Pravoslavlje VS Katolicanstvo

Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
17
Pa ima puno razlika, ali čini mi se manje nego kada je Luter napravio reformaciju.
Pričali smo o Trojstvu, pa može neko i ovde to da ponovi, mislim da je nekako iz te dogmatske razlike proizašlo da Papa bude polu Bog. Tako sam negde pročitao, ali nisam to shvatio.
Inače približavanje dve hrišćanske crkve koje se za razliku od reformista nisu raspale na 1000 frakcija, treba da bude imperativ. Ne toliko zbog islama, već zbog novih religija New Age, za koje ne znamo ni ko stoji iza njih. Bog, ili đavo.
Naravno, Papa mora da smanji apetite i da napravi reformu crkve, a takođe i pravoslavni trebaju nekako da se približe katolicima.
Mislim da je greška kada se misli da će Papa samo tako da proguta pravoslavni svet.
Ne znam ni sam, ima tu mnogo nepoznanica.
Mislim da je hrišćanstvo u celini ugroženo, verujem da će svi ovde da imaju suprotan stav.
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
28
Neke velike razlike ni nema. Obe crkve se temelje na istom nauku, samo što se neke usijane glave,1054g. nisu mogle dogovorit oko nekih stvari, pa su odlučili crkvu podijelit na dvije.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Михаил Александрович Новоселов
ПИСМА ДРУГОВИМА


ПИСМО ЈЕДАНАЕСТО


"Ја сам пут, истина и живот" (Јн. 14:6).
"А када дође Он, Дух Истине, увешће вас у сву истину... Он ће мене прославити, јер од мојега ће узети, и јавиће вам" (Jн. 16:13-14).
"Да вам Бог Господа нашега Исуса Христа, Отац славе, даде Духа мудрости и откривења да га познате... и Њега постави (Исуса Христа)... за главу Цркви" (Еф. 1:17,22).
"Црква Бога живога, стуб и тврђава истине" (1 Тим. 3:15).
"Вјерујем у једину, свету, саборну и апостолску Цркву".

Ово су мисли на којима бих хтио да зауставим вашу пажњу, другови моји. Замислите се над њима, разјасните себи везу између њих и донесите одговарајући закључак. А ја ћу издалека да заподјенем бесједу, и чак нећу ја сам са вама разговарати, него ћу вас упознати са једним изузетно интересантним човјеком, који ће вам испричати једну поучну причу о себи, и из ње извући веома душекористан закључак.
Тај се човјек зове Јуриј Александрович Колемин, и био је секретар наше амбасаде у Мадриду, да би потом био секретар канцеларије министра иностраних послова. Док је боравио у Мадриду, он је садејствовао обраћању из католичког раскола у Православље начелника одјељења генералног штаба Шпанске краљевске армије, Викентија Гарсију Рјуи-Переса.
Интересантне су подробности заједничких богословских занимања Ј.А.Колемина и његовог ученика. Они су заједно простудирали литургију светих Василија Великог и Јована Златоустог, катехизис и дјела о. Владимира Гетеа[1], дјела А.С. Хомјакова, која је специјално за Викентија на шпански превео Ј.А. Колемин, православни молитвослов и много другог. Након повратка у Русију, г. Колемин је објавио крупно (преко 300 стр.) дјело под насловом: "Римски Духовни Цезаризам пред лицем Саборне Православне Цркве" (СПб., 1913. г.).
[svetosavlje]

Владика Николај
ИСТОК И ЗАПАД

Запад је у конвулзији, Исток је у резигнацији. Запад непрестано гризе Дрво Познања, и осећа све већу глад за знањем, Исток седи под Дрветом Живота, но не може да се маши за плод. Запад је махнит за организацијом, Исток је махнит за организмом. Запад неуморно уређује спољашње ствари, док унутрашње вредности једна за другом ишчезавају, Исток неуморно култивише унутрашње вредности, док спољашње падају и пропадају. Запад зида чудовишне вавилонске куле, но пошто се те куле зидају од неотесаног камена и увек нагнуте на једну страну, куле се брзо сурвавају; Исток знојно глача камен по камен, но никако не може да га сложи у једну грађевину.
На Западу се култивишу ствари, и ствари се блистају, а човек све више дивља и покрива се мраком, на Истоку се култивишу поједини људи, и поједини људи се блистају, а ствари стоје у дивљини и расту у корову.
Запад верује у дела човечја на првом месту, па у дела Божја на другом месту, па у Бога на трећем месту; Исток верује у Бога, али ниподаштава дела Божја и одбацује дела човечја. Зато Запад нема јединства нити може да дође до јединства, јер јединство је само у Богу; и зато Исток има јединства унутрашњег, али неће да га спроведе и споља. И зато активности Запада прелази тако често у рат и мир Истока у резигнацију.
А зашто је то све тако, питаш, дете моје? Зато што Запад не може да усвоји Христа, а Исток не може да усвоји Исуса. Или, зато што Запад признаје човека а не признаје Бога, док Исток признаје Бога а не признаје човека.
Зато је Запад у конвулзији, а Исток у резигнацији. А Исус Христос шири обе руке да загрли у један загрљај Исток и Запад, али не може; не може да загрли Исток због нирване нити Запад због мачева.
Гле, Исток и Запад су у души твојој. Конвулзија и резигнација су зрна на истом гумну. Дрво познања и Дрво Живота расту једно уз друго. Исток и Запад се сударају у сваком човеку. Они не значе суседство но двобој. Кад би Исток и Запад значили суседство а не двобој, мир би царовао у човеку, и у свету; конвулзија и резигнација тада би биле замењене позитивним и благим силама.
Познај Дрво Живота, и излечићеш се и од болести Запада и од болести Истока. И бићеш здрав и потпун човек. А здрав и потпун човек је оптимист. Тада ће се рад и вера - антиподи поменутих болести - расцветати на ђубрету конвулзије и резигнације.


[svetosavlje]
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
3
Pominju se Bog, Reč i Sveti duh, ali se nigdje ne pominje Sveto trojstvo. To je jedno, a drugo, kako Reč može biti Isus? Treće, Pavle u 2 poslanici Korinćanima pominje Sveti duh, ali ne pominje Sveto trojstvo.
Bilo bi dobro da ne ostaneš samo na ovome- pominje se tu i tu, nego da citiraš kako se pominje.
Pravoslavni kazu Sveta Trojica -sve muski rod.
Katolici govore o "Svetom Trojstvu"-od troje-trojstvo bar jedno nije istog roda jer bi bilo tri (zene),troje (dece),trojica( muskaraca).Ko nije muskog roda Otac,Sin ili Duh Sveti?
Ako katolici veruju u istog Boga kao pravoslavni verovatno bi neko od milijardu katolika koliko bi trebalo da ih ima shvatio da su Otac,Sin i Duh Sveti Sveta Trojica.Oni to i znaju .Ali oni u ne veruju u tog Boga vec veruju u "Sveto Trojstvo" kojeg nigde nema u Jevandjelju.To nije Bog pravovernih,starih ,ortodoksnih,pravoslavnih ili vec koje ima za nas koriste;kazu tako su verovali apostoli ,hriscani prvih vekova to nije moderno,to je zastarelo.Da ali nas Bog se nije promenio sa vremenom,ni vera nasa kako i mi i drugacije verujuci tvrde za nas.Dakle Sveta Trojica je jedini istiniti Bog i Starog i Novog Zaveta ,dakle i mi i drugacije verujuci od nas tvrdimo da je ON nas Bog dakle pravoslavni JEDINI VERUJU U BOGA za koga svi tvrde da je opisan u BIbliji.Ako ista dobro napisah to je od Boga ako li nesto nije Istina to je od mene gresnog
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Postoji cini mi se 8 glavnih razlika oko kojih se osporavaju, evo nekih:
1.Kod katolika postoji hijerarhija Glavni je Bog, pa Isus, pa Sveti Duh, pa Bogomati Marija, pa PAPA, a kod Pravoslavlja je Bog JEDAN sa TRI lica, zbog toga su kod Pravoslavnih tri prsta skupljena (palac, i prva dva prsta-oni obelezavaju Sv. trojstvo, a mali prst-oznacava covecanstvo, prst do njega Boga i oni su prijubljeni sto oznacava zajednicu Boga i coveka), a kod katolika samo skupljena saka, prst do prsta sto oznacava hijerarhiju.
2.papska ne pogresivost, kod katolika se smatra da kad papa sedne u stolicu gde je sedeo Sv. Petar sve sto kaze da je od Boga i da je to ne pogresno (Zaboravili su da se Sv. Petar 3 puta odrekao Isusa pre nego sto je petao zapevao), u Pravoslavlju toga nema i svi gresni, niko ne moze da te tera da nesto uradis, ako ti smatrras da je to pogrresno, odnosno imamo slobodnu volju...
3.kod Katolika Bogorodica i Isus su zaceti beztelesno, a u Pravoslavlju samo Isus.
4.katolici se pricescuju samo beskvasnim hlebom, u obliku kolutica, koje svestenik stavlja na jezik, a kod Pravoslavaca Hlebom i vinom koji su telo i krv Hristova, a oni se daju iz putira sa kascicom, (ljudi cesto pogrese pa misle da se iz putira daje krv, a telo kad nam otac stavi parce hleba u ruku-ustvari to parce hleba je Nafora.)
5.Kod Katolika se svestenici i monasi ne vencavaju, a u Pravoslavlju samo monasi, a ocevi se vencavaju, jer u crkvi non stop vidjaju zene i to bi bilo ogromno iskusenje, pa im je zbog toga dozvoljeno vencavanje.
Sad moram da idem, a napiscu i ostale sutra...

p.s. Tvrtko lepo si ovo napisao. ja bih dodao jos samo jednu stvar na tekst od vladike Nikolaja Zickog i Ohridskog, a to je da se mi nalazimo izmedju Istoka i Zapada (zlatna sredina), a da istok cesto prestavlja cekic, a zapad nakovanj i mnogo puta na svojoj kozi smo osetili sta se desava izmedju cekica i nakovanja i tek cemo da osetimo...

poz
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Katolici su imali inkviziciju,Pravoslavci ne!Katolici su se bavili u ime crkve krstaskim ratovima,osvajanjima novih teritorija(u krvi i sa verom u boga),kod Pravoslavaca nema od toga nicega u istoriji ni crkve a ni vere.
 
Član
Učlanjen(a)
02.01.2010
Poruka
2
Razlika je i u pricescu! Pravoverni se pricescuju Telom i Krvlju dok rimokatolici samo Telom Hristovim!
 
Član
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
193
Katolicka crkva nema ni jednog posvecenog sveca koji cini cuda!Sve svetinje koje posjeduju opljackali su iz Pravoslavnih manastira za vrijeme krstaskis ratova po nalogu pape!Sveti Duh nije prisutan u njihovim crkvama jer su ga izgubili 1054.g. kada je na njih bacena i Anatema!Imaju mosti sv.Oca Nikole cudotvorca a ni jedno se cudo nije desilo jer Gospod to ne dozvoljava zbog njihovog odpadnistva!Za svece proglasuju najvece krvnike u drugom svjetskom ratu!Njihovi vjernici mogu da pobiju pola evrope a da im papa oprosti grijehe!Sveta vodica koju imaju u njihovoj crkvi se crva i postaje zabokrecina a da bi to sakrili stavljaju soli u nju!Ja imam Svetu Vodicu od 3 godine a donio sam je od manastira Ostrog, kada je otvorim ona je svjeza kao da sam je upravo nasuo na izvoru!Kupili su parama pola Pravoslavnog svestenstva u Srbiji da okrenu sluzbu kako njima odgovara i da na sluzbi se spominje papa!Koji god pravoslavni svestenik to uradi ne treba mu veca kazna od toga jer kaze Gospod u Svetom Pismu citiram: Na svestenike nema te potrebu ruzno govoriti jer od njih 1000 jedan dodje meni i spase se,jer znaju kako treba a ne drze se toga!Pisao sam o tome o proslim postovima a i sestra Magdallina vam je isto lijepo objasnila!Ali ovo sto sam napisao nije ni djelic od onoga sta su sve izokrenuli i kome sluze o tome nekom drugom prilikom!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top