Националистичка тематика!

Učlanjen(a)
07.04.2013
Poruka
879
Тројица српских четника рањена у битци за аеродром у Луганску


Током борби у Луганску припадници Славјанског четничког одреда Јован Шевић билу су 12 сати опкољени. Према сазнањима Правде, четници су кренули у помоћ опкољеној јединици Луганске народне армије у близини аеродрома али су и они били опкољени.

- Кренули смо у помоћ опкољеној јединици ЛНР-а како би им доставили муницију и санитет, јер су већ имали рањених. Пробили смо се до њих али је Украјинска војска успела и нас да блокира, провели смо у обручу око 12 сати пре него што смо успели да се пробијемо јутрос пред зору. У једном тренутку су кренули да нас гађају и артиљеријом. Том приликом погинуо је један припадник ЛНА, а један је рањен. Ми смо имали четворицу рањених, три четника и једног руса који је приступио нашем одреду. Нико из нашег одреда није теже рањен, нити животно угрожен. Један четник је рањен у главу, двојица у ноге, а Русу су сломљена ребра – каже један од припадника Четничког покрета.

Према његовим речима, сем повређених припадника, одред се одмах вратио на прву линију где се и даље воде борбе за аеродром.

(Правда)
 
Učlanjen(a)
07.04.2013
Poruka
879
Иронија етикетирања


На Западу, у Средњем веку, најучесталији облик осуде био етикетирање, попут - вештац, вештица... Такав затуцани и искомплексирани приступ форсирали су најчешће паписти, који су и сами уједно са њиховим демонским вождом, били и остали највећи сатанисти и слуге ђаволске, поред добро познатих по томе, Јевреја христомрзаца и богоубица. Данас су етикете: фашиста, расиста, и нациста - најкоришћеније, и имају највећу манипулативну моћ у служби циониста.
Имао сам прилике да присуствујем једном скупу у селу у коме су се удружили и власт и народ, ради одбране културне и расне чистоте. Председник је, међутим, те исте месне заједнице, видно кукавички пред камерама понављао у глас: Ми нисмо фашисти! Ми нисмо расисти! Ми нисмо нацисти! - а то што ће вас потомство све клети због неодбрањеног села, то је мање важно? Зар је та етикета толико погрдна, да се граничи и са оним безбожним етикетама из Средњег века које данас звуче смешно када се ко тако прозове? То је исто као када бих ишао градом, и да ми се иза леђа лепе етикете од сасвим небитних људи, да сам фашиста, расиста, убица, и остало... Зар да се сада свакоме понаособ окрећем и правдам: Е, знаш, ја нисам то... Јесам бре! И то сам много гори него што ви мислите! И држаћу се тог става још јаче и чвршће јер сам се безброј пута уверио у то да је ЈЕДИНИ ИСПРАВАН ПУТ! А ваша испраност мозга се не може тако лако дефинисати као моја етикета коју ми дајете тако олако, и без икаквог предзнања о идеологији за коју ме оптужујете!
То је сва иронија етикетрања просте и изманипулисане масе. Бити фашиста данас - слично је као и бити - вештац - у Средњем веку. Монопол јеретичке католичке цркве и јеврејских им савезника на врхунцу је моћи и контролом над људским умом и размишљањима, преко медија које су најмоћније оружије икада за манипулацију над људима.
Саборци, немојте се стидети звања које вам ионако дегенрисани отпадници наше расе дају, мислећи да су вас грдно увредили! Држите се свог пута и не одустајте никада од наше Идеје о слободној Европи и Србији!
Будите поносни и неустрашиви, јер наше време стиже!
Легионар
 
Učlanjen(a)
07.04.2013
Poruka
879
Изнеможе народ Твој од чекања,
не кушај до краја стрпљење његово Господе.

Сва се земља покри труповима верних твојих,
не можемо да копамо,а да мотика не звекне
о кости сродинка наших и не одјекне болно у душама нашим.

Нема њиве која није гробље,
нити дрвета које није надгробни споменик.
Сва је Србска земља гробље!

-Одломак из молитве са спас србског народа,св.владике Николаја Велимировића.

GrbLazareviaa.jpg
 
Učlanjen(a)
07.04.2013
Poruka
879
ЗАПИСИ РАТНИХ ДОБРОВОЉАЦА: Јест – то сам ја, Драгутин Матић, „смрт” за Швабу
Сад се о њему све зна: то је најпознатији ратни извиђач у историји Српске војске. Око Соколово. Право име Драгутин Матић.

Ратна фотографија је обилазила земљину куглу. Служила је као симбол оданости војника ратном задатку ради одбране Отаџбине, као симбол концетрације човека у опасном времену – рату, као симбол будности, преданости, озбиљности у обављању ратног задатка…

Кружила, кружила. Улазила у ратне албуме, красила позивнице за прославу ратних догађаја, била незаменљив пратилац публикација о тешким данима, великим борбама, сјајним победама српске војске, о томе да је „српски опанак спасао цивилизацију”…

А он, тај ратник – Око Соколово – није знао да је снимак успео, да је фотограф – репортер преживео, да је његов ратни лик овековечен.

И тек после педесет година од фотографисања – ратник види себе. Изненади се, занеми, зачути, филмском брзином кроз мисли пролете ратни дани, другови, гладовања, рањавања…

- Јест’ – то сам ја. Заиста ме сликао, док сам јурио Швабу…

И присећа се да се око њега, кад је посао на задатак мотао неки новинар, „шта ли”, како га је сликао и отишао. Да, било је пре педесет година.

Драгутин Матић – Око Соколово – рођен је 10. јануара 1888. године у селу Калетинцу испод литица Суве Планине. Најмлађе је, шесто дете, сиромашних пољопривредника.

Године 1910. одлази у војску, у тада најелитнији род – коњицу, јер је из породице која је гајила коње. Као коњаник јахао је тик уз принца Ђорђа Карађорђевића. Кад је завршио то војевање, 1912. године, почиње рат са Турцима за ослобођење јужних делова Отаџбине. Завршисмо са Турцима “лоше – црно” , прође Кумановска, продје Битољска битка.

Чекамо, вели, цивилно одело. Али – опет ратна труба: рат са Бугарима. И њих, рече, средимо. Опет без цивилног одела. Долази Први светски рат – Цер, Колубара, Албанија, Крф, Солун, Кајмакчалан, Горничевска…

Бежи Бугарче, бежи Швабе, али ми смо бржи; све их дохватисмо, прича кроз сузе чича Драгутин сећајући се славних дана.

Ратник се враћа тек 1919. године своме слободном дому. Син је имао годину дана када је тата кренуо у војску, сада је у 11. години. Не познају се. Али – дуг је одужен према Отаџбини.

Ратнику Драгутину Матицу подигнут је величанствени споменик на тргу испред општине Гаџин Хан. Освештао га је тадашњи владика нишки, а садашњи српски патријарх Иринеј, било је војних почасти и других свечаности, откривен је 1998. године у оквиру прославе осамдестогодишице ослобођења Србије.

(србин.инфо)

Око соколово Самсона Чернова

Аутор најславнијих фотографија српске војске из Првог светског рата, укључујући и легендарни портрет извиђача Драгутина Матића, био је Самсон Чернов, руски фотограф и сликар.

Ове поштанске карте су служиле као медијско средство за ширење информација о доприносу српске војске победи савезничких земаља у ратовима од 1912. до 1918.

Самсон Чернов је био изузетно интеренсантна личност, чија се судбина у кључном добу његовог живота испреплела са ратним напорима Србије. Он је са 17 година приступио 1905. године руској војсци у Руско-јапанском рату као добровољац фотограф.

Као искусан фотограф часописа „Ново време“ и „Руско слово“ седам година касније долази у Србију да извештава о Првом балканском рату. У то време је Чернов радио и за париски „Илустрасион“,за који пише текстове употпуњене ратним фотографијама. У то време је у Скопљу фотографисао и прве српске аероплане.

У Другом балканском рату је осим фотографија снимио и ратни документарни филм „Битка на Брегалници“, а после повлачења Бугара снима трагове и последице бугарских ратних злочина над српским цивилима и војницима. Чернов је своје ратне фотографије излагао не само у Београду већ и у светским метрополама.

Његове изложбе и пригодна предавања у Лондону и Паризу имали су изузетан ефекат у смислу јачања симпатија према Србији, која се нашла у ратним невољама и којој су подршка и помоћ били неопходни.

Чернов се нашао на првој линији фронта већ у првим данима Првог светског рата у Србији. Пратио је српске трупе и био на лицу места да сними борбе и разарања градова и насеља. Фотографисао је и обичне војнике-сељаке и краља Петра Првог, који је дошао на прву линију фронта да узме учешће у одбрани угрожене отаџбине. Велики руски фотограф и уметник се показао и као велики пожртвовани ратни друг српске војске када је заједно са њом прешао Албанију. Тада је направио своје најбоље и вероватно најпотресније фотографије Првог светског рата.

Управо је Чернов аутор чувене фотографије српског извиђача Драгутина Матића, која је обишла свет и постала симбол борбе и отпора једног малог народа који се дрзнуо да изађе на мегдан многоструко јачем непријатељу.

Та фотографија најпознатијег српског извиђача у историји српских ратова позната је и као „Око соколово“. Занимљиво је да ратник са фотографије није ни знао за ту фотографију која је кроз много листова обишла читаву планету, као што ништа није знао ни о фотографу који га је овековечио. Тек пола века касније он је први пут видео себе на легендарној фотографији и чуо за име фотографа који га је прославио – Самсон.

Чернов је непрекидно радио на промоцији српских ратних напора, чак и када је његова отаџбина била у хаосу револуције. Он је неуморно писао, снимао, сликао на основу ратних фотографија, организовао изложбе (излагао је своје слике у хотелу Аурора у Санкт Петербургу 1913. године), држао предавања у великим западним метрополама и својим деловањем заувек задужио Србију и српски народ.

(Руска реч)
 
Učlanjen(a)
07.04.2013
Poruka
879
"Генерал Живојин Мишић у разговору са престолонаследником уочи
стварања Краљевине СХС
Из књиге Миће Живојиновића "Живот преточен у памћење"2004
- Живојине Мишићу, када ћете се одљутити? Докле ћете бити љути на
мене, вашег краља?
- Ваше височанство, неумесно је да себе проглашавате краљем поред
живог краља, ваљда се и принц Ђорђе за нешто пита?
- Живојине седите! Немојте, молим вас опет да почињете, седите и
слушајте. Има разлике између вашег, добро и мог, гледишта на
"уједињење" српских земаља, од оног које заговарају и подржавају
Париз, Лондон, Рим... Они хоће да у заједничку државу са Србијом гурну и
Хрватску и Словенију. Дакле Европа жели да створи Краљевину Срба, Хрвата и
Словенаца по сваку цену, јер јој се чини да ће заједничка држава Словена бити
најбоље решење за мир на Балкану.
- Височанство, зашто да нам Европа кроји државу?! Кад неко нешто
од нас прави, сутраће узети за право да то и растури. Кад ти неко нешто да,
кад-тад ће тражити да му то платиш. И то са каматом на интерес! У државним
пословима нико ништа не дарива а да притом не мисли на уздарје! Данас дар,
сутра дар-мар!!! Ако данас дозволимо да нам Европа скроји државу како она хоће,
до смо живи узимаће нам меру по својој жељи, по својој потреби и задовољству!!!
Они ће бити планери а ми градитељи и рушитељи. Прекрајаће нам земљу уздуж и
попреко, избрисаће нам границу за коју смо се жртвовали!!! Никад неће бити где
јој је место и где је богу мило и народу драго!!! Српска граница у тој
вештачкој творевини биће у рукама Сотоне! И Сотона ће, док је света и века,
испитивати нашу издржљивост и мерити нашу снагу! На њој ће ценити колико
можемо, смемо и умемо!!! То неће бити српска граница него српска јадница!!! То
није наша држава, држава уједињења српских земаља за коју се боримо, трпимо,
патимо и страдамо!!! стр. 116
А када је на "притисак" великих сила да се Србија
уједини са вековним непријатељима српског народа, престолонаследник Александар је, пред генералима, говорио о великој "помоћи" и
"признањима" која су дата Србији кроз обећања од савезника. Мишић је
уздахнуо:
- Дао Бог, Ваше Величанство, да ја дочекам да са српским народом, тумарам балканском помрчином тражећи обећано, а не спомињући изгубљено!!!"

Драган Славнић
 
Učlanjen(a)
07.04.2013
Poruka
879
За оне који незнају,овај шиптар са снимка одмах изнад овог поста је погинуо од стране снага Курда пре који дан.



Документарни филм „Анеђео са горе Заглавак“, за који је сценарио написала Љиљана Булатовић, посвећен је жртви руских добровољаца током рата у Босни и Херцеговини. Симбол те жртве је двадесетогодишњи Константин Богословски који је погинуо 12. априла 1993. године током херојске одбране Вишеграда.
Konstantin-Bogoslovski.jpg
Херој одбране Вишеграда – Константин Богословски – Фотографија из пасоша

Филм садржи потресне изјаве његове мајке, команданта и сабораца који су били сведоци Константинове погибије.
Константин је рођен 17. јула 1972. године у граду Гарму у Таџикистанској републици – тадашњем СССР-у. Према казивању мајке Људмиле он се 1991. вратио из војске у трентку када се СССР распадао.
- Не желим да живим овде мама, ово није моја земља – рекао јој је тада.
Људимила је испричала да је Константин тада да козаци говоре да треба ићи и ратовати за браћу Србе и он је рекао „ја ћу отићи и готово“. Чак када су пробали да га убеде да не иде јер је сувише млад, а због младоликог изгледа личио је на 17-годишњака, рекао је „дао сам реч и одлазим“.
majka-Konstantina-Bogoslovskog.jpg
Људимила Богословска – мајка хероја (Фото: Правда)

Константин је дошао у Републику Српску упркос лошем предосећању које је имао. Пре одласка рекао је друговима да ће погинути.
- Осећам даће ме тамо убити – рекао им је.
Уочи погибије руски добровољци су добили знак да ће тешко страдати.
- Уочи битке руски добровољци су сазнали да ће неко погинути. Кандило које им је увек горело у соби бацило је жар и кренуло је да гори у соби у којој су били смештени. Они су ми рекли да су добили знак и да ће бити жестока битка и да је питање ко ће се од њих вратити – сећа се отац Рајко, локални свештеник.
У борби за Заглавак учествовао је и садашњи председник руског удружења Косоваски фрон Александар Кравченко који је тада рањен у главу.
Филм садржи исповести Константинових сабораца који су били поред њега у тренутку погибије, као и снимке са сахране. у филму говоре командант Вишеградске бригаде Лука Драгичевић и командант Вишеградске интервентне јединице Бобан Илић.
zaglavak-sahrana-650x363.jpg
Сахрана руског добровољца (Фото: Јутјуб)

Потресни снимци мајке Људмиле на месту погибије сина никога неће оставити равнодушним.
Иако је филм игнорисан од стране медија у Србији, филм је доживео велики успех у Русији где је освојио престижну награду „Златни витез“.
„Златни витез“, међународни филмски форум православног филма, је добро познат. Основан 1992. године залагањем ентузијаста, он је одавно изашао из оквира обичног фестивала објединивши филм, позориште, музику, књижевност и примењену уметност под слоганом: „За моралне, хришћанске идеале, за уздизање људске душе“. Филм је преведен и на руски језик.
Сценариста Љиљана Булатовић каже за Правду да за филм „Анђео са брда Заглавак“ влада велико интересовање у словенском свету јер он симболизује словенско братство. Филм се приказује на бројним форумима и скуповима.
ljiljana-bulatovic.jpg
Љиљана Булатовић (Фото: Правда)

Ове недеље путујем у Придњестровље где Министарство културе Руске федерације у сарадњи са Фондом „Сазидање“ као и организацијама из Предњестровља 0рганизују антифашистички скуп поводом 70 година од протеривања нациста из овог региона. Позвана сам да гостујем са својим филмом на овом скупу. Такође филм ће у октобру бити приказан у граду Армавир у Русији.
Љиљана Булатовић каже да је филм настао поводом двадесете годишњице од борбе за брда Столац и Заглавак од чега је зависила одбрана Вишеграда.
- Српски војници су били већ изморени и претила је опасност да ће се повући јер нису могли више да задрже нападе Муслимана. Тада су стигли Руси који су донели нову снагу и својим жртвовањем спречили су да Заглавак падне у руке Муслимана што би вероватно довело до пада Вишеграда – каже Љиљана Булатовић.
Она каже да је мајку Константина Богословског први пут упознала 1998. године у Москви током промоције књиге о генералу Ратку Младићу.
- Та мајка која је дала свог сина за српски народ је рекла да је захвална српском народу који су примили његову жртву. Она је све дала за нас а нама је захвална. Тада ми је рекла, немам више сина да га пошаљем али ако нешто затреба генералу Младићу позовите мене и ја ћу доћи. Рекла је и да је она знала кад је Константин кренуо у рат зашто иде, као и да зна за шта се борио и погинуо – присећа се Љиљана Булатовић првог сусрета са Људимилом Богословском.
Поред сценаристе Љиљане Булатовић, за стварање овог филма су заслужни режисер Петар Недељковић, продуцент Миодраг Меденица, сниматељ и монтажер Марко Недељковић и преводилац Иван Љубовић.
Извор: Правда
 
Natrag
Top