Sabor u Jerusalimu šta odlučio?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
A subota? Kriterij i mjera vjerovanja i prakse kršćana nije Stari nego Novi zavjet. Kršćane ne obvezuje baš ništa što im nije zapovjeđeno u Novom zavjetu , a u Novom zavjetu im nije zapovjeđen subotni odmor.

Merilo je i Stario Zavet-Tora jer se Jevanđelje naodvoezuje na Toru i nije nezavisno. Sa druge strane mislim da grešiš u principu koji si odabrao..da što nije pomenuto ne treba činiti.

Jedno je što se ti ne slažeš s onim što kršćani vjeruju dva tisućljeća, nego se ti ne slažeš ni s onim što deklarativno vjeruje crkva ASD. Vidi:

Vjerovanja adventista sedmoga dana

12. Crkva

Crkva je zajednica vjernika koji prihvaćaju istinu da je Isus Krist Spasitelj i Gospodin. Poput Božjeg naroda u starozavjetna vremena, i Crkva je pozvana iz svijeta. Vjernici se sjedinjuju na bogoslužju, u zajedništu, u proučavanju iz Božje Riječi, u Večeri Gospodnjoj, u služenju svim ljudima i objavljivanju Evanđelja cijelom svijetu. Autoritet Crkve proistječe iz Krista koji je utjelovljena Riječ, i iz Pisma koje je napisana Riječ. Crkva je Božja obitelj; njeni vjernici, koje je Bog usvojio kao svoju djecu, žive na temelju novoga zavjeta. Crkva je Kristovo Tijelo, zajednica vjernika čija je Glava s?m Krist. Crkva je nevjesta za koju je Isus umro da bi je mogao očistiti i posvetiti. Prigodom Njegova povratka u slavi On će izvesti pred sebe vjerne svih vjekova otkupljene Njegovom krvlju, “bez ljage i bore”, slavnu Crkvu, “svetu i bez mane”. (Post 12,3; Dj 7,38; Ef 4,11-15; 3,8-11; Mt 28,19-20; 16,13-20; 18,18; Ef 2,19-22; 1,22.23; 5,23-27; Kol 1,17.18)

Evo što ti deklariraju ASD.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ali izvučeno iz konteksta jer ASD veruje da je Novi Zavet nastavak Tore. No, važno je ono što sam izneo u vezi sabora. Svako neka ima svoj stav. Zaista cenim ga iako se ne slažem, jer nemam potrebu da ubeđujem da mora tako da bude kako ja mislim. Ali iznosim do kraja iskreno.

Mogu samo reći da sam zahvalan Bogu koji mi otkriva lepotu Biblijske istine jer je proučavam nepristarsno i zaista formiram svoje verovanje baš na razumevanju teksta i sagledavanjem njegovog odnosa prema drugim tekstovima. Uz poznavanje elementarne istorije crkve i istorijskih izvora samo nadopunjujem znanje te mogu ga uokviriti u jednu skladnu celinu. To želim takođe svima da tako formiraju sveje stavove kuda god oni vodili.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Mogu samo reći da sam zahvalan Bogu koji mi otkriva lepotu Biblijske istine jer je proučavam nepristarsno i zaista formiram svoje verovanje baš na razumevanju teksta i sagledavanjem njegovog odnosa prema drugim tekstovima.

Ovdje si pokazao svu svoju raskoš baš u suprotnosti ovome što si gore ustvrdio. Naime, nisi ti do "svojih istina" dolazio "razumijevanjem teksta", nego si "pendrečio Bibliju", ubacujući u biblijski tekst ono što ti treba, da potvrdi tvoje judeo-adventističke istine.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ovdje si pokazao svu svoju raskoš baš u suprotnosti ovome što si gore ustvrdio. Naime, nisi ti do "svojih istina" dolazio "razumijevanjem teksta", nego si "pendrečio Bibliju", ubacujući u biblijski tekst ono što ti treba, da potvrdi tvoje judeo-adventističke istine.

Tvoje viđenje stvari. Moje je da iznosim istine Pisma onako kako smatram da je ispravno. Kao što rekoh, problem pristupa Pismu je antijudaizam koji je prisutan u porama hrišćanstva od početka II veka.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Tvoje viđenje stvari. Moje je da iznosim istine Pisma onako kako smatram da je ispravno. Kao što rekoh, problem pristupa Pismu je antijudaizam koji je prisutan u porama hrišćanstva od početka II veka.

Stvarno? Da li to znači da tvrdiš da je od 2 veka (bez ikakvih dokaza, ali hajde da uzmemo da je to "istina") Crkva menjala NZ da bi napala Hebreje? Da ideš sotonskom islamskom logikom po kome je pismo "pokvareno"?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Moje je da iznosim istine Pisma onako kako smatram da je ispravno.

Zašto se uopće miješaš u nešto što nije tvoje? Po tvom osobnom priznanju i tvrdnji, Crkva je u vrijeme kanoniziranja novozavjetnih spisa bila debelo u otpadu. Zar nije shizofreno da netko za svoje Sveto pismo uzme Pismo otpale Crkve - Kurve, kako volite vi adventisti isticati. Dakle, to nije i ne može biti tvoje Sveto pismo, što god ti tvrdio. Ono je Sveto pismo samo onih koji priznaju suautora (zajedno s Bogom), a to su i pisci novozavjetnih spisa u 1. stoljeću i oni ljudi u Crkvi koji su te spise kanonizirali u 4. stoljeću.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ne, nego je tvoj pristup Svetom pismu antikršćanski. Rukama i nogama se boriš i ljude pokušavaš uvući u "SS-oplođivanje" koje je do danas u protestantizmu izrodilo 50-tak tisuća međusobno nepodnošljivih zajednica.

Kao što rekoh želim razmišljati o Reči Božijoj i o njenim istinama. Da li smatraš da je pogrešno uzeti u ruke Pismo i razmišljati o njenim istinama? Naravno, tu je i razumevanje istorijskih procesa i sklapanje u jednu celinu. Ja opet nikoga ne želim da navedem na bilo šta..to je njegova stvar hoće li se složiti ili ne. Ali ono što znam jeste da Božija Reč je data da se iz nje uči i da se pomoću nje istražuje istina o Bogu.

Moj pristup Pismu je u skladu sa onim što kaže apostol:"Budući da od malena umeš sveta pisma, koja te mogu umudriti na spasenje u Hrista Isusa", 2.Timotiju 3,15. Tako da je upravio hrišćanski istraživati i umudrivati se Rečju Božijom.

Stvarno? Da li to znači da tvrdiš da je od 2 veka (bez ikakvih dokaza, ali hajde da uzmemo da je to "istina") Crkva menjala NZ da bi napala Hebreje? Da ideš sotonskom islamskom logikom po kome je pismo "pokvareno"?

Kao prvo otkuda ti ideja da je crkva menjala Novi Zavet od II veka? Znači priznaješ da je Novi Zavet postojao od II veka. Ok, tu se slažemo. To si tačno rekao. Ali si omanuo u pogledu onoga što sam podrazumevao pod "antijudaistička tenendencija" u Crkvi. Ne, niko se nije drznuo da menja Novi Zavet i to nisam rekao. Hvala Bogu, to se nije deslilo u II veku. A Islam nešto drugo govori kada si ga već pomenuo. Ne brini imao sam ja razgovore i razgovore sa muslimanima na njihovom forumu a i jednu "kletvu" zaradih kod njih...što znači da dobro branih Reč Božiju. :)

Po tvom osobnom priznanju i tvrdnji, Crkva je u vrijeme kanoniziranja novozavjetnih spisa bila debelo u otpadu. Zar nije shizofreno da netko za svoje Sveto pismo uzme Pismo otpale Crkve - Kurve, kako volite vi adventisti isticati. Dakle, to nije i ne može biti tvoje Sveto pismo, što god ti tvrdio.

Nije Slape, nisi dobro razumeo. U II veku u crkvu ulaze antijudaističe tendencije. Nisam rekao da je cela crkva bila u otpadu. Ali ove tendencije će kasnije izrasti u nešto što će tokom vekova igrati značajnu ulogu u religioznim konstrukcijama pa i u pristupu tumačenja reči apostola iz I veka kada ta tendencija nije postojala. A u periodu II veka ta tendencija se javlja kod nekih crkvenih otaca poput Justina Martira ili "pseudo Varnave" ali ne i kod Klimenta Rimskog, Polikarpa Efeškog, Ignjacija Antiohijskog...

Justin Martir je imao i razloga, otac i deda su mu bili rimski vojnici i mogući učesnici u razaranju Jerusalima 70 n.e te antijudaizam je bio deo tradicije Justina Martira te zato i piše čuveni dijalog sa Trifonom, zapravo monolog jer tog razgovora nije ni bilo već je on nastao u projekciji Justinovoj.

Dakle, tendencija je postojala od početka II veka ali u tom periodu ona je bila sporadična. Kao što rekoh javljaju se paralelne tradicje i tako ostaje do IV veka kada se konačno jedna tradicija usvaja a druge eleminišu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Šta će jadni ljudi ponadali se da je Sabor ukinuo subotu i podjelu hrane.

A ono još gore po njih, donijeli odluku da se čuvaju od udavljenog, krvi i bluda.
 
Natrag
Top