POMOC oko instalacije Ubuntu

Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Hocu da napravim dual boot Windows XP i Ubuntu ali imam dva hard diska hocu da mi na jednom bude XP a na drugom Ubuntu problem je taj sto hocu da odaberem particiju na koju da instaliram ubuntu a da se ostale particije ne obrisu sa drugog hard diska . Imam praznu particiju koju sam namjenio za ubuntu ali potrebno je kreirati swap memoriju a to ako budem radio obrisace mi particije sa mog drugog HDD. Sta da radim ?
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Ubuntu će automatski detektovati prazne-neformatirane particije i na najvećoj prisutnoj ponuditi da instalira sistem. SWAP će se automatski kreirati uz Ext4 particiju prilikom instalacije...
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Instalirao sam ali sada nemogu pokrenuti ni Ubuntu niti XP samo mi izbaci gresku

error: hd1 out of disk
grub rescue>
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Verovatno si preskočio instalaciju GRUB bootloadera!?

kada ti izađe grub rescue>
kucaj:


pa mi napiši koji je rezultat (particije)

teba da ti izađe lista diskova/particija kao ovde ispod na primeru:

SG9YgxvR.jpg


opcija je:
  1. set boot=(hd0,msdosx)
  2. set prefix=(hd0,msdosX)/boot/grub
  3. insmod normal
  4. normal
kada startuješ sistem (Linux):
sudo apt-get update
sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sda
##za instalaciju na sda; MBR prvog SATA diska ili
sudo grub-install /dev/hda ##za instalaciju na hda; MBR prvog IDE diska

sudo update-grub2
set boot=(hd0,msdosX) -- treba da znam redosled particija; x je broj particije (može biti 0, 1, 6...) na kojoj je barem jedan bootloader (Windows ili GRUB - Linux)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
druga opcija je da startuješ Live sistem pa u terminalu komandom ispod, vidiš na kom disku i particiji ti je instaliran Linux.

kada si siguran na kojoj particiji je instaliran Linux (sda1, sda5,hda1...), reinstaliraj pravilno GRUB, takođe iz terminala na MBR - sda:

sudo mount /dev/sda1 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub2
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Obrisao sam instalirani linux i formatirao tu particiju ali sad imam problem sa podizanjem windows xp upalim racunar i pojavi se ono za ulazak u bios kad to prodje umjesto da krene ucitavati sistem ekran samo bude crn i nista ,a svoj xp sam uspio pokrenuti sa Hiren's BootCD tako da je sistem ispravan sta bi moglo da bude ? I ako moze da mi das dobar tutorial o toma kako napraviti dual bot XP i Ubuntu . Hvala
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Pa sad.. ne bih znao šta se desilo tačno... koliko imaš diskova u računaru?
Verovatno je došlo do nekakve greške pri kraju instalacije kod instaliranja GRUB bootloadera...
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Imam dva HDD na svakom po dvije particije . Tacno cu poludit ne znam sta je vise , instalaciju linuxa sam radio po upustvu sa neta ali moguce da sam zezno nesto kod particionisanja particije za linux .
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Ubaci disk za instalaciju xp, obrisi particiju gde je bio ubuntu. Instaliraj ponovo BEZ pravljenja nove particije(install alongside windows), znaci samo ostavis ne particionisan prostor. U slucaju da opet imas problema sa dizanjem sistema, pokreni live session ubuntua, i instaliraj program boot repair, prati uputstva iz programa. Drugi nacin je da bootujes u xp sa hirens boot. Pa odatle pokrenes program easy bcd pa napravis grub 2 loader i dodas oba sistema. Do greske sa Grub boot loaderom obicno dodje pri instalaciji preko wubi-ja iz windows-a sa klasicnom instalacijom za sada nisam imao takvih problema.
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Obrisao sa linux i particiju na kojoj je bio , i sad je taj problem sa grub rescue , znaci linuxa nema kako da sredim windows boot loader? i daj te mi dobar tutorial kako napraviti dual boot ubuntu i win xp.
 
Natrag
Top