Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Što se vezujete samo za Bibliju? Hinduistički spisi, Kuran, niz drugih religija koje veruju u superiorno biće, njegovu moć da stvori svet iz ničega, samobitnost i td. sve to su teisti. Zar je moguće kako se teistima smatraju samo hrišćani?
Ateizam ne mora da znači negiranje postojanja Boga. Naprosto, znači (često) negiranje Boga na način kako ga doživljavaju i predstavljaju religije koje su postale institucije.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Probelm, ili bolje rečeno, zabluda teista je u tome što misle da moral, u smislu kome danas poznajemo taj pojam, ne bi ni postojao da nije deset Božijih zapovjedi, odnosno Božijeg zakona. A to je velika zabluda. Moral i moralne norme su postojale i prije pojave Isusa i hrišćanstva. Onog trenutka kada su ljudi počeli da žive u organizovanim zajednicama, nastale su i prve moralne norme i neka pravila ponašanja u tim zajednicama. To je bilo nužno, jer zajednice drugačije ne bi mogle opstati i razvijati se. Razvojem tih prvih organizovanih ljudskih zajednica u kojima su društveni odnosi postajali sve složeniji, razvijao se i moral i njegove norme. Kao što je mnogo toga preuzelo iz ranijih religija, hrišćanstvo je samo verifikovalo i te moralne norme i proglasio ih Božijim zakonima.


Jurivaka u pravu si, moral je deo Božanskog i sam Bog je visoko moralno biće i to je jedno od glavnih obeležja njegovog carstva, a pošto je čovek stvoren po Božjem liku i on je u početku odražavao u potpunosti moralni lik svoga tvorca.
Pojavom greha kome je prvi čovek popustio moral čoveka je sveden na niži nivo, on je izgubio moralnu čistotu i toliko unizio svoju moralnu prirodu da je težio samo za sklonostima svog fizičkog tela.

Iz tog razloga Bog je i dao ljudima svoj zakon koji je temelj njegove vladavine i na nebu i na zemlji, jer čovek u takvom stanju moralnog pada nije razlikovao dobro od zla i Bog mu je dao kodeks ponašanja koji je oličenje ljubavi tvorca prema svojim stvorenjima.

Sam moralni zakon ako se pogleda iz ove perspektive nije mogao da stvori sam čovek, jer ljudi su skloni grehu i kršenju moralnih normi, njega je mogao da stvori sam tvorac koji poznaje čovečije sklonosti.

Naprimer ako pogledamo prve četiri zapovesti zakona videćemo da one regulišu čovekov odnos prema samom tvorcu:

1. Tada reče Bog sve ove reči govoreći: Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma ropskog.
Nemoj imati drugih bogova uza me.

2. Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
[SUP]5[/SUP] Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;
A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje.

3. Ne uzimaj uzalud ime Gospoda Boga svog; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime Njegovo uzalud.


4. Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi nijedan posao, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga"


Bog je dakle znao da će čovek svojim moralnim padom i odvajanjem od njega početi da sam sebi stvara izmisljene Bogove, znao je da će neverstvo zavladati ljudskim umom da će čak početi i da negira Božje postojanje, i iz tog razloga je dao set zapovesti koje upućuju na njega kao na jedinog Boga.
Sama četvrta zapovest koju mnogi danas negiraju, ustvari govori o poreklu zivota i svega stvorenog, da su ljudi od samog početka poštovali ovu zapovest onako kao treba, nikada ne bi došli u poziciju da stvaraju neke druge teorije o nastanku života poput evolucije.
Koliko je onda ova zapovest danas još više potrebna kada je ova teorija duboko ukorenjena u svest ljudi.
Božji neprijatelj se upravo trudi da ukloni ovu zapovest jer ona govori o poreklu svega što postoji, ona je Božji odgovor modernom ateizmu.

Ako sa druge strane pogledamo ostalih šest zapovesti zakona možemo videti da one regulišu odnos čoveka prema čoveku:

5. Poštuj oca svog i mater svoju, da ti se produže dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.

6. Ne ubij.


7. Ne čini preljube.


8. Ne kradi.


9. Ne svedoči lažno na bližnjeg svog.


10. Ne poželi kuću bližnjeg svog, ne poželi ženu bližnjeg svog, ni slugu njegovog, ni sluškinju njegovu, ni vola njegovog, ni magarca njegovog, niti išta što je bližnjeg tvog.


Takođe, Bog je znao da će čovek u stanju greha imati poremećene odnose sa svojom okolinom, i da će činiti po grešnim sklonostima suprotno moralnoj savesti, da će posegnuti za tuđom imovinom, ženom, itd,, da će lagati, poželeti čak i da oduzme život drugom čoveku, i iz tog razloga je dao ove zapovesti.

Da je čovek od početka poštovao ove zapovesti ne bi postojala istorija ratova, zločina, ubistva, mržnje, kriminala, razorenih brakova i slično.
Ovo zadire u pitanje "Šta je Ateizam doneo dobro ovom svetu"

Da, neko će reći, ali najveći zločini učinjeni su u ime Boga, vođeni verski ratovi, itd.
Tačno, ja bih to lično nazvao verski Ateizam, jer smatram da su ljudi koji KAŽU da veruju u Boga a sa druge strane čine ovakve stvari najveći protivnici Boga - ateisti.
Oni ne samo da krše moralne principe zapisane u Božjem zakonu, već negiraju samog tvorca, jer Bog je ljubav, a oni čine upravo dela koja su proizvod pobune protiv njega.

Reč Božja napominje: "Neće svaki koji mi govori: Gospode! Gospode! Ući u carstvo nebesko; no koji čini po volji Oca mog koji je na nebesima.

Ova Božja volja je upravo zapisana u moralnom zakonu koji je dat za sve ljude u svim vremenima, od Adama do kraja istorije sveta..



 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544

Ova Božja volja je upravo zapisana u moralnom zakonu koji je dat za sve ljude u svim vremenima, od Adama do kraja istorije sveta..

Znači, Bog je objektivno, univerzalno moralan?

Zašto je onda radio ovo tada, kako je to tada bilo moralno a danas nije?

1 Dnevnika 21, Ponovljeni zakon 3, Isus Navin 8, Sudije 21, Ponovljeni zakon 20: 10-15. Zašto Bog tamo naređuje i odobrava ubistva i masakr?

Da li to znači da Biblija laže? Ili je sve izvađeno iz konteksta, tj., postoji kontekst u kojemu su ovakva zverstva moralna?

Ako je Bog visoko moralno biće, zašto onda nema isti moral onda i sada?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.09.2012
Poruka
76
Što se vezujete samo za Bibliju? Hinduistički spisi, Kuran, niz drugih religija koje veruju u superiorno biće, njegovu moć da stvori svet iz ničega, samobitnost i td. sve to su teisti.
Кур'ан аjaти морати да покаже да је ислам паганство.

Zar je moguće kako se teistima smatraju samo hrišćani?
Ateizam ne mora da znači negiranje postojanja Boga. Naprosto, znači (često) negiranje Boga na način kako ga doživljavaju i predstavljaju religije koje su postale institucije.

Теизам /на грчком ΘεόςБог/ у најширем смислу значи веровање у бар једно божанство.
Теизам представља веровање у Бога, сведржитеља и творца свега, који се не може изједначити са творевином коју је сам створио.
///
Атеизам /грч. α - одрични префикс, грч. Θεος - Бог; без Бога у дословном преводу/ је, у ширем смислу, одбијање веровања у постоjaње божанства.
 
Član
Učlanjen(a)
13.09.2012
Poruka
76
Зашто људи верују у еволуцију?

Човечанство од побуне свог првог представника од Адама, има унутрашњу тенденцију да се супротстави моћ Створитеља над њиховим животима.

Римљанима, глава 1, стихови 18-22

18. Јер се открива гнев Божји с неба на сваку безбожност и неправду људи који држе истину у неправди.
19. Јер шта се може дознати за Бога познато је њима: јер им је Бог јавио;
20. Јер шта се на Њему не може видети, од постања света могло се познати и видети на створењима, и Његова вечна сила и божанство, да немају изговора.
21. Јер кад познаше Бога, не прославише Га као Бога нити Му захвалише, него залудеше у својим мислима, и потамне неразумно срце њихово.
22. Кад се грађаху мудри, полудеше,
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Znači, Bog je objektivno, univerzalno moralan?

Zašto je onda radio ovo tada, kako je to tada bilo moralno a danas nije?

1 Dnevnika 21, Ponovljeni zakon 3, Isus Navin 8, Sudije 21, Ponovljeni zakon 20: 10-15. Zašto Bog tamo naređuje i odobrava ubistva i masakr?

Da li to znači da Biblija laže? Ili je sve izvađeno iz konteksta, tj., postoji kontekst u kojemu su ovakva zverstva moralna?

Ako je Bog visoko moralno biće, zašto onda nema isti moral onda i sada?


Bog jeste univerzalno moralno bice, ali biblija takodje napominje da je plata za greh smrt, greh dakle podleze Bozjoj osudi..
Bog jeste u proslosti vrsio sud nad mnogobozackim narodima, ali su ti narodi mogli da otvorenim ocima gledaju njegova cuda koja je on cinio preko Izrailja, jer "kome je mnogo dato mnogo ce se od njega traziti" kaze jedan biblijski tekst.
I pored toga oni se nisu obratili da mu sluze, vec i dalje ostajali u mnogobostvu, zato je Bog vrsio svoj sud preko Izrailja kao odabranog naroda.

Ako citas izvestaj o potopu mozes videti da je Bog unistio ceo prepotopni svet zbog bezakonja kojim su napunili zemlju, ali takodje tamo stoji da je Noje dugo vremena propovedao da ce doci potop, i niko ga nije poslusao osim clanova njegove uze porodice..

Znaci, greh je pred Bogom odvratan, on je suprotan principima njegovog carstva i on ne moze da ga gleda, za greh Bog je oganj koji spaljuje.
U novom zavetu jje nastupilo takozvano vreme milosti, ali time Bog nije promenio svoj odnos prema grehu, vec je upravo radi greha covecanstva dosao na ovaj svet da sam polozi svoj zivot da bi spasio coveka iz ropstva greha i smrti.
Samo u tom cinu mi mozemo spoznati svu pogubnost greha i njegovo razorno dejstvo.
Na kraju istorije sveta Bog ce upravo morati da osudi i unisti deo covecanstva zbog odbijanja ponudjenog spasenja, odnosno taj sud ce biti ono sto su ljudi sami izabrali svesnom odlukom da do kraja ostanu u stanju greha, i ne dopuste Bogu da ih spasi.
Sta je Bog jos mogao uciniti..?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Što se vezujete samo za Bibliju? Hinduistički spisi, Kuran, niz drugih religija koje veruju u superiorno biće, njegovu moć da stvori svet iz ničega, samobitnost i td. sve to su teisti. Zar je moguće kako se teistima smatraju samo hrišćani?
Ateizam ne mora da znači negiranje postojanja Boga. Naprosto, znači (često) negiranje Boga na način kako ga doživljavaju i predstavljaju religije koje su postale institucije.

ako to znaci "Ateizam" onda sam ja na neki nacin Ateizta ili kako se vec kaze x) posto ja verujem da postoji neko energetsko bice ali se ne slazem sa nekim stvarima iz biblje ili iz drugih takozvanih "svetih" knjiga
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Kao prvo, svako ima slobodu izbora i licnoga uverenja.Dok se ne dokaze da bog postoji i leva i desna strana su u pravu.tako da je glupo trositi vreme na prazne rasprave.
 
Natrag
Top