Pravoslavlje

Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
jeste citali onu knjigu americkog istoricara (zaboravio sam mu ime) a knjiga se zove "rat srba tri vere"? trebao je da stavi cetiri vere zaboravio je ateiste, od njih je sve i pocelo xD
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Брак и степен сродства

Pomaze Bog o. Miroslave,
Hteo bih da vas pitam kako se racunaju kolena po pravoslavlju, i da li su kolena i stepeni srodstva sinonimi? Takodje bih zeleo da vas pitam do kog kolena odnosno do kog stepena srodstva je brak dozvoljen?

Unapred zahvalan N. M.


Bog pomogao postovani N.

... Mislimo o svima vama i trudimo se koliko je to nama moguce, da budemo od pomoci tamo gde je najteze.

Sto se tice srodstva, narodni obicaji su stroziji od Crkvenog bracnog prava. Kod nas u narodu se "koleno" obicno racuna kao jedna generacija u srodstvu.
Stepen se u crkvi racuna slicno ali kao odnos pojedinaca u porodici.

Deca su uvek u prvom stepenu prema ocu i majci.
Braca i sestre su medjusobno uvek u drugom stepenu.
Brakovi se apsolutno zabranjuju u nizvodnoj i uzvodnoj liniji krvnog srodstva (deda, majka, sin, unuka i td.).

Krvno srodstvo u pobocnoj liniji je najcesci problem ili pitanje za ljude. To je srodstvo u kojem dve osobe imaju zajednickog pretka. Deca od dva brata i sestre stoje u cetvrtom stepenu krvnog srodstva u pobocnoj liniji. Njima se po crkvenim odredbama zabranjuje brak. Peti stepen (na primer: ujak sa sestricinom od prvobratuceda), moze odobriti u posebnim slucajevima samo Sveti arhijerejski sinod. Ovakvih slucajeva u narodu prosto i nema jer je kod nas obicajno pravo mnogo strozije. Sesti i sedmi stepen krvnog srodstva u pobocnoj liniji moze uz molbu da odobri nadlezni Arhijerej - Vladika. Od osmog stepena pa dalje, dozvoljavaju se brakovi po crkvenim odredbama.

Postoji i dvorodno srodstvo - kada se dva roda, familije orode zenidbom ili udajom. Po tom racunanju muz i zena stoje u prvom stepenu prema svojim roditeljima/tazbini. Drugi stepen je zet/snaja prema dedi/babi supruznika. Treci stepen je otac/majka mladozenje/mlade prema svastiki/suraku; otac/majka sa dedom/babom mladozenje/mlade. Po crkvenim odredbama se zabranjuje brak u dvorodnom srodstvu do treceg stepena i u cetvrtom stepenu izmedju dva rodjena brata i dve rodjene sestre odnosno, brata i sestre sa sestrom i bratom.

Cetvrti stepen razresava Sveti arhijerejski sinod (izuzev braka izmedju dva brata i dve sestre koji je zabranjen), a peti i sesti stepen razresava nadlezni Arhijerej-Vladika.

Postoji i trorodno srodstvo koje nastaje usled sklapanja dva braka (na pr. mladozenja sa zenom njegovog suraka) kod nas poznato kao "prijatelji". U ovom srodstvu prvi stepen razresava Sveti arhijerejski sinod. Drugi i treci nadlezni Arhijerej-Vladika.

Nadam se da mozete iz ovoga da dobijete predstavu o crkvenom gledanju na srodstva. Ako vam nesto nije jasno, slobodno mi pisite. U svakom slucaju, dobro je da se obratite vasem svesteniku koji ce inace obaviti predbracni ispit i o svim tim stvarima sa vama popricati.

Srdacan bratski pozdrav u Gospodu vama i nasem cestitom napacenom rodu,
o. Miroslav

Izvor/srpska pravoslavna crkna

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Jurivaka
Pa, čovječe, ja sam pravoslavni ateista!:roll:



Džaba vam, kad niste pravi Srbi! :roll:


Што се тиче оних Срба који су из било ког разлога прешли у другу веру, мишљеа сам да се они свакако не требају сматрати Србима.


gerakules: Dali mislis i na mene!?


Gero, nisi razumio šalu. Jurivaka i starstuff znaju da se moja primjedba odnosila na tekst pisan ćirilicom. Pročitaj što je napisano i kako neki pogrešno poistoivjećuju vjeru i nacionalnost.
Dakle, ako se Jure i starstuff izjašnjavaju kao ateisti onda bi po "logici" te napisane rečenice bilo da oni nisu Srbi što je besmisleno.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Juče sam upoznao jednu sredovečnu ženu koja me zamolila da je odbacim sa kolima prvo do jednog izvora. Tu je napunila jednu flašicu do pola a zatim me zamolila da je odbacim do drugog izvora gde je onu istu flašicu napunila do vrha. Bilo mi je jasno da su u pitanju neke vrađbine i bio sam ubeđen da je dobila savete od neke vračare ali nisam hteo ništa da je pitam u vezi toga. Međutim ona je o tome sama progovorila i rekla mi da je taj savet da napuni flašicu sa vodom sa dva izvora dobila od pravoslavnog sveštenika. Nisam ništa rekao ni na to ali u sebi sam pomislio : katastrofa !! Kad je izlazila iz auta pitala me da li verujem u Boga ? To njeno pitanje me malo obradovalo: Naravno gospođo da verujem u Boga ali u te popove što su vas poslali da točite vodu sa dva izvora u jednu flašicu ne verujem. Taj odgovor je nju iznenadio i malo povišenim tonom mi rekla : NE veruješ ! Ja :Ne verujem u popove gospođo ali u Boga verujem.
Te moje reči ona nikako nije mogla da razume kako mogu da verujem u Boga a da ne verujem u Popove. Kada sam video da ne može da razluči te dve stvari izvinuo sam joj se ako sam je uvredio i završio razgovor na tu temu. Kasnije mi je bilo žao jer smo imali dosta toga da razgovaramo ali ona naprosto nije spremna za dublje razmatranje.
- Da li neko zna šta znači puniti flašicu sa vodom sa dva izvora. Zašto je pravoslavni sveštenik nagovorio da radi tako nešta ?
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Peko!pa sta ti je cudno tu?zene u srbiji to vole da se zanimaju svakakvim vradzbinama,a dali si naleteo na nekog muskarca da se zanima time?izuzev popa?ja do sada nisam nikad dobio takav savet od popa!s druge strane pop je covek kao i ti i ja!i sklon je grehu,andjeli postase demoni a nece pop da kaze uzmi vodicu s dva izvora.Zasto joj je to rekao neznam,ali voda nikome ne nanosi zlo,sam se Gospod krstio recnom vodom,neznam zasto je pop poslao na dva izvora ali ako si cuo da je bajala trebao si da je izbacis iz kola,jer ako je bajala onda si saucesnik-kriv si Bogu znao si a nisi je sprecio,sto se tice popa pa i Juda je bio apostol zar ne?a izdao je Hrista,zasto ga Hrist nije odmah oterao?Pa i u pravoslavlju ima Jude a i u ostalim religijama.

Pozdrav od Gere.
 
Natrag
Top