POMOC oko instalacije Ubuntu

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Obrisao sa linux i particiju na kojoj je bio , i sad je taj problem sa grub rescue , znaci linuxa nema kako da sredim windows boot loader? i daj te mi dobar tutorial kako napraviti dual boot ubuntu i win xp.
Pa samo uradi ovo sto sam napisao u prethodnom postu. Nije komplikovano. Mozes i sa easy bcd da vratis xp loader, ali moj savet je da probas ubuntu :)
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Znaci da opet instaliram ubuntu na istoj particiji gdje je xp da ne pravim novu particiju probacu to sutra , pa cu javit sta je bilo ali onda ce mi na C particiji ostat malo prostora.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Znaci da opet instaliram ubuntu na istoj particiji gdje je xp da ne pravim novu particiju probacu to sutra , pa cu javit sta je bilo ali onda ce mi na C particiji ostat malo prostora.

Ne, ako imas praznu particiju, obrisi je. Ubuntu ce sam napraviti particiju i swap, nece instalirati na istoj particiji gde je xp. Da si instalirao na istoj particiji gde je xp, ne bi imao xp instaliran, tako da ni prosli put nisi tako uradio.
Mislim da ti je ovo najlakse resenje, moguce je manuelno podesiti particije na hard disku ali posto vidim da se bas ne snalazis mislim da je ovo najlaksi nacin.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
E sad imas dve lake opcije: da pokrenes live cd ubuntua i da instaliras boot repair program:
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair
recommended repair pokrenes.
Pa pokrenes program i pratis uputstva iz njega.
Druga opcija ako ti je lakse da se snadjes u windows okruzenju, pokrenes win xp preko hiren's boot, posto si vec to radio i koristis program easy bcd i napravis novi grub2 i dodas windows xp i ubuntu u meni.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Na zalost nisam uspio nista uradit , ubuntu sam dizo sa USB nevjerujem da je u tom problem .
Jednostavno nece da se pokrene ubuntu pokusao sam live sa usb pokrenuti al ne moze , cd nemam !
Ne znam u cemu je problem sve radim po upustvima .Sto je najgore nemogu ni obrisati ubuntu da mi se normalno pokrece xp bez problema , izgleda da cu sve morati formatirati .
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.071
Pa koju verziju ubuntu-a si skinuo i instalirao, koju god od novijih da pokrenes sa usb imas obciju try ubuntu( to je live session). Da ne reinstaliras ponovo xp udji u xp preko hiren.s boot cd, instaliraj easy bcd pa uradi ovo:

To sam radio tako da znam da radi.
A evo kako da sredis da ti dize oba sistema:
1. skines odavde:
Kod:
[url]http://www.softpedia.com/progDownload/EasyBCD-Download-45820.html[/url]
2. Instaliras
3. BCD Backup/repair
4. Opcija reset ce izbrisati sve bcd konfiguracije(napravi backup pre nego sto krenes da radis to imas ispod opciju: backup settings)
Opcija recreate/repair ce pokusati sama da popravi
5. Opcija change boot drive ce ti dati mogucnost da izaberes koji bcd ce se koristiti, na primer na c: ti je windows xp loader, na drugoj particiji ti se nalazi grub.

Druga opcija je da resetujes bcd u bcd Backup/repair opciji, zatim ides na bcd deployment i izaberes particiju i hard disk na kome ce se nalaziti novi mbr na primer hitachi 50Gb partition pa ides opciju install windows xp bootloader, install bcd loader pa opcija write mbr. Posle toga je potrebno proveriti u biosu da je odgovarajuci hard disk namesten za boot ako imas recimo 2 hdd.
Ukoliko si napravio novi mbr na Hitachi hdd a imas jos recimo Maxtor hdd, u biosu mora biti podesen Hitachi hdd kao first boot device.
Ako uradis ovo drugo moci ces samo da boot-ujes u win xp. Posle toga udjes u administratative tools/computer managment/ disk managment pa izaberes particiju gde je linux, desni click, delete partition, pa posle desni click creater partition posle preko windows explorera(my computer desni click na particiju) formatiras particiju.

Do sada sam instalirao ubuntu na 10tak kompjutera i nisam imao ovakvih problema, ov sam na primer naucio posto sam instalirao win posle ubuntua pa win bootloader prekopira ubuntu grub. Ukoliko nisi skinuo sa zvanicnog sajta ubuntu probaj da skines odatle imas i u alternate downloads torrent download.

Kod:
[url]http://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads[/url]

Preko boot repair iz ubuntua jednostavno samo odgovaras na pitanja dok popravlja boot loader. Ukoliko nisi siguran sta da odgovoris procitaj ovo da bi razumeo:
Kod:
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record[/url]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.02.2011
Poruka
23
Kod instalacije ubuntu pogrešio si jer nisi pravilno odabrao na kojem hard disku če ti biti instaliran grub bootloader,naime,na disku 1 su ti instalirani windowsi,na disku dva ubuntu i grub loader,a u biosu je boot podešen na disk 1.. slikovito rečeno. Kod instalacije si u prozoru za izbor boot uređaja trebao izabrati disk 1 tj disk sa windowsima. Ili u biosu odabrati boot sa drugog hard diska
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
у бре људи шта учинисте човеку....
Инсталирање ГРУБа у случају да је исти прегазио Виндовс, погрешно постављен приликом инсталације или је дошло до неке друге грешке- Линк
 
Natrag
Top