Promašaji Adventne crkve

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ako ti se spisi Ellen Wajt ne sviđaju - niko te ne primorava da ih čitaš i prihvatiš, nemojh samo primoravati druge koji imaju svoje stavove da čine suprotno.

Nas dvojica trenutno se ne sporimo oko valjanosti spisa Ellen White i oko toga kome se oni sviđaju a kome ne sviđaju. Sporimo se oko toga od kada datira "adventistička istina o nebeskom Svetištu". Ja sam citirao Ellen White iz lipnja 1847. gdje ona upućuje na Crosier-ov tekst od veljače 1846. godine, i tvrdim da je to najranije što postoji po tom pitanju. Ti si spominjao kako to seže u 1844. godinu, samo što nisi našao potvrdu za to. Naveo si priču o "Edsonu u kukuruzima" od 23.10.1844. što je smiješno i neozbiljno. Koliko je smiješno i neozbiljno opet si sam posvjedočio, tvrdnjom kako nema veze kada je nastala priča o "Edsonu u kukuruzima". Rekao si, "Nije bitno kada je ona o ovome pisala, mogla je o tome pisati i nakon 50 godina". Zaista je teško reći je li ovo smiješnije ili neozbiljnije.

Svako ima slobodnu volju da čini što smatra ispravnim i niko nema pravo nikoga da na nešto prisiljava.

Slažem se. Jedino ne znam zašto ovo pišeš meni. Je li ja koga na što prisiljavam?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kako nisam našao potvrdu kada sam ti citirao upravo tekstove gde se jasno govori da su Adventisti istinu o Svetinji spoznali 1644 godine - jedan dan nakon velikog razocarenja 23 oktobra 1844 godine.

Evo pošteno nam reci - zašto svesno otvoreno iznosiš neistine i insinuiraš da nije dat dokaz kada je dat?

Citati:

"Do uverenja o nebeskoj SvetinjiAdventisti su došli na sledeći način:
Drugog dana nakon razočarenja 23 listopada 1844, brat Hejram Edson molio se Bogu da mu da pravu spoznaju o očišćenju Svetinje.
Za vreme molitve Sveti Duh mu je razjasnio veliku istinu - da se ta Svetinja nalazi na nebu.
Ovo saznanje saopčio je bratu O.R.L Krozijeru, i tada su obojica počela proučavati ovaj predmet na osnovu svetog pisma..
Kada su braća nastavila proučqavati sveto pismo - videla su da se to očišćenje trebalo obaviti krvlju.
To nije moglo biti obično čišćenje - već čišćenje od greha"
( odabrana svedočanstva 72 str )


"Videla sam da su okupljeni oko Milera tačno izračunali proročko vreme koje se završilo 1844 godine, i tada je Isus ušao iza druge zavese da očisti Svetinju.
Njihova greška se sastojala u tome - što nisu shvatili šta je Svetinja i na koji način treba da bude očišćena"
( rani spisi 262 str )

"Odbacivši da prime vest prvog anđela ( o isteku proročkog lanca od 2300 godina i očišćenju Svetinje ), crkve su odbacile svetlost sa neba i izgubile Božju naklonost" ( rani spisi 255 strana )

Nakon pozivanja za vesnika crkve ostatka, Ellen White je Bog pokazao sve istine svetog pisma, čime je crkva dobila i proročku potvrdu onoga što je spoznala u početku:

"TADA SU MI BILE OBJASNJENE SVE ISTINE SVETOG PISMA OD VREMENA HRISTOVE SLUZBE NA ZEMLJI DO NASEG ULASKA U BOZJI GRAD"

"KADA SAM OD GOSPODA TRAZILA DA MI GOSPOD OBJASNI TO PITANJE, ON MI JE TO IZNEO U JEDNOJ VIZIJI U KOJOJ MI JE OBJASNIO BIT SVETINJE I SLUZBE U NJOJ" ( Odabrana svedocanstva 69 - 77 strana )
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne, ti ne razumeš - već želiš da dokažeđ nešto - vadeći iz konteksta pojedine citate, a zanemarujući druge - u čijoj celini se ogleda sled tadašnjih događaja.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
979
Za Laodiekeju

J. S. Washburn koji je bio obraćen od strane Johna Andrewsa, kršten od Jamesa White supruga Ellen White, sa dvanaest godina, koji je počeo propovedati javno sa 21 godinu i bio u neprestanom kontaktu sa Ellen White je napisao sledeće pismo 1940 godine, u kojem kaže:

"... Čuo sam iz više izvora da je na Teološkom Seminaru javno izjavljeno da je sestra White u početku svog rada bila Unitarijanac ali da je kasnije postala Trinitarijanac. To mi izgleda kao dvostruka zabluda. Sestra White nikada nije bila Unitarijanac i nikada nije postala Trinitarijanac. ..."
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ellen White i njeni roditelji su pre nego što su postali Adventisti - bili Metodisti, ali su isključeni iz crkve iz razloga što su odlazili na Milerove propovedi.
Ja lično ne znam da li Metodisti veruju u tri ličnosti Božanstva - ali znam šta je EWllem White pisala u svojim delima, da je Isus Bog jednak Ocu koji se odrekao Bođanske prirode i preuzeo ljudsku, da je njegovo Božanstvo bilo zaodenuto ljudskim - da bi čovek mogao da ga gleda.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Za Laodiekeju

J. S. Washburn koji je bio obraćen od strane Johna Andrewsa, kršten od Jamesa White supruga Ellen White, sa dvanaest godina, koji je počeo propovedati javno sa 21 godinu i bio u neprestanom kontaktu sa Ellen White je napisao sledeće pismo 1940 godine, u kojem kaže:

"... Čuo sam iz više izvora da je na Teološkom Seminaru javno izjavljeno da je sestra White u početku svog rada bila Unitarijanac ali da je kasnije postala Trinitarijanac. To mi izgleda kao dvostruka zabluda. Sestra White nikada nije bila Unitarijanac i nikada nije postala Trinitarijanac. ..."

Ovo samo moze da znaci da prvi adventisti nisu imali formulisanu nauku o trojstvu.
Odnosno da su isli argumentom: ''buduci da se rec 'trojstvo ne pojavljuje u bibliji' mi necemno koristiti niti cemo forumulisati jednu takvu nauku''.
Zato se za nju moze reci da: 'nije bila unitarijanac i da nije postala trinitarijanac' vec je bila nesto izmedju.
Verovala je u Hristovo Bozanstvo, i u jedinstvo Oca Sina i Svetoga Duha, ali na jedan drugaciji nacin.
U zvanicno Trojstvo nije verovala, jer se ta rec i nauka ne pojavljuje u Bibliji.
Ipak njena nauka, i ono sto je ona tvrdila u tom pogledu , skoro je jednaka onom sto se danas naziva: ''Trojstvom''.
Pa su adventisti tek kasnije seli i sakupili njene izjave i shvatili da je to u stvari ista nauka o Trojedinom Bogu ali malo izmenjena u odnosu na katolicku verziju Trojstva i kao takvu oni to ucenje prihvataju za zvanicno ucenje crkve..

Ovo izgleda kao jedino i logicno tumacenje te istorije...
Treba biti posten pa uzeti u obzir i sve ono sto su Slap i Taramana postavili na tu temu..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
979
Ovo samo moze da znaci da prvi adventisti nisu imali formulisanu nauku o trojstvu.
Odnosno da su isli argumentom: ''buduci da se rec 'trojstvo ne pojavljuje u bibliji' mi necemno koristiti niti cemo forumulisati jednu takvu nauku''.
Zato se za nju moze reci da: 'nije bila unitarijanac i da nije postala trinitarijanac' vec je bila nesto izmedju.
Verovala je u Hristovo Bozanstvo, i u jedinstvo Oca Sina i Svetoga Duha, ali na jedan drugaciji nacin.
U zvanicno Trojstvo nije verovala, jer se ta rec i nauka ne pojavljuje u Bibliji.
Ipak njena nauka, i ono sto je ona tvrdila u tom pogledu , skoro je jednaka onom sto se danas naziva: ''Trojstvom''.
Pa su adventisti tek kasnije seli i sakupili njene izjave i shvatili da je to u stvari ista nauka o Trojedinom Bogu ali malo izmenjena u odnosu na katolicku verziju Trojstva i kao takvu oni to ucenje prihvataju za zvanicno ucenje crkve..

Ovo izgleda kao jedino i logicno tumacenje te istorije...
Treba biti posten pa uzeti u obzir i sve ono sto su Slap i Taramana postavili na tu temu..

Netočno...nisi dobro informiran....o ovoj temi mogu samo raspravljati sa adventistima koji vjeruju u trojstvo....sa ostalim ne vidim svrhu....
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Iz mog iskustva a nešto ga imam po pitanju Jelene i njenih spisa nalazio sam (o tome sam već govorio)
SVE u DUPLIKATU. Tako i pitanje vere u Boga kao jednog i kao tri lica istog Boga jer Isusa je smatrala Božanstvom ali i sinom dakle i Bog i Sin Božji.Pominje Oca kao Boga i Isusa kao Boga i Sina.Tad nije bio definisan stav koji bi imao odliku već je moglo obostrano.
Sa Slapom se slažem ovde po svim tačkama jer sve to nađoh u knjigama te žene.
E sad da li je i koliko on pošten kao čovek u to ovde nebih ulazio. Svaki put kad neko kaže istinu ja ću podržati pa bio to i Slap.

Kainose pozdravljam te, nemoj tako, ti znaš da ja ne zastupam trojstvo kao i apostoli jer oni krstiše u JEDNO IME i rekoše da drugog imena NEMA jer je BOG JEDAN.Zar i samnom ne želiš razgovarati zbog istine a sa Slapom hoćeš jer on ima tri Boga u jednom.
Kod tebe smo malo počeli o toj temi i ti ugasi forum....
Ako samo biraš sagovornike iz iste zajednice nećeš moći realno proveriti svoje učenje i nećeš moći obogatiti svoja iskustva jar samo isto slušaš i ljubazne reči ali ja više volim i prekor samo da mi posluši na korist i da vidim imam li neki propust.
Mišljenja sam da bi svi mi ako bi se otvorili za dijalog kao što sam ja uvek sprweman sa svima o svemu razgovarati imali blagoslov, možda grešim ali tako verujem.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
979
Tema je ovdje o adventistima a ne trojstvo - takva tema postoji. Mire ne zna da su mnogi tekstovi od EGW su prepravljani a npr u kompilacijskoj knjizi Evangelizam dodan je i podnaslov Trojstvo. Počeli smo lavicu temu na mom forumu ali sto ces kad ste takvi...ja sam bio blag a vi ste napravili dzumbus...ovaj urednik ovdje vam je toga dosta dopustio...ali nije lavicu moj forum ugasen...ukucaj staru adresu i vidjet ces gdje ce te odvesti....ali eto odlucio sam da mnogi nisu pozeljni zato nisu ni dobili link od mene da se forumu pridruze...nemojte se ljutiti...ali tako je moderacija odlucila...pravila su ostrija tako da ni jedan od vas ne bi ionako se dugo zadrzao....ne treba mi vasa pomoc vise da bi forum bio aktivan...aktivan je i bez vas...
 
Natrag
Top