Pravoslavno trojstvo

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
A sto ne kazes da nam je prisao i preko andjela i preko proroka pa i preko same Biblije?Ili nam na te nacine ne prilazi?


Ako je Bog sveprisutan ,zasto je onda slao svog andjela da govori sa Mojsijem iz grma koji gori a nikako da izgori?

Он је у Светлости којој се не може приступити и чак ни анђели Га никада нису видели, док се не показа у Сину. Михаила је слао много пута и одредио га је за заштитника Јевреја (да их изведе из Мисира). АЛи је увек био присутан. То је већ други (трећи) аспект који се одбацује, а то је присуство Духа.

Дао сам пример мрава. Можеш да гледаш са висине њихово понашање сваке секунде и да реагујеш, али ће мрави који тебе не виде рећи да ти ниси присутан. Колико је Бог већи од свих нас (анђела и људи) то се не може измерити. Проблем је што ти мислиш само на физичку присутност, треба ти нешто да видиш очима или опипаш. Ту је проблем. Тако и мрави тебе не могу да намиришу и не реагују.

Вероватно велики број људи мисли да је наш Бог као богови које су смишљали људи, који се може видети и опипати. Који је "нешто комплекснији" од људи и анђела. Толика количина Светлости би била фатална за творевину Његову.


Не могу ја тебе убедити да Исус није анђео, па човек, па Бог, већ да је Он Вечни. Такве ствари се не уче напамет или усађују. То једноставно знаш...или не желиш да прихватиш (одбациш).


 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ako je Bog sveprisutan ,zasto je onda slao svog andjela da govori sa Mojsijem iz grma koji gori a nikako da izgori?
Cekaj ti hoces da kazes da Bog nije sveprisutan?

Bog Otac i Bog Sin u Starom Zavetu

Protivnici doktrine o Trojstvu stalno napominju kako se u Bibliji ne pominje "Trojstvo". Oni neprestano optužuju tradicionalne hrišćane da su "izmislili" Trojedinog Boga, kako bi odbranili svoje učenje o Isusu Hristu kao Bogu Sinu. Oni tvrde da je Jahve jedan, i da stoga ne može da postoji u tri zasebne ličnosti. Oni takođe tvrde da Biblija nigde ne navodi postojanje više zasebnih Božanskih Ličnosti.

Međutim, čak i Stari Zavet sadrži izveštaje i tekstove u kojima se vidi da Jahve može da bude na nebu, a ISTOVREMENO, može da bude i na zemlji. Prva knjiga Mojsijeva (Postanak) opisuje jedan događaj, u kome vidimo Jahvea koji je na nebu, a ISTOVREMENO se na zemlji nalazi Jahve u ljudskom obličju. I da stvar bude zanimljivija, ovo su dve različite ličnosti, obojica nose ime "Jahve", dakle, vlastito ime Božije. Taj Jahve na zemlji nije nazvan "Adonai" (Gospod) niti "Elohim" (Bog), već je eksplicitno nazvan JAHVE. Taj Jahve koji je došao na zemlju, posetio je Avraama i Saru, govorio je s njima u ljudskom obličju, i na kraju je (još uvek u ljudskom obličju) uništio Sodom i Gomoru. Čitajte biblijski izveštaj i proverite šta tačno piše u originalu, na jevrejskom. Videćete da je u tekstu upotrebljena reč JAHVE tamo gde ću je ja upotrebiti u citatima ispod. Čitamo 1. knjigu Mojsijevu, 18. i 19. poglavlje:

  1. 1. Mojsijeva 18:1,2 - Tri posetioca dolaze k Avraamu i Sari, i u ovim stihovima su ta tri posetioca nazvani "ljudi", jer izgledaju kao ljudi: "Kada je Avraam podigao svoj pogled, ugledao je trojicu ljudi kako stoje naspram njega; i kada ih je ugledao, potrčao je od ulaza u svoj šator da ih pozdravi i poklonio im se do zemlje."
  2. 1. Mojsijeva 18:13 - Međutim, u nastavku izveštaja, vidimo da je jedan od te trojice nazvan JAHVE. To je upravo onaj posetilac koji razgovara sa Avraamom. "I JAHVE reče Avraamu: 'Zašto se Sara smeje i govori: Da li je zaista moguće da ja, ovako stara, rodim dete?" (pročitajte originalni tekst, čak i jevrejski Tanah, videćete da je ovaj posetilac nazvan YHWH)
  3. 1. Mojsijeva 18:17 - Opet je treći posetilac nazvan "JAHVE". "I reče JAHVE: "Zar da zatajim od Avraama ono što ću da učinim?" Vidimo da je Jahve i dalje u ljudskom obličju, i dalje razgovara sa Avraamom, i vidimo da namerava da učini nešto (tojest, da uništi Sodom)
  4. 1. Mojsijeva 18:20,21 - Opet je treći posetilac nazvan JAHVE: "I Jahve reče: 'Vika je u Sodomu i Gomori velika, i gresi njihovi su prevršili svaku meru. Zato ću sada otići k njima da vidim da li su zaista učinili sve ono što viču i što sam čuo; a ako nisu, ja ću to saznati".
  5. 1. Mojsijeva 18:22 - Druga dvojica posetilaca NIJEDNOM nisu nazvani "Jahve". U toku ove posete kod Avraama, oni su i dalje nazvani "ljudi". Kasnije ćemo videti da su takođe nazvani i "anđelima". Nijednom nisu nazvani "Jahve". Samo je treći posetilac više puta nazvan "Jahve", ostala dvojica nikad. "I onda se dvojica ljudi okrenuše i otidoše u pravcu Sodoma, a Avraam ostade da stoji pred Jahveom."
  6. 1. Mojsijeva 18:32 - Jahve u ljudskom obličju i dalje je s Avraamom (dvojica anđela su već otišli u Sodom). Avraam kaže: "Nemoj se gneviti, Gospode (Adonai), što ću još jednom govoriti: može biti da ćeš naći deset (pravednika u Sodomu)?". Avraam, dakle, naziva ovog trećeg posetioca "Adonai" (Gospod). Pisac ove knjige (Mojsije) nazvao je trećeg posetioca Jahve, kao što smo videli u stihovima iznad. Evo šta treći posetilac odgovara Avraamu (isti stih): "Neću ih pogubiti zbog tih deset (pravednih)". Dakle, ovaj treći posetilac je nazvan Jahve od strane Mojsija, nazvan je Gospod od strane Avraama, i taj isti posetilac takođe kaže da će ON uništiti Sodom ili ga poštedeti. Ko je uništio Sodom? Anđeo? Čovek? Ili JAHVE BOG? No, čitajmo dalje:
  7. 1. Mojsijeva 18:33 - Sada i treći posetilac odlazi od Avraama u Sodom. Stih kaže ovako: "I čim završi svoj razgovor s Avraamom, JAHVE otide od njega a Avraam se vrati u svoj dom."

    U sledećem (19.) poglavlju priča o tri posetilaca se nastavlja. Znamo da su tri posetioca posetili Avraama. Jedan od te trojice nazvan je Jahve. Druga dvojica (nazvani "ljudi") otišli su ranije u pravcu Sodoma, a Jahve je otišao kasnije. U 19. poglavlju pratimo dalja dešavanja. Za početak, vidimo dvojicu ANĐELA kako ulaze u Sodom, u ljudskom obličju (znamo da su u ljudskom obličju, jer stanovnici Sodoma misle da su to ljudi i žele da imaju seksualni odnos s njima).
  8. 1. Mojsijeva 19:1 - "I dva ANĐELA dođoše u Sodom te večeri dok je Lot sedeo na kapiji grada. Kada ih Lot ugleda, ustade da ih pozdravi i pokloni im se do zemlje".
  9. 1. Mojsijeva 19:2 - Lot oslovljava ovu dvojicu sa "gospodo". Nijedan od ove dvojice ne nosi ime "Jahve". "I reče Lot: Hodite, gospodo, u kuću sluge svog, i prenoćite i operite noge svoje; pa sutra rano kad ustanete pođite svojim putem."
  10. 1. Mojsijeva 19:15 - Opet su ona dvojica posetilaca nazvani "anđelima": "I kad osvanu jutro, anđeli navališe na Lota govoreći: 'Ustaj, povedi svoju ženu i svoje dve kćeri koje su ovde, i odlazi, da ne budeš uništen u kazni koja će se sručiti na ovaj grad."
  11. 1. Mojsijeva 19:24 - Dolazimo do ključnog stiha. Videli smo da su trojica posetilaca u ljudskom obličju posetili Avraama. Dvojica su u tom poglavlju nazvani "ljudi", a jedan je nazvan "Jahve". Kasnije, dvojica "ljudi" (anđela) odlaze za Sodom, a Jahve ostaje još malo kod Avraama. Potom i On odlazi za Sodom. Potom u 19. glavi vidimo tu dvojicu anđela u poseti kod Lota u Sodomu. Znamo šta se sve izdešavalo s njima, kako su stanovnici Sodoma pokušali da ih siluju, kako ih je Lot odbranio i kako su oni potom izveli Lota iz Sodoma pre uništenja. Sada nas priča vraća na trećeg posetioca. Šta je s Njim bilo? On je napustio Avraama i krenuo za Sodom. U ovom stihu vidimo šta je potom treći posetilac uradio u Sodomu. Čitajmo stih: "I potom JAHVE (na zemlji, u ljudskom obličju) baci na Sodom dažd od sumpora i ogrnja od JAHVEA na nebu." Dakle, imamo jednog Jahvea koji je na nebu, i U ISTO VREME imamo JAHVEA koji je na zemlji, koji je pre toga posetio Avraama (i bio nazvan "Jahve"), koji je došao potom u Sodom, i uništio Sodom (i dalje nazvan "Jahve") tako što je bacio oganj i sumpor na grad od JAHVEA NA NEBU. Stih eksplicitno koristi ime "Jahve" oba puta, dakle, Božije ime. I vidimo da Jahve može biti na nebu, a istovremeno može biti u ljudskom obličju, na zemlji, može govoriti s ljudima, pa čak može i da jede (kao kod Avraama u šatoru). Ovde nisu u pitanju nikakve stilske figure ni metafore. Mojsije dok piše ovaj tekst ne koristi zajedničke imenice kao što je "Adonai" (Gospod, gospodar, može biti Bog, a može biti i čovek), čak ne koristi ni reč "Elohim" (opet zajednička imenica koja znači "Bog"). Mojsije u 18. i 19. glavi Postanka EKSPLICITNO koristi BOŽIJE VLASTITO IME "JAHVE" kad opisuje ko je posetio Avraama i ko je uništio Sodom i kako.

Da rezimiramo:

  1. Trojica "ljudi" posećuju Avraama (1. Mojs. 18:2)
  2. Jedan od te trojice nazvan je Jahve (1. Mojs. 18:3), On Avraamu najavljuje rođenje Isaka i uništenje Sodoma
  3. Taj treći posetilac Jahve kaže da će lično otići u Sodom da ga uništi (1. Mojs. 18:20)
  4. Dva anđela odlaze u Sodom (1. Mojsijeva 18:20, 19:1) a Jahve ostaje kod Avraama još malo
  5. Dvojica anđela nijednom nisu nazvani "Jahve", nazvani su ili "ljudi" ili "anđeli", a Lot ih jednom prilikom naziva "gospodo". Ti anđeli napuštaju Sodom sa Lotom i njegovom porodicom (1. Mojs. 19:15)
  6. Treći posetilac (Jahve) koji je najavio da odlazi u Sodom da bi ga uništio, stiže u Sodom i uništava ga. Tekst i dalje naziva tog posetioca "Jahve" i kaže da je taj Jahve bacio na Sodom dažd od sumpora i ognja od Jahvea na nebesima (1. Mojs. 19:24)

Ovaj tekst je prilično jasan i nemoguće ga je protumačiti "slobodno". Vidimo sasvim jasno i eksplicitno da se Jahve sve vreme nalazi na nebu, a istovremeno se nalazi i na zemlji, u ljudskom obličju, gde jede i razgovara s Avraamom oči u oči. To vam je savršena predslika Boga koji je kao čovek rođen i došao na zemlju (Hristos) a koji je istovremeno i na nebesima (Otac). Ne, nisu ovo "dva Jahvea". Ovo je jedan jedini Jahve, koji može biti istovremeno na zemlji, u ljudskom obličju, kao JEDNA LIČNOST, i na nebu, kao DRUGA LIČNOST. Na isti način kao što je u Novom Zavetu Otac bio Jahve na nebu, a Sin (Hristos) bio u ljudskom obličju, Jahve na zemlji. I baš ova priča o Avraamu, Lotu i Sodomu je predslika Hristove misije na zemlji. Tako je i Hristos došao u ljudskom obličju, obećao Svome narodu spasenje (kao što je Avraamu obećao Isaka), i izveo narod iz propasti i greha (kao što je i Lot izveden iz Sodoma pre uništenja). Prava predslika Hrista i Njegovog spasenja.

Ovaj tekst u 1. Mojsijevoj 18 i 19 takođe nam pomaže da shvatimo kako to "Boga niko nikad nije video" (Jovan 1:18), a opet, Jahve govori sa Avraamom, potom, Isaija "vidi Jahvea" (Isaija 6:5 "Teško meni... Jer moje oči videše Cara, Jahvea nad vojskama!"). Takođe, i Mojsije je video Jahvea (Brojevi 12:6-8). Kako to "Boga niko nikad nije video", a imamo Avraama koji govori sa Jahveom, imamo Mojsija koji vidi Jahvea, imamo Iliju koji je video Jahvea nad vojskama? Kako to sad usaglasiti?

Pa lepo. Videli smo izveštaj o poseti Jahveovoj Avraamu i Sodomu. Jahve je na nebu, a opet, Jahve je na zemlji, vidljiv, u ljudskom obličju. Jahve u ljudskom obličju je VIDLJIV, Jahve na nebesima NIJE. Jahvea na nebesima niko nikad nije video, ali SIN GA JE POKAZAO / OBJAVIO (Jovan 1:18). Baš kao i u ovoj priči o Jahveovoj poseti Avraamu i Sodomu.
Izvor je privatan.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ovo je netačna i nepotpuna referenca. Tekst je preuzet sa sajta (foruma) "Sektolomac" i potrebno je da se to u refernci navede. Molim da se ubuduće pridržavate pravila ovog foruma, kako vam kopirani tekstovi ne bi bili brisani.
A sta ti podrazumevas pod privatnim izvorom?
Ja pod privatnim izvorom podrazumevam odredjene sajtove koje smatram privatnim, naglasio sam u diskusiji sa Laodikejom da sam autor odredjenih tekstova kao i da ih moze naci na sektolomcu, to je za mene privatna stvar, naglasio sam izvor wiki, svetosavlje u par navrata kad sam sa tih sajtova crpio odredjene tekstove, koliko sam shvatio nebitno je ko je autor vec sa kog je sajta preuzeto ili?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Cekaj ti hoces da kazes da Bog nije sveprisutan?

Bog Otac i Bog Sin u Starom Zavetu

Protivnici doktrine o Trojstvu stalno napominju kako se u Bibliji ne pominje "Trojstvo". Oni neprestano optužuju tradicionalne hrišćane da su "izmislili" Trojedinog Boga, kako bi odbranili svoje učenje o Isusu Hristu kao Bogu Sinu. Oni tvrde da je Jahve jedan, i da stoga ne može da postoji u tri zasebne ličnosti. Oni takođe tvrde da Biblija nigde ne navodi postojanje više zasebnih Božanskih Ličnosti.

Međutim, čak i Stari Zavet sadrži izveštaje i tekstove u kojima se vidi da Jahve može da bude na nebu, a ISTOVREMENO, može da bude i na zemlji. Prva knjiga Mojsijeva (Postanak) opisuje jedan događaj, u kome vidimo Jahvea koji je na nebu, a ISTOVREMENO se na zemlji nalazi Jahve u ljudskom obličju. I da stvar bude zanimljivija, ovo su dve različite ličnosti, obojica nose ime "Jahve", dakle, vlastito ime Božije. Taj Jahve na zemlji nije nazvan "Adonai" (Gospod) niti "Elohim" (Bog), već je eksplicitno nazvan JAHVE. Taj Jahve koji je došao na zemlju, posetio je Avraama i Saru, govorio je s njima u ljudskom obličju, i na kraju je (još uvek u ljudskom obličju) uništio Sodom i Gomoru. Čitajte biblijski izveštaj i proverite šta tačno piše u originalu, na jevrejskom. Videćete da je u tekstu upotrebljena reč JAHVE tamo gde ću je ja upotrebiti u citatima ispod. Čitamo 1. knjigu Mojsijevu, 18. i 19. poglavlje:


  1. 1. Mojsijeva 18:1,2 - Tri posetioca dolaze k Avraamu i Sari, i u ovim stihovima su ta tri posetioca nazvani "ljudi", jer izgledaju kao ljudi: "Kada je Avraam podigao svoj pogled, ugledao je trojicu ljudi kako stoje naspram njega; i kada ih je ugledao, potrčao je od ulaza u svoj šator da ih pozdravi i poklonio im se do zemlje."
    1. Mojsijeva 18:13 - Međutim, u nastavku izveštaja, vidimo da je jedan od te trojice nazvan JAHVE. To je upravo onaj posetilac koji razgovara sa Avraamom. "I JAHVE reče Avraamu: 'Zašto se Sara smeje i govori: Da li je zaista moguće da ja, ovako stara, rodim dete?" (pročitajte originalni tekst, čak i jevrejski Tanah, videćete da je ovaj posetilac nazvan YHWH)
    1. Mojsijeva 18:17 - Opet je treći posetilac nazvan "JAHVE". "I reče JAHVE: "Zar da zatajim od Avraama ono što ću da učinim?" Vidimo da je Jahve i dalje u ljudskom obličju, i dalje razgovara sa Avraamom, i vidimo da namerava da učini nešto (tojest, da uništi Sodom)
    1. Mojsijeva 18:20,21 - Opet je treći posetilac nazvan JAHVE: "I Jahve reče: 'Vika je u Sodomu i Gomori velika, i gresi njihovi su prevršili svaku meru. Zato ću sada otići k njima da vidim da li su zaista učinili sve ono što viču i što sam čuo; a ako nisu, ja ću to saznati".
    1. Mojsijeva 18:22 - Druga dvojica posetilaca NIJEDNOM nisu nazvani "Jahve". U toku ove posete kod Avraama, oni su i dalje nazvani "ljudi". Kasnije ćemo videti da su takođe nazvani i "anđelima". Nijednom nisu nazvani "Jahve". Samo je treći posetilac više puta nazvan "Jahve", ostala dvojica nikad. "I onda se dvojica ljudi okrenuše i otidoše u pravcu Sodoma, a Avraam ostade da stoji pred Jahveom."
    1. Mojsijeva 18:32 - Jahve u ljudskom obličju i dalje je s Avraamom (dvojica anđela su već otišli u Sodom). Avraam kaže: "Nemoj se gneviti, Gospode (Adonai), što ću još jednom govoriti: može biti da ćeš naći deset (pravednika u Sodomu)?". Avraam, dakle, naziva ovog trećeg posetioca "Adonai" (Gospod). Pisac ove knjige (Mojsije) nazvao je trećeg posetioca Jahve, kao što smo videli u stihovima iznad. Evo šta treći posetilac odgovara Avraamu (isti stih): "Neću ih pogubiti zbog tih deset (pravednih)". Dakle, ovaj treći posetilac je nazvan Jahve od strane Mojsija, nazvan je Gospod od strane Avraama, i taj isti posetilac takođe kaže da će ON uništiti Sodom ili ga poštedeti. Ko je uništio Sodom? Anđeo? Čovek? Ili JAHVE BOG? No, čitajmo dalje:
    1. Mojsijeva 18:33 - Sada i treći posetilac odlazi od Avraama u Sodom. Stih kaže ovako: "I čim završi svoj razgovor s Avraamom, JAHVE otide od njega a Avraam se vrati u svoj dom."

    U sledećem (19.) poglavlju priča o tri posetilaca se nastavlja. Znamo da su tri posetioca posetili Avraama. Jedan od te trojice nazvan je Jahve. Druga dvojica (nazvani "ljudi") otišli su ranije u pravcu Sodoma, a Jahve je otišao kasnije. U 19. poglavlju pratimo dalja dešavanja. Za početak, vidimo dvojicu ANĐELA kako ulaze u Sodom, u ljudskom obličju (znamo da su u ljudskom obličju, jer stanovnici Sodoma misle da su to ljudi i žele da imaju seksualni odnos s njima).
    1. Mojsijeva 19:1 - "I dva ANĐELA dođoše u Sodom te večeri dok je Lot sedeo na kapiji grada. Kada ih Lot ugleda, ustade da ih pozdravi i pokloni im se do zemlje".
    1. Mojsijeva 19:2 - Lot oslovljava ovu dvojicu sa "gospodo". Nijedan od ove dvojice ne nosi ime "Jahve". "I reče Lot: Hodite, gospodo, u kuću sluge svog, i prenoćite i operite noge svoje; pa sutra rano kad ustanete pođite svojim putem."
    1. Mojsijeva 19:15 - Opet su ona dvojica posetilaca nazvani "anđelima": "I kad osvanu jutro, anđeli navališe na Lota govoreći: 'Ustaj, povedi svoju ženu i svoje dve kćeri koje su ovde, i odlazi, da ne budeš uništen u kazni koja će se sručiti na ovaj grad."
    1. Mojsijeva 19:24 - Dolazimo do ključnog stiha. Videli smo da su trojica posetilaca u ljudskom obličju posetili Avraama. Dvojica su u tom poglavlju nazvani "ljudi", a jedan je nazvan "Jahve". Kasnije, dvojica "ljudi" (anđela) odlaze za Sodom, a Jahve ostaje još malo kod Avraama. Potom i On odlazi za Sodom. Potom u 19. glavi vidimo tu dvojicu anđela u poseti kod Lota u Sodomu. Znamo šta se sve izdešavalo s njima, kako su stanovnici Sodoma pokušali da ih siluju, kako ih je Lot odbranio i kako su oni potom izveli Lota iz Sodoma pre uništenja. Sada nas priča vraća na trećeg posetioca. Šta je s Njim bilo? On je napustio Avraama i krenuo za Sodom. U ovom stihu vidimo šta je potom treći posetilac uradio u Sodomu. Čitajmo stih: "I potom JAHVE (na zemlji, u ljudskom obličju) baci na Sodom dažd od sumpora i ogrnja od JAHVEA na nebu." Dakle, imamo jednog Jahvea koji je na nebu, i U ISTO VREME imamo JAHVEA koji je na zemlji, koji je pre toga posetio Avraama (i bio nazvan "Jahve"), koji je došao potom u Sodom, i uništio Sodom (i dalje nazvan "Jahve") tako što je bacio oganj i sumpor na grad od JAHVEA NA NEBU. Stih eksplicitno koristi ime "Jahve" oba puta, dakle, Božije ime. I vidimo da Jahve može biti na nebu, a istovremeno može biti u ljudskom obličju, na zemlji, može govoriti s ljudima, pa čak može i da jede (kao kod Avraama u šatoru). Ovde nisu u pitanju nikakve stilske figure ni metafore. Mojsije dok piše ovaj tekst ne koristi zajedničke imenice kao što je "Adonai" (Gospod, gospodar, može biti Bog, a može biti i čovek), čak ne koristi ni reč "Elohim" (opet zajednička imenica koja znači "Bog"). Mojsije u 18. i 19. glavi Postanka EKSPLICITNO koristi BOŽIJE VLASTITO IME "JAHVE" kad opisuje ko je posetio Avraama i ko je uništio Sodom i kako.

Da rezimiramo:


  1. Trojica "ljudi" posećuju Avraama (1. Mojs. 18:2)
    Jedan od te trojice nazvan je Jahve (1. Mojs. 18:3), On Avraamu najavljuje rođenje Isaka i uništenje Sodoma
    Taj treći posetilac Jahve kaže da će lično otići u Sodom da ga uništi (1. Mojs. 18:20)
    Dva anđela odlaze u Sodom (1. Mojsijeva 18:20, 19:1) a Jahve ostaje kod Avraama još malo
    Dvojica anđela nijednom nisu nazvani "Jahve", nazvani su ili "ljudi" ili "anđeli", a Lot ih jednom prilikom naziva "gospodo". Ti anđeli napuštaju Sodom sa Lotom i njegovom porodicom (1. Mojs. 19:15)
    Treći posetilac (Jahve) koji je najavio da odlazi u Sodom da bi ga uništio, stiže u Sodom i uništava ga. Tekst i dalje naziva tog posetioca "Jahve" i kaže da je taj Jahve bacio na Sodom dažd od sumpora i ognja od Jahvea na nebesima (1. Mojs. 19:24)

Ovaj tekst je prilično jasan i nemoguće ga je protumačiti "slobodno". Vidimo sasvim jasno i eksplicitno da se Jahve sve vreme nalazi na nebu, a istovremeno se nalazi i na zemlji, u ljudskom obličju, gde jede i razgovara s Avraamom oči u oči. To vam je savršena predslika Boga koji je kao čovek rođen i došao na zemlju (Hristos) a koji je istovremeno i na nebesima (Otac). Ne, nisu ovo "dva Jahvea". Ovo je jedan jedini Jahve, koji može biti istovremeno na zemlji, u ljudskom obličju, kao JEDNA LIČNOST, i na nebu, kao DRUGA LIČNOST. Na isti način kao što je u Novom Zavetu Otac bio Jahve na nebu, a Sin (Hristos) bio u ljudskom obličju, Jahve na zemlji. I baš ova priča o Avraamu, Lotu i Sodomu je predslika Hristove misije na zemlji. Tako je i Hristos došao u ljudskom obličju, obećao Svome narodu spasenje (kao što je Avraamu obećao Isaka), i izveo narod iz propasti i greha (kao što je i Lot izveden iz Sodoma pre uništenja). Prava predslika Hrista i Njegovog spasenja.

Ovaj tekst u 1. Mojsijevoj 18 i 19 takođe nam pomaže da shvatimo kako to "Boga niko nikad nije video" (Jovan 1:18), a opet, Jahve govori sa Avraamom, potom, Isaija "vidi Jahvea" (Isaija 6:5 "Teško meni... Jer moje oči videše Cara, Jahvea nad vojskama!"). Takođe, i Mojsije je video Jahvea (Brojevi 12:6-8). Kako to "Boga niko nikad nije video", a imamo Avraama koji govori sa Jahveom, imamo Mojsija koji vidi Jahvea, imamo Iliju koji je video Jahvea nad vojskama? Kako to sad usaglasiti?

Pa lepo. Videli smo izveštaj o poseti Jahveovoj Avraamu i Sodomu. Jahve je na nebu, a opet, Jahve je na zemlji, vidljiv, u ljudskom obličju. Jahve u ljudskom obličju je VIDLJIV, Jahve na nebesima NIJE. Jahvea na nebesima niko nikad nije video, ali SIN GA JE POKAZAO / OBJAVIO (Jovan 1:18). Baš kao i u ovoj priči o Jahveovoj poseti Avraamu i Sodomu.
Izvor je privatan.

Pravoslavno trojstvo????
Bilo je pisano o tom slucaju,ali evo ti najkraci moguci odgovor
Galatima3 glava
19 Šta će dakle zakon? Radi greha dodade se dokle dođe seme koje mu se obeća, i postavili su ga anđeli rukom posrednika.
20 Ali posrednik nije jednog; a Bog je jedan.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Pravoslavno trojstvo????
Bilo je pisano o tom slucaju,ali evo ti najkraci moguci odgovor
Galatima3 glava
19 Šta će dakle zakon? Radi greha dodade se dokle dođe seme koje mu se obeća, i postavili su ga anđeli rukom posrednika.
20 Ali posrednik nije jednog; a Bog je jedan.
Bog je jedan mi to ne negiramo, ali On ima tri licnosti, pogledaj ovo molim te:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A sta ti podrazumevas pod privatnim izvorom?
Ja pod privatnim izvorom podrazumevam odredjene sajtove koje smatram privatnim, naglasio sam u diskusiji sa Laodikejom da sam autor odredjenih tekstova kao i da ih moze naci na sektolomcu, to je za mene privatna stvar, naglasio sam izvor wiki, svetosavlje u par navrata kad sam sa tih sajtova crpio odredjene tekstove, koliko sam shvatio nebitno je ko je autor vec sa kog je sajta preuzeto ili?
Potpuno je u ovom slučaju irtelevantno šta ti smatraš, a irelevatno je ono što kaže Pravilnik ovoga foruma. A Pravilnik kaže: "#4 Strogo je zabranjeno postovanje bilo kakvog materijala koji krši autorska prava." Privatni izvori, kao referenca, ne mogu postojati. Mogu samo sajtovi sa kojih je tekst preuzet, ili navođenje pravih autora teksta.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Potpuno je u ovom slučaju irtelevantno šta ti smatraš, a irelevatno je ono što kaže Pravilnik ovoga foruma. A Pravilnik kaže: "#4 Strogo je zabranjeno postovanje bilo kakvog materijala koji krši autorska prava." Privatni izvori, kao referenca, ne mogu postojati. Mogu samo sajtovi sa kojih je tekst preuzet, ili navođenje pravih autora teksta.
Znaci u pitanju je autorstvo, kao sto sam i mislio, znaci ako sam ja autor nekoga teksta sta treba da napisem?
Ja sam autor ili?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Znaci u pitanju je autorstvo, kao sto sam i mislio, znaci ako sam ja autor nekoga teksta sta treba da napisem?
Ja sam autor ili?
Ne, ne moraš naglašavati da si ti autor, ako si stvarno autor toga teksta. Ali, ako bi se strogo držali pravila, pa i Zakona o autorskim pravima, stvari u vezi toga stoje ovako: Ako objaviš neki tekst ne nekom sajtu, od trenutka kada si ga objavio, taj tekst postaje vlasništvo toga sajta. (Obrati pažnju na uslove registracije na sajt, to je obično tamo naglašeno). Dakle, ako kopiraš neki svoj tekst koji si napisao na nekom drugom sajtu, i postavljaš da na treći sajt, po pravilu bi i tada morao da navedeš sajt sa koga si to kopirao,(jer koristiš vlasništvo toga sajta) bez obzira što si ti autor teksta.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ne, ne moraš naglašavati da si ti autor, ako si stvarno autor toga teksta. Ali, ako bi se strogo držali pravila, pa i Zakona o autorskim pravima, stvari u vezi toga stoje ovako: Ako objaviš neki tekst ne nekom sajtu, od trenutka kada si ga objavio, taj tekst postaje vlasništvo toga sajta. (Obrati pažnju na uslove registracije na sajt, to je obično tamo naglašeno). Dakle, ako kopiraš neki svoj tekst koji si napisao na nekom drugom sajtu, i postavljaš da na treći sajt, po pravilu bi i tada morao da navedeš sajt sa koga si to kopirao, bez obzira što si ti autor teksta.
Ok.
 
Natrag
Top