Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne znam zašto se pojam ateizma mora vezivati za glupu majmunsku Darvinovu teoriju? Date su nam dvije glupe opcije, rebro i majmun i na tome se ostalo do dana današnjeg. Nekada sam od dvije gluposti birala glupost zvanu rebro, e sada neću da prihvatam gluposti uopšte. Pošto se nikada neće dokazati kako je nastao svijet, niti će se bilo kada dokazati postojanje ili nepostojanje Boga, uopšte se neću opterećivati nedokazivim. Svijet je nastao kako je nastao , neka svako vjeruje u šta hoće, ja vjerujem u trenutak i očuvanje zdravog razuma u nezdravom svijetu oko nas.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Potpuno si u krivu i, naravno, potpuno si promašio sa svojom definicijom ateizma. A izgleda da ti ni poznavanje osnovnih filozovskih polazišta o poimanju svijeta, nije baš blisko. Materijalizam jeste osnova ateističke filozovije i ateističkog poimanja života i svijeta, ali ne materijalizam onakav kako ga ti shvataš i definišeš, nego filozovsko učenje, ili pravac, koji materiju smatra osnovom svega postojećeg. I ne radi se tu ni kakvom zadovoljavanju ličnog ega, nego o poimanju stvarnosti onakvom kakva ona stvarno jeste, bez idealizovanja i metafizičkog upliva.


To bih stavio na drugo mesto (filozovsko učenje, ili pravac, koji materiju smatra osnovom svega postojećeg., ).
Pa prvom je ipak problem sistema vrednosti.
Jedan ateista mi je svojevremeno priznao da koncept kakav nudi biblija nije privlacan, na nebu nema žena, alkohola, droge, kockanja, itd, itd..
Smatram da je filozofsko učenje samo pokriće koje će dokazati da je ateistički koncept ispravan, jer jedan ateista će danas napisati ateističku studiju, ali će potom sutra težiti da ostvari sebe u tom svetu ateizma i da uzbere plodove slobode koju mu ateizam pruža, prividne slobode, jer ateizam je u suštini ropstvo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
To bih stavio na drugo mesto (filozovsko učenje, ili pravac, koji materiju smatra osnovom svega postojećeg., ).
Pa prvom je ipak problem sistema vrednosti.
Jedan ateista mi je svojevremeno priznao da koncept kakav nudi biblija nije privlacan, na nebu nema žena, alkohola, droge, kockanja, itd, itd..
Ovo je suviše prizemno, da ne kažem banalizovano gledanje na ateizam. Sistem vrijednosti, u materijalnom smislu toga izraza, nije ono što opredjeljuje ateiste da budu to što jesu, nego je to "umovanje zdravoga razuma", što bi rekao Vasa Pelagić. Čovjek je po svojoj prirodi radoznalo i zapitano biće. Njegova zapitanost o sebi, životu i svijetu koji ga okružuje, korespondira sa samom njegovom pojavom. Mnogi ljudi ne mogu da prihvate Biblijske odgovore na ta pitanja, jer su suviše kontradiktorni, materijalno neutemeljeni, a o bajkovitosti da i ne govorimo. Zato su oni, malo slobodnijeg duha, davno počeli tragati za drugačijim, razumu prihvatljivijim odgovorima, na tu čovjekovu upitanost. Da nije bilo tako, da nije bilo tih slobodoumnih ljudi, pitanje je da li bi još živjeli u pećinama, ili, u najboljem slučaju u sojenicama! Dakle, ateizam nije motivisan materijalnim blagostanjem i čulnim zadovoljstvma, kako ga ti tendecizno želiš predstaviti, nego prije svega umovanjem zdravoga razuma i traženjem odgovora na mnogobrojna pitanja o životu i svijetu u kome živimo, odgovra suvislijih i razumu prihvatljivijih od onih koje nudi Biblija.
Smatram da je filozofsko učenje samo pokriće koje će dokazati da je ateistički koncept ispravan, jer jedan ateista će danas napisati ateističku studiju, ali će potom sutra težiti da ostvari sebe u tom svetu ateizma i da uzbere plodove slobode koju mu ateizam pruža, prividne slobode, jer ateizam je u suštini ropstvo.
Ovo što si napisao, napisao si kao da si dubio na glavi. Izvini, ali tako ispada. Kada jedan teista kaže da je ateizam ropstvo, onda je on u dubokom raskoraku sa logikom. Komparirati mišljenje usmjereno i okovano dogmom, sa slobodnim mišljenjem ničim ograničenim i pri tome ovo drugo nazivati ropstvom, nije ništa drugo nego potpuno izgubljen smisao za realnost.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.09.2012
Poruka
76
Prijatelji.
Smatram da je problem ateizma vise psiholoski problem jednog coveka, ateistima se prosto ne svidja Bozanski sistem vrednosti onako kako je opisan u bibliji.
To znam iz uglavnom svih razgovora sa ateistima.
Ovo je upravo objasnjeno u bibliji u opisu odredjene vrste ljudi koji imaju ovakav ateisticki model svog licnog sveta, i to u njihovim licnim recima koje je zabelezio biblijski pisac "JEDIMO I PIJMO JER CE MO SUTRA POMRETI"
U tom smislu materijalizam je osnova ateisticke filozofije.

Dakle, Hriscanin misli na svoju vecnu buducnost odricuci se svega onoga sto bi mu stajalo na putu tog ostvarenja, dok ateista razmislja o sadasnjem trenutku u kome ce zadovoljiti sve svoje zelje koje su proizvod licnog ega..

Брате,
Христос Васкрсе!
Они у потпуности подржавају!
Веома ми је драго да упознам некога ко дели моје вредности и мисли као и ја!

Laodikeja, svaki covek ima svoj sistem vrednosti. A sta pise u Bibliju - "Ne sudite, da vam se ne sudi". Sa ovim komentarom ne mu razbiti taj amanet Hrista?

Ateisti nemaju problem sa religijom. To je van njihovog vidokruga. Problemi mogu da imaju samo oni koji zele da nametnu svoje stavove o neslaganju. Po mom iskustvu, vise problematicna su vernici.

Izvini, to je moje misljenje!

@Krume, ako kazes da je Bog stvorio coveka od gline, ti si vernik i da si u pravu. Ako kazes majmun - to znaci da si ateista?

Religija Bugari je Pravoslavije. Tradicionalno, nasi vladari su pravoslavni hriscani. Sve crkve idu na velike praznike.

Ваше мисли су веома збуњени сестра!
Библијске своди на две реченице.
Хришћанство у главном поштовање Десет Заповести!
И има дубоко филозофско значење.
А чак Десет Заповести може да се сведе на Два Налога Боззи ...
То није оно што мислите...

Reci mi kako su to bili cestiti nasi vladari kada su primili u nasem nebu da lete avionima da postavi bombe i ubijaju druge pravoslavne hriscane? Gde je bila njihova hriscanska savest kada nevini ljudi umiru? Hoce Bog kaznio ih znaju o djelu i sprovodi ga preko glave bugarskog naroda? Ja stidim njih. Idi do Nisa i vidi spomenike nevinim zrtvama NATO bombardovanja! Procitaj imena starih ljudi i dece. Oni koji su ubijali nevine ljude kako bi se prekraja po mapi na Balkanu u korist muslimana, takodje dosao iz hriscanskih zemalja.

Ја не знам шта ви говорите о авионима и шта Хришћани?
Али, шта је однос са мојим атеизма је још несхватљиво?

U pravu si u potpunosti Laodikeja,

Moja psiha, moj razum i moja ličnost, kao i psiha, razum i ličnost svakog ateiste imaju problem sa tim da slepo verujemo u jednu knjigu napisanu pre više od 2000 godina po kojoj je čovek nastao od blata, žena od čovekovog rebra a svi ostali misteriozno od Kaina i Abela.
Оно што је немогуће за човека могуће је за Бога!

Ne dopuštaju nam da naš svetonazor baziramo na pažljivom biranju samo onih delova te iste knjige koji nam se sviđaju i njihovom slobodnom tumačenju i primenjivanju na sve moguće i nemoguće, iako to često nema nikakvog smisla te je najčešće dobijeni rezultat proizvod onog koji tumači a ne onog koji je pisao. Ne dopuštaju nam da delove te iste knjige koji nam se ne sviđaju objašnjavamo time da je isto uzeto van konteksta, ili da je onaj koji nam to proziva u nemogućnosti da shvati jer, eto, nije vernik, ili, jednostavno, da se pravimo da to ne postoji.

Moja psiha, moj razum i moja ličnost imaju problem da svet oko nas "objašnjavaju" Božijim čudima; da uveravaju ljude kako je molitva rešenje za sve, kako je ovaj život samo kratak prelaz ka onom "večnom", kako je hrišćanska religija ona prava a sve ostale su lažne.

Moja psiha, moj razum i moja ličnost imaju problem da veruju kako je Isus Hrist umro za oprost mojih greha, iako je isti Bog koji ne može umreti; a još više imaju problem sa tim da prihvate kako su svi moji grehovi oprošteni na račun nekog drugog pa ja mogu da radim šta god želim samo ako se pokajem.

Moja psiha, moj razum, i moja ličnost imaju problem da prihvataju "Boga" kao odgovor na sva pitanja o nastanku života i sveta oko nas. Umesto toga, ja biram učenje, istraživanje i verifikaciju onog što je dobijeno. Ja biram eksperimente, debate, kritike i rasprave otvorene za sve koji su željni znanja i napretka. Ja biram ljudska prava zasnovana na slobodi i socijalnoj odgovornosti, moral koji u centru ima dobrobit čoveka i čovečanstva i kojemu nije potrebna spoljna sankcija.

Sve želje su proizvod ličnosti, tako da je i ta vaša za večnim životom. Imati želje nije ništa loše, dok god njihovo ostvarivanje ne krši prava drugih osoba.

Библија је највише преведена књига на свету! До сада 4000 је преведен на језике и дијалекте диалекти.
Вклиуцхително и Брајеве азбуке. И покрива 98% популације.
Мидвест годишњи промет од Библије износио 60.000.000 екземолиара. То је рекорд издаваштво. До сада од њега су сачувани рукописи 8000 латинских рукописа и 4000 на грчком, 13.000 рукописа Новог завета и рукописа Кумрану.
Ово чини Библија доступна свим људима.
Влицхние Библија има у свим областима јавног живота књижевности, уметности, култури, историји и т.д.
Помињемо имена Леонарда да Винчија, Микеланђела, Рафаела, Баха, Моцарта, Бетовена, Рембрант, Пастер, Емерсон, И.П.Павлов, Гетеа, Канта, Макс Планк, Лајбница, Лавоисиер, Достојевски браћа Ћирило и Методије и хиљаде других који су дали своју креативност кроз достојанствен израз његове љубави према Књизи Бога.
Чак Српске химна "Боже правди" је молитва Богу!



I jedno pitanje za Kruma Strašnog (a i ostale kreacioniste) - da li veruješ u gravitaciju?[/QUOTE]
 
Poslednja izmena od urednika:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sta je za jednog Ateistu smisa zivota, to je moje pitanje upuceno Ateistima..?
U ovom pogledu Hriscani imaju velike mogucnosti..
 
Član
Učlanjen(a)
31.03.2010
Poruka
158
Круме, питам те да ли Бог ће казнити бугарских владара, који је кроз главу бугарског народа дао НАТО авиона ваздуха коридор да убијају невине православне хришћане. Ово се односи на твоjе теме јер ти лидери су православни хришћани, али немаjу и кап савести. Написао си да је бомбардовање Хирошиме су пуштени од стране атеиста. Ево примера бомбардовања од стране хришћана. И један издајнички саучесништво других православних хришћана. Колико је систем вредности тих људи? Ако мислиш да атеисти су убице, шта је ово?

Немој се претварати да не разумеш! Иди до Ниша и види споменике невине жртве! Прочитај имена старих људи и деце!
Хоће хришћански Бог казнити оне који су умањена по мапи на Балкану у корист муслимана?



Зашто си ме натерао да пишем безброј пута исти коментар?


Sta je za jednog Ateistu smisa zivota, to je moje pitanje upuceno Ateistima..?
U ovom pogledu Hriscani imaju velike mogucnosti..

Ateisti su ljudi kao i svi drugi. Ako ne veruju u boga nemaju smisla u zivotu?
Citaj Bibliju i imaj velike mogucnosti...da ispunis svoj zivot sa smislom!
Ovo pitanje ne zasluzuje odgovor.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Библија је највише преведена књига на свету! До сада 4000 је преведен на језике и дијалекте диалекти.
Вклиуцхително и Брајеве азбуке. И покрива 98% популације.
Мидвест годишњи промет од Библије износио 60.000.000 екземолиара. То је рекорд издаваштво. До сада од њега су сачувани рукописи 8000 латинских рукописа и 4000 на грчком, 13.000 рукописа Новог завета и рукописа Кумрану.
Ово чини Библија доступна свим људима.
Влицхние Библија има у свим областима јавног живота књижевности, уметности, култури, историји и т.д.
Помињемо имена Леонарда да Винчија, Микеланђела, Рафаела, Баха, Моцарта, Бетовена, Рембрант, Пастер, Емерсон, И.П.Павлов, Гетеа, Канта, Макс Планк, Лајбница, Лавоисиер, Достојевски браћа Ћирило и Методије и хиљаде других који су дали своју креативност кроз достојанствен израз његове љубави према Књизи Бога.
Чак Српске химна "Боже правди" је молитва Богу!

I šta sa tim?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Šta Biblija kaže o tome kako naći smisao života?
Biblija je veoma jasna u tome šta bi trebalo da bude svrha života. Ljudi u Starom i Novom zavjetu su tražili i našli smisao života. Solomon, najmudriji čovjek koji je ikad živio, otkrio je beskorisnost življenja kad se živi samo za ovaj svijet. Dao je ove zaključne napomene u knjizi Propovjednika: “Čujmo svemu završnu riječ; ‘Boj se Boga, izvršuj njegove zapovijedi, jer – to je sav čovjek.’ Jer sva će skrivena djela, bila dobra ili zla, Bog izvesti na sud.” (Propovjednik 12:13, 14). Solomon kaže da je smisao u proslavljanju Boga, našim mislima i životom, i držanjem njegovih zapovijedi, jer ćemo jednoga dana stajati pred njim na sudu. Dio naše svrhe u životu je imati strah Gospodnji i biti mu poslušan.

Drugi dio naše svrhe je vidjeti život na ovoj zemlji iz duže perspektive. Za razliku od onih kojima je fokus na ovom životu, Kralj David je gledao da udovolji Bogu u vremenu koje će doći. On je rekao: “A ja ću u pravdi gledati lice tvoje, i jednom kad se probudim, sit ću ga se nagledati.” (Psalam 17:15) Davidu puno zadovoljstvo dolazi u dan kad će se probuditi (u sljedećem životu), kada će gledati Božije lice (zajedništvo s njim) i biti kao On (1. Ivanova 3:2).

U Psalmu 73 Asaf govori o tome kako je bio kušan da zavidi zlim ljudima koji djeluju kao da nemaju briga i koji grade svoju sudbinu na leđima onih koje iskorištavaju, ali onda shvata kakav im je kraj. U suprotnosti sa onim za čim oni žude, on iznosi u 25. stihu ono što je njemu značajno: “Koga ja imam u nebu osim tebe? Kad sam s tobom, ne veselim se zemlji” (stih 25). Asafu, odnos sa Bogom je bio važniji od svega ostalog u životu. Bez tog odnosa, život nema stvarnu svrhu.

Apostol Pavle govori o svemu što je postigao prije nego što je bio suočen sa uskrslim Kristom i zaključuje da je sve to bilo kao gomila smeća, u poređenju sa veličinom poznanja Isusa Krista. U Filipljanima 3:9-10, on kaže da ne želi ništa osim da pozna Krista i “bude u njemu”, da ima njegovu pravednost i da živi po vjeri u njega, čak i ako to znači patnju i smrt. Pavlova svrha je dakle, bila da zna Krista, ima pravednost koja se dobija vjerom u njega, da živi u zajedništvu s njim, čak i kad to zahtijeva trpljenje (2. Timoteju 3:12). Na kraju, on je iščekivao vrijeme kad će dostići “uskrsnuće od mrtvih”.

Naša svrha života, kako je prvobitno Bog stvorio čovjeka, je 1) proslavljati Boga i uživati u zajedništvu s njim; 2) imati dobar odnos sa drugima; 3) raditi; i 4) vladati zemljom. Ali sa padom čovjeka u grijeh, zajedništvo sa Bogom je prekinuto, odnosi sa drugima su zategnuti, rad izgleda da je uvijek frustrirajući i čovjek se bori da zadobije bilo kakvu vladavinu nad prirodom. Samo obnavljanjem odnosa sa Bogom, kroz vjeru u Isusa Krista, svrha života može biti otkrivena.

Svrha čovjeka je da slavi Boga i uživa u njemu zauvijek. Mi uzvisujemo Boga strahopštovanjem i poslušnošću, čuvajući svoje oči na budućem domu u nebu i razvijajući lični odnos s njim. Uživamo u Bogu slijedeći njegovu svrhu za naše živote, što nas osposobljava da iskusimo istinsku i neprestanu radost – izobilan život koji nam On želi.


O smislu zivota klikom na sam naslov prilozenog linka:

Smisao života
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Sta je za jednog Ateistu smisa zivota, to je moje pitanje upuceno Ateistima..?
U ovom pogledu Hriscani imaju velike mogucnosti..

Smisao života je valjda u samom njegovom življenju kako za teiste, tako i za ateiste, s tom razlikom, što se teisti trude tokom svog života da budu " što bolji ",kako bi sebi obezbijedili što bliže mjesto Gospodu, a pri tom se u životu pate, mislim na psihičke patnje koje sebi nameću, stalni osjećaj krivice o sopstvenoj nedostojnosti pred Gospodom, što može izazvati velike psihosomatske probleme, ako se čovjek uzgordi i mnogo upadne u vjersku dogmu. Ateista ima opšteljudski etički zakon koji mu daje smjernicu kako da živi, kako da se ponaša i ima sopstveno shvatanje morala koje ga spriječava u činjenju loših djela. Pošto sam bivši teista i pošto sam prošla sve faze vjerskog fanatizma, znam o čemu govorim. Poznajem nekoliko ljudi, koji se deklarišu kao ateisti, a ponašaju se potpuno u skladu sa Božijim zakonima i ne krše niti jedno i vjerujem u ljudskost, bilo da se radi o teistima ili ateistima. Život je jedan i smisao života je u njegovom življenju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Probelm, ili bolje rečeno, zabluda teista je u tome što misle da moral, u smislu kome danas poznajemo taj pojam, ne bi ni postojao da nije deset Božijih zapovjedi, odnosno Božijeg zakona. A to je velika zabluda. Moral i moralne norme su postojale i prije pojave Isusa i hrišćanstva. Onog trenutka kada su ljudi počeli da žive u organizovanim zajednicama, nastale su i prve moralne norme i neka pravila ponašanja u tim zajednicama. To je bilo nužno, jer zajednice drugačije ne bi mogle opstati i razvijati se. Razvojem tih prvih organizovanih ljudskih zajednica u kojima su društveni odnosi postajali sve složeniji, razvijao se i moral i njegove norme. Kao što je mnogo toga preuzelo iz ranijih religija, hrišćanstvo je samo verifikovalo i te moralne norme i proglasio ih Božijim zakonima.
 
Natrag
Top