&amp] Tako obje Lotove kćeri zanesu s ocem. 37 Starija rodi sina i nadenu [/FONT][FONT=&amp]mu ime Moab. On je praotac današnjih Moabaca. 38 I mlađa rodi sina i nadjene mu ime Ben-Ami. On je praotac današnjih Amonaca.[/FONT][FONT=&amp]) [/FONT][FONT=&amp]27:25[/FONT][FONT=&amp]Potom reče Izak:"Stavi preda me da blagujem lovine svoga sina pa da te blagoslovi duša moja." Jakov ga posluži pa je jeo. Zatim mu donese i vina, pa je pio. [/FONT][FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]37[/FONT][FONT=&amp] Izak odgovori Ezavu: "Njega sam već postavio za tvoga gospodara; njemu sam svu njegovu braću predao za sluge; žitom sam ga i vinom opskrbio. A što sad za te mogu učiniti, sine moj?"[/FONT][FONT=&amp]) [/FONT]
[FONT=&amp]49:11,12[/FONT][FONT=&amp] Svog magarca za lozu privezuje, mlado magarice svoje za čokot. U vinu on kupa svoju odjeću svoju halju u krvi od grožđa. Oči su mu od vina mutne, zubi bjelji od mlijeka. [/FONT]
[FONT=&amp] 3. M o j s i j e v a [/FONT]
[FONT=&amp]10 : 9[/FONT][FONT=&amp] "Kad ulazite u Šator sastanka, nemojte piti vina niti opojnoga pića, ni ti ni tvoji sinovi s tobom! Tako nećete poginuti. To je trajan zakon za vaše naraštaje; [/FONT][FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]10[/FONT][FONT=&amp] da možete lučiti posvećeno od običnoga, čisto od nečistoga;[/FONT][FONT=&amp] )[/FONT]
[FONT=&amp]23 : 13[/FONT][FONT=&amp] Uz to žrtva prinosnica neka bude: dvije desetine efe najboljeg brašna zamiješena u ulju, kao paljena žrtva Jahvi na ugodan miris; a s njom ljevanica od vina neka bude četvrt hina.[/FONT]
[FONT=&amp] 4. M o j s i j e v a[/FONT]
[FONT=&amp]6 : 3,4,20[/FONT][FONT=&amp]( [/FONT][FONT=&amp]2[/FONT][FONT=&amp] Reci sinovima Izrailjevijem, i kaži im: kad čovjek ili žena učini zavjet nazirejski, da bude nazirej Gospodu,[/FONT][FONT=&amp]) [/FONT][FONT=&amp] 3 neka se suzdržava od vina i svakoga opojnog pića. 4 Neka ne pije ni ukiseljena vina niti ukiseljena opojnog pića; a niti kakva [/FONT]
[FONT=&amp]soka od grožđa neka ne pije; neka ne jede grožđa, ni sveža ni suha. [/FONT][FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]5 [/FONT][FONT=&amp]Sve dok traje njegov nazirejski zavjet, neka britva ne prelazi preko njegove glave; dok se ne navrši vrijeme što ga je Jahvi zavjetovao, neka bude posvećen i pusti kose da mu slobodno rastu [/FONT]
[FONT=&amp]na glavi.[/FONT][FONT=&amp])[/FONT]
[FONT=&amp] 5. M o j s i j e v a[/FONT]
[FONT=&amp]14 : 26[/FONT][FONT=&amp] И за те новце узми шта зажели душа твоја, говеда, оваца, вина или другог јаког пића, и шта год би зажелела душа твоја, па једи онде пред Господом Богом својим, и весели се ти и дом твој.[/FONT]
[FONT=&amp]Isus[/FONT][FONT=&amp]9 : [/FONT][FONT=&amp]4[/FONT][FONT=&amp],13[/FONT][FONT=&amp] Учинише и они превару; јер одоше и начинише се посланици, и узеше старе торбе на своје магарце и старе мехове винске, подеране и искрпљене,[/FONT][FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]12[/FONT][FONT=&amp] Ово је хлеб наш: врућ смо понели на пут од кућа својих кад смо пошли пред вас, а сад ето осушио се и уплесњивио.[/FONT][FONT=&amp])[/FONT][FONT=&amp]А ово су мехови вински: налисмо нове, и ето су се већ подерали; и хаљине наше и обућа наша похаба се од далеког пута.[/FONT]
[FONT=&amp] Sudije[/FONT]
[FONT=&amp]13:4,7,14[/FONT][FONT=&amp] Ali se odsad pazi: da ne piješ ni vina ni žestoka pića i da ne jedeš ništa nečisto. 5 Jer, zatrudnjet ćeš, evo,i rodit ćeš sina. I neka mu britva ne prijeđe po glavi, jer će od majčine utrobe dijete biti Bogu posvećeno - bit će nazirej Božji i on će početi izbavljati Izraela iz ruke Filistejaca.7 Nego mi reče: gle, ti ćeš zatrudnjeti, i rodićeš sina; zato sada ne pij vina ni silovita pića i ne jedi ništa nečisto; jer će dijete biti nazirej Božji od utrobe materine pa do smrti. 14 Neka ne uživa ništa što dolazi od vinove loze, neka ne pije ni vina ni žestoka pića, neka ne jede ništa nečisto i neka se drži svega što sam joj zapovjedio."[/FONT]
[FONT=&amp]1. Sam[/FONT][FONT=&amp]uilova [/FONT][FONT=&amp] 1:14,15,24[/FONT][FONT=&amp] I reče joj Eli: "Dokle ćeš biti pijana? Otrijezni se od vina što je u tebi!" 15 Ali Ana odgovori i reče: "Nisam pijana, gospodaru, nego sam velika nesretnica. Nisam pila ni vina ni opojna pića nego izlijevam dušu svoju pred Jahvom. 24 Čim ga je odbila od prsiju, povede ga sa sobom uzevši uz to trogodišnjeg junca, efu brašna i mijeh vina; i uvede ga u Dom Jahvin u Šilu. A dečak je bio još vrlo mlad.[/FONT]
10:3 И отишавши оданде даље кад дођеш у равницу таворску, срешће те онде три човека идући к Богу у Ветиљ, носећи један три јарета, а други носећи три хлеба,а трећи носећи мешину вина.(4 Па ће те упитати за здравље,и даће ти два хлеба,које прими из руку њихових.5 Потом ћеш доћи на хум Божји,где је стража филистејска, и кад уђеш у град, срешће те гомила пророка силазећи с горе, а пред њима псалтири и бубњи и свирале и гусле; и они ће пророковати. )
16 : 20 А Јесеј узе магарца и хлеба и мешину вина и једно јаре, и посла Саулу по Давиду, сину свом.
25:37 А ујутру кад се Навал отрезни, каза му жена све ово; а у њему обамре срце његово, и он поста као камен.( [FONT=&amp]отрезнити - Када је вини изашло из човека[/FONT] )
[FONT=&amp]2. S a m u i l o v a[/FONT]
[FONT=&amp]13:28[/FONT][FONT=&amp]Tada Avesalom zapovedi momcima svojim govoreći: pazite,kad se srce Amnonu razveseli od vina, i ja vam rečem: ubijte Amnona; tada ga ubijte; ne bojte se,jer vam ja zapovedam,budite slobodni i hrabri.[/FONT]
[FONT=&amp]16:1,2[/FONT][FONT=&amp]А кад Давид пређе мало преко врха,гле,Сива, Мефивостејев, срете га, са два магарца натоварена, на којима беше двеста хлебова и сто гроздова сувих и сто груда смокава и мех вина. [/FONT][FONT=&amp]Kralj upita Sibu: "Što ćeš s tim?" A Siba odgovori: "Magarci će poslužiti kraljevoj obitelji za jahanje, kruh i voće momcima za jelo, a vino za piće onima koji se umore u pustinji."[/FONT]
[FONT=&amp]Nehemija[/FONT][FONT=&amp]2 : 1[/FONT][FONT=&amp] А месеца Нисана године двадесете Артаксеркса цара беше вино пред њим, и ја узевши вино дадох га цару. А пре не бејах невесео пред њим.[/FONT][FONT=&amp]5:15,18[/FONT][FONT=&amp]А пређашњи управитељи који беху пре мене беху тешки народу узимајући од њега хлеб и вино осим четрдесет сикала сребра,[/FONT][FONT=&amp]и слуге њихове заповедаху по народу.Али ја тако не чиних бојећи се Бога.[/FONT]([FONT=&amp]16[/FONT][FONT=&amp] Него и око грађења зида радих,и не куписмо њиве;и сви момци моји беху скупа онде на послу.[/FONT][FONT=&amp]17[/FONT][FONT=&amp] И Јудејаца и поглавара сто и педесет људи и који долажаху к нама из околних народа [/FONT]
беху за мојим столом.) 18 И готовљаше се сваки дан по једно говече,шест оваца,избраних,и птице готовљаху ми се, и сваких десет дана даваше се свакојаког вина изобила. И опет не исках хране управитељске; јер служба беше тешка народу.(19 Помени ме Боже мој на добро за све што сам чинио овом народу. )
[FONT=&amp] Jestira [/FONT]
[FONT=&amp]1:7-10[/FONT][FONT=&amp]A piće davahu u sudovima zlatnijem,i to u sudovima drugim i drugim,a vina carskoga beše izobila,[/FONT]
[FONT=&amp]kako može biti u cara. [/FONT][FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]8[/FONT][FONT=&amp] I pićem niko ne navaljivaše po naredbi, jer car bješe zapovjedio svijem pristavima doma svojega da čine kako ko hoće. [/FONT][FONT=&amp]9[/FONT][FONT=&amp] I carica Astina učini gozbu ženama u carskom dvoru cara Asvira.[/FONT][FONT=&amp] )10 Sedmi dan kad se car razveseli od vina reče [/FONT]
[FONT=&amp]Meumanu, Visati, Arvoni, Vikti, Avakti, Zetaru i Harkasu, sedmorici dvorana koji dvorahu pred carem Asvirom,[/FONT]
[FONT=&amp]5:6[/FONT][FONT=&amp] Потом цар, напив се вина, рече Јестири: Шта желиш? Даће ти се; и шта молиш? Ако је и до половине царства, биће. [/FONT][FONT=&amp]7:2,7,8[/FONT][FONT=&amp] И рече цар Јестири опет други дан напивши се вина: Шта желиш, царице Јестиро? Даће ти се.И шта молиш? Ако је и до половине царства, биће. Тада цар гневан уста од вина и отиде у врт код двора,а Аман оста да моли за живот свој царицу Јестиру, јер виде да је цар наумио зло по њ. Потом се цар врати из врта дворског у кућу где беше пио вино; а Аман беше пао на одар где сеђаше Јестира. И цар рече:Еда ли ће и царицу осрамотити код мене у кући?Чим та реч изиђе из уста царевих, покрише лице Аману.[/FONT]
[FONT=&amp]P s a l a m[/FONT]
[FONT=&amp]60 : [/FONT][FONT=&amp]3[/FONT][FONT=&amp] Zlu si kob na svoj narod navalio, napio nas vinom omamnim. [/FONT]
[FONT=&amp]104:15[/FONT][FONT=&amp] i vino što razvedruje srce čovječje; da uljem lice osvježi i da kruh okrepi srce čoveku.[/FONT]
[FONT=&amp] P o s l o v i c e[/FONT]
[FONT=&amp]4[/FONT][FONT=&amp]:17[/FONT][FONT=&amp] Jer jedu kruh opačine i piju vino nasilja.[/FONT][FONT=&amp]9[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp] 2[/FONT][FONT=&amp],5[/FONT][FONT=&amp] Poklala je svoje klanice, pomiješala svoje vino i postavila svoj stol.[/FONT][FONT=&amp]Hodite, jedite od mojega kruha i pijte vina koje sam pomešala.[/FONT][FONT=&amp]20:1[/FONT][FONT=&amp]Vino je podsmevač, žestoko piće bukač, i ko se njima odaje neće steći mudrosti[/FONT][FONT=&amp].[/FONT][FONT=&amp]21:17[/FONT][FONT=&amp] Ko ljubi veselje, postaje siromah, i ko ljubi vino i mirisno ulje, ne obogati se.[/FONT][FONT=&amp]23: [/FONT][FONT=&amp]20,[/FONT][FONT=&amp]30[/FONT][FONT=&amp],31[/FONT][FONT=&amp]Не буди међу пијаницама ни међу изјелицама. ( [/FONT][FONT=&amp]међу пијаницам - од вина напијених[/FONT][FONT=&amp])[/FONT][FONT=&amp]30[/FONT][FONT=&amp]Који седе код вина,који иду те траже растворено вино.[/FONT][FONT=&amp]31[/FONT][FONT=&amp]Не гледај на вино кад се румени, [/FONT]
[FONT=&amp]кад у чаши показује лице своје и управо искаче.[/FONT][FONT=&amp]([/FONT][FONT=&amp]32[/FONT][FONT=&amp]a na kraju ujeda kao zmija i žaca kao guja ljutica.[/FONT][FONT=&amp]33[/FONT][FONT=&amp]Oči će ti gledati [/FONT]
[FONT=&amp]tlapnje i srce govoriti ludosti.[/FONT][FONT=&amp] )[/FONT]
[FONT=&amp]31[/FONT][FONT=&amp]: [/FONT][FONT=&amp]6[/FONT][FONT=&amp]Dajte žestoko piće onomu koji će propasti i vino čovjeku komu je gorčina u duši:[/FONT]
[FONT=&amp] P r o p o v e d n i k[/FONT]
[FONT=&amp]2:3[/FONT][FONT=&amp] Odlučih tijelo krijepiti vinom,a srce posvetiti mudrosti;poželjeh prigrliti i ludost, kako bih spoznao usrećava li ljude ono što pod nebesima čine za izbrojenih dana svojega života.[/FONT][FONT=&amp]9:[/FONT][FONT=&amp]7[/FONT][FONT=&amp] Хајде, једи хлеб свој с радошћу, и веселог срца пиј вино своје, јер су мила Богу дела твоја.[/FONT][FONT=&amp]10:19[/FONT][FONT=&amp] Ali su gozbe radi zabave i vino uveseljava život, a novci pribavljaju sve.[/FONT]
[FONT=&amp]I s a i a[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp] 11,12,22[/FONT][FONT=&amp]11[/FONT][FONT=&amp] Jao onima što već jutrom na uranku žestokim se pićem zalevaju i kasno noću sede vinom raspaljeni.[/FONT][FONT=&amp]12[/FONT][FONT=&amp] Na gozbama im harfe i citare,bubnjevi i frule uz vino, a za delo Jahvino ne mare, ne gledaju delo ruku njegovih. [/FONT][FONT=&amp]22[/FONT][FONT=&amp] Jao onima koji su jaki u vinu i junaci u mešanju jakih pića; [/FONT][FONT=&amp]16:[/FONT][FONT=&amp]10[/FONT][FONT=&amp] И неста радости и весеља с поља родног, у виноградима се не пева ни подвикује, вина у кацама не гази газилац; учиних крај песмама.[/FONT]
[FONT=&amp]22[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]13[/FONT][FONT=&amp]А гле, радост и весеље,убијају говеда, кољу овце, једу месо и пију вино говорећи: Једимо и пијмо, јер ћемо сутра [/FONT][FONT=&amp]умрети. [/FONT][FONT=&amp]24[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp] 9,[/FONT][FONT=&amp]11[/FONT][FONT=&amp] Vino tuguje,loza vene,uzdišu svi što bijahu srca vesela.Jauk po ulicama zbog vina,nesta svakog veselja,radost je iz zemlje prognana. [/FONT][FONT=&amp]28:1,7[/FONT][FONT=&amp]Тешко гиздавом венцу пијаница Јефремових, увелом цвету красног накита њиховог, који су уврх родног дола, пијани од вина! [/FONT][FONT=&amp]Али се и они заносе од вина, и посрћу од силовитог пића: свештеник и пророк заносе се од силовитог пића,[/FONT][FONT=&amp]освојило их је вино, посрћу од силовитог пића, заносе се у пророковању, спотичу се у суђењу.[/FONT][FONT=&amp]29[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]9[/FONT][FONT=&amp] Stanite, skamenite se od čuda,oslepite i obnevidite!Pijani su,ali ne od vina,posrću,ali ne od silna pića.[/FONT][FONT=&amp]51[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]21[/FONT][FONT=&amp] Zato čuj ovo, bedniče, pijan, ali ne od vina. [/FONT][FONT=&amp]56[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]12[/FONT][FONT=&amp] Dođite, donet ću vina; napit ćemo se pića žestoka, i sutra će biti kao danas, izobilje veliko, preveliko!"[/FONT]
[FONT=&amp]J e r e m i j a[/FONT][FONT=&amp] 13 : 12[/FONT][FONT=&amp] Reci tom narodu:"Svaki se vrč puni vinom."A oni će ti prigovoriti: "Zar možda ne znamo da se svaki vrč puni vinom?"[/FONT][FONT=&amp]23 : 9[/FONT][FONT=&amp]Ради пророка пуца срце у мени,трепећу све кости моје, као пијан сам и као човек кога је освојило вино,Господа ради и Његових ради светих речи. [/FONT]
[FONT=&amp]35:1,2[/FONT][FONT=&amp] ,5,6,8,14[/FONT][FONT=&amp] Jahve uputi reč Jeremiji u dane Jojakima, sina Jošijina, kralja judejskoga: [/FONT][FONT=&amp]2 "Idi u zajednicu Rekabovaca,govori s njima i dovedi ih u Dom Jahvin,u jednu od dvorana,i daj im vina."5Zatim stavih pred sinove doma Rekabova krčage pune vina i čaše te im rekoh:"Pijte vina!"[/FONT][FONT=&amp]6 A oni rekoše: nećemo piti [/FONT][FONT=&amp]vina, jer Jonadav, sin Rihavov, otac naš zabranio nam je rekavši:ne pijte vina,ni vi ni sinovi vaši doveka; 8 I mi poslušasmo glas oca Jonadaba, sina Rekabova, u svem što nam je zapovjedio: da nikad vina ne pijemo, ni mi ni žene naše, niti sinovi naši, ni kćeri naše, [/FONT][FONT=&amp] 14 Izvršuju se reči Jonadava sina Rihavova, koji zabrani sinovima svojim [/FONT][FONT=&amp]da ne piju vina, i ne piju vina do danas, nego slušaju zapovijest oca svojega; a ja vam govorih zarana jednako, a vi me ne poslušaste.[/FONT]
[FONT=&amp]O s i j a [/FONT]
[FONT=&amp]4[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]11[/FONT][FONT=&amp] blud, mošt i vino zarobiše im srce.[/FONT][FONT=&amp]7[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]5[/FONT][FONT=&amp] U dan kralja našega knezovi obolješe od žestine vina, a on ruku pruža pijanima.[/FONT]
[FONT=&amp] J[/FONT][FONT=&amp]o[/FONT][FONT=&amp]i[/FONT][FONT=&amp]l[/FONT]
[FONT=&amp]1[/FONT][FONT=&amp]:[/FONT][FONT=&amp]5[/FONT][FONT=&amp] Probudite se,pijanice,i plačite! Sve vinopije,tužite za novim vinom: iz usta vam je oteto[/FONT]

[FONT=&amp]Avak. 2[/FONT][FONT=&amp]:5[/FONT][FONT=&amp] A kako vino vara, taki je čovek ohol, niti ostaje u stanu; jer raširuje duh svoj kao grob, i kao smrt je, koja se ne može nasititi i zbira k sebi sve narode i skuplja k sebi sva plemena. [/FONT]


I još barem ovoliko u Starom Zavetu, da ne vadim više, poludeću od jurnjave za tolikim stihovima.


Izraz OPITI, u bibliji neznaci uvek opiti se u smislu da coveka Alkohol osamuti, vec oznacava zasicenje od samog pijenja.
Imaš li bar ikakav dokaz (validan) u vezi ovoga, jer ja ovo prvi put čujem u životu!

U starom zavetu je postojalo i mnogozenstvo, i pustanje zena kako je ko hteo, ali Isus u Jevandjeljima objasnjava da je Mojsije to dao Jevrejima radi tvrdje njihovog srca, odnosno da oni u tom trenutku zbog neverstva nisu mogli primiti vecu svetlost, vec je kako kaze jedan autor `Bog koracao koracima koje je covek mogao da sledi.
Ne znam kakve ovo veze ima sa vinom, odnosno alkoholom.

Danas kada imamo vecu svetlost istine koju je Hristos doneo svojim dolaskom, nedopustivo je da se covek spusta na takav nivo, konzumirajuci Alkohol koji je u bibliji okarakterisan kao najveci izvor zla i nemorala.
Biblija jasno kaze: `VINO JE NEMIRNIK, I OPADAC, I KO ZA NJIM LUTA NECE BITI SRECAN.
`NE GLEDAJ NA VINO KADA SE RUMENI U CASI, JER CE TE NA POSLEDAK KAO ZMIJA UPECI, TVOJE OCI CE GLEDATI NA TUDJE ZENE...
`I NE OPIJAJTE SE VINOM U KOME JE KURVARSTVO, VEC SE ISPUNJAVAJTE DUHOM.
`DOBRO JE MESA NE JESTI, I VINA NE PITI.
Uvek sam za bibliju. I ovo mi je najmiliji deo. Hvala ti na tome. Zato molim te ubuduće samo stihove, stihove, stihove…
1. Šteta što nisi dao i REFERENCE, da vidimo u kom kontekstu je ovo napisano;
2. Stihovi lepo govore o PIJANSTVU, a ne o malom konzumiranju vina (1.Timoteju 5:23)
3. Bog nam daje PREPORUKU u stihu DOBRO JE MESA NE JESTI, I VINA NE PITI. Znači ovde je ključna reč DOBRO JE, a ne - nema ti spasenja ako ponekad malo gucneš domaću.


Sto se tice zena, ponavljam, ja sam apsolutni protivnik da zena obavlja sluzbu svestenika ili propovednika u pravom smislu te reci, ali nisam protiv toga da bude neka vrsta ucitelja, i nemam nista protiv toga da zena govori za propovedaonicom ako za to ima potrebe.
Osim toga, crkva u bibliji je upravo prikazana simbolom ciste zene, dok je lazna crkva prikazana simbolom bludnice.
Nemoj se molim te naljutiti na mene, jer ti malo ko u životu, želi ono što ti ja želim, ali ti si već 5-ti Adventista koji mi ovo kaže. I mogu te malo i pohvaliti, jer svih 5 su žešći u znanju. Čak mislim da su i bolji poznavaoci Pisma od mene, što je obično retkost u diskusijama o Pismu. Tako da nisi ni prvi ni poslednji koji ovo shvata kao jednu od zabluda Adventizma.

Pravi vernik ce se poznavati po Duhovnim rodovima koji se pokazuju u prakticnom zivotu coveka koji je u zivoj neprekidnoj zajednici sa Bogom iz trenutka u trenutak.
To sto neko ne pokazuje ove rodove posvecenja, je problem njega samoga.
Amin.

Opis poslednje Laodikejske crkve opisane u Otkrivenju Jovanovom 3 poglavlju, je upravo danasnji opis Bozje prave crkve, odnosno Hriscana koji imaju istinu, ali tu istinu prakticno ne zive i ne primenjuju u licnom iskustvu.
Amin

Da li ovaj opis iskljucuje tu crkvu iz pozicije pravog Bozjeg naroda, naravno da ne, vec je tom narodu upucen savet, da se pokaje, da trazi od Boga zivu veru, i Bozansko prosvetljenje njegovim Duhom, da se obuce u haljine Hristove pravednosti, kako bi kroz svakodnevnu zajednicu sa Hristom izgradio karakter slican njegovom, i izvrsio neophodnu pripremu za Hristov slavni dolazak i ulazak u vecno Bozje carstvo slave.
Ovo je već za malo dužu diskusiju, pa ćemo drugom prilikom.

[FONT=&amp]Pozdrav, Bog s tobom.[/FONT]
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top