Parada ponosa ili srama?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Niko normalan ovo i ne može razumjeti. Da je zakonima Srbije sankcionisan homoseksualizam, onda bi se i dalo shvatiti smisao takvog protesta. Dakle, prava ljudi na njihovu seksualnu orjentaciju nisu, u Srbiji, ni ugožena ni zabranjena. Pa, čemu onda pradirati svojom nastranošću? Možemo mi mudrovati o prirodi i prirodnim nagonima koliko god hoćemo, ali to jeste nastranost, jeste neprirodan odnos. Ali, ok, ako se nekome tako više sviđa, ...eto mu. Zbog čega je potrebno da se radi toga paradira? Ponavljam, ko normalan to može razumjeti? Izgleda da cilj onih koji su ovo organizovali, a naročito onih koji su to finansirali, i jeste bio da što više slude narod i relativizuju njegove duhovne i moralne vrijednosti do te mjere, kad one više neće predstavljati nikakvu prepreku ostalim vidovima dekadencije, koja nam se velikodušno nudi sa Zapada. Pri svemu tome, tužno je kako se naše vođe ponašaju u ovoj situaciji. Upravo su oni paradigma našeg moralnog i svakog drugog propadanja. Slušam sinoć gospodina ministra i zabezeknut sam onim što je rekao – parafraziram: da nije bilo policije, huligani bi porušili Berograd!? Pitam se da li je čovjeku pala na pamet gola istina: da nije bilo parade ne bi ni trebala policija!
Ovaj narod je, kao rijetko koji, imao zaista burnu istoriju. Prošao je, ono što se kaže, scile i haribde i opstao je i onda kada je objektivno bilo malo izgleda za to. I nije opstao zahvaljujući svojoj sili i svojoj moći, nego upravo zahvaljući najvećoj snazi svoga bića - duhovnoj vertikali koja je sezala do njegovog iskona. Potkopati temelje toj vertikali, obezvrijediti je što je više moguće, znači u konačnici potrti i identitet naroda.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruka
161
Niko normalan ovo i ne može razumjeti. Da je zakonima Srbije sankcionisan homoseksualizam, onda bi se i dalo shvatiti smisao takvog protesta. Dakle, prava ljudi na njihovu seksualnu orjentaciju nisu, u Srbiji, ni ugožena ni zabranjena. Pa, čemu onda pradirati svojom nastranošću? .
Tačno, da oni nastupaju sa nekim zahtevom, zbog................moglo bi se razumeti, ovako..............
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Eto do cega je doveo ateizam na celu sa evolucijom,rusenje svih moralnih standarda.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Ima na ovom forumu nekoliko tema o paradi ponosa, ali nema na psihologiji. Mislim da takva tema može naći svoje mjesto i na ovom PF.
Interesantno bi bilo da iznesemo ovdje svoja mišljenja o toj manifestaciji, prije svega, sa aspekta ljudskih prava i sloboda.

Ne znam zašto onda pod psihologijom.


Čemu se ovdje daje primat? Pravima i slobodama jednog minimalnog procenta stanovnika zemlje Srbije, ili ogromnoj većini?

Znači ako u nešto veruješ a nisi u većini nemaš pravo na to. Znači, u Nacističkoj Nemačkoj ona manjina koja je ukazivala na opasnost režima trebala je da bude ućutkana? Davanje primata? Kakvog tačnog primata? Na koji način su ugrožena prava "ogromne većine"? Time što je grupica ljudi sa drugačijom seksualnm orijentacijom prošetala centrom Beograda?

Ovo pitanje postavljam imajući u vidu onu maksimu, da naše slobode mogu to biti samo do one mjere dok ne ugrožavaju slobode i prava drugih. Ako se najmanje devedest procenata srbijanskog stanovništva zgražava nad ovakvom manifestacijom, ako ona atakuje na njihova moralna i etička načela, nije li onda ta manifestacija ugrožavanje prava te većine?

Najjednostavnije rečeno - NIJE. Samo postojanje te parade ne ugrožava tvoje pravo da misliš, osećaš, imaš stav, moralno ili etičko načelo koje želiš. Drugim rečima, ako ti doživljavaš to kao kršenje tvojih prava, ne znači da je to zaista i kršenje.

Zar, oni koji danas vladaju Srbijom i koji su dopustili ovu manifestaciju, nisu bili u stanju shvatiti ovu prostu činjenicu?

Oni koji danas vladaju Srbijom nisu u stanju, ne znaju ili ne žele da shvate mnogo toga.


Kome se vlasti Srbije dodvoravaju, dopuštajući ovu manifestaciju? Zar nemaju bolji način da pokažu svoju demokratičnost pred licem svijeta, nego da to čine uz pomoć homoseksualaca, zanemarujući pri tome da tim činom siluju osjećanja ogromnog broja svoga stanovništva?

Kao psiholog, bez namere vređanja, savetujem ti da potražiš pomoć ako se zaista osećaš "silovano" ovim. Pored toga, ne možeš da znaš tačan broj ljudi koji imaju nešto protiv ove parade. No, čak i da znaš, i da si u pravu da je to većina, demokratija je upravo to - prihvatanje različitosti bez obzira kakvim ti se ona činila (dok god ona stvarno ne ugrožava fizičku i psihičku dobrobit stanovništva).


Ne protestvuje se tek tako diljem svijeta protiv globalizacije, jer, pored ekomski i političke globalizacije, postoji i ona duhovna, a ona je najpodmuklija i najopasnija, iz razloga što potire autohtone duhovne vrijednosti, a time i identitet naroda. Rezultat te duhovne globalizacije, vidimo sada na djelu i u Begradu!

Bez komentara.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Eto do cega je doveo ateizam na celu sa evolucijom,rusenje svih moralnih standarda.

Bez želje da ulazim u svađu i prepiranja, postaviću samo jedno protiv pitanje - a čemu je dovela viševekovna strahovlada hrišćanske religije u Evropi i svetu? Pomoći ću ti u vezi odgovora - inkvizicija, zastoj nauke, rušenje ljudskih prava, paljenje veštica, uništavanje iskonskih Američkih civilizacija, širenje dogmatizma, antisemitizma, korupcije i sistema "pare za oprost greha"..
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Po meni, nije ni strašno što je neko homosleksualac. Da je nekome, ne daj Bođe, bolesno dijete i da ga treba operisati doakzani stručnjak, a homoseksualac - neka se javi onaj ko bi rekao " neka hvala, nek moje dijete umre, ali ga neće operisati peder/lezbejka.

S druge strane, šta oni jauču da su im ugrožena njihova prava? Koje im je to pravo ugroženo? rade, žive....kao si i drugi, Šta će biti sljedeće........parada ponosa srčanih bolesnika, ili možda onih sa kamenom u bubregu. Smiješno!
Ali me isto tako zanima da li bi onaj ološ od beograđana ponovo krenuo da i njih tuče, jer, budimo realni, nije važno ko je inicijator parade ili skupa, važno je da se razbijaju glavu i da se demolira jedan prelijep grad kakav je Beograd. Žalosno je što su roditelji pustitili svoju djecu , a prosjek godina je bi 15, da udaraju ne samo neke ljude, nego i policiju.

Mnogi će se sad zapitati šta im je to trebalo, jer krivični zakon predviđa kazne i do 8 godina zatvora.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne znam zašto onda pod psihologijom.
Zato što je to, pored moralnog, normalnog etičkog..., i psihološki problem. Ili misliš da nije?
Znači ako u nešto veruješ a nisi u većini nemaš pravo na to. Znači, u Nacističkoj Nemačkoj ona manjina koja je ukazivala na opasnost režima trebala je da bude ućutkana? Davanje primata? Kakvog tačnog primata? Na koji način su ugrožena prava "ogromne većine"? Time što je grupica ljudi sa drugačijom seksualnm orijentacijom prošetala centrom Beograda?
Ne, nije tako. Ovdje nije riječ o tome imaju li homoseksualci pravo da rade među četiri zida šta god žele, oni, dakako, to pravo imaju i niko im ga ne ugrožava, nego o tome, imaju li pravo da mašu svojim seksualnim sklonostima po ulicama, ako to mahanje ima negativan psihički uticaj na (u ovom slučaju) veći dio naroda. A ima takav uticaj jer se kosi sa tradicionalnim moralnim normama koje važe od vajkada, s jedne, a s druge strane, dovode u pitanje i sve druge moralne norme i društvene vrijednosti, koje čine osnov društvenih odnosa i funkcionisanja društva. Dakle, nije riječ o tome imaju li ljudi pravo na slobodnu seksualnu orjentaciju, nego o tome, imaju li pravo to pokazivati na ulicama.
Ovo poređenje sa sa nacističkom Njemačkom je samo isforsirana usporedba koja nema nikakvog osnova. Onu manjinu u Njemačkoj koju pominješ, nije štitila policija kao ovu u Beogradu.

Najjednostavnije rečeno - NIJE. Samo postojanje te parade ne ugrožava tvoje pravo da misliš, osećaš, imaš stav, moralno ili etičko načelo koje želiš. Drugim rečima, ako ti doživljavaš to kao kršenje tvojih prava, ne znači da je to zaista i kršenje.
Svaka javna riječ, svaka javna manifestacija ima, između ostalog, i određenu psihološku poruku. Ta psihološka poruka može biti relaksirajuća a može biti i frustrrajuća. Činjenica je da javno ispoljavanje seksualne nastranosti, kakav je slučaj sa paradom ponosa, psihološki frustrira ogromnu većinu u Srbiji. Pitam: imaju li ti građani pravo da budu zaštićeni od takve frustruacije? Ako ćemo ispravno tumačiti ljudska prave i slobode, oni imaju pravo na to. Ne radi toga što su većina, već radi toga što načelo prava i slobode, shvaćeno kao načelo neugrožavanja tuđih prava i sloboda, govori njima u prilog. A, šta je onda sa pravima i slobodama homosedksualaca, reći ćeš? Suština je ovdje u tome, što se u ovom slučaju ne radi o ugrožavanju njihovih prava i sloboda, nego o pokušaju da se on a svedu u okvire već pomenutog načela - ne ugrožavaj svojom slobodom, slobodu drugih!
Da je juče, umjesto održane parade ponosa, održana druga parada kojom bi se manifestovao zahtjev da sed u Srbiji zabrani homoseksualizam, onda bi ti bio u pravu. Ovako nisi.

Kao psiholog, bez namere vređanja, savetujem ti da potražiš pomoć ako se zaista osećaš "silovano" ovim. Pored toga, ne možeš da znaš tačan broj ljudi koji imaju nešto protiv ove parade. No, čak i da znaš, i da si u pravu da je to većina, demokratija je upravo to - prihvatanje različitosti bez obzira kakvim ti se ona činila (dok god ona stvarno ne ugrožava fizičku i psihičku dobrobit stanovništva).
Ti, kao psiholog, morao bi znati da postoje razne vrste silovanja. Pored seksualnog i mnogih drugih vrsta, postoji i mentalno silovanje. Kada se ovo poslednje izvodi na način kako je to juče urađeno, tu nema pomoći.
Demokratija, da. Raličitosti, da. Ali ni jedno ni drugo po svaku cijnu. "...dok god ona stvarno ne ugrožava fizičku i psihičku dobrobit stanovništva)..." Aha, znači, po tebi, juče je narod Srbije osjetio "psihičku dobrobit"???
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Zato što je to, pored moralnog, normalnog etičkog..., i psihološki problem. Ili misliš da nije?

Apsolutno, samo što ti u svom uvodu to nisi napisao.

Ne, nije tako. Ovdje nije riječ o tome imaju li homoseksualci pravo da rade među četiri zida šta god žele, oni, dakako, to pravo imaju i niko im ga ne ugrožava, nego o tome, imaju li pravo da mašu svojim seksualnim sklonostima po ulicama, ako to mahanje ima negativan psihički uticaj na (u ovom slučaju) veći dio naroda. A ima takav uticaj jer se kosi sa tradicionalnim moralnim normama koje važe od vajkada, s jedne, a s druge strane, dovode u pitanje i sve druge moralne norme i društvene vrijednosti, koje čine osnov društvenih odnosa i funkcionisanja društva.

Eh, na ovo bih mogao da napišem podužu repliku, no nastojaću biti kratak.

1. Da, ovde je upravo o tome reč - imaju li pravo da mašu svojim seksualnim sklonostima na ulicama - i da, u modernoj, demokratski uređenoj državi apsolutno imaju to pravo. Svako ko želi javno da nastupa sa svojim uverenjima (dok god ona ne pozivaju na nasilje i mržnju) ima pravo to da radi.
2. Šta znači negativan psihički uticaj za tebe? To što se, ta "tradicionalno moralna većina" oseća uvređeno, povređeno, napadnuto? Izvini, ali to nije negativan psihički uticaj. To je samo plod iracionalnih uverenja koja ta "tradicionalno moralna većina" ima. Ko ih tera da gledaju tu paradu? Ko ih tera da čitaju o njoj?
3. Dovode u pitanje i sve druge moralne norme i društvene vrednosti? A koje to moralne i društvene vrednosti važe u ovom društvu, a trebalo bi da se očuvaju? I kako tačno ih ovo uništava?

Dakle, nije riječ o tome imaju li ljudi pravo na slobodnu seksualnu orjentaciju, nego o tome, imaju li pravo to pokazivati na ulicama.
Ovo poređenje sa sa nacističkom Njemačkom je samo isforsirana usporedba koja nema nikakvog osnova. Onu manjinu u Njemačkoj koju pominješ, nije štitila policija kao ovu u Beogradu.

Ovo poređenje apsolutno je opravdano i zalazi u mnogo dublji problem nego što je parada ponosa (a tiče se pitanja o "normalnosti, društvenim vrednostima" i sličnog, što ovde nije tema). Ja sam je naveo samo kao primer koji ilustruje ono što si ti rekao u uvodnoj poruci. Da, nije ih štitila policija nego ih je pozatvarala i poubijala. Da li je to bilo "normalno i prirodno" jer, ruku na srce, oni su "uvredili i frustrirali većinu vekovno moralne nacije"?


Svaka javna riječ, svaka javna manifestacija ima, između ostalog, i određenu psihološku poruku. Ta psihološka poruka može biti relaksirajuća a može biti i frustrrajuća. Činjenica je da javno ispoljavanje seksualne nastranosti, kakav je slučaj sa paradom ponosa, psihološki frustrira ogromnu većinu u Srbiji.

Psihologija frustracije, lični nivo frustracione tolerancije i slična pitanja posebna je, i nadasve široka tema u oblasti psihologije, koja sa ovim nema veze. Suština je sledeća: samo zato što TI smatraš da ih frustrira; samo zato što možda veliki broj ljudi takođe smatra da ih to frustrira NE znači da je to zaista tako. Na kraju krajeva, a svakako najbitnije, to što možda i tebe zaista frustrira NE znači da je problem u paradi ponosa i homoseksualcima, nego u tebi samom.

Pitam: imaju li ti građani pravo da budu zaštićeni od takve frustruacije? Ako ćemo ispravno tumačiti ljudska prave i slobode, oni imaju pravo na to. Ne radi toga što su većina, već radi toga što načelo prava i slobode, shvaćeno kao načelo neugrožavanja tuđih prava i sloboda, govori njima u prilog. A, šta je onda sa pravima i slobodama homosedksualaca, reći ćeš? Suština je ovdje u tome, što se u ovom slučaju ne radi o ugrožavanju njihovih prava i sloboda, nego o pokušaju da se on a svedu u okvire već pomenutog načela - ne ugrožavaj svojom slobodom, slobodu drugih!

Znači, ti smatraš da je izvor "frustracije" te većine parada ponosa, pa konsekventno ona ne bi trebala da se održi. Okej, znači ako mene frustrira Grand parada ja treba da budem zaštićen od nje njenim ukidanjem? Ako mene i moje drugare frustrira to što imamo pravouglu zastavu a ne recimo trouglastu, treba da budem zaštićen od toga? Ako si dovoljno pronicljiv primetićeš nešto što se provlači kroz moju ironiju (DA, u pravu si, u svim tim slučajevima izvor frustracije JESTE u meni, a ne u Grand paradi ili pravouglastoj zastavi. Ista stvar i sa paradom ponosa, homoseksualcima i sličnim).


Da je juče, umjesto održane parade ponosa, održana druga parada kojom bi se manifestovao zahtjev da sed u Srbiji zabrani homoseksualizam, onda bi ti bio u pravu. Ovako nisi.

Možda, ali svakako mnogo više od tebe i onih koji tako razmišljaju.


Ti, kao psiholog, morao bi znati da postoje razne vrste silovanja. Pored seksualnog i mnogih drugih vrsta, postoji i mentalno silovanje. Kada se ovo poslednje izvodi na način kako je to juče urađeno, tu nema pomoći.

Silovanje u najširem smislu predstavlja akt kojim se određena osoba prisiljava sudjelovati u seksualnoj (ili u ovom slučaju posmatračkoj) aktivnosti protiv svoje volje odnosno upotrebom nasilja, prijetnji ili korištenjem činjenice da se ta osoba uslijed posljedica bolesti ili omamljenosti tu aktivnost nije u stanju odbiti ili joj se suprotstaviti. Izvor: Wikipedia

Ako je neko u toku jučerašnje parade bio prisiljen da ju gleda upotrebom nasilja, pretnjom ili korištenjem činjenice da je bolestan i omamljen pa ne može da se odupre, onda si u pravu. Zaista je bio silovan i treba ga zaštiti. No, složićeš se da je verovatnoća tako nečega blizu nule. Svi drugi koji su imali izbor da je gledaju (ili ne) nisu bili silovani.

Demokratija, da. Raličitosti, da. Ali ni jedno ni drugo po svaku cijnu. "

U ovome se, zapravo, u potpunosti slažem sa tobom.


...dok god ona stvarno ne ugrožava fizičku i psihičku dobrobit stanovništva)..." Aha, znači, po tebi, juče je narod Srbije osjetio "psihičku dobrobit"???

Pa osim one materijalne štete koju je pretrpeo grad nikakve druge nije bilo. Da li je osetio dobrobit? Jedan deo sigurno jeste.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Bez želje da ulazim u svađu i prepiranja, postaviću samo jedno protiv pitanje - a čemu je dovela viševekovna strahovlada hrišćanske religije u Evropi i svetu? Pomoći ću ti u vezi odgovora - inkvizicija, zastoj nauke, rušenje ljudskih prava, paljenje veštica, uništavanje iskonskih Američkih civilizacija, širenje dogmatizma, antisemitizma, korupcije i sistema "pare za oprost greha"..
nisi mi pomogao nista jer to o cemu ti pises nema blage veze sa hriscanstvom i sa onimsto hriscanstvo propagira u svom pravom smislu kakvo je u Svetome Pismu.Dok evolicionisticki pogled na svet ima upravo sve to rusenje svih moralnih standarda.

Evo vam prilika da se testirate:
Da li podržavate pravo pojedinaca na seksualno opredeljenje?
Znam da ćete imati o tome svoj stav jer ste zahvaljujući medijima već prinuđeni da neki stav od tome zauzmete.Ali, ono što je bitno, a što se možda još niste zapitali je: da li je seksualno opredeljenje ljudi uopšte moguće?
Šta je seks?
To je spajanje genetskog materijala. Po Gregoru Mendelu ovaj materijal je razdvojen u dve kopije. Spajanje ovih kopija je moguće samo adekvatnim spajanjem muškog i ženskog pola. U bipolarnom svetu u kome mi živimo na planeti Zemlji samo takva adekvatna konekcija može izvršiti prenos genetskog materijala. I to je biološki funkcionalan spoj.Svaki majstor zna da bi se napravio neki funkcionalan spoj mora postojati muška i ženska utičnica. Dve ženske utičnice ne mogu ostvariti funkcionalnu konekciju koja će na pravo mesto preneti el. energiju iako se fizički mogu staviti jedna na drugu.Ljudi se mogu na različite načine spajati, ali... Samo adekvatan spoj sjedinjuje genetski materijal.Ukoliko nemate adekvatan spoj i nema spajanja genetskog materijala - nema seksa.
Dakle, homoseksualnot nije pitanje izbora, jer takvog izbora u bipolarnom svetu - NEMA.
Homoseksualnost - NE POSTOJI.
Tako ne može postojati ni diskriminacija homoseksualaca, niti mogu biti ugrožena njihova ljudska prava. Jednostavno - ne možete uzimati kiseonik ušima , niti piti vodu kroz nos iako vam zakoni to mogu dozvoliti ili čak naložiti.
Dakle, dragi moji, zakoni koje donose zagljupljeni ljudi mogu vam garantovati da je vaše ljudsko pravo da izaberete da se nazovete pticom ili krokodilom, ali dokle god pripadata ljudskom rodu vi niste ptica. Pripadnost ovom ili onom rodu ili vrsti ili polu određuje samo zakon prirode. Ljudi to ne mogu promeniti, već mogu samo simulirati ovu promenu.

Ivona P.(komentar na koji sam naisao)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
nisi mi pomogao nista jer to o cemu ti pises nema blage veze sa hriscanstvom i sa onimsto hriscanstvo propagira u svom pravom smislu kakvo je u Svetome Pismu.Dok evolicionisticki pogled na svet ima upravo sve to rusenje svih moralnih standarda.


Moralne vrednosti i standardi NISU proistekli iz Hrišćanstva. Evolucionistički pogled na svet ruši moralne standarde kako? Tako što primenjuje naučni princip na istraživanje pitanja postanka?

U pravu si, Hrišćanska teorija je prelepa, ali reci mi, ko je to primenjuje? Ili ćeš reći da ja lažem pa u ime Hrišćanstva nikada, nigde i niko nije počinio ni jedan zločin? Sa druge strane, baš me zanima ko je to išao sa "Poreklom vrsta" ispod miške i ubijao hrišćane, budiste, muslimane i ostale?
 
Natrag
Top