Temperament

Član
Učlanjen(a)
15.03.2010
Poruka
30
Pa kalimerko ja mislim da ima iu tome nesto hahaha Durce ne volim nikako, radje i histeriziraj ali se izjasni brate i da idemo dalje... :)

ali i karakter nije jednak i univerzalan za sve svere čovekovog života,generalno sam karakteran ali ne za sve i uvek...
kao i temperament...mene nešto razbesni a nešto me ostavlja flegmatičnim...
razum ne igra presudnu ulogu ni u prvom ni u drugom slučaju....bar kod mene...
sve u svemu stalni miks za doživotnu zanimaciju tipa "sam sa sobom"...

Pa da, karakter se mijenja i uci tijekom zivota...

Ja sam recimo prema ovom prvom Keirseyevom testu ENFP (Extraverted, Intuitive, Feeling, Perceiving)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Postoji vjerujem cijela hrpa novih podjela i vjerovatno im je polazna ideja bila Hipokratova podjela, ali su ovi tipovi mnogo sareniji. Evo ovo su ti neke od njih, iako jako slicne:
Keirseyeva: Keirsey Temperament Sorter - Wikipedia, the free encyclopedia

I link na test: Kiersey Temperament Test

Myers_briggsova: Myers-Briggs Type Indicator - Wikipedia, the free encyclopedia

I ovdje je valjda isto neki testic mada ne znam koliko moze posluziti: Myers Briggs Personality Test MBTI Personality Types


Ja isto vjerujem da se covjek tesko mijenja, tj. tesko mijenja svoj 'temperament' - to je ono s cim se jednostavno rodis, ali te ne mora u potpunosti odredjivati, ono sto mozes promijeniti je nosenje sa svojim temperamentom kakav god on bio..
S jedne strane postoji temperament kao urodjena kvaliteta, a s druge karakter koji se razvija i uci tijekom zivota.

Pogledao sam ove linkove, i... dobro sam prethodno rekao, - to su samo varijacije i dalja podjela osnovne četiri vrste temperamenta.
Socijalizacija može donekle da utiče na "obuzdavanje" ili podsticaj naših emocija, ali nikad u tolikoj mjeri da potpuno i za stalno potisne ono što je rođeno sa čovjekom.
 
Član
Učlanjen(a)
15.03.2010
Poruka
30
Znaci red, rad i disciplina?

Ono zbog cega mi je ova podjela draza je to sto ima i nekakvo uporiste u stvarnosti. Ja sam recimo ispala idealist i stvarno to i jesam, a onda imas jos i podvrste koje ti nesto kazu o tebi osim da brz ili spor na reakciji ili da imas intenzivne ili osjecaje slabijeg intenziteta. Mislim, sta to uopce znaci? Sto kaze Lazy, za nesto imam jake za nesto slabe osjecaje i necu na sve jednako odreagirati.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Znaci red, rad i disciplina?

Ono zbog cega mi je ova podjela draza je to sto ima i nekakvo uporiste u stvarnosti. Ja sam recimo ispala idealist i stvarno to i jesam, a onda imas jos i podvrste koje ti nesto kazu o tebi osim da brz ili spor na reakciji ili da imas intenzivne ili osjecaje slabijeg intenziteta. Mislim, sta to uopce znaci? Sto kaze Lazy, za nesto imam jake za nesto slabe osjecaje i necu na sve jednako odreagirati.

Ma jeste, red, rad i disciplina, ali, po meni je ovakva podjela i definicija temperamenta, vrlo problematična. Ovo bi prije moglo da se odnosi na karakter nego na temperament. Kakve veze može imati temperament sa izborom profesije i odnosom prema profesiji? Znam, recimo, dvojicu slikara, jedan je, kao i ja, pravi kolerik, a drugi sušta suprotnost - flegman, da ne može biti veći. A, eto, obojica su se opredijelili da slikaju.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Moram reći da je retko da je osoba čisti kolerik ,ili sangvinik ili flegmatik..melanholik..obično se kombinuju..sangvinik i kolerik i obrnuto...kolerik i melanholik kao najbolja kombinacija za biznis..flegmatik i melanholik....a ponekad ima i tri kombinacije....ono što je interesantno ljude uvek privlači suprotan tip ličnosti od naše...najčešće sangvinik oduševi melanholika...a kolerik flegmatika..ali život na duže staze postaje igre bez granica...
Sangvinici su divni drugari..zanimljivi..druželjubivi..veseli..uživaju u svom neredu..i ne vole a rade više od 3 posla...oni zaborave...dete u parku..ako se zapričaju ili ženu na benzinskoj pumpi hahahaha
kolerik prvo kaže da pre nego što razmisle odluku donose pre nego što razmisle...to su radoholici..veliki oslonac su u životu i pouzdani su
melanholici su emotivci..bolesne pedanterije sve vole da je pod konac...oni vole da ste tačni..reda i disciplinu...sve planiraju..ali kad upadnu u depresiju teško se vade..ali u kombinacciji sa kolerikom pravi čuda...
flegmatik je miroljubiv..mirotvorac....ali sve voli da odlaže..
ja sam kolerično-sangvinična-melanholična.....:yea:
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Ja pripadam grupi kolerika sto nije dobro za mene. Mada naucila sam da se kontrolisem, ali ne uspe svaki put.
 
Natrag
Top