Parada ponosa ili srama?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ima na ovom forumu nekoliko tema o paradi ponosa, ali nema na psihologiji. Mislim da takva tema može naći svoje mjesto i na ovom PF.
Interesantno bi bilo da iznesemo ovdje svoja mišljenja o toj manifestaciji, prije svega, sa aspekta ljudskih prava i sloboda. Čemu se ovdje daje primat? Pravima i slobodama jednog minimalnog procenta stanovnika zemlje Srbije, ili ogromnoj većini? Ovo pitanje postavljam imajući u vidu onu maksimu, da naše slobode mogu to biti samo do one mjere dok ne ugrožavaju slobode i prava drugih. Ako se najmanje devedest procenata srbijanskog stanovništva zgražava nad ovakvom manifestacijom, ako ona atakuje na njihova moralna i etička načela, nije li onda ta manifestacija ugrožavanje prava te većine? Zar, oni koji danas vladaju Srbijom i koji su dopustili ovu manifestaciju, nisu bili u stanju shvatiti ovu prostu činjenicu?
Kome se vlasti Srbije dodvoravaju, dopuštajući ovu manifestaciju? Zar nemaju bolji način da pokažu svoju demokratičnost pred licem svijeta, nego da to čine uz pomoć homoseksualaca, zanemarujući pri tome da tim činom siluju osjećanja ogromnog broja svoga stanovništva?
Ne protestvuje se tek tako diljem svijeta protiv globalizacije, jer, pored ekomski i političke globalizacije, postoji i ona duhovna, a ona je najpodmuklija i najopasnija, iz razloga što potire autohtone duhovne vrijednosti, a time i identitet naroda. Rezultat te duhovne globalizacije, vidimo sada na djelu i u Begradu!
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Ovo je klasicna parada izivljavanja manjine nad vecinom. Da ne mozes da izadjes iz zgrade po osnovne stvari za zivot. NE moze da se dise od suzavca. Ako promolis glavu napolje gledaju te kao ratnog zlocinca sa pitanjem iznad glave da li je nas ili njihov. Muka mi je i od jednih i od drugih. A vi sareni stidite se.
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Ma maltretiranje najstrašnije! Manjina nas teroriše! Jako mi je žao onih policajaca koji su tu morali da dođu po službenoj dužnosti a sve mu se protivi dolasku! Žao mi je što oped strada Beograd i Beograđani koji su taoci u vlastitom gradu...
Jako sam tužna danas...
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ima na ovom forumu nekoliko tema o paradi ponosa, ali nema na psihologiji. Mislim da takva tema može naći svoje mjesto i na ovom PF.
Interesantno bi bilo da iznesemo ovdje svoja mišljenja o toj manifestaciji, prije svega, sa aspekta ljudskih prava i sloboda. Čemu se ovdje daje primat? Pravima i slobodama jednog minimalnog procenta stanovnika zemlje Srbije, ili ogromnoj većini? Ovo pitanje postavljam imajući u vidu onu maksimu, da naše slobode mogu to biti samo do one mjere dok ne ugrožavaju slobode i prava drugih. Ako se najmanje devedest procenata srbijanskog stanovništva zgražava nad ovakvom manifestacijom, ako ona atakuje na njihova moralna i etička načela, nije li onda ta manifestacija ugrožavanje prava te većine? Zar, oni koji danas vladaju Srbijom i koji su dopustili ovu manifestaciju, nisu bili u stanju shvatiti ovu prostu činjenicu?
Kome se vlasti Srbije dodvoravaju, dopuštajući ovu manifestaciju? Zar nemaju bolji način da pokažu svoju demokratičnost pred licem svijeta, nego da to čine uz pomoć homoseksualaca, zanemarujući pri tome da tim činom siluju osjećanja ogromnog broja svoga stanovništva?
Ne protestvuje se tek tako diljem svijeta protiv globalizacije, jer, pored ekomski i političke globalizacije, postoji i ona duhovna, a ona je najpodmuklija i najopasnija, iz razloga što potire autohtone duhovne vrijednosti, a time i identitet naroda. Rezultat te duhovne globalizacije, vidimo sada na djelu i u Begradu!

Radi se o osetljivim ljudskim pravima manjine čije sve veće potenciranje treba da naglasi značaj kojeg realno nema...Ako je neko ugrožen kao homoseksualac ili su mu uskraćena neka prava Parada to neće rešiti...Ali očigledno predstavlja početak nečega...ova krajnje ljigava demokratija je izašla u susret nečemu što se predstavlja kao elementarno pravo, kao nešto neizosatvno a u stvari se samo provocira ogromna većina.
Najosnovnije vrednosti našeg društva su dovedene u pitanje mada s obzirom na dešavanja u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, o čemu je dosta bilo reči na forumu, čini se da za Paradu nikad nije bolji trenutak sa aspekta pristalice iste. Upravo zbog toga teško je reći koliko su zaista ljudi iskreno uvređeni kao i ugroženi, ne računajući stanovnike glavnog grada...Upravo ta duhovna globalizacija umanjuje značaj duhovnih vrednosti jednog naroda a nekad i potpuno poništava...čak i ako je nešto bitno preko toga se prelazi, linijom manjeg otpora...
 
Član
Učlanjen(a)
03.02.2010
Poruka
5.515
Ja samo mogu reci da je ovo jedan crni dan za nasu istoriju,kojeg ce se mnogi
stideti!
Mozda neko misli drukacije?Ovo je moj licni stav.
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Lepo si to rekao Jurivaka, i interesantna je tema za razmatranje iz tog ugla. Međutim, za politiku ne postoje izgovori ovog tipa, jer ovo mu ipak više dođe kao neko doba vladavine ljudskih prava... a ima li veće ironije od toga, s obzirom na sve ono što Srbija preživljava zadnjih 20 godina... :) O kakvim to pravima pričamo...
I tako, ne znam.... ne znam šta bih rekla. Ovolika medijska zastupljenost (evo vesti traju već skoro sat vremena i samo se o tome priča), pa gde bi nam kraj bio kad bi se ovoliko pažnje pridavalo onima koji su zaista ugroženi?? Šta zapravo čekaju ugroženi (dikskriminisani, radnici bez plata, invalidi...)? Jel može da se paradira? Pa hajde, šta čekaju!
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Dali su 11 miliona za odrzavanje parade ,posle nje dace jos 111 miliona da srede sve sto je osteceno zbog te parade-da li je vredno toga toliki trosak kada ljudi rovare po kontejnerima u potrazi za hranom i kada se drzava sama hvali kako svako 5 dete u Srbiji je gladno(zvanicna statistika).Toliko od mene o ovoj temi mislim da je suvisno bilo sta reci.
 
Član
Učlanjen(a)
10.10.2010
Poruka
1
Ovo je stvarno za diskusiju.Nije u redu ovo nasilje u Beogradu ali takodje nije u redu da grupa bolesnih ljudi,mada se oni protive takvoj kvalifikaciji,iritira i provocira veliku vecinu gradjana Srbije.Toliko novca je uloženo i toliko policije angažovano da bi se obezbedila ova sramna manifestacija.Zvanicnici kazu da ce "zastititi spokojstvo svih gradjana" a reklo bi se da ucesnici parade ugrožavaju spokojstvo normalnih gradjana.Ako je ovo dokaz demokratije i ako je ovo jedan od uslova za ulazak u Evropu,onda hvala i ne moramo.Ne mogu da verujem da veca prava ima šačica ljudi od mozda95 posto gradjana.

Žao mi je sto velika vecina gradjana Srbije mora da trpi ovo psiholosko i bezobrazno nasilje grupice obesnih ljudi.Toliko toga je preduzeto da bi oni na miru paradirali.Kamo srece da nam sve funkcioniše u državi ...ispade da nam samo fali parada pa smo sve probleme rešili.Nikako ne mogu da je nazovem parada ponosa.Ako je to merilo demokratije i ne treba nam.Neka svako bude sta hoce,neka se voli sa kim hoce ali je nedopustivo da se promovise nesto sto nije normalno i sto je neprirodno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ja sam u prethodnoj temi o '' Gej paradi'' iznela svoje mišljenje... Pa ne bih da se u svemu ponavljam...
Ali bih ponovila još jednom, da Srbija još uvek ne prihvata ovakve vrste različitosti, kod nas još uvek vlada tradicionalizam...Zgražavamo se kada vidimo dvojicu kako se ljube ili dve, sve jedno. To su norme ponašanja koje jednostavno ne prihvatamo, zato što to u našim prostorima nije toliko izraženo...Još uvek se osvrćemo na takve pojave sa čuđenjem...

S'druge strane, biti gej, lezb..., pre svega je jedan psihološki poremećaj sa kojima se neke osobe rode.
Neki to leče, a neki ne...kod pojedinih izlečenje je moguće, a pak kod drugih opet ne...Dugo vremena prođe da i oni sami prihvate činjenicu da su drugačiji i da to javno iskažu. Verujem da su to teške faze u njihovom životu...

Međutim, imamo toliko hendikepiranih sugrađana, koji možda nikada nisu ni izišli iz kuće i onih koji nikada neće progledati, prohodati, zar u njihovu ''čast'' nismo mogli organizovati jednu lepu humanu manifestaciju, da se bar jedan dan osećaju kao normalni ljudi...

Takva manifestacija bi sigurno bila ''evropskija'', nego ''Gej parada''.

Na žalost, ova ''Gej parada'' je bila parada srama i stida, što zbog izvesnih nemira za koje smo svi znali da su neminovni, a sa druge strane, psihološko mučenje većine, zarad podržavanja manjine...
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Znala sam da ce doci do ovoga.....Toliko provociranje ovog napacenog naroda je moralo eskalirati kad tad, a ovo je samo jedna iskra koja je raspalila vatru...Ovo sad vise i nema veze sa paradom i sami su krivi za sve sto se dogodilo ovi koji su dozvolili ova okupljanja ...
A ja licno, stvarno ne mogu da podrzavam nesto sto nije normalno i totalno protivprirodno pa neka misle o meni sta god hoce.....
 
Natrag
Top