Adventisti

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Napad je najbolja odbrana !

Kad smo i gde uporedili DVE stvari koje sam već 3 X pitao u zadnjih 4-5 stranica ?

U šta je Hrist pretvorio vodu na svadbi u Kani ? i
Jeres ASD koje sam izneo BIBLIJSKIM STIHOVIMA, a vi ćutite i pravite se kao da niste videli, a u vezi drugog braka ASD !!!

Pa mi smo to trebali uraditi 5 X više i 6 X ranije od tebe, ali pošto smo Hrišćani – Tolerišemo vas. A i volimo. Bar za sebe to mogu tvrditi, a ubeđen sam i za ostale. A i nećemo da opterećujemo urednika. Možemo se i sami odbraniti od vas. Ne treba nam urednik.


To je Sardy izgovor i zamena teze, nemate od cega da se branite jer mi vasa ucenja ne napadamo vec samo odgovaramo na vase napade.
Sada si sam priznao da imas maniju gonjenja, to vec prelazi u tvoj licni psiholoski problem.
Evo ako ste posteni pokusajte da prestanete sa time i videcete da cu ja biti prvi koji ce se iskljuciti sa ove teme..

Sto se tice pretvaranja vode u vino u Kani Galilejskoj na ovo pitanje sam licno odgovorio, pa evo ponovo cu priloziti taj odgovor.

Istorijska pozadina


Nekoliko elemenata iz Starog zaveta i pozadina iz vremena priče pomažu nam da osvetlimo aspekte teksta iz Jovana 2,1-11. Obilje vina je, na primer, bilo karakteristično za starozavetne tekstove koji opisuju buduće Božje carstvo, koje će zvanično nastati, otpočeti u poslednjim danima (Isaija 25,6; Jeremija 31,12; Amos 9,13.14). Isusovo obezbeđivanje dodatnih količina vina na svadbenoj gozbi je, prema tome, primer kako Jovanovo Jevanđelje oslikava uverenje da je starozavetno očekivanje za poslednje vreme bilo ispunjeno u Isusu.
Sudovi za vodu (sa zapreminom od 90 do 130 litara) u drevnim vremenima su bili neobične veličine. Moguće je da je veličinu sudova Jovan pomenuo, želeći da ukori Jevreje zbog njihove opsednutosti ritualnim čišćenjem. U većini delova drevnog sveta sveža voda se mogla teško dobiti, pa su detalji priče veoma zanimljivi.
Priča o pretvaranju vode u vino čitaoca podseća i na priče o nekim drugim transformacijama u Starom zavetu. Mojsije je pretvorio vodu u krv, što je bilo jedno od zala koja su snašla drevni Egipat (2. Mojsijeva 7,14-24). Jelisije je gorku vodu u Jerihonu pretvorio u slatku, ukusnu i ponovo upotrebljivu (2. Carevima 2,19-22). Priča iz 2. Carevima 3,12-25 možda je posebno zanimljiva kao paralela čudu u Kani, a tu je ponovo reč o jednom Jelisijevom iskustvu. Jelisiji u posetu dolazi nekoliko careva koji očekuju poruku od Gospoda. Njegov odgovor je bio sličan Isusovom odgovoru majci: “Šta je meni do tebe?“ Međutim, ipak se složio da sarađuje s njima. Po njegovim uputstvima čudotvorno se pojavila voda, za koju su neprijatelji mislili da je krv (stihovi 3,22.23). Na taj način je Izrailj izvojevao veliku pobedu nad Moavcima.
Predmet o kojem sada govorimo mi obrađujemo na osnovu poznavanja pozadine priče o svadbi. Mnogi ljudi se pitaju da li se događaj u kojem je Isus vodu pretvorio u vino na neki način može dovesti u vezu s problemom — kako hrišćani treba da se postave prema upotrebi alkohola. Međutim, u tekstu iz Jovana 2,1-11 ili njegovoj pozadini, nema ničega što bi tražilo da vino koje je Isus načinio bude prevrelo. Pre svega, reč za vino u tom tekstu (oinos) je u grčkom jeziku srednjeg roda. Ona se može odnositi na neprevreo sok od grožđa, ili može da se odnosi na prevrelo vino. Terminologija teksta ni na koji način ne doprinosi razrešavanju problema.
Ali, ni prisustvo soka od grožđa ne bi bilo u potpunosti suprotno očekivanju. Pre svega, ako je svadba održana u jesen (kad je obavljeno Isusovo krštenje, oko mesec dana pre toga), u Palestini je bilo vreme berbe grožđa, pa se mogao dobiti svež sok. Ali čak i ako se nije mogao dobiti, to vreme je poznavalo izvrsne metode za prezervaciju. Na primer, sok od grožđa bi kuvali dok se ne zgusne. Dobijenu masu bi sipali u keramički sud, dok se ne izbaci sav vazduh. Potom bi nalivanjem tankog sloja maslinovog ulja odozgo sadržaj u sudu mogli da sačuvaju za period od više meseci ili čak godina. U nekom kasnijem terminu bi se sačuvani gusti sok mogao mešati s vodom za upotrebu i posluženje. Krajnji proizvod bio bi takođe neprevreo. Ako je sok načinjen od konzerviranog činio najveći deo onoga što je služeno na svadbi pre toga, okolnost da je Isus stvorio svež sok od grožđa zaista bi s razlogom izazvala onakvu primedbu, spomenutu u tekstu.
U stvari, ako želimo da iz događaja na svadbi u Kani galilejskoj, gde je Isus pretvorio vodu u vino, izvučemo pitanje kako da se hrišćanin postavi prema vinu – mi promašujemo poentu celog ovog događaja.Ovako tumačeći ovaj događaj samo znači da centralizujemo marginalnu stvar (vino) a zaboravljamo ključne delove koje se nalaze u ovoj priči – Isusovo prvo čudo i njegov značaj.Bavimo se za ono vreme potpuno beznačajnim stvarima i od njih pravimo fokus u čitavoj priči, što je čist promašaj u razumevanju ovog događaja.To radimo zato što mi danas imamo problem – kako se postaviti prema upotrebi vina? I bilo koji tekst ili događaj nama „pomaže“ da imamo ispravan stav, dok je poenta i cilj mnogih od tih tekstova nešto što mi ni ne očekujemo da jeste.
Međutim, i pored ovoga mi ipak možemo sa sigurnošću izneti obilje dokaza o tome da Isus ipak nije pretvorio vodu u alkoholno ili prevrelo vino, već da je u pitanju čist grožđani sok.Ali pre nego što pogledamo kakva je vrsta vina u pitanjuj, osvrnućemo se na pretpostavke da je Isus pretvorio vodu u alkoholno vino.
Verovanje da je Isus na svadbi u Kani pretvorio vodu u fermentisano ili alkoholno vino bazira se na nekoliko osnovnih pretpostavki.Prva pretpostavka jeste da grčka reč za vino „oinos“ označava jedino prevrelo, alkoholno vino.Pošto se upotrebljava reč „oinos“ i za vino koje se potrošilo kao i za ono koje je Isus stvorio, zaključak je da oba vina moraju biti alkoholna.Druga pretpostavka kaže da Jevreji nisu znali kako da spreče fermentaciju grožđa.Neki dokazuju da je vreme venčanja bilo nešto pre praznika Pashe (2:13), što znači šest meseci posle berbe, pa prema tome vino koje se koristilo na svadbi u Kani imalo je dovoljno vremena za fermentaciju.Treća pretpostavka polazi od opisa koja dolazi od „kuma“ koji je novo vino nazvao „dobrim vinom,“ misleći na visokokvalitetno alkoholno vino.I četvrta pretpostavka kaže da izjava „a kad se opiju“ u 2:10, korištena opet od strane „kuma,“ pokazuje da su se gosti napili jer su, prirodno, pili fermentisano, prevrelo alkoholno vino.Prema tome, vino koje je Isus načinio mora biti alkoholno.
Značenje reči „oinos.“Što se tiče pretpostavke da grčka reč za vino označava samo alkoholno vino već je bilo reči.Dovoljno je napomenuti da postoje brojni primeri kako od hrišćanskih autora tako i od nehrišćanskih koji kažu da „oinos“ može označavati i prevrelo i neprevrelo vino.Može se kazati da je „oinos“ termin koji uključuje sve vrste vina, bilo prevrelog bilo neprevrelog.Prema tome, vrlo je labav i slab zaključak da je Isus pretvorio vodu u alkoholno vino, prosto iz razloga što nam sam termin ne pomaže puno da preciziramo o kakvoj je vrsti vina reč.Reći da je u pitanju samo alkoholno vino i da reč „oinos“ samo to znači stavlja nas upoložaj isključivosti i pristrasnosti.Priroda vina kojeg je Isus pretvorio mora se odrediti unutrašnjim dokazima i većom verovatnoćom nego što je navodna upotreba „oinosa“ isključivo za alkoholno vino.
Ideja da Jevreji nisu znali kako da spreče proces vrenja te da je s toga svaki oblik vina podrazumevao da je ono prevrelo danas je odbačena od strane mnogih stručnjaka.Sa sigurnošću možemo kazati da su Jevreji znali kako da čuvaju čist grođžani sok od procesa vrenja čak duže vreme, tako da je ono moglo postojati u tom obliku za vreme svadbe u Kani.Jedno takvo vino (to jest, grođžani sok) se moglo koristiti na svadbi kada se pojavio problem njegove nestašice.Druga bitna stvar jeste da je takva vrsta neprevrelog vina bila, na osnovu svedočanstava koje imamo iz onog vremena, kvalitetnija, cenjenija i jednostavnija za očuvanje od bilo kog prevrelog vina.
Dobro vino koje je Isus stvorio od vode i koje je „kum“ pohvalio da je bolje od „rđavijeg vina“ ima prizvuk da je u pitanju visok sadržaj alkohola u njemu.Međutim, takva pretpostavka polazi od ukusa 20 i 21 veka.Na primer, Albert Barnes, veoma poznati novozavetni skolar i komentator, upozorava da ne budemo prevareni izrazom „dobro vino,“ jer iako se taj termin upotrebljava da označi da je ono (vino) dobro u srazmeri sa njegovom snagom i njegovom moći da opije, ipak u novozavetno vreme taj izraz sigurno nije to označavao.Svedočanstva iz doba antike nam jasno pokazuju da su najbolja vina ona u kojima je moć alkohola uklonjena kuvanjem ili filtracijom.Plinije, recimo, objašnjava da su vina najbolja onda kada se sva njihova snaga ukloni ceđenjem ili presovanjem, to jest kada se ukloni sadržaj alkohola u njima.Slično njemu, Plutarh naglašava da je vino mnogo prijatnije piti kada se iz njega ukloni učestalim filtriranjem ono što nanosi sramotu pameti ili što uznemirava um i uzbuđuje strasti.Imajući u vidu ove i još neke antičke autore, možemo zaključiti da je za njih izraz „dobro vino“ bilo vino koje je zapravo bezopasno i bezazleno.Prema tome, zaključak da je izraz „dobro vino“ na svadbi označavao vino koje je bilo kvalitetno u pogledu visokog sadržaja alkohola je sasvim pogrešan.Pre možemo reći da je zbog svoje bezopasnosti i bezazlenosti izraz „dobro vino“ označavao daleko kvalitetniji čisti grožđani sok od onog koji se čuvao i koji se pio pre njega.Drugim rečima, vino koje je Isus stvorio bilo je visokokvalitetno ne zbog njegovog alkoholnog sadržaja, već zbog toga što je ono bilo, kao što i Henri Morris kaže, novo vino, sveže stvoreno_Ono nije bilo staro, propadljivo vino, kao što bi bilo da je u pitanju alkoholno vino.Jednostavno, nije bilo vremena za proces fermentacije koji bi poremetio strukturu jednog takvog grožđanog soka i rastavio na alkohole (It was not old, decayed wine, as it would have to be if it were intoxicating.There was no time for the fermentation process to break down the structure of its energy-giving sugars into disintegrative alcohols.It thus was a fitting representation of His glory and was appropriate to serve as the very first of His great miracles (John 2:11)).

Moralne implikacije.
Još jedan razlog zašto se ne može prihvatiti pretpostavka da je „dobro vino“ koje je Isus načinio bilo alkoholnog sadržaja jeste zbog negativne slike koju bi mogli dobiti o samom Isusu.Ako bi bilo tačno da se već pilo alkoholno vino na svadbi, Isusovo čudo (koje je proizvelo između 500-600 litara još boljeg vina takve vrste, kojeg su koristili muškarci, žene pa čak i deca skupljeni zajedno na svadbenoj svečanosti) pokazuje da je Isus itekako moralno odgovoran za nastavak i porast njihovog opijanja.Na osnovu ovoga mogu se izvesti neki logični zaključci.Na primer, velika količina vina kojeg je Isus čudom stvorio pri kraju svadbene svečanosti dokazuje dve stvari:
Prekomerna upotreba alkoholnog pića je dozvoljena.
Vino u ovom slučaju je čist grožđani sok, bez prisustva alkohola. U skladu sa osuđivanjem upotrebe alkoholnog vina u Starom Zavetu, jasno je da je u pitanju sok od grožđa.
Teško je zamisliti i protivno je moralnim principima Svetog Pisma (pa i razuma) pretpostaviti da je Isus, Stvoritelj dobrih stvari (Postanje 1:4,10,12,18,21,25) ispoljio Njegovu natprirodnu moć da dovede u postojanje opojno i alkoholno vino koje samo Sveto Pismo osuđuje i naziva ga „podsmevač“ i „nemirnik“ (Priče 20:1).
Što se tiče glagola metusko odnosno „opiti“ u 2:10, neki smatraju da ovaj grčki glagol jednostavno znači „napiti se,“ u pasivu „biti pijan.“Prema tome, to je još jedan neosporan dokaz da je vino koje je Isus stvorio u Kani zapravo – alkoholno vino, jer glagol metusko se nikada ne koristi za „opijanje“ bilo kog drugog pića osim alkoholnog.
Međutim, iako je tačno da glagol metusko, metuskomai znači „piti, opiti se, napiti se,“ on nužno ne podrazumeva da je u pitanju upotreba bilo kog opojnog odnosno alkoholnog pića.Glagol metusko može značiti „zasititi se od pijenja“ bez bilo kakvog prisustva alkohola.Prema tome, zaključak bi bio da, kada su gosti već bili zasićeni od pijenja starog grožđanos soka, Isus, što je neuobičajeno za običaje onoga vremena, kako i sam „kum“ kaže, čini čudo i od vode stvara svež grožđani sok koji je „dobar,“ ili bolji od starijeg soka od grožđa.
Drugim rečima, metusko u 2:10 jednostavno označava zasićenost, ukazuje na obiman kvantitet vina koji se generalno koristio na svadbenim proslavama, bez bilo koje naznake za njegova alkoholna dejstva.Oni koji insistiraju da je vino na svadbi bilo alkoholno i da je Isus takođe stvorio alkoholno vino, kvalitetnijeg od prethodnog, navode na zaključak da je Isus obezbedio ogromnu dodatnu količinu alkoholnog vina tako da se svadbena proslava mogla nastaviti u nepromišljenom popuštanju.Jedan takav zaključak ruši celokupan moralni integritet Hristovog karaktera, sa čim se sigurno ni jedan konzervativan hrišćanin ne bi mogao tako lako složiti.
Sva Hristova čuda su bila uvek usmerena ka milosrdnom i dobronamernom kraju.Isus nije došao da uništi nego da spasi čoveka.To je očito i u pokazivanju Njegove slave na svadbenoj svečanosti u Kani Galilejskoj.Prvi znak Njegovog božanstva bilo je upravo pretvaranje vode u vino – novo, sveže vino koje je simbolizovalo božansku prisutnost, Njegovu slavu i moć.Kako bi Isus mogao stvoriti bilo šta što je raspadljivo, trulo, pokvareno – a da u isto vreme pokazuje Svoju slavu?
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
To je Sardy izgovor i zamena teze, nemate od cega da se branite jer mi vasa ucenja ne napadamo vec samo odgovaramo na vase napade.
Sada si sam priznao da imas maniju gonjenja, to vec prelazi u tvoj licni psiholoski problem.
Evo ako ste posteni pokusajte da prestanete sa time i videcete da cu ja biti prvi koji ce se iskljuciti sa ove teme..

Ništa ja nisam priznao već vi pošto nemate BIBLISKE STIHOVE, odnosno ARGUMENTE pribegavate LJUDSKIM tumačenjem i insinuacijama !
Ovaj tvoj post kao što vidiš nema tekst iza stihova. Takođe nisi odgovorio na neka moja pitanja u vezi ove vaše JERESI:


Jovan 2 :
[SUP]2[/SUP] А позван беше и Исус и ученици Његови на свадбу [SUP]3[/SUP] И кад неста вина, рече мати Исусова Њему: Немају вина.

Svadba u Kani. Ljudi se malo razveselili. Lepa svadba, bogata, sve super........ kad NESTADE VINA !
E sada samo još da vidimo kog vina je nestalo !?

[SUP]4[/SUP] Исус јој рече: Шта је мени до тебе жено? Још није дошао мој час. [SUP]5[/SUP] Рече мати Његова слугама: Шта год вам рече учините.

Isto važni stihovi, ali za neku drugu temu. Ovde je sada temo VINO. Ili bolje rečeno da li je šira ili vino.

[SUP]6[/SUP] А онде беше шест водених судова од камена, постављених по обичају јеврејског чишћења, који узимаху по два или по три ведра.[SUP]7[/SUP] Рече им Исус: Напуните судове воде.И напунише их до врха.[SUP]8[/SUP] И рече им: Захватите сад и носите куму. И однесоше

Znači pošto su gosti popili svo vino koje je bilo na svadbi, a majka Isusova mu to saopštava. On preduzima izneto u stihovima 6-8.

[SUP]9[/SUP] А кад окуси кум од вина које је постало од воде, и не знаше откуда је (а слуге знаху које су захватиле воду), зовну кум женика, [SUP]10[/SUP] И рече му: Сваки човек најпре добро вино износи, а кад се опију онда рђавије; а ти си чувао добро вино досле.

Možemo dalje analizirati, sve do Otkrovenja, ali nema potrebe. Ključ ovog problema se krije u STIHU 10 !
Originalna reč koja se koristi u ovom stihu za REČ VINO JE – Oinos ! Uostalom kao i u svim navedenim do sada.

Šta ono znači procenite sami:

1.
Ljudi su se napili od OINOSA ! (stih 10.) Jer se ljudi napijaju od DOBROG VINA. Kako stih kaže. A kada se gosti napiju, onda im iznose slabije. Znači koje vino je OINOS a da su se gosti napili od njega ?

Evo ja ću vam Šarrdijevski odgovoriti: Bilo je BEZALKOHOLNO, a ljudi su se napili od LEPE MLADE, SVEŽEG VAZDUHA, SUNCA, VODE, MESECA, ..... od SVEGA SU SE NAPILI SAMO NE OD VINA OINOS !!!! Pa ko ne veruje u ovo nek mi da tačnu adresu stanovanja da mu pošaljem ekipicu koja će ga u to brzo uveriti.

2. Izraz OINOS se u Novom Zavetu nalazi u sledećim stihovima:

Матеј 9: 17 Нити се лије вино ново у мехове старе; иначе мехови продру се и вино се пролије, и мехови пропадну. Него се лије вино ново у мехове нове, и обоје се сачува.
Марко 2: 22 И нико не сипа ново вино у мехове старе; иначе ново вино продре мехове, и вино се пролије, и мехови пропадну; него ново вино у нове мехове сипати треба.
Марко 15:23 И даваху Му да пије вино са смирном, а Он не узе.
Zašto nije hteo da uzme Isus ovo. Najverovatnije zato što nije hteo da se opije i ne bude svstan svakog sekunda njegovog značajnog dela na krstu Golgote.

Лука 1:15 Јер ће бити велики пред Богом, и неће пити вино ни сикер; и напуниће се Духа Светог још у утроби матере своје;
Sjajan primer šta je OINOS.
Ovde stih govori o Jovanu Krstitelju. Znači on neće konzumirati ALKOHOL. Odnosno neće se opijati.
I u originalnim spisima ovde imamo dva izraza za vino – OINOS i siker ( si,kera ). Jedno se odnosi na alkoholno vino, a siker na žestoka pića. Znači ako bi u ovom stihu oinos značio bezalkoholno vino, čemu zabrana njega !? Njega bi mogao konzumirati Jovan.

Лука 5:37,38 И нико не лије вино ново у мехове старе; иначе продре ново вино мехове и оно се пролије, и мехови пропадну; Него вино ново у мехове нове треба лити, и обоје ће се сачувати.
Лука 7:33 Јер дође Јован крститељ који ни једе хлеб ни пије вино, а ви кажете: Ђаво је у њему;
Лука 10:34 И приступивши зави му ране и зали уљем и вином; и посадивши га на своје кљусе доведе у гостионицу, и устаде око њега.
Čemu šira na ranu. Bezalkoholno vino nema nikakvu svrhu na rani. A akoholno znamo čemu.

Јован 2:3 И кад неста вина, рече мати Исусова Њему: Немају вина. 9 А кад окуси кум од вина које је постало од воде, и не знаше откуда је (а слуге знаху које су захватиле воду), зовну кум женика,
10 И рече му: Сваки човек најпре добро вино износи, а кад се опију онда рђавије; а ти си чувао добро вино досле.
Јован 4:46 Дође пак Исус опет у Кану галилејску, где претвори воду у вино. И беше неки царев човек чији син боловаше у Капернауму.
Римљ. 14:21 Добро је не јести меса, и вина не пити, и оно не чинити на шта се твој брат спотиче, или ода шта гори постаје или слаби.
Fantastičan stih!
Šta je loše u soku od grožđa. Pun je vitamina i minerala i sigurno je to jedno od najzdravijih pića na Planeti.
Zašto nas ap. Pavle ovde uči da je dobro ne piti sok od grožđa !?
Očigledno je u pitanju alkoholno vino – OINOS.

Открив. 6:6 И чух глас између четири животиње где говори: Ока пшенице за грош, и три оке јечма за грош; а уља и вина неће бити.
Открив. 18:13 И цимета и тамјана и мира и ливана, и вина и уља, и нишестета и пшенице, и говеда и оваца, и коња и кола, и телеса и душа човечијих.

A koji stih potvrđuje da je OINOS bezalkoholno vino, odnosno da su se gosti na svadbi u Kani napili od soka od grožđa !?

Ja sam ti Laodikeja dao
4 (Marko 15,23; Rimlj. 14,21; Luka 1,15; Luka 10,34; ) da nam protumačiš kako isti izraz za vino čas je alkoholno, a čas bezalkoholno.

Takođe sam te pitao i za izvor tvog podatka da JE OMILJENO PIĆE JEVREJA NA SVADBAMA BIO SOK OD GROŽĐA !?

Ovo su DVA ključna pitanja za tebe.
A ti uporno na njih ne odgovaraš nego samo udaraš Copy/Paste Adventističke jeresi :




Sto se tice pretvaranja vode u vino u Kani Galilejskoj na ovo pitanje sam licno odgovorio, pa evo ponovo cu priloziti taj odgovor.

Istorijska pozadina


Nekoliko elemenata iz Starog zaveta i pozadina iz vremena priče pomažu nam da osvetlimo aspekte teksta iz Jovana 2,1-11. Obilje vina je, na primer, bilo karakteristično za starozavetne tekstove koji opisuju buduće Božje carstvo, koje će zvanično nastati, otpočeti u poslednjim danima (Isaija 25,6; Jeremija 31,12; Amos 9,13.14). Isusovo obezbeđivanje dodatnih količina vina na svadbenoj gozbi je, prema tome, primer kako Jovanovo Jevanđelje oslikava uverenje da je starozavetno očekivanje za poslednje vreme bilo ispunjeno u Isusu.
Sudovi za vodu (sa zapreminom od 90 do 130 litara) u drevnim vremenima su bili neobične veličine. Moguće je da je veličinu sudova Jovan pomenuo, želeći da ukori Jevreje zbog njihove opsednutosti ritualnim čišćenjem. U većini delova drevnog sveta sveža voda se mogla teško dobiti, pa su detalji priče veoma zanimljivi.
Priča o pretvaranju vode u vino čitaoca podseća i na priče o nekim drugim transformacijama u Starom zavetu. Mojsije je pretvorio vodu u krv, što je bilo jedno od zala koja su snašla drevni Egipat (2. Mojsijeva 7,14-24). Jelisije je gorku vodu u Jerihonu pretvorio u slatku, ukusnu i ponovo upotrebljivu (2. Carevima 2,19-22). Priča iz 2. Carevima 3,12-25 možda je posebno zanimljiva kao paralela čudu u Kani, a tu je ponovo reč o jednom Jelisijevom iskustvu. Jelisiji u posetu dolazi nekoliko careva koji očekuju poruku od Gospoda. Njegov odgovor je bio sličan Isusovom odgovoru majci: “Šta je meni do tebe?“ Međutim, ipak se složio da sarađuje s njima. Po njegovim uputstvima čudotvorno se pojavila voda, za koju su neprijatelji mislili da je krv (stihovi 3,22.23). Na taj način je Izrailj izvojevao veliku pobedu nad Moavcima.
Predmet o kojem sada govorimo mi obrađujemo na osnovu poznavanja pozadine priče o svadbi. Mnogi ljudi se pitaju da li se događaj u kojem je Isus vodu pretvorio u vino na neki način može dovesti u vezu s problemom — kako hrišćani treba da se postave prema upotrebi alkohola. Međutim, u tekstu iz Jovana 2,1-11 ili njegovoj pozadini, nema ničega što bi tražilo da vino koje je Isus načinio bude prevrelo. Pre svega, reč za vino u tom tekstu (oinos) je u grčkom jeziku srednjeg roda. Ona se može odnositi na neprevreo sok od grožđa, ili može da se odnosi na prevrelo vino. Terminologija teksta ni na koji način ne doprinosi razrešavanju problema.
Ali, ni prisustvo soka od grožđa ne bi bilo u potpunosti suprotno očekivanju. Pre svega, ako je svadba održana u jesen (kad je obavljeno Isusovo krštenje, oko mesec dana pre toga), u Palestini je bilo vreme berbe grožđa, pa se mogao dobiti svež sok. Ali čak i ako se nije mogao dobiti, to vreme je poznavalo izvrsne metode za prezervaciju. Na primer, sok od grožđa bi kuvali dok se ne zgusne. Dobijenu masu bi sipali u keramički sud, dok se ne izbaci sav vazduh. Potom bi nalivanjem tankog sloja maslinovog ulja odozgo sadržaj u sudu mogli da sačuvaju za period od više meseci ili čak godina. U nekom kasnijem terminu bi se sačuvani gusti sok mogao mešati s vodom za upotrebu i posluženje. Krajnji proizvod bio bi takođe neprevreo. Ako je sok načinjen od konzerviranog činio najveći deo onoga što je služeno na svadbi pre toga, okolnost da je Isus stvorio svež sok od grožđa zaista bi s razlogom izazvala onakvu primedbu, spomenutu u tekstu.
U stvari, ako želimo da iz događaja na svadbi u Kani galilejskoj, gde je Isus pretvorio vodu u vino, izvučemo pitanje kako da se hrišćanin postavi prema vinu – mi promašujemo poentu celog ovog događaja.Ovako tumačeći ovaj događaj samo znači da centralizujemo marginalnu stvar (vino) a zaboravljamo ključne delove koje se nalaze u ovoj priči – Isusovo prvo čudo i njegov značaj.Bavimo se za ono vreme potpuno beznačajnim stvarima i od njih pravimo fokus u čitavoj priči, što je čist promašaj u razumevanju ovog događaja.To radimo zato što mi danas imamo problem – kako se postaviti prema upotrebi vina? I bilo koji tekst ili događaj nama „pomaže“ da imamo ispravan stav, dok je poenta i cilj mnogih od tih tekstova nešto što mi ni ne očekujemo da jeste.
Međutim, i pored ovoga mi ipak možemo sa sigurnošću izneti obilje dokaza o tome da Isus ipak nije pretvorio vodu u alkoholno ili prevrelo vino, već da je u pitanju čist grožđani sok.Ali pre nego što pogledamo kakva je vrsta vina u pitanjuj, osvrnućemo se na pretpostavke da je Isus pretvorio vodu u alkoholno vino.
Verovanje da je Isus na svadbi u Kani pretvorio vodu u fermentisano ili alkoholno vino bazira se na nekoliko osnovnih pretpostavki.Prva pretpostavka jeste da grčka reč za vino „oinos“ označava jedino prevrelo, alkoholno vino.Pošto se upotrebljava reč „oinos“ i za vino koje se potrošilo kao i za ono koje je Isus stvorio, zaključak je da oba vina moraju biti alkoholna.Druga pretpostavka kaže da Jevreji nisu znali kako da spreče fermentaciju grožđa.Neki dokazuju da je vreme venčanja bilo nešto pre praznika Pashe (2:13), što znači šest meseci posle berbe, pa prema tome vino koje se koristilo na svadbi u Kani imalo je dovoljno vremena za fermentaciju.Treća pretpostavka polazi od opisa koja dolazi od „kuma“ koji je novo vino nazvao „dobrim vinom,“ misleći na visokokvalitetno alkoholno vino.I četvrta pretpostavka kaže da izjava „a kad se opiju“ u 2:10, korištena opet od strane „kuma,“ pokazuje da su se gosti napili jer su, prirodno, pili fermentisano, prevrelo alkoholno vino.Prema tome, vino koje je Isus načinio mora biti alkoholno.
Značenje reči „oinos.“Što se tiče pretpostavke da grčka reč za vino označava samo alkoholno vino već je bilo reči.Dovoljno je napomenuti da postoje brojni primeri kako od hrišćanskih autora tako i od nehrišćanskih koji kažu da „oinos“ može označavati i prevrelo i neprevrelo vino.Može se kazati da je „oinos“ termin koji uključuje sve vrste vina, bilo prevrelog bilo neprevrelog.Prema tome, vrlo je labav i slab zaključak da je Isus pretvorio vodu u alkoholno vino, prosto iz razloga što nam sam termin ne pomaže puno da preciziramo o kakvoj je vrsti vina reč.Reći da je u pitanju samo alkoholno vino i da reč „oinos“ samo to znači stavlja nas upoložaj isključivosti i pristrasnosti.Priroda vina kojeg je Isus pretvorio mora se odrediti unutrašnjim dokazima i većom verovatnoćom nego što je navodna upotreba „oinosa“ isključivo za alkoholno vino.
Ideja da Jevreji nisu znali kako da spreče proces vrenja te da je s toga svaki oblik vina podrazumevao da je ono prevrelo danas je odbačena od strane mnogih stručnjaka.Sa sigurnošću možemo kazati da su Jevreji znali kako da čuvaju čist grođžani sok od procesa vrenja čak duže vreme, tako da je ono moglo postojati u tom obliku za vreme svadbe u Kani.Jedno takvo vino (to jest, grođžani sok) se moglo koristiti na svadbi kada se pojavio problem njegove nestašice.Druga bitna stvar jeste da je takva vrsta neprevrelog vina bila, na osnovu svedočanstava koje imamo iz onog vremena, kvalitetnija, cenjenija i jednostavnija za očuvanje od bilo kog prevrelog vina.
Dobro vino koje je Isus stvorio od vode i koje je „kum“ pohvalio da je bolje od „rđavijeg vina“ ima prizvuk da je u pitanju visok sadržaj alkohola u njemu.Međutim, takva pretpostavka polazi od ukusa 20 i 21 veka.Na primer, Albert Barnes, veoma poznati novozavetni skolar i komentator, upozorava da ne budemo prevareni izrazom „dobro vino,“ jer iako se taj termin upotrebljava da označi da je ono (vino) dobro u srazmeri sa njegovom snagom i njegovom moći da opije, ipak u novozavetno vreme taj izraz sigurno nije to označavao.Svedočanstva iz doba antike nam jasno pokazuju da su najbolja vina ona u kojima je moć alkohola uklonjena kuvanjem ili filtracijom.Plinije, recimo, objašnjava da su vina najbolja onda kada se sva njihova snaga ukloni ceđenjem ili presovanjem, to jest kada se ukloni sadržaj alkohola u njima.Slično njemu, Plutarh naglašava da je vino mnogo prijatnije piti kada se iz njega ukloni učestalim filtriranjem ono što nanosi sramotu pameti ili što uznemirava um i uzbuđuje strasti.Imajući u vidu ove i još neke antičke autore, možemo zaključiti da je za njih izraz „dobro vino“ bilo vino koje je zapravo bezopasno i bezazleno.Prema tome, zaključak da je izraz „dobro vino“ na svadbi označavao vino koje je bilo kvalitetno u pogledu visokog sadržaja alkohola je sasvim pogrešan.Pre možemo reći da je zbog svoje bezopasnosti i bezazlenosti izraz „dobro vino“ označavao daleko kvalitetniji čisti grožđani sok od onog koji se čuvao i koji se pio pre njega.Drugim rečima, vino koje je Isus stvorio bilo je visokokvalitetno ne zbog njegovog alkoholnog sadržaja, već zbog toga što je ono bilo, kao što i Henri Morris kaže, novo vino, sveže stvoreno_Ono nije bilo staro, propadljivo vino, kao što bi bilo da je u pitanju alkoholno vino.Jednostavno, nije bilo vremena za proces fermentacije koji bi poremetio strukturu jednog takvog grožđanog soka i rastavio na alkohole (It was not old, decayed wine, as it would have to be if it were intoxicating.There was no time for the fermentation process to break down the structure of its energy-giving sugars into disintegrative alcohols.It thus was a fitting representation of His glory and was appropriate to serve as the very first of His great miracles (John 2:11)).

Moralne implikacije.
Još jedan razlog zašto se ne može prihvatiti pretpostavka da je „dobro vino“ koje je Isus načinio bilo alkoholnog sadržaja jeste zbog negativne slike koju bi mogli dobiti o samom Isusu.Ako bi bilo tačno da se već pilo alkoholno vino na svadbi, Isusovo čudo (koje je proizvelo između 500-600 litara još boljeg vina takve vrste, kojeg su koristili muškarci, žene pa čak i deca skupljeni zajedno na svadbenoj svečanosti) pokazuje da je Isus itekako moralno odgovoran za nastavak i porast njihovog opijanja.Na osnovu ovoga mogu se izvesti neki logični zaključci.Na primer, velika količina vina kojeg je Isus čudom stvorio pri kraju svadbene svečanosti dokazuje dve stvari:
Prekomerna upotreba alkoholnog pića je dozvoljena.
Vino u ovom slučaju je čist grožđani sok, bez prisustva alkohola. U skladu sa osuđivanjem upotrebe alkoholnog vina u Starom Zavetu, jasno je da je u pitanju sok od grožđa.
Teško je zamisliti i protivno je moralnim principima Svetog Pisma (pa i razuma) pretpostaviti da je Isus, Stvoritelj dobrih stvari (Postanje 1:4,10,12,18,21,25) ispoljio Njegovu natprirodnu moć da dovede u postojanje opojno i alkoholno vino koje samo Sveto Pismo osuđuje i naziva ga „podsmevač“ i „nemirnik“ (Priče 20:1).
Što se tiče glagola metusko odnosno „opiti“ u 2:10, neki smatraju da ovaj grčki glagol jednostavno znači „napiti se,“ u pasivu „biti pijan.“Prema tome, to je još jedan neosporan dokaz da je vino koje je Isus stvorio u Kani zapravo – alkoholno vino, jer glagol metusko se nikada ne koristi za „opijanje“ bilo kog drugog pića osim alkoholnog.
Međutim, iako je tačno da glagol metusko, metuskomai znači „piti, opiti se, napiti se,“ on nužno ne podrazumeva da je u pitanju upotreba bilo kog opojnog odnosno alkoholnog pića.Glagol metusko može značiti „zasititi se od pijenja“ bez bilo kakvog prisustva alkohola.Prema tome, zaključak bi bio da, kada su gosti već bili zasićeni od pijenja starog grožđanos soka, Isus, što je neuobičajeno za običaje onoga vremena, kako i sam „kum“ kaže, čini čudo i od vode stvara svež grožđani sok koji je „dobar,“ ili bolji od starijeg soka od grožđa.
Drugim rečima, metusko u 2:10 jednostavno označava zasićenost, ukazuje na obiman kvantitet vina koji se generalno koristio na svadbenim proslavama, bez bilo koje naznake za njegova alkoholna dejstva.Oni koji insistiraju da je vino na svadbi bilo alkoholno i da je Isus takođe stvorio alkoholno vino, kvalitetnijeg od prethodnog, navode na zaključak da je Isus obezbedio ogromnu dodatnu količinu alkoholnog vina tako da se svadbena proslava mogla nastaviti u nepromišljenom popuštanju.Jedan takav zaključak ruši celokupan moralni integritet Hristovog karaktera, sa čim se sigurno ni jedan konzervativan hrišćanin ne bi mogao tako lako složiti.
Sva Hristova čuda su bila uvek usmerena ka milosrdnom i dobronamernom kraju.Isus nije došao da uništi nego da spasi čoveka.To je očito i u pokazivanju Njegove slave na svadbenoj svečanosti u Kani Galilejskoj.Prvi znak Njegovog božanstva bilo je upravo pretvaranje vode u vino – novo, sveže vino koje je simbolizovalo božansku prisutnost, Njegovu slavu i moć.Kako bi Isus mogao stvoriti bilo šta što je raspadljivo, trulo, pokvareno – a da u isto vreme pokazuje Svoju slavu?

TAKOĐE PO 5 x mi ne odgovarate na moje PITANJE U VEZI DRUGOG BRAKA KOD ADVENTISTA !!!
Meni je apsolutno jasno zbog čega, ali hoću i ostale forumaše da upoznam sa tom vašom JERESI.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisi procitao ceo tekst koji sam prilozio, tu su svi odgovori na pitanja koja postavljas.

Sto se tice drugog braka biblijsko ucenje po ovom pitanju je jasno, postoji samo jedan brak koji Bog dopusta..
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Nisi procitao ceo tekst koji sam prilozio, tu su svi odgovori na pitanja koja postavljas.
Jesam i zato sam te i pitao kako to da VINO čas može biti alkoholno čas bezalkoholno za ISTI IZRAZ.
Drugi izraz postoji za bezalkoholno vino.
Ali kod vas Adventista sve može. Isus je čas Arhanđel Mihail, čas Sin Božiji. Čas vam je Duh Proroštva Isus Hrist, čas EGW, ..... Isto kao i kod JS. Da je Hrist razapet na kolcu. Stauros im je čas kolac, čas krst. Pa kako nešto u Bibliji može biti čas ovako, čas onako a ISTA REČ u ISTOM kontekstu.

Inače slagao si da si odgovorio koji IZVOR koristiš kada tvrdiš da je omiljeno piće starih IZRAELACA na svadbama bio sok od grožđa. Ja sam lično proverio tu informaciju i to je čista laž. Kao suza. Gde je u tvom postu ta informacija?

Sto se tice drugog braka biblijsko ucenje po ovom pitanju je jasno, postoji samo jedan brak koji Bog dopusta..
I pošto kriješ, što znači da nisi iskren, JERES o drugom braku kod Adventista - Onda da ga ja saopštim:
Adventisti ulaze u drugi brak, bez pardona, koliko hoćete. Samo ako je razvod bio zbog preljube. Lako se to u svakoj Adventističkoj Crkvi možete uveriti! Zato se i REFORMNI POKRET ASD, odvojio od njih ! Jer kod njih je drugi brak dozvoljen samo u slučaju smrti, prethodnog bračnog druga !

Tako da ova izjava Laodikeje je još jedna u nizu klasičnih Adventističkih odgovora, po kojima možete videti sa kim imamo posla !
Postoji samo jedan brak, koji Bog dopušta.............bla,bla..... Pa jel to znači da u Adventističkoj Crkvi NEMA DRUGIH BRAKOVA !?
A i ta izjava ti nije tačna. Bog dopušta drugi i treći i četvrti i deseti brak, ako je prethodni bračni drug mrtav.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Moj stav je da uopste ne treba ulaziti u bracnu zajednicu.
Takodje da za sve treba pitati Boga, a mene ne zanima sta pojedinci rade u Adventizmu, vec sta je biblijsko ucenje i zvanicni stav crkve..

Sto se tice vina, Jevreji imaju oko 150 vrstta vina, a izraz OINOS se u bibliji koristi i za prevrelo alkoholno i za neprevrelo vino grozdjani sok..
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
Moj stav je da uopste ne treba ulaziti u bracnu zajednicu.
Takodje da za sve treba pitati Boga, a mene ne zanima sta pojedinci rade u Adventizmu, vec sta je biblijsko ucenje i zvanicni stav crkve..

Sto se tice vina, Jevreji imaju oko 150 vrstta vina, a izraz OINOS se u bibliji koristi i za prevrelo alkoholno i za neprevrelo vino grozdjani sok..

Kako to da te nezanima sta rade u adventnu crkvu?pa kakav si ti onda adventista?koliko ja znam Bog je blagoslovio brak i razmnozavanje,a ti ga osporavas s tvojim stavom?kakav ti je to stav bratko?
Ako imas stav da netreba ulaziti u brak ti si direktno protiv Bozjeg blagoslova o braku!kazes zanima te samo biblijsko ucenje?kazes da pitamo Boga?hajde da ga pitamo!hajde da otvorimo 5 mojsijevu,a potom jevandjelje pa da se jednom za svagda razjasnimo?

5 Mojsijeva ne to sto pobija tvoje-vase ucenje nego ga razbija na paramparcad,a o Avramu do obrezanja da i ne govorim a tek jevandjelje!!!

Ajmo stari zavet da prostudiramo kome i kad i zasto i zbog cega je dat SZ-et?pa cemo onda da predjemo na novi zavet da vidimo kome i kad i zasto,zbog cega je dat novi zavet?

Govoris da mi pogresno izvlacimo kontext!kako ti potvrdujes da ih ti pravilno izvlacis?na osnovu cega?da nije mozda na osnovu dogme jelene vajtove,milerove?

Bog kaze ako prorok prorokuje i ono se ne ispuni neboj ga se jer je lazan prorok takav prorok da se pogubi,u knjizi jeremije je najbolje to opisano,kako je zavrsio lazni prorok u odnosu na jeremiju.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Opiti se od soka; Drugi brak

Moj stav je da uopste ne treba ulaziti u bracnu zajednicu.
Takodje da za sve treba pitati Boga, a mene ne zanima sta pojedinci rade u Adventizmu, vec sta je biblijsko ucenje i zvanicni stav crkve..
Ja sam uvek pitao šta Adventistička Crkva naučava o tome, a ne pojedinci. Pojedinci nisu UČENJE ASD, već zvanična doktina, i ona je opasna. A stav pojedinca, o bilo čemu, nije opasno. Doduše jeste opasno, ali samo po njega. Šteta je i za njega. Dok stav Crkve može milione odvući u pogibli. A to je daleko veća šteta, nego kada pojedinac ima pogrešno tumačenje Pisma !

A zvaničan stav Adventističke Crkve kada je u pitanju DRUGI BRAK je da se čovek /žena mogu ponovo ženiti/udavati ako je prvi/prethodni brak razveden zbog PRELJUBE !:
........
Hvala ti sto si pokrenuo i pt\itanje bfrsaka, a jos je vaznije sto si nas javno pozvao d aiznesemo svoje verovanje.

Posto smo mi hriscani Biblije, svako verovamnje pociva na biblijskoj izjavi, zato Sarrdy smatramo te za dobrog saradnika u iznosenju istine svetu. Evo sta i kako Advetisti veruju daje porodica i hbrak:

22. Brak i porodica
Bog je ustanovio brak u Edemu, a Isus ga je ponovo potvrdio kao doživotnu zajednicu između čovjeka i žene u druženju punom ljubavi. Za hrišćanina bračna obaveza je data Bogu kao i bračnom drugu i treba da se sklopi između partnera koji su iste vjere. Obostrana ljubav, uvažavanje, poštovanje i odgovornosti su tkivo ove veze, koja treba da odsjajuje ljubavlju, svetošću, bliskošću i postojanošću odnosa između Hrista i Njegove crkve. Što se tiče rastave Isus je učio da osoba koja se razvede od bračnog druga, osim za preljubu, pa sklopi brak sa drugim bračnim drugom, čini preljubu. Iako neki odnosi u porodici možda ne odgovaraju idealu, bračni drugovi koji se u Hristu potpuno predaju jedan drugome, mogu da postignu zajednicu ljubavi pomoću vođstva Duha i crkvenog vaspitanja. Bog blagosilja porodicu i želi da njeni članovi pomažu jedni drugima do potpune zrelosti. Roditelji treba da vaspitavaju svoju djecu da vole Boga i da su Mu poslušni. Svojim primjerom i svojim riječima treba da ih poučavaju da je Hristos vaspitač koji voli, koji je uvek nježan i brižan, koji želi da oni postanu udovi Njegovog tijela, Božje porodice. Povećana bliskost u porodici jedan je od znakova posljednje vijesti Jevanđelja. (1. Mojsijeva 2,18-25; Matej 19,3-9; Jovan 2,1-11; 2. Korinćanima 6,14; Efescima 5,21-33; Matej 5,31.32; Marko 10,11.12; Luka 16,18; 1. Korinćanima 7,10.11; 2. Mojsijeva 20,12; Efescima 6,1-4; 5. Mojsijeva 6,5-9; Priče 22,6; Malahija 4,5.6)
Normalno to nije tačno to je još jedna u nizu jeresi Adventističke Crkve. Dokaz za to je i moj post:
.....Inače Adventisti za ove stihove tvrde da je Hrist pretvorio VODU u SOK od grožđa, a da su se ljudi PONAPIJALI, ne od ALKOHOLA, već od UTOLJAVANJA ŽEĐI, kao npr. kada se čovek NAPIJE VODE. Znači utolio je žeđ!

DRUGA STVAR:
Opet još jedna JERES Adventističke Crkve – Adventisti Sedmoga Dana, za razliku od Reformnog Pokreta Adventista Sedmoga Dana, se PONOVO ŽENE ili UDAJU u slučaju ako su se razveli ZBOG PRELJUBE prvog partnera.
Dok Reformni Pokret ASD se ponovo ženi, odnosno udaje, samo u slučaju smrti prethodnih bračnih drugova.
A tom je biblijsku ispravno :

1. Корин.7: [SUP]8[/SUP] А неожењеним и удовицама велим: добро им је ако остану као и ја што сам. [SUP]9[/SUP] Ако ли се не уздрже, нека се жене и удају; јер је боље женити се неголи упаљивати се.[SUP]10[/SUP] А ожењеним заповедам, не ја него Господ, да се жена од мужа не раздваја [SUP]11[/SUP] (Ако се се пак и раздвоји, да се више не удаје, или да се помири са својим мужем); и муж да не пушта жену.
[SUP]26[/SUP] Мислим дакле ово да ће бити добро за садашњу невољу да је човеку добро тако бити. [SUP]27[/SUP] Јеси ли се привезао за жену, не тражи да се разрешиш; јеси ли се одрешио од жене, не тражи жене.

5. Мојс 24 : [SUP]1[/SUP] Кад ко узме жену и ожени се с њом, па се догоди да му она не буде по вољи, што он нађе на њој шта год ружно, нека јој напише књигу распусну и да јој у руке, па нека је отпусти из своје куће. [SUP]2[/SUP] А она отишавши из куће његове, ако отиде и уда се за другог, [SUP]3[/SUP] Па ако овај други муж омрзне на њу и напише јој књигу распусну и да јој у руку, и отпусти је из своје куће, или ако умре овај други муж који се ожени њом, [SUP]4[/SUP] Тада пређашњи муж који је отпусти не може је опет узети за жену, пошто се с њега она скврнила, јер је гад пред Господом. Тако не дај да се греши земља коју ти Господ Бог твој даје у наследство

Марко 6 : [SUP]17[/SUP] Јер овај Ирод посла те ухватише Јована, и свезавши баци га у тамницу Иродијаде ради, жене Филипа брата свог, јер се ожени њом. [SUP]18[/SUP] Јер Јован говораше Ироду: Не можеш ти имати жене брата свог. [SUP]19[/SUP] А Иродијада расрди се на њега, и хтеде да га убије, али не могаше. [SUP]20[/SUP] Јер се Ирод бојаше Јована знајући га да је човек праведан и свет, и чуваше га; и много којешта чињаше како му он рече, и радо га слушаше.

Dok ASD se ne prdržavaju ovog BIBLIJSKOG UPUTSTVA ni u učenju NI U PRAKSI. Već se u slučaju PRELJUBE, razvode i ponovo udaju i žene dok su im prvi BRAČNI DRUGOVI ŽIVI !


Eto vam JOŠ 2 JERESI Crkve ASD. Ko ne veruje, nek pregleda ove postove, pa UZME BIBLIJU U RUKE i proveri istinitost mojih reči !!!
I stav Crkve ‘’Reformni pokret Adventista Sedmoga Dana’’, tkz. ‘’Mala Zajednica’’, koja ima biblijsko učenje da se bilo koji sledeći brak, a može ih čovek imati koliko hoćeš, ako prethodni bračni drug više nije živ ! Što se lako može utvrdit na bazi ovog mog iznetog posta i Biblije.

Sto se tice vina, Jevreji imaju oko 150 vrstta vina, a izraz OINOS se u bibliji koristi i za prevrelo alkoholno i za neprevrelo vino grozdjani sok..

To mi je poznato – Kod Adventista i JS je sve moguće. OINOS je vino i tačka.
A imaš li ti neki VALIDNI ARGUMENT, sem tvojih reči da nas ubediš da je OINOS čas VINO a čas SOK ?

I na kraju bih samo izdvoio još jednu jeres Adventista. Oni tvrde da je u Jovanu 2 reč napili/ponapijali/..... pogrešno protumačena, i da se u stvari misli na ugasili/ utolili žeđ. Kao kada žedan čovek popije litar vode pa kaže napio sam se vode!
ajmo i to malo proanalizirati:

Evo na početku par relevantnih prevoda na ovim prostorima:
SSP [SUP]9[/SUP] Trpezar okusi vino koje je postalo od vode, pa pošto nije znao odakle je – iako su znale sluge koje su zagrabili vodu - Trpezar pozva mladoženju [SUP]10[/SUP] i reče mu: - ‘’Svaki čovek prvo iznosi dobro vino, a kad se gosti napiju, lošije. A ti si čuvao dobro vino sve dosad’’.
TD [SUP]9 [/SUP]i on okusi vodu postalu vinom - on ne znaše otkud ono dolažaše, za razliku od sluškinja koje bijahu nalijevale vodu -, također, on se obrati zaručniku [SUP]10[/SUP] i reče mu: ` Sav svijet najprije nudi dobro vino i, kad su gosti podnapiti, on daje služiti manje dobro; a ti, ti si sačuvao dobro vino sve do sada!
JB [SUP]9 [/SUP]Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je - znale su sluge koje zagrabiše vodu - ravnatelj stola pozove zaručnika [SUP]10[/SUP] i kaže mu: "Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada.
ČA [SUP]9[/SUP] A kad trpezar okusi vodu koja je postala vino - i nije znao otkuda je, a sluge koje su zahvatile znale su - pozva trpezar mladoženju [SUP]10[/SUP] i reče mu: svaki čovek iznosi prvo dobro vino, a kad se opiju - onda slabije; ti si čuvao dobro vino do sada.
BIR [SUP]9[/SUP] Trpezar okusi vino koje je postalo od vode. On nije znao odakle mu donose piće, ali to su znali oni koji su posluživali i koji su zahvatili vodu. Trpezar je pozvao ženika [SUP]10[/SUP] i rekao: - Svaki čovek najpre iznosi dobro vino, pa tek kad se gosti napiju, on postavlja slabije. Ti si, međutim, čuvao dobro vino sve do sada.
DAKA [SUP]9[/SUP] A kad okusi kum od vina koje je postalo od vode, i ne znaše otkuda je (a sluge znahu koje su zahvatile vodu), zovnu kum ženika, [SUP]10[/SUP] I reče mu: Svaki čovek najpre dobro vino iznosi, a kad se opiju onda rđavije; a ti si čuvao dobro vino dosle.
Š [SUP]9[/SUP] I ravnatelj stola okusi vodu,što je bila postala vino.A nije znao, odakle je bilo vino. Samo su to znale sluge, koje su bile zagrabile vodu. Tada zovnu ravnatelj stola mladoženju [SUP]10[/SUP] I reče mu: "Svatko iznosi najprije dobro vino, a istom, kad se ponapiju gosti, lošije. Ti si čuvao dobro vino do sada."
DS [SUP]9[/SUP] A kad trpezar okusi vodu koja je postala vino - on nije znao otkuda je, a sluge koje su zahitile vodu, znale su - zovnu trpezar mladoženju [SUP]10[/SUP] i reče mu: Svaki čovek iznosi prvo dobro vino, i (tek) kad se opiju, onda gore; ti si čuvao dobro vino do sada.
LB [SUP]9[/SUP] Kad trpezar okusi od vode koja beše postala vino, ne znajući od kuda to vino (a sluge znahu, koje behu zahvatile vodu), zovnu mladoženju, [SUP]10[/SUP] i reče mu: Svaki čovek iznosi najpre dobro vino pa onda slabije -, kad se gosti opiju; a ti si do sada čuvao dobro vino.
KJV10 And saith unto him, Every man at the beginning doth set forth good wine; and when men have well drunk, then that which is worse: but thou hast kept the good wine until now.
Vulgata 10 et dicit ei omnis homo primum bonum vinum ponit et cum inebriati fuerint tunc id quod deterius est tu servasti bonum vinum usque adhuc

1. To je za lakoverne i koji ne razmišljaju svojom glavom već crkvenom:
Pa čemu onda dobro i loše vino (šira) !? Ako su se gosti ugasili žeđ sa jednim sokom od grožđa, čemu sada još bolji sok od grožđa. I koja je razlika između LOŠEG od soka od grožđa i DOBROG soka od grožđa !?
Sok od grožđa je sok od grožđa i tačka. Kakav sad crni loš sok i dobar sok ?
Pa kada čovek UGASI ŽEĐ SA JEDNIM SOKOM od grožđa (dobrim), ZAŠTO bi zbog toga sada IZNOSILI LOŠIJI SOK OD GROŽĐA !? On isto gasi žeđ kao i dobar sok od grožđa !

Nema tu sad pošto su utolili žeđ ide neki drugi sok. To su notorne gluposti, a pre svega LAŽ.
Gostima se prvo iznosi kvalitetno vino. Možda najbolje što domaćin ima. Pa kada se gosti ponapijaju, da ne bi pijani išli kući ili pravili gluposti na svadbi – onda im se iznosi ili sok od grožđa ili šira ili neko mnogo slabije vino. Pa ko hoće da pije hoće a ko neće ne mora.

2. Zašto onda stihovi Luka 1,15 i Rimljanima 14,21 - Zabranjuju, ili savetuju da se ne konzumira sok od grožđa !? Ako se tu radi o širi a ne vinu ? Nema nikakve logike.

3. Svi prevodi ovde koriste izraz OPILI, NAPILI ili PONAPIJALI ! Pa kako ni jedan prevod ne upotrebi UTOLILI ili UGASILI ! – Izraz koji se koristi za napijanje vode ili bilo koje druge tečnosti kada je žeđ u pitanju. Nemoguće da od toliko relevantih prevodilaca Pisma samo su Adventisti to ukapirali.
Tu nema nikakve logike, lo je notorna laž.

4. I kao najmerodavniji sudija i subjekt svega – Biblija ! Da vidimo šta ona kaže a ne Adventistički ‘’stručnjaci’’, odnosno gde se pojavljuje taj izraz. On se u Bibliji pojavljuje samo u 4 stiha:

1. Мојс. 43:34 И узимајући јела испред себе слаше њима, и Венијамину допаде пет пута више него другима. И пише и напише се с њим.
Агеј 1:6 Сејете много, а увозите мало; једете, а не бивате сити; пијете, а не напијате се; одевате се а ни један не може да се згреје; и који заслужује новце, меће их у продрт тоболац.
Јован 2 [SUP]10[/SUP] И рече му: Сваки човек најпре добро вино износи, а кад се опију онда рђавије; а ти си чувао добро вино досле

Открив. 17:2 С којом се курваше цареви земаљски, и који живе на земљи опише се вином курварства њена.
veza
Јеремија 51:7 Вавилон беше златна чаша у руци Господњој, којом опоји сву земљу; вино његово пише народи, зато полудеше народи.
Открив. 18:3 И цареви земаљски с њом се курваше, и трговци земаљски обогатише се од богатства сласти њене.

Znači sve je sada jasno. Ako u 1.Mojs.43,34 mogu da špekulišu. Mada logičnije je da uz dobru hranu i druženje pre ide vino nego voda ili sok; Ako i u Ageju 1,6 se može isto reći, mada i ovde je logika da je u pitanju vino. Jer previše konzumirati sok ili vodu nije ništa strašno za čoveka i ništa mu neće smetati na putu, jer će vrlo brzo izbaciti višak tečnosti iz organizma ! Kao i u već pomenutom Jovanu 2,10.
Dotle u Otrkrivenju 17,2 i vezanim stihovima SVE JE JASNO O ČEMU SE RADI i od čeka se ljudi OPIJAJU.
Da li od grožđanog soka ili alkoholnog vina.
Tako da je ova prevara kod Adventista toliko jasna kada je u pitanju svadba u Kani, da su je sve zajednice na svetu ukapirale osim njih. jedino Adventisti zagovaraju da je Hrist pretvorio vodu i vino i da se gosti nisu ponapijali, već ugasili žeđ.

I na kraju ako je u svim navedenim stihovima u pitanju sok od grožđa i gašenje žeđi, umesto alkoholno vino i opijanje, onda smo svi mi ostali koji mislimo da su se ljudi OPILI, umesto UTOLILI ŽEĐ . BLESAVI !
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
Postoji prosto resenje za to!kad udes ladokejac u prodavnicu i kazes:Dajtemi jedn litar vina!sta ce ti trgovac doneti?naravno VINO!!

A kad kazes dajte mi jedan litar soka od grozjd!sta ce ti doneti?naravno sok od GROZCJA!!

Zar ne??znaci logicki je da se vino oduvek zvalo vino a sok(sok)!!

Niko se nikad nije napio od soka ali od vina da.Ti uporedjujes vino i sok od grozdja isto kao kad bih ja uporedio rakiju,i sok od sljive!!
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Ima tu još jedna jeres - Zato i tako tumače. Evharistija!
Uzimaju je na nepravilan način. Uz sok od grožđa umesto iz vino. A Hrist im je dao VINO i rekao: '' pijte ovo predstavlaj moju KRV, koja se....'' !
A oni ne uzimaju vino nego sok. Opet jedna povezanost između njih i Svedoka. Ovi nepravilno uzimaju sa sokom od grožđa, a Svedoci nepravilno jer samo gledaju, ko zombirani, ono vino i hleb kako im se pronosi pored njih a ne smeju ga jesti ! Čak i simbole uzimaju u ruke, ali samo radi daljeg prenošenja, a ne konzumiranja.... Kakve sve jeresi Crkve zagovaraju !
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
10. И рече му: Сваки човек најпре добро вино износи, а кад се опију онда рђавије; а ти си чувао добро вино досле. (Јован 2)


John 2:10 Greek Study Bible (Apostolic / Interlinear)
καὶ λέγει αὐτῷ· πᾶς ἄνθρωπος πρῶτον τὸν καλὸν οἶνον τίθησιν καὶ ὅταν μεθυσθῶσιν τὸν ἐλάσσω· σὺ τετήρηκας τὸν καλὸν οἶνον ἕως ἄρτι.

KJV with Strong's
And saith unto him Every man at the beginning doth set forth good wine and when men have well drunk then that which is worse but thou hast kept the good wine until now

[TABLE="class: maintext, width: 100%"]
[TR]
[TD="class: strongsnt"]
[/TD]
[TD="class: translit"]methysthōsin
[/TD]
[TD="class: greek2"]μεθυσθῶσιν
[/TD]
[TD="class: eng"]they might have drunk freely,
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


methuó: to be drunken​
Original Word: μεθύω
Part of Speech: Verb
Transliteration: methuó
Phonetic Spelling: (meth-oo'-o)
Short Definition: I am drunk
Definition: I am intoxicated with wine, am drunk.

Word Origin
from methu (wine)
Definition
to be drunken
NASB Translation
drunk (3), drunk freely (1), drunkards (1), get drunk (1), made drunk (1).

Дакле, изворна реч значи опијање или напијање, али не као са водом да се утоли жеђ, већ у лошем смислу где алкохол опија човека. Толико је једноставно и очигледно, да ми није јасно како и ова јерес може да прође међу адвентистима. И да се нико не запита?! Крајње чудно, али било је и горих завођења по култовима, да су људи чинили масовна самоубиства, убиства, растурали дом и породицу, распродавали сву имовину док се вођа култа богатио и сл.

То растурање имовине се десило и у адвентизму, а имамо много писаних сведочанстава од људи који су напустили адвентизам, али их је скупо коштало у материјалном и духовном смислу. Добро је да су бар схватили пре него што је било касно. Неки су дизали руку на себе када су видели на какву су глупост насели. Све то још једном потврђује апостолске и Христове најаве да ће доћи многи преваранти и лажни пророци.

 
Natrag
Top