Pravoslavlje

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Slazem se, ne uklapa se u taj profil, sto nije losa stvar. Tim pre sam bio iznenadjen sto neki predlazu Teslu, a nije mi prvi put da sam cuo to za Teslu.
Apsolutno se ne uklapa u profil sveca. Njegoš je samo formalno nosio mantiju, a u stvarnosti je uvijek bio u "bermudama"!:dtyste: Veliko je pitanje da li je uopšte bio religiozan? Znam, neki će se zapanjiti na ovo, ali onaj ko dobro poznaje Njegoševo djelo, shvatiće o čemu govorim. Kada jedan duhovnik njegovog ranga, raspravu o vjeri naziva popovanjem i otvoreno negira moć molitve kod iscjeljivanja psihičkih oboljenja, onda se opravdano može postaviti pitnje koje sam ja postavio.
Jedna prijateljica me pitala šta je Njegoš - pjesnik ili filozof? Odgovorio bih da je u prveom redu bio filozof, a pjesnička forma kojom je kazivao svoju filozofiju, samo mu je služila da svoj filozofski pogled na svijet, snažnije i prijemčivije izrazi.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Понос и гордост су велики грех. Ако се ичим хвалимо, хвалимо се Господом. Ако икога хвалимо, хвалимо Господа.




15. Заиста вам кажем: који не прими царство Божје као дете, неће ући у њега. (Марко 10)


VI

На колена, племена и народи, пред величанством Божјим. Падате хитро на колена пред својим харамбашама, а оклевате пасти пред ноге Свемогућега!

Велите: зар ће нас овако малене казнити Господ? Да нас је створио већим и снажнијим, па да нас и кажњава! А овако, гле, једва смо нешто виши од трновог жбуња украј друма према хучној васиони око нас, а ти нам претиш казном несразмерно Већег од нас?

Безумници! Кад вас ваше харамбаше позивају на зло, од кога се и васиона затресе, онда не говорите, да сте сувише малени. Само се за светла дела изговарате маленкошћу и слабошћу.

Мада сте малени на очи, под великим сте именом записани у књизи судбе. Праотац ваш имађаше архангелску величину и блисташе архангелским ликом. Зато је и вама одређена архангелска награда или архангелска казна.

Кад се нечујно увуче у срце праоца вашег жеља, да позна ствари ван Творца, његов лик архангелски потамни као земља, и његова величина разби се у ситнице, - у вас, семе његово. Јер пожели, да позна ситнице, па се разби у ситнице, да би могао ући у ситнице, и окусити их, и испитати их.

Све ситнице, сви ситни преситни, морају се здружити и окренути лицем од земље ка Творцу. Да би се ваш архангелски праотац поново васпоставио, и да би лице његово поново засјало сјајем огледала окренутог ка сунцу.

Господе мој и Творче мој, васпостави човека, каквога Ти прво створи. Овакав какав је човек није дело Твоје. Овакав какав је човек је творац самога себе. Име му је болест, - од куд би била болест у рукама Твојим? Име му је страх - од куд би страх могао доћи од Неустрашивог? Име му је злоба, - од куд би злоба могла доћи од Незлобивог? Испуни ме Собом, здравље моје; испуни ме Својом вечном јутарњом светлошћу, и испариће из мене болест, страх и злоба. Као што пред сунцем мочвар испарава, и претвара се у њиву плодовиту!

ВЛАДИКА НИКОЛАЈ
МОЛИТВЕ НА ЈЕЗЕРУ
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
NOVI ZAGREBAČKI MITROPOLIT

Porfirije Perić: Zagreb i ja voljet ćemo se javno!

Mitropolit Porfirije u svom prvom zagrebačkom nastupu ostavio je dojam skromnog i samozatajnog pastira, jer je rekao kako nije dostojan svojih velikih i svetih prethodnika te poručio kako će se zalagati za dijalog s Katoličkom crkvom i svim ostalim vjerskim zajednicama.
924574ffacf1c9b804ecc7bd5fa7aefb.jpg

– Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej ustoličio je danas prije podne novoga mitropolita zagrebačkoljubljanskog Porfirija (Perića).


Na arhijereijskoj liturgiji u hramu sv. Preobraženja Gospodnjeg u središtu Zagreba, osim episkopa SPC bili su i nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić s nekolicinom biskupa, predstavnici protestanstkih crkava židovske i islamske zajednice, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić i predstavnici političkog vrha Hrvatske.

- Dolazite na upražnjeni tron mitroplita Jovana, koji je na ovom tronu bio više od 30 godina, koji ostavio traga u životu ove eparhije, koji je nastavio put svojih prethodnika, kao što i od vas očekujemo da nastavite sveti put svojih prethodnika. On je taj put trasirao dobrom trasom i ostaje vam da olakšano nastavite taj put, kako je on upravljao eparhijom. Dolazite u eparhiju, koja je, kako u bližoj tako i daljoj prošlosti, prošla težak i trnovit put, put stradanja. Ova Crkva očekuje da se na tome putu prihvatite metode evanđelja, a to znači metode ljubavi Božje, koju je Gospod pokazao svima nama – rekao je patrijarh Irinej novom mitropolitu zagrebačkom predajući mu pastirsko žezlo.

- Dolazite u eparhiju i u narod s kojima dijelimo istoriju i sudbinu. Nažalost prošlost nam nije mnogo slavna, ali smo pozvani svi Kristovom ljubavlju da nadilazimo ono što je naše i ljudsko i da u svemu pokažemo prisutnog Gospoda, koji je svojim učenicima i svima nama rekao: ja sam svama u sve dane do svršteka svijeta. Crkva koja vas je izabrala, želi da se u svome radu držite metoda ljubavi evanđelja. To je najbolji put i način da se nadiđu svi problemi koji postoje među ljudima. Imajući u vidu vaše karaktetrne osobine, da ste čovjek dijaloga, koji umije voditi razgovore, koji u svakom čovjeku gleda ono što je bitno, nadamo se da ćete na ovom mjestu pokazati te osobine i učiniti ono što je potrebno i našoj Crkvi i našoj braći rimokatolicma da zajedničkim silama i snagama nadiđemo mnoge stvari iz naše neslavne prošlosti i da danas budemo od što veće biti od koristi prije svega Crkvi kojoj pripadamo. Naša i Rimokatolička Crkva bili smo jedna crkva i pozvani smo da činimo sve da ponovno dođemo do željenog i veoma potrebnog jedinstva. Taj put je dug, ali ako ne bude prvoga koraka, neće biti ni stotog ni tisućitog, a nadamo se da su učininjeni prvi koraci u našem zbližvanju – rekao je patrijarh Irinej.

Mitropolit Porfirije u svom prvom zagrebačkom nastupu ostavio je dojam skromnog i samozatajnog pastira, jer je rekao kako nije dostojan svojih velikih i svetih prethodnika te poručio kako će se zalagati za dijalog s Katoličkom crkvom i svim ostalim vjerskim zajednicama te sudjelovati u javnom životu Hrvatske. Ja jesam Srbin, ali sam prije svega kršćanin, to je univerzalna vrijednost, pa ću zato to svjedočiti do raspinjanja i smrti poput samoga Krista. Volim svoj narod, ali volim sve druge i voljet ću sve druge narode, svakog čovjeka kao ikonu Božju, zar je moguće drugačije! – rekao je mitropolit Porfirije, citirajući sv. Pavla da „nema više Židova i Rimljana, slobodnih i robova... jer su svi jeda čovjek u Kristu Isusu“.

- Uvijek ću biti spreman uz izgrađivanju mostova izmešu ljudi i naroda, svjestan da ima onih koji će i s jedne i druge strane obale bacati kamenja na mostograditelje. Na to se neću osvratati, jer na tome obvzuje sam Gospod koji je u svom sinu premostio nepremostivo, jaz između Boga i čovjeka – rekao je Porfirije, naglasivši simboliku zagrebačkog Trga Petra Preradovića (gdje je pravoslavni hram), jer je pjesnik Preradović „svojim životom spajao hrvatski i srpski narod“ te sebe usporedio s Preradovićem.

Njegova obitelj potekla je iz stare Srbije, doselila u Bačku i završila u Hrvatskoj, gdje se on rodio. Ja sam zamonašen u Dečanima u staroj Srbiji, stasavao u Bačkoj i Bog me doveo u Hrvatsku. Neće mi biti teško da i ovaj „beli Zagreb grad“ volim, ne tajno, kao što se vole iz zavađenih porodica kao što pjeva Arsen Dedić, koji čini čast hrvatskoj i srpskoj kulturi, nego javno i transparentno, ljubavlju Kristovom, istom ljubavlju kojom ću voljeti i Ljubljanu – rekao je mitropolit Porfirije.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Na arhijereijskoj liturgiji u hramu sv. Preobraženja Gospodnjeg u središtu Zagreba, osim episkopa SPC bili su i nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić s nekolicinom biskupa, predstavnici protestanstkih crkava židovske i islamske zajednice, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić i predstavnici političkog vrha Hrvatske.


- Dolazite u eparhiju i u narod s kojima dijelimo istoriju i sudbinu. Nažalost prošlost nam nije mnogo slavna,


Za gospođu iz Zagreba - ovako Peko razmišlja. Jasan mi je stav većine forumaša koji uglavnom imaju izgrađen šablon prema kom se upravljaju. Ovde se javlja stav koji se ne menja a to je ekumensko ujedinjenje pravoslavnih i katoličkih hrišćana a mogu se primetiti i protestanti koji se vrzmaju po tim ekumenskim skupovima pa i nehrišćani kao što je islamska zajednica uključijući i nereligijozne institucije koje se bave politikom. Pitam se šta dalje nakon tog dugoočekivanog ujedinjenja ? Šta nakon toga ? Da li će to ujedinjenje uzrokovati raj na zimlji ili će postojeći problemi ostati isti ? I drugo pitanje ako su u toj objedinjenoj Hristovoj velikoj crkvi uključeni svi pa i političari o kakvom uništenju sveta uopšte govori biblija. Po toj logici Bog nema neprijatelja na ovom svetu jer svi se ujedinjuju i crkve i političari i nehrišćani sa hrišćanima pa se pitam koga Bog ima da uništi u strašnome sudu ? Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Peko pozdrav.
Lično nisam za ujedinjenje po onom principu koji se nudi ali jesam za ujedinjenje po Isuso kao Otkupitelju.Poglavar je jedino Isus a svi ostali su sluge ili verni narod jer ko želi biti veći NEKA SLUŽI.
Meni je normalno da se ujedine istočno i zapadno rimska crkva jer su do šizme i bili jedna.

U međuveremenu su malo izmenili svoje običaje i službu a time i veru ali to bi mogli uskladiti međuse ali bi sa Biblijom to bilo mnogo teže.
Ne vidim ni među protestantima neko jedinstvo niti po pitanju vere ni učenja.
To što neko ide da vidi ili čuje nešto ne vidim kao loše već činjenje loših stvari je neispravno.
Lično imam prijatelja i braće u više različitih zajednica i meni su oni kao ljudi važni ali i učenje mi je veoma bitno. Prvo je potreban dobar čovek a onda dijalog može da ide i traje dugo to ne menja njega kao čoveka već može promeniti verovanje na bolje ispitujući nauku sa prijateljem ili bratom.

Eto gore Tvrtka Pravoslavca sa kojim sam imao i sad imam mnoge nesuglasice po pitanju crkve ali njega kao čoveka poštujem i drag mi je kao rođeni brat. Slap je iz zapadno rimske i sa njim imam mnogo različitog ali on već neko vreme pomaže Adventistima da uvide neistine koje je Jelena Bela nudila i koju sledi desetak miliona neukih ili zaslepljenih.Imam prijatelja Js eto i dans su bili kod mene imam i iz duhovnih crkvi i ostalih pa mi je drago za sve njih kao osobe koje žele Bogu služiti a ko ima otkriven bolji put dužan je pomoći ili bar ponuditi drugima da i oni vide i idu istim.

Isusu nije drago da se mrzimo već da po ljubavi pomažemo poukom i karanjem.Ne mislim da jedna zajednica ima svu istinu već je ona rasura svuda i treba biti mudar pa pokupiti biser ma gde god se nalazio.Možda grešim a možda ne to je moje viđenje ujedinjenja na veri i ljubavi ali i na učenju.

Bog te blagoslovio.
 
Natrag
Top